Adana Yılan Kale nerede, nasıl gidilir ve efsanesi

yılan kale efsanesi

 

Kaleler diyarı Adana Yılan kale nerede, nasıl gidilir ve efsanesi

Adana’nın dört bir tarafı kalelerle dolu. Adana Yılan Kale nerede?, Nasıl gidilir?  Şahmaran Efsanesi ve tarihi hakkında ki gezi notlarım.

adana yılan kaleye nasıl gidilir

Adana Yılan Kale gezi notlarım.

İki günlüğüne Kocaeli’den geçmiştim Adana’ya Bu sefer tarihi yerleri ve özellikle de kalelerini gezmek istiyordum. En güzel zamanıydı Adana’yı gezmenin. Nisan ayı sonunda güneşli bir Cumartesi günü Hatay yolu üzerinde sol tarafınızda kalıyordu tüm heybetiyle. Beni bu kalelere çeken bir şey var. Bilmiyorum nedenini ama genelde kalelerin bölgeye hakim yüksek yerlerde olması sanırım. Yılan Kale Ceyhan ovasının ortasında eski bir kervan yolunu kontrol etmek için sarp kayalıkların üzerine kurulmuş olması beni çekti sanırım.  Yılan kaleyi keşfettikten sonra daha Adana’nın en büyük antik kenti ve kalesi olan Anavarza’yı gezecektim.

adana yılan kale nerede, nasıl gidilir, efsanesi

Adana Anavarza kalesi yayınım için tıklayınız.

Yılan kale yoluna girdiğimde ne kadar yaklaşırsam o kadar devleşiyor karşımda. Daha çıkamadan kalenin surlarından göreceğim Ceyhan nehri ve ovasını merak ediyordum. Ama arabanızla bir yere kadar çıkabiliyorsunuz. Bu alanda birde kafe yapılmış. Kahvaltı ve bir çok yiyecek çeşitleri buluna biliniyor. Belirlenen otoparka 5 tl (2019) gibi bir ücretle park ettikten sonra anlıyorsunuz daha yolumuzun çok olduğunu.  

Kültür Bakanlığı kaleye çıkmak için her hangi bir düzenleme yapmamış henüz ama Kale iç restorasyonları sürüyordu.  Çıkmak derken Kalenin küçük bir patika yoldan ilerlerken öyle bir yere geliyorsunuz ki! Ellerinizle dizleriniz ile tırmanmanız gerekiyor.  Ama bahar ve tarih tutkum beni gelincik çiçeklerinin arasından bu tırmanışı çok ta zevkli hale getirdi.

adana yılan kale nerede

burayı tırman malısınız…

Kapısından geçince Kale içinde karşılıklı surları arasında gezip Güneydoğu tarafındaki surların üzerine çıkıp ayaklarımı aşağıya sarkıtıp (siz sakın yapmayın) amatörce de olsa Facebook’ta canlı yayına geçerek takipçilerim ile paylaşmak istedim.  İşte o video.

Adana Yılan Kale tarihi hakkında kısa bilgi :

Adana Ceyhan ovasının ve nehrinin yanında hakim bir kayalık üzerine kurulan Yılan kale 11 y.y. Bizans döneminde  bir kervan yolunu gözetlemek için kurulmuş. Sonraları ise 12.y.y. Da Haçlılar ve Ermeni krallığı döneminde ise bazı eklemeler ile daha da gelişmiş bir hale dönüşmüş.

Yılan kale şahmaran kale gezisi

Adana Yılan Kale özellikleri hakkında bilgi:

Konumlandığı kayalıkların tamamını kaplayan kale Ceyhan ovasının dört tarafını da görür. Yılan kalenin çevresi 700 m. Saldırılara karşı çok güçlü surları ve 3 kapısı buluyor.  Zorlu bir tırmanış ile güney kapıdan giriyorsunuz.  8 adet burcu bulunan Yılan Kale’de Ermenice bir kitabe ile ilgili figürlerde bulunuyor.

yılan kale hakkında bilgi

Yılan Kale Şahmeran Efsanesini birde benden dinleyin :

Evliya Çelebi’nin  kitabında da geçen Şahmran Efsanesi’nin bir hikayesi de Yılan Kale’de yaşanmış.  

Adana Misis’e yakın Yılanlı Kale’de yaşayan yılanlar şahı, Şahmaran’dan Misis halkı çok korkuyormuş. Ne halk bu kaleye çıkıyormuş ne de yılanlar aşağıya inermiş. Günün birinde bir insan bu yılan kaleye gitmiş.  Yılanlar kendi aralarındaki kavgayı görmüş ve onları ayırmaya çalışmış. Bu sırada Şahmaran’ın ara sıra  “taç hamamda” yıkandığını öğrenmiş. Şahmeran bu insanı yılanları ayırmaya çalıştığı için gösterdiği cesaretten dolayı affedip geri dönmesine izin vermişler.

şahmeran-mardin

Günün birinde Misis kırallığında yaşayan beylerden biri çaresiz bir hastalığa yakalanmış. Dervişin biri çarenin Şahmaranın’ın gözleri olduğunu söylemiş. Bu bey herkese haber salarak, Şahmeranı getirene servet vaat etmiş. Şahmaran taç hamamda yıkanırken yakalanıp öldürülerek Misis Beyine getirilmiş. Bu gözleri yiyen Bey’de şifa bulup iyileşmiş. Efsaneye göre Şahmaran bir gün geri dönüp insanlardan intikamını alacağı söylenir.

Şahmaran yılan gövdeli bir kadın.  Güneydoğu’da bir çok efsaneye konu olmuştur. 

Ayrıntılı Mardin gezilecek yerler ve Şahmaran efsanesi yayınım için tıklayınız.

adana tarihi gezilecek yerler

Adana Yılan Kalesi için Uyarılar :

Bu uyarıları kendi gözlemlerim ile yapıyorum.

 • Ayağınızda sağlam bir spor veya outdour (bot) tarzı olmalı. Sert ve keskin kayaların üzerinden – 20 dk yol yürüyeceksiniz. Terlik veya sandalet kesinlikle olmaz.
 • Yanınıza su alın. Yol oldukça yorucu ve zaman alıyor.
 • Tek başınıza asla çıkmayın. Araziden dolayı yaralanabilirsiniz.
 • 10 yaş altı çocuk ve 60 yaş üstü insanlar için oldukça zorlayıcı olur.

Adana Yılan kale giriş ücreti 2022 :

Yılan Kale giriş ücreti ve ya müze kart ta gerekmiyor. Sadece otopark ücreti  olarak geçen sene (2019) 20 tl ücret alıyorlardı.

adana gezilecek yerler

Adana Yılan Kale’ye nasıl gidilir ?

Adana Ceyhan nehrinin yanında olan Yılan Kale Misis’in kuzey doğusunda bulunuyor.  Adana’dan Ceyhan ilçesine giden araçlar ile ulaşabilirsiniz.

yılan kale hikayesi

Adana Yılan Kale Nerede ?

Adana, Ceyhan ilçesi, Ceyhan Nehri Yanında.

Adana’nın dört bir tarafı kalelerle dolu. Adana Yılan Kale nerede?, Nasıl gidilir?  Efsanesi ve tarihi hakkında ki gezi notlarımı anlatmaya çalıştım. Tarih ve macerayı bir arada bulabileceğiniz Yılan Kale Adana’da gezilecek yerler arasında. 

Adana Gezilecek Yerler Listesi :

Adana merkeze göre olan uzaklıklar

 • Ulu cami ( merkezde)
 • Tarihi saat kulesi ( merkezde )
 • Bebekli Kilise ( merkezde )
 • Atatürk evi müzesi ( merkezde )
 • Taş köprü ( Merkezde )
 • Sabancı Merkez Camii ( 2 km. 7 dk )
 • Adana Sinema Müzesi ( 2 km. 6 dk )
 • Kemeraltı Camii ( 1 km. 4 dk. )
 • Ramazanoğlu Medresesi ( merkezde )
 • Etnografya Müzesi ( 3 km. 5 dk )
 • Adana Merkez Park (sabancı cami önündeki)
 • Şakir efendi konağı (merkezde )
 • Seyit Tekin Konağı ( merkezde)
 • Yılan Kale ( 45 km. 50 dk)
 • Anavarza Kalesi ( 77 km. 1 saat 10 dk)
 • Feke Kalesi (129 km. 2 saat 15 dk)
 • Sevgi Adası ( 8 km. 15 dk. )

Ayrıntılı Adana gezilecek yerler hakkındaki ayrıntılı yayınım için tıklayınız. 

 

Adana’nın dört bir tarafı kalelerle dolu. Adana Yılan Kale nerede?, Nasıl gidilir?  Şahmaran Efsanesi ve tarihi hakkında ki gezi notlarımı aktarmaya çalıştım sizlere.

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

Kaynak : https://youtu.be/mQzZmw7Ffkk
0 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Adana Anavarza antik kenti, kalesi efsanesi ve gezisi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478