Erdek gezilecek yerler ve kamp alanları

erdek gün batımı

Erdek gezilecek yerler ve kamp alanları

Erdek gezilecek yerler ve kamp alanları için plajları, doğası ve antik kent gezi notlarımı paylaşayım. Nerelere gidilir?, neler yapılır? otel ve pansiyon fiyatları.

Erdek nasıl bir yer ?

Türkiye’nin 22 milyon nüfusu ile en kalabalık Marmara Bölgesi’nin en sakin tatil merkezlerinden biri Erdek. Hani her şeyi tadında kararında derler ya.  Deniz mi? Mavi bayraklı, Tertemiz, sakin ve düzenli. Doğası mı?; Yemyeşil zeytin bahçeleri içinde. Havası Mı? Tertemiz ve bol oksijenli, tarihi mi: antik kenti ve M.Ö. ki geçmişi ile ne ararsan var kıvamında yani. Gürültüden uzak sakin, huzur ve keyif dolu tatil düşünenlerin tam da yeri. Genellik Marmara bölgesi yaşayanlarının tercih ettiği Erdek gezilecek yerler ‘de, yabancı turist pek fazla olmaz. Bunun en büyük artıları ise, fiyatlarının Ege Bölgesi gezilecek yerler ve Akdeniz Bölgesi gezilecek yerler gibi abartılı olmaması. Yemek kültürünün değişmemesi. Eşsiz plajlarında güneş, kum, deniz üçlemesini bir arada bulabilir, Yemyeşil doğasında uzun yürüyüşler veya kamp kurup şehrin stresinden uzaklaşabilirsiniz. Geçmişinden gelen ilginç bir özelliği ise eski çağlarda Kapıdağ yarımadası’nın bir ada olduğudur. Sonraki volkanik hareketler ile boğaz kısmı yükselip bir yarım adaya dönüşmesi. Bu ilginç geçmişi ise Erdek ve çevresinin bir çok güzel koylara sahip olmasını sağlamış. Tarihe olan merakınızı ise  Kyzikos Antik Kenti ile, Hadrian Tapınağı’nda giderebilirsiniz. Zeytini, zeytin yağını üzümü, şarabı ve yöresel lezzetlerini bu huzur kentinde tadabilirsiniz. Şimdi Her şeyi ile Erdek gezilecek yerler ve kamp alanları için gezelim.

Ayrıntılı Marmara bölgesi yayınlarımı da inceleyebilirsiniz

 

Erdek gezilecek yerler ve kamp alanları gün batımı

Erdek gezilecek yerler, koylar ve Plajlar

1 – Çuğra Plajı

Erdek halk plajının sonunda bulunan Çuğra Plajı 3 km. mesafede. Geniş ve temiz kumsalı, sakin denizi ile halkın en çok tercih ettiği plajlar arasında kalıyor. Dalgasız sığ denizi ile de oldukça güvenli. Ücretsiz halk plajı olan Çuğra’da ister kendi şemsiyeniz ve sandalyeniz ile gelin, isterseniz uygun fiyata kiralayın. Çevrede birçok ta yemek yiyebileceğiniz kafe restoranda bulunuyor. Otel, pansiyon ve apart daireler ile Erdek’ten biraz uzakta daha uyguna konaklamada yapabilirsiniz. Bölgenin diğer koyları ve plajlarını gezmeden önce bir gününüzü buraya ayırmalısınız.

erdek gezilecek yerler çuğra plajı

2 – Erdek Kurbağalı Plajı

Erdek merkeze en yakın plaj olmasıyla yaz döneminde oldukça da kalabalık. 1 km. uzunluğu ve Mavi Bayraklı plajı ile de oldukça düzenli ve temiz. Plajda duş, soyunma kabinleri, tuvalet ve can kurtaran gibi hizmetlerin hepsi var ve halk plajı olmasıyla da ücretsiz. Seyit gazi tepesinin hemen yanındaki Erdek Kurbağalı Plajı birçok ta küçük iskele bulunuyor. Eğer hazırlıksız geldiyseniz belediyenin belirlediği fiyatlara göre uygun şezlong şemsiyede kiralaya bilirsiniz.

3 – Ocaklar Plajı

İtiraf edeyim sizlere…  Ben Erdek’e geldiğim her zaman konaklamamı Ocaklar Plajı‘nda yaparım. Genelde Ocaklar Plajında kamp kurarım veya apart odalardan birinde kalırım. Biz kampçılar hem sakin hemde yerleşim alanlarına yakın olsun isteriz. Erdek merkeze sadece 5-6 km. mesafede ve 15 dk da gidebilirsiniz. Halka açık 3 km. bir de plajı var. Rüzgarlı günlerde denizi biraz deniz anası ve yosunlu olsa da genelde tercih edilen plajlar arasında. Sığ olan denizini çocuklu aileler daha çok tercih ediyor. Küçük sevimli köy çarşısı içindeki yöre halkının işlettiği lokantaları tercih etmelisiniz. Turizmi hedefleyen restoranları demiyorum özellikle, yöre halkın lokantalarında müthiş yöresel ev yemekleri ile karşılaşacaksınız. Hemde çok uygun fiyata. Erdek gezilecek yerler listenize kesinlikle almalısınız

mavi bayraklı erdek plajları

alıntı foto

4 – Paflima Koyu – Erdek gezilecek yerler

Narlı köyü ile İlhanlı Köyü arasında  Balyos fener burnu yanındaki Pamfilya koyu  Erdek’in en ıssız koylarından biri. Tatilcilerin değilde daha çok kampçıların keşfettiği bir yer. Erdek’e 30 km. mesafede ve 1,5 km. plaja sahip doğa içinde tertemiz denizi ile Erdek gezilecek yerler listenizde olmalı bence. Halk plajı olarak ücretsiz ve arka köy kısmında birkaç tda pansiyon bulunuyor. Bu doğal güzellik yakın zamanda buranın da çok tercih edilmesine neden olacaktır. Doğa ile iç içe yürüyüşleri yapıp denizinde serinleyebilirsiniz.

Erdek gezilecek yerler için Köylerine bakalım

5 – Narlı Köyü

Sahili kadar yöre halkı da hoş ve misafirperver. Erdek’in en sesiz ve sakin köylerinden biri olan Narlı Köyü, Erdek ve çevresini gezmek isteyen günü birlikçiler ile yazları oldukça kalabalık. Köy dediğimize bakmayın minik bir belde gibi adeta. Küçük bir limanı, sahili, plajı, çay bahçeleri, otel, pansiyon ve apart evleri ile de kalınabilecek yerler arasında. Buranında çarşısındaki lokantalarda yöresel yiyecekleri bulabilirsiniz. Yöre halkı akşam sahil ve sokaklara el işi ve hediyelik tezgahlar açıyor.

erdek narlı köyü sahili

Rumlar zamanında Roda ismiyle bilenen Paşalimanı adasının karşısındaki köy 1926’da Narlı olarak değiştirilmiş. Erdek’e 15 km. mesafede ve araba ile asfalt yolundan 20 dk. ya doğa içinde bir yolculukla gidebilirsiniz.

6 – İlhanlar Köyü

Kapıdağ yarımadasının en batısında Paşalimanı adası, Narlı tarafında bulunuyor. Eski bir köy, yine küçük bir limanı ve birkaç pansiyonu var. Erdek’e biraz uzaklığı ile çokta bilinmiyor aslında. Eğer Erdek Kapıdağ yarım adasını dolaşıcam derseniz İlhanlar Köyü‘ne de uğrayabilirsiniz.  Sadece burada tavsiye edeceğim bir midyeci var. İlhanlar Köyü Kamp kurulacak sessiz sakin yerlerden biri. 

7 – Tatlısu Köyü, Erdek gezilecek yerler

Tatlısu Köyü Erdek’in diğer köyleri arasında oldukça gelişmiş diyebiliriz. Ocaklar gibi otel, pansiyon, apart gibi konaklama seçenekleri bol. Küçük bir limanı sahilde kafe ve restonarları, plajı ile sesiz sakin yerler arasında. Kumsalı yanı sıra oldukça kayalıklı koyları da var.  Erdek’in Güney Doğu tarafında Bandırmaya bakan yüzü ile genelde rüzgarlı bir bölge. Yine otantik köy içerisinde köy içerisinde alışveriş ve yöresel lokantalar bulabilirsiniz. Erdek merkeze sadece 16 km. 20 dk uzaklıkta. Bandırma’dan Erdek’e giderken o dar boğazda tabelasını göreceksiniz. 1700’lü yıllardan beri hala yaşamın sürdüğü bu 300 yıllık köyün eski ve dar sokaklarında yürümek oldukça farklı diyebilirim.

erdek gezilecek yerler ve kamp alanları

8 – Seyitgazi Tepesi

Üzerinde küçük bir kilise temelleri de bulunan Seyitgazi Tepesi, küçük bir yarımada. Halk arasında Seyit Gazi türbesi olarak bilinen tepede kilise temellerinin biraz ilerisindeki tarihi duvarda astıkları bez parçaları ve mumlar ile adak yeri haline getirmişler. Adaklarının kabul olacağına inan çevre halkı özellikle çocuğu olmayanların adaklarının kabul olacağını düşünürler. Çuğra plajının sonunda bulunan bu tepenin yüksekliği 103 m. Eşsiz Erdek manzarası ile gün batımlarını en güzel seyredildiği noktalardan biri. Erdek’e gelenlerin uğramadan gitmediği Seyitgazi Tepesi, fotoğraf çekmek ve manzaranın güzelliğini içinize çekebileceğiniz en güzel noktada bulunuyor. Erdek Gezilecek Yerler Listenize kesinlikle eklemelisiniz.

seyitgazi tepesi erdek gezilecek yerler

9 – Paşa Limanı Adası – Erdek gezilecek yerler

Marmara Denizinin ikinci büyük adası olmasına rağmen fazla gelişmemiş şehirleşmesi ile de oldukça sakin ve huzurlu bir yer.  Bu Sakinliği ise adanın da doğallığını korumasını sağlamış. Osmanlı döneminde ise sarayda yaşayanların ruhsal sorunlarının tedavisi için bu adaya gönderilirmiş. Buraya gelen hastalar güzel ve sakin doğası içinde huzur ve sessizliği yaşayarak iyileşmeleri sağlanıyormuş. Günümüzde bunu keşfeden birçok kişi ise şehrin stresinden uzaklaşmak ve sessiziliğin sesini dinlemek isteyenlerin tercih yeri olmuş. Feribotla aracınızla da geçebileceğiniz Paşa Limanı Adası Erdek gezilecek yerler arasında bir gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

paşalimanı adası gezilecek yerler

10 – Erdek Gezilecek Yerler Zeytinli Ada :

Erdek merkezde limanın hemen karşısında denizden 250 m. açıktaki Zeytinli Ada, Erdek’in görsel manzarasının bir simgesi olmuş. En güzel gün batımlarının izlendiği ve fotoğraflandığı Zeytinli Ada aynı zamanda içinde gizli bir tarihte taşıyor. Hala kazı çalışmalarının devam ettiği Zeytinli Ada’da, M.S. 500’lü yıllara dayanan geçmişi ile günümüze birçok eseri taşımış. Şuan Fener Rum Patrikhane’sinde sergilenen Meryam Ana İkonası bulunmuş. Zeytinli Ada’da görebileceğiniz eserleri ise, dini eğitim yeri olan manastır, iki hamam, seramik fırınları, vaftizhane ve yaşam alanları ortaya çıkarılmış. Tarihinde önemli bir dini merkez olan Zeytinli Ada’da sıcak kaynak suyu ile hem yeni doğanlar hem de büyükler için vaftiz alanı olarak kullanılmış. Erdek limanında küçük tekneler ile adaya geçebilirsiniz. Veya limanın ucuna kadar yürüyerek Adaya 30 metre daha yaklaşabilirsiniz.

erdek zeytinli ada

alıntı fotoğraf

Günümüzdeki güzelliği yıllar öncesinden kalma aslında. Bu da Evliye Çelebi tarafından 1639 yılında belgelenmiş seyahatnamesinde. Özellikle kaynak şifalı suyundan bahseden Evliye Çelebi  Şöyle yazmış. .

“Bu Erdek’in karşı garbında bir mil bait derya içere taam sofrası kadar bir yerde kaynar bir ılıca suyu vardır ki Adem içine girmeyi tahammul edemeyip deryaya karıştığı yerde gusul ederler. İki türlü hasai kudret bireşince gusul edenler hayati cavidani bulurcasına memnun ve sıhatül vücut olurlar.”

zeytinli ada tarihi kalıntılar

11 – Erdek Kyzikos Antik Kenti

Her zaman söylerim! Tarihle doğayı bir arada buldum mu! “kaçırmam” diye.. Erdek’ten 15 dk gibi kısa bir sürede ulaşabileceğiniz Kyzikos Antik Kenti, Bandırma Erdek yolunda Kapıdağ eteklerinde bulunuyor. Geçmişin izleri MÖ. 5 bin yıllarından geliyor. Kyzikos’dan göç ederek gelen Dolionların kurduğu bu kent M.Ö 8. y.y. ın İonia kentler biri olan Milet’in koloni kurmasıyla başlamış. Sonraları başlayan isyan ve savaşlarla 9 kez el değiştirdiği biliniyor. M.Ö 364’te Atina’ya karşı bağımsızlıklarını ilan etmişler. Bu bağımsızlık la ticarette ve sanatta üstün başarı göstermiş ve hatta kendi paralarını basıp, çevre kentler arasında değer kazanmış. Özellikle Helenistik dönemde kültür ve sanat merkezi haline dönüşmesi, çağının en zengin yaşamına ulaşmasını sağlamış. M.S 543, 741 ve 1064 yılında üst üste yaşanan depremler ile yerle bir olmuş. Kaderine terk edilen Kyzikos Antik Kent’te ise günümüze yıkık hali ile ulaşmış. tarih sevenlerdenseniz Erdek gezilecek yerler listenize kesinlikle almalısınız.

antik kent erdek

12 – Hadrian Tapınağı hakkında bilgi

Tarihinin en büyük ve modern kenti olan Kyzikos Antik Kenti’ndeki 4 tapınağın en büyüğüdür Hadrian Tapınağı. Antik kentin batı tarafında bulunan Hadrian Tapınağı Erdek yolunun Düzler sınırları içeresin de bulunuyor. Zeus adına yapılan ancak tam olarak bitirilemeyen tapınak M.S. 123 yılındaki depremden sonra İmparator Hadrian tarafından yapımına devam edilmiş. Antoninler zamanında M.S. 197 yılında bitirilebilmiş. Yapıldığı dönemde Dünyanın 8. Harikası olarak söylenen Adrian tapınağı sonraki depremler ile Kyzikos Antik Kenti gibi kaderine bırakılmış. Hadrian Tapınağı ve çevresinde sur kalıntıları, tiyatro, akrapol, 3 tane agora, hamamlar, meclis binası, amfitiyatro gibi çoğu yıkılmış kalıntılar görülebilir. Ayakta çok bir şey kalmasa bile yakınlığı ile gidilip görülebilinir.

hadrian tapınağı erdek gezilecek yerler

13 – Kirazlı Manastırı Erdek Gezilecek yerler

Rumlar tarafından 1895 tarihinde yapılmış olan Kirazlı Manastırı, Antik dönem ismiyle Didumus dağı yamacında kurulmuş. Sadece 27 yıl kullanılan manastır 1922 yılından sonra kaderine terk edilmiş. Havari Lukas’ın eserlerinden olan Faneromeni Meryem’i ikonası bu kilisede olduğu için Ortodokslar tarafından haç merkezi haline dönüşmüş. Yer altındaki bodrum ve üzerine iki katlı olduğu anlaşılıyor. Manastırdan geriye güney tarafındaki bu duvar ayakta kalabilmiş. Doğa içinde yalnız başına kalan bu tarihi yere doğa içinde bir yürüyüş ile keşfedebilirsiniz.

kirazlı manastırı

14 – Erdek Anıt Ağaç

Kurbağalı sahili olarak da biline Neyyire Sıtkı caddesinde bulunan Anıt Ağaç 1860 yılında dikilmiş.160 yaşındaki bu fıstık çam ağacı 114 m. çapı ile de oldukça geniş bir gövdeye sahip. Koruma altına alınarak anıt ağaç olarak tescillenmesi ile insanların dikkatini çekmeyi başarmış. Günümüzde şehirleşmenin içinde kalmış olsa da yaşı ve büyüklüğü ile apartmanların arasında kendini göstermeyi biliyor. Güzel bir sabah veya akşam yürüyüşü ile gün içesinde gölgesinden faydalanarak etrafı seyredebilirsiniz. Erdek gezilecek yerler arasında bir 20 dk nızı ayırıp görebilirsiniz.

 

15 – Erdek Açık Hava Müzesi – Erdek gezilecek yerler

Daha çok Kyzikos Antik Kenti ve Adrian Tapınağından çıkarılan eserlerin sergilendiği Erdek Açık Hava müzesi, o dönemlere ait bir çok eser var. Çevresi çokta koruma altına alınmadığından birçok tarihi eser beyin özürlüler tarafından tahrip edilmiş hatta üzerilerine yazılar yazılmış.  Erdek Merkezde sahilde bulunan müze çokta büyük değil ama bir uğrayıp göz atmanızı tavsiye ederim. Girişi ücretsiz ve Sabah 09,00 ile akşam 18,00 saatleri arası gezebilirsiniz. 1948 yılında kurulan müze siz tarih sevenleri bekliyor. Erdek gezilecek yerler listenize sahilde yürürken uğrayabilirim diye not alabilirsiniz. 

erdek açık hava müzesi

Müze Adresi: Yalı Mahallesi, Hükümet Cd. No:2, 10500 Erdek/Balıkesir

16 – Tarihi Palata Çeşmesi – Erdek gezilecek yerler

Erdek merkezden bile yürüyerek gidebileceğiniz  Tarihi Palata Çeşmesi 1704 yılında yapılmış. O zamanlar evlerde su bulunmayan küçük yerleşimlerde bu çeşmeden su taşınırmış. Erdek’in batısındaki sahil yolu tarafından 1 km. kadar yürüyerek gidebilirsiniz. Hala ziyaretçilerine ve halkın su ihtiyacını karşılayan Palata Çeşmesi birkaç sene öncesi aslına uygun restorasyon yapılmış. Sürekli akan suyundan içip Erdek yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.

Kamp alanları – Erdek Gezilecek Yerler

Erdek’in  eşsiz doğası, sesiz sahilleri, pırıl pırıl denizi  kamp sevenleri kendi çekmeyi başarmış. Erdek ve çevresinde  20 ye yakın kamp alanı mevcut. Çoğu zaten Bandırma’dan Erdek’e geçerken sol tarafınızda göreceksiniz. Erdek kamp alanları içinde su, elektirik, tuvalet, kafe, mangal ve tesis imkanları ile dolu bu kamp alanları sezona göre fiyatları değişiyor ama genelde  80 tl ile 150 tl arası çadır başı kamp yapabilirsiniz. Ücretsiz Erdek Kamp Alanları  Erdek sahilinin sonunda veya Narlı, İlhanköy ve Turan köy tarafındaki koylara gidebilirsiniz. Buralarda alışveriş imkanları olmadığından köylerden öncelikle alışverişini yapmanız gerekiyor.

Erdek Kamp alanları haritası 2022 online

Haritalar üzerinden sizler için hazırladığım Erdek gezilecek yerler ve kamp alanları haritası ile istediğiniz kamp alanının üzerine tıklayınız.  Seçtiğiniz kap alanının iletişi, ulaşım ve fiyat bilgilerine 2022 yılı için online ulaşabilirsiniz. 

Erdek’te ne yenir ?

Erdek’te yöresel bir çok yemek var özellikle de  Ocaklar, Narlı Turan köy ve Tatlısu köylerine gitmelisiniz. Balık lokantaları ile dolu Erdek yazları restorana çevrilmiş teknelerde müzikli balık restoranları var. Fiyatlar biraz pahalı bilginiz olsun. Erdek merkezde ise lokantalarda turistik anlayış ile verilen hizmet var. Ben genelde esnaf lokantalarını tercih ederim. Fiyatları hem uygun hemde yemekleri lezzetli. Erdek’te ne yenir ona bakalım şimdi.

  • Zeytinyağlı enginar
  • Barbunya.
  • Balık özellikle de İstavrit, sardalya ve karagöz.
  • Midye de çok güzel özellikle  İlhanlar köyünde.
  • Fener kavurması
  • Kaban çiçeği dolması (bunu her zaman bulamazsınız)
  • Balık çorbası
  • Özel sosuyla kalamar.

erdek gezilecek yerler

Erdek konaklama Otel, Pansiyon, Apart : 

Marmara bölgesinin içindeki bir yarımadada olması, etrafı adalarla ve müthiş koylarla çevreli olması ile tam bir tatil merkezi olmuş.  Yabancı turistin pek olmadığı Türk kültürü ve yemeklerinin sergilendiği bir çok otel, pansiyon, apart bulabilirsiniz. Erdek merkez ve sahillerinde sıralı olarak dizilmiş her türlü imkan ve bütçeye göre konaklama seçenekleri mümkün. 700 tl ile 1500 tl arasında  sezona göre değişen fiyatlarda  sahile sıfır bir yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kamp sevenlerin de çok tercih ettiği Erdek ve çevre koylarında ücretli ve ücretsiz kamp atabilirsiniz.

Erdek gezilecek yerler ve kamp alanları için plajları, doğası ve antik kent gezi notlarımı paylaşayım. Nerelere gidilir?, neler yapılır? otel ve pansiyon fiyatları hakkında gezi notlarımı paylaştım. İyi tatiller..

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

2 1 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Kazdağları jip safari turları ve fiyatları 2023

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478