Kandıra Sardala Koyu kamp alanı nerede

Sardala Koyu kampı

Sardala Koyu kamp alanı nerede?, nasıl gidilir ?

Kocaeli Kandıra Sardala Koyu kamp alanı nerede ve cennet havuzu gezi notlarım. Nasıl bir yer?, Nasıl gidilir? kamp ve traking yerleri.

Sardala Koyu nasıl bir yer ?

Karadeniz kıyıları hırçınlığın verdiği güzelliklerle doludur her zaman. Şimdi ne demek bu diyeceksiniz. Fırtınalı günlerin oluşturduğu dev dalgaların kayaları döverek oluşturduğu sanat eserlerinden bahsediyorum aslında.  Binlerce yılda oluşan bu vahşi sevdanın görsel şovu yeşil doğası ile birleşince ortaya bu yağlı boya tablo misali cennet köşe çıkıyor.  Bin bir şekle girmiş kayalıkları, küçük kumsalları, sık orman dokusu içindeki ıssızlığı ile biz doğa severleri çağırıyor. Özellikle kampçıların yeni gözdesi Kandıra Sardala koyu Kerpe gibi günden güne kalabalıklaşıyor. Hiçbir tesisin bulunmadığı Sardala koyu ıssız kamp severlerin yeri. Doğa içerisindeki patika yolları ile orman ve kayalık kıyı şeridinde macera dolu diğer koylara yürüyüşler yapabilirsiniz. Tertemiz denizine ister kayalık bölgeden, ister küçük plajından girerek yemyeşil ormanı ve kayalıkları aynı anda seyredebilirsiniz. 

Ayrıntılı Kerpe Kocaeali’nin turizme açılan kapısı hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Kandıra Sardala Koyu kamp

Sardala Koyu Hakkında bilgi :

Bir Kocaeli’li kamp sever bir gezgin olarak anlatayım size Sardala Koyu’nu ; 

Kocaeli’nin Karadeniz sahilindeki gizli cenneti diyebiliriz. Kandıra ilçesi Bağırganlı köyü yakınlarındaki Pınar mahallesi sınırlarında kalıyor. Çevresinde 4-5 km. ye kadar hiç bir yerleşimi bulunmayan tamamen doğa içerisinde bir yer. Günübirlik veya kamp için bile gitseniz suyunuza kadar her şeyi yanınıza almalısınız. Bakkal, market veya lokanta gibi alanlar oldukça uzakta kalıyor. Sahilden patika yollarından orman içinden yürüyerek bile bir çok mağara çıkıyor karşınıza. İçlerinde öyle bir yer var ki! Cennet Havuzu olarak nam salmış güzelliği ile kendinizi buradan alıkoyamayacaksınız. 

Sardala Koyu delikli kayalıkları

Sardala Koyu Kamp alanı hakkında bilgi :

Issızlığını doğasının güzelliği ile birleştirmiş Sardala Koyu Orman, deniz, kayalık, kum, güneş ve kamp severler için özel yapılmış bir yer gibi adeta. İster sahile kumsala, ister bizim gibi kayalıklar üzerine veya isterseniz de orman içine çadırınızı kurabilirsiniz. Issızlığın içinde derken kamp ateşiniz dışında hiç bir ışık kaynağının olmaması size gökyüzünün tüm yıldızlarını izleme keyfini veriyor.  Sabah ardınızdan doğan güneşi tam karşınızdan batırıyorsunuz. Paylaştığım bu fotoğraflar aslında çok söze gerek bırakmıyor. Hiçbir giriş veya çadır ücreti bulunmayan Sardala Koyu’nun diğer özelliklerini madde madde anlatayım sizlere..

Sardala Koyu kamp alanı imkanları :

Issızlığının verdiği avantaj ve dez avantajlarına bakalım.

Avantajları :

 • Sardala kamp alanı ücretsiz. Giriş ve çadır için hiç bir ücret ödemiyorsunuz.
 • Ateş yakmak serbest
 • Doğa içinde yürüyüş yapabilirsiniz
 • Denize girip balık tutabilirsiniz
 • Küçük adacıkları keşfedip üzerinde güneşlenebilirsiniz.
 • Müthiş fotoğraf ve videolar çekeceğinize eminim.

Kahdıra sardala koyu doğası

Dez avantajları :

 • Elektrik yok,
 • Su yok (En yakın 3 km. ileride yol kenarında kaynak suyu var)
 • Tuvalet yok,
 • Telefon çekmiyor,
 • Market yok (en yakın 5 km.)

SARDALA KOYU’nda Doğuya doğru Keşfe çıkın!! Şiddetle önerilir!!

Meğer hayran kaldığım bu güzellik ise sadece fragman mış.  Gün doğumu ile Ümit ustanın eşsiz kamp melemeni  ile yaptığımız kahvaltı sonrası çıkmıştık çevreyi keşfetmeye. Sadece tek sıra orman ve kayalıklar üzerinden oluşmuş patikalar ile Karadeniz mavisi ve doğanın eşsiz yeşilliği arasında 45 dk kadar ilerleyerek gerçek doğanın güzelliklerini keşfettik. Aslında buradan sonrasını anlatmak oldukça zor. Bol bol fotoğraf çektim. Kamp için eğer Bu eşsiz Sardala Koyuna gelirseniz. Aaaaa!! burası çok güzel deyip sadece denizin tadını çıkarmayın.  Muhakkak bu patika yollardan doğayı ve diğer eşsiz koyları yürüyerek keşfe çıkın yoksa pişman olmamak elde değil.

kamp çadırları karadeniz

Sardala Koyu Cennet Havuzu :

Burasını anlatmak ta zor aslında ama yine de deneyeceğim. Önce bu fotoğrafa bakın ve ne demek istediğimi anlayın. Yazımın başında dedim ya Karadeniz’in hırçın dalgalarının döverek oluşturduğu ilginç kayalıklar diye.  Yaklaşık 10 m. yüksekliğindeki kayalıkları binlerce yıl döven dalgalar bu kayalıklarda 3 metre çapında bir delik açıyor. Bu deliğin arkasına yine dalgaların rüzgarla yükseldiği zamanlarda taşınan sular orman ve kayalıklar arasında bir havuz oluşturuyor. Bilmem anlata bildim mi! Karşıda gördüğünüz kayalıkların hemen arkası deniz. 

Sardala koyuna gezisi.

Sardala Koyu Nasıl gidilir, yol tarifi ;

Kocaeli Kandıra ilçesi Bağırganlı Köyü yakınlarında ki bu güzelliğe ulaşmak çok da zor değil ama.  2 km. kadarını oldukça bozuk toprak yoldan geçmek gerekiyor. Bende standart bir araba ile bir iki defa aracın altını vurdum.  Sardala Koyu Sapağına kadar yol biraz virajlı ama asfalt. Sardala Koyu sapağında okunması zor bir tabela var. Navigasyonda yeri işaretlerseniz sizi o sapağa kadar götürür. Doğru sapakta olduğunuzu ise şöyle anlayabilirsiniz. Tam köşede bahçe içinde bir ev var. (köpeklere dikkat) ve bu evde ise köy yumurtası satın alabilirsiniz. Buradan içeriye girdikten sonra yol sizi Sardala Koyu’na götürecektir.  Özel aracınız dışında gitme şansınız yok. Kandıra ilçe merkezinden Bağırganlı köyüne gelip otostop ile Sardalya koyu sapağına ulaşabilirsiniz. Buradan ise 2 km. kadar yürümeniz gerekir. 

Sardala koyu kalabalıklaşıyor

Sardala Koyu Nerede ?

İzmit’ten 1 saat 15 dk. sürüyor. İstanbul’dan ise 2.30 saat kadar sürüyor.  Haritayı da ekliyorum yol  güzergahları için.

Yakın merkezler arası Sardala Koyu Kaç km. ?

 • İzmit 67 km. 1 saat 20 dk.
 • Kandıra 24 km. 35 dk.
 • Adapazarı 72 km. 1 saat 30 dk.
 • Ağva 15 km. 25 dk
 • İstanbul 128 km. 2 saat 10 dk. mesafe uzaklıkta bulunuyor.

Sardala koyu adaları

Bayram Tatilinde Kandıra Sardala Koyu kampı

Bayram tatilinde herkes kaçmıştı bir yerlere. Benim gibi gezmeyi seven birinin evde tutan tek şey ise Bayramın 1. günü büyüklerimizi ziyaret olmuştu. Kamp merakım yeni başlamıştı ve kampçı dostlarım çoktan atmıştı kamplarını. Bende sohbeti ve kampçılığı doyulmaz olan Ümit Yaşar Duymaz ve Faruk Semiz kardeşim’in kurduğu kamp için  Kocaeli Kandıra Bağırganlı tarafındaki  Gizli Cennet Sardala Koyuna geldim gece yarısı.

Kamdıra Sardala Koyu manzarası

Sardala Koyu Kamp alanı Güneşi Beklerken…

Gece zifiri karanlıkta  İzmit’ten 1 saat 15 dk’da ulaştığım Sardala koyunda Ümit arkadaş karşıladı beni el feneriyle.. Hiçbir yerleşim ve aydınlatmanın hatta doğru dürüst yolu bile olmayan Sardala Koyu’nda sadece kampçıların ateşi ve fenerleriyle birkaç metre aydınlanıyordu. Ay ışığı bile olmadığı gecede kayalıkların üzerinde yürürken hem sağımda, hem de solumda duyuyordum dalgaların sesini.  Sanki sevdikleriniz gözlerinizi kapatıp, sizi götürdükleri yerde açarak sürpriz yapar ya! O misal bekliyordum güneşin doğuşunu. Telefonların bile zaman zaman çekmediği bu gerçek doğa ıssızlığında bana buranın güzelliğinden bahsediyorlardı nargile eşliğinde. Yeni aldığım ve daha ikinci kez burada kurduğum çadırın önünde yanan kamp ateşinin sıcaklığında süren samimi sohbet ile kuzeyden esen Karadeniz rüzgarının serinliği rahatsız etmemişti bizi. Saat sabah 5 olmuştu bile; Arkamızdan güneş ışıklarının doğayı aydınlatmasıyla o muhteşem doğa ufkuma serilmiş oldu.  Belli Günüm Aydın olacaktı. Günaydın…..

Karadeniz manzaraları

Denize yarım ada gibi uzanmış 13-15 metre kadar yükseklikteki kayalıkların üzerinde olduğumuzu ve her iki yanımızda bir koy şeklinde uzanan küçük sahili gördüğümde anlamıştım nasıl bir yerde olduğumuzu. Benden iki günce gelen Ümit ve Faruk Bu kayalık yarım adanın en önünde kurmuştu kamplarını. Bu güzelliği çadırınızdan uyandığınızda başlayarak gece karşınızdan batan gün batımı na kadar doyumsuz bir görsel ziyafet ile sürdürüyorsunuz.

Sardala koyu kamp

Sardala Koyu’da Ümit ve Faruk Dostlarımla…

 

Kocaeli Sardala koyu Kayalıkları

Kocaeli Sardala Koyu Kayalıkları

 

Sardala koyu kalalıkları

Benim çıktığım bu yer için zorlu bir tırmanış yapmanız gerekiyor. Fotoda belli olmuyor ama 20 metrelik bir uçurum.

Sardala Koyu kamp alanı Nargile keyfi.

Beni yanlarına davet eden Ümit ve Faruk dostumun nargile keyiflerine diyecek yok vallah. Karadenize nazır kayalıkların üzerinde en önde kurdukları kampların keyfini özenle hazırladıkları narenciye, ve sakız aramalı  nargile ile tadını çıkartıyorlar.  Türkiye’nin bir çok yerinde Nargile için çok gördüm ama onlar gibi hazırlamasını bile keyfe çevirmiş görmemiştim.

İstanbul’luların da yeni keşfettiği Sardala Koyu kamp alanı günden güne kalabalıklaşıyor.

Ben Bayramın 1. Günü (4 haziran 2019) da gelmeme rağmen oldukça yoğundu. Ancak ikinci gününden itibaren kampçılar ve günü birlik gezenler akın etme başladı.  Bizim gibi Kayalıklara, Pek kumsal olmayan plajına, orman içerisine kamp atanlarla doldu. Şanslıyız ki! Kayalığın en ucunda kurduğumuz kamp bizi bu güzelliklerin VİP’sinde olmamızı sağladı. 

Sardala koyu kayalık kamplar

Kayalık ucunda en öndeki 3 çadırımız.

LÜTFEN BURAYI İYİ OKUYUN!!!

Bu tür doğa harikası yerleri gezmek, görmek ve buralarda yaşamak hayatımıza doğa sevgisi katar aslında. Yoksa günümüzü güzel geçirmek için bir etkinliğin dışında çevreyi ve doğayı korumamız gerekiyor.  Lütfen ve lütfen!! kampçılar ve ziyaretçiler çöpünüzü yanınızda götürün. Buranın doğallığından dolayı çöp  konteynerları yok. Olmasında zaten. Gelin, görün, yaşayın, tadını çıkartın ama gün sonunda çöpünüzü toplayın ve yanınızda götürüp  yol üzerinde bulduğunuz çöp konteynırlarına atın.

2 günlük Bayram Kampımızdan  Görüntüler

Kocaeli Kandıra Sardala Koyu nerede ve kamp alanı gezi notlarım. Nasıl bir yer?, nasıl gidilir? kamp yerleri ve cennet havuzu  nerede? hakkında yazdığım bu yazı size ayrıntılı bir fikir vermiştir umarım. 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;

instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

1 2 0 0 0 1
Adana escort Çukurova escort Seyhan escort Ankara escort Mamak escort Etimesgut escort Polatlı escort Pursaklar escort Haymana escort Çankaya escort Keçiören escort Sincan escort Antalya escort Kumluca escort Konyaaltı escort Manavgat escort Muratpaşa escort Kaş escort Alanya escort Kemer escort Bursa escort Eskişehir escort Gaziantep escort Şahinbey escort Nizip escort Şehitkamil escort İstanbul escort Merter escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort İzmir escort Balçova escort Konak escort Bayraklı escort Buca escort Çiğli escort Gaziemir escort Bergama escort Karşıyaka escort Urla escort Bornova escort Çeşme escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Yenişehir escort Mezitli escort Erdemli escort Silifke escort Akdeniz escort Anamur escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Adıyaman escort Afyonkarahisar escort Ağrı escort Aksaray escort Amasya escort Ardahan escort Artvin escort Aydın escort Balıkesir escort Bartın escort Batman escort Bayburt escort Bilecik escort Bingöl escort Bitlis escort Bolu escort Burdur escort Çanakkale escort Çankırı escort Çorum escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Edirne escort Elazığ escort Erzincan escort Erzurum escort Giresun escort Gümüşhane escort Hakkari escort Hatay escort Iğdır escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Karabük escort Karaman escort Kars escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Kırşehir escort Kilis escort Konya escort Kütahya escort Mardin escort Muş escort Nevşehir escort Niğde escort Ordu escort Osmaniye escort Rize escort Sakarya escort Siirt escort Sinop escort Sivas escort Şanlıurfa escort Şırnak escort Tekirdağ escort Tokat escort Trabzon escort Tunceli escort Uşak escort Van escort Yalova escort Yozgat escort Zonguldak escort
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Araba ile Türkiye Turu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478