google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html

Sardala Koyu Kampımız

Kocaeli Kandıra Sardala Koyu Kampımızı anlatayım sizlere,, Nasıl bir yer?, neler yapılır? Nasıl gidilir? Ne gibi imkanları vardır?

Bayram Tatilinde Kandıra Sardala Koyu kampı

Bayram tatilinde herkes kaçmıştı bir yerlere.  Benim gibi gezmeyi seven birinin evde tutan tek şey ise Bayramın 1. günü büyüklerimizi ziyaret olmuştu. Kamp merakım yeni başlamıştı ve kampçı dostlarım çoktan atmıştı kamplarını. Bende sohbeti ve kampçılığı doyulmaz olan Ümit Yaşar Duymaz ve Faruk Semiz kardeşim’in kurduğu kamp için  Kocaeli Kandıra Bağırganlı tarafındaki  Gizli Cennet SARDALA Koyuna geldim gece yarısı.


Kandıra Sardala Koyu kamp

Güneşi Beklerken…

Gece zifiri karanlıkta  İzmit’ten 1 saat 15 dk’da ulaştığım Sardala koyunda Ümit arkadaş karşıladı beni el feneriyle.. Hiçbir yerleşim ve aydınlatmanın hatta doğru dürüst yolu bile olmayan Sardala Koyu’nda sadece kampçıların ateşi ve fenerleriyle birkaç metre aydınlanıyordu. Ay ışığı bile olmadığı gecede kayalıkların üzerinde yürürken hem sağımda, hem de solumda duyuyordum dalgaların sesini.  Sanki sevdikleriniz gözlerinizi kapatıp, sizi götürdükleri yerde açarak sürpriz yapar ya! O misal bekliyordum güneşin doğuşunu. Telefonların bile zaman zaman çekmediği bu gerçek doğa ıssızlığında bana buranın güzelliğinden bahsediyorlardı nargile eşliğinde. Yeni aldığım ve daha ikinci kez burada kurduğum çadırın önünde yanan kamp ateşinin sıcaklığında süren samimi sohbet ile kuzeyden esen Karadeniz rüzgarının serinliği rahatsız etmemişti bizi. Saat sabah 5 olmuştu bile; Arkamızdan güneş ışıklarının doğayı aydınlatmasıyla o muhteşem doğa ufkuma serilmiş oldu.  Belli Günüm Aydın olacaktı. Günaydın…..

kamp çadırları karadeniz

Denize yarım ada gibi uzanmış 13-15 metre kadar yükseklikteki kayalıkların üzerinde olduğumuzu ve her iki yanımızda bir koy şeklinde uzanan küçük sahili gördüğümde anlamıştım nasıl bir yerde olduğumuzu. Benden iki günce gelen Ümit ve Faruk Bu kayalık yarım adanın en önünde kurmuştu kamplarını. Bu güzelliği çadırınızdan uyandığınızda başlayarak gece karşınızdan batan gün batımı na kadar doyumsuz bir görsel ziyafet ile sürdürüyorsunuz.Sardala koyu kamp

Sardala Koyu’da Ümit ve Faruk Dostlarımla…

Kahdıra sardala koyu doğası

SARDALA KOYU’nda Doğuya doğru Keşfe çıkın!! Şiddetle önerilir!!

Meğer hayran kaldığım bu güzellik ise sadece fragman mış.  Gün doğumu ile Ümit ustanın eşsiz kamp melemeni  ile yaptığımız kahvaltı sonrası çıkmıştık çevreyi keşfetmeye. Sadece tek sıra orman ve kayalıklar üzerinden oluşmuş patikalar ile Karadeniz mavisi ve doğanın eşsiz yeşilliği arasında 45 dk kadar ilerleyerek gerçek doğanın güzelliklerini keşfettik. Aslında buradan sonrasını anlatmak oldukça zor. Bol bol fotoğraf çektim. Kamp için eğer Bu eşsiz Sardala Koyuna gelirseniz. Aaaaa!! burası çok güzel deyip sadece denizin tadını çıkarmayın.  Muhakkak bu patika yollardan doğayı ve diğer eşsiz koyları yürüyerek keşfe çıkın yoksa pişman olmamak elde değil.

Kocaeli Sardala koyu Kayalıkları

Kocaeli Sardala Koyu Kayalıkları

 

Kamdıra Sardala Koyu manzarası

Kandıra Sardala Koyu manzarası

 

 

Sardala koyu kalalıkları

Benim çıktığım bu yer için zorlu bir tırmanış yapmanız gerekiyor. Fotoda belli olmuyor ama 20 metrelik bir uçurum.

Sardala Koyu delikli kayalıkları

Sardala Koyu delikli kayalıkları

 

Sardala koyuna gezisi.

Kayalıkların ardındaki deniz. Sardala Koyu patika yolu ile 40 dk yürüyüş.

Sardala Koyunda Nargile keyfi.

Beni yanlarına davet eden Ümit ve Faruk dostumun nargile keyiflerine diyecek yok vallah. Karadenize nazır kayalıkların üzerinde en önde kurdukları kampların keyfini özenle hazırladıkları narenciye, ve sakız aramalı  nargile ile tadını çıkartıyorlar.  Türkiye’nin bir çok yerinde Nargile için çok gördüm ama onlar gibi hazırlamasını bile keyfe çevirmiş görmemiştim.

sardala koyu nargile keyfi

Sardala Koyu nargile keyfi..

İstanbul’luların da yeni keşfettiği Sardala Koyu günden güne kalabalıklaşıyor.

Ben Bayramın 1. Günü (4 haziran 2019) da gelmeme rağmen oldukça yoğundu. Ancak ikinci gününden itibaren kampçılar ve günü birlik gezenler akın etme başladı.  Bizim gibi Kayalıklara, Pek kumsal olmayan plajına, orman içerisine kamp atanlarla doldu. Şanslıyız ki! Kayalığın en ucunda kurduğumuz kamp bizi bu güzelliklerin VİP’sinde olmamızı sağladı. 

Sardala koyu kalabalıklaşıyor

Sardala koyu kalabalıklaşıyor

Kandıra Sardala Koyu İmkanları;

Ulaşımın bile çor olduğu Sardala Koyu’nda hiçbir sosyal imkan yok. Issızlığın içindeki bu doğal cennet için tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor.  En yakın su kaynağı Araba ile yaklaşık 7-8 km. kadar uzakta ve ulaşımı 30 dk. kadar sürüyor. Alış veriş için ise En yakın yerleşim yeri de Kandıra yolu yönünde 10 km. kadar uzaklıkta.   Ayrıca eğer orman içinde kamp yapmayacaksanız, yanınızda Plaj şemsiyesi olsun. Ben iki tane götürdüm. Karadeniz rüzgarlarıyla yazın sıcak güneşte serin kalmanızı sağlar.Sardala koyu kayalık kamplar

Kayalık ucunda en öndeki 3 çadırımız.

Sardala Koyu Ulaşım;

Bu güzelliğe ulaşmak çok ta zor değil ama.  2 km. kadarını oldukça bozuk toprak yıldan geçmek gerekiyor. Bende standart bir araba ile bir iki defa aracın altını vurdum.  Sardala koyu Sapağına kadar yol  biraz virajlı ama asfalt. Sardala Koyu sapağında okunması zor bir tabela var. Navigasyonda yeri işaretlerseniz sizi o sapağa kadar götürür. Doğru sapakta olduğunuzu ise şöyle anlayabilirsiniz. Tam köşede Bahçe içinde bir ev var. (köpeklere dikkat) ve bu evde ise köy yumurtası satın alabilirsiniz. Buradan içeriye girdikten sonra yol sizi Sardala Koyu’na götürecektir.  İzmit’ten 1 saat 15 dk. sürüyor. İstanbul’dan ise 2.30 saat kadar sürüyor.  Haritayı da ekliyorum yol  güzergahları için.

 

LÜTFEN BURAYI İYİ OKUYUN!!!

Bu tür doğa harikası yerleri gezmek, görmek ve buralarda yaşamak hayatımıza doğa sevgisi katar aslında. Yoksa günümüzü güzel geçirmek için bir etkinliğin dışında çevreyi ve doğayı korumamız gerekiyor.  Lütfen ve lütfen!! kampçılar ve ziyaretçiler çöpünüzü yanınızda götürün. Buranın doğallığından dolayı çöp  konteynırları yok. Olmasında zaten. Gelin, görün, yaşayın, tadını çıkartın ama gün sonunda çöpünüzü toplayın ve yanınızda götürüp  yol üzerinde bulduğunuz çöp konteynırlarına atın.

 

Ümit ve Faruk Kardeşime teşekkürler:

Ben gezgin olarak kampçılığa uzak sayılırım.  Onların kamp ateşi kadar sıcak sohbetleri ve kamp tecrübeleri için çok teşekkür ederim.  İyi ki! varsınız… 

2 günlük Bayram Kampımızdan  Görüntüler

Kamp keyfi

Karadeniz manzaralı kamp keyfi

Sardala koyu adaları

Sardala koyu adaları

Karadeniz manzaraları

Sardala koyu plajlarından biri

Çadırımızın tam önü…

 

Yazan ; Nihat Namuk

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler