Çanakkale Şehitlik Turu gezilecek yerler ve gezi notları

çanakkale şehitlik gezisi

Çanakkale Şehitlik Turu gezilecek yerler ve gezi notları

Çanakkale Şehitlik turu gezi notlarımı aktarayım sizlere. Şehitlik Nerede, Nasıl gidilir ? Nereler Gezilir ? Giriş ücretleri ve turları hakkında bilgiler.

Çanakkale geçilmez ruhunu yaşamak için Seyit Onbaşı, Anafartalar, Conk Bayırı, Namazgah tabyası ve Kayıp Asker’ ziyaret edelim.

Çanakkale Şehitlik turu gezi haritası ayrıntılı…

Çanakkale zaferini kanlarıyla tarihe yazan aziz şehitlerimizin çarpıştığı bu siperlerde dolaşırken duygulanmamak inanın elde değil. Öyle ki 259 gün süren Çanakkale savaşlarında 500 binin üzerinde asker hayatını kaybetmiş. Bunların 251 309’u  Türk şehitlerimiz. Bu kahraman savaşçıları anmak için onları ziyaret ile dualarımızı eksik etmeyelim.

çanakkale-şehitlik-haritası

Çanakkale Şehitlik Turu Online Harita bilgisi

Çanakkale Şehitlik turu gezilecek yerler için hazırladığım maps harita ile online olarak gezilecek diğer yerlerin işaretlerine tıklayabilirsiniz.  Seçtiğiniz gezilecek yerin konumunu, ulaşım bilgilerini, adresini, kayıtlı ise iletişim bilgilerini göre bilirsiniz.  Ayrıca yol tarifi ile bulunduğunuz konuma olan uzaklığı, saati ve navigasyon yol bilgisine de ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Şehitli Turu nasıl yapılır?

Gelibolu adasına aracınızla gelebilirsiniz. Her ziyaret edilen noktada ücretsiz otoparklar ve küçük hediyelik alışveriş dükkanları var. Size tavsiyem Çanakkale şehitlik turu için günlük tur düzenleyen rehberli bir çok firma var. Çanakkale sahil ve feribot iskelesi yanında tur acentaları var. Lüks araçlar, feribot geçiş ücretleri müze giriş ücretleri de dahil olarak tek fiyat ile rehberli olarak gezebilirsiniz.

Çanakkale Şehitlik Turu fiyatları ve gezilecek yerleri 2020

Çanakkale sahilde ve Gelibolu yarımadasına geçtiğinizde birçok Çanakkale Şehitlik turu yapan turizm acenta standları ile karşılaşırsınız. Hepside bu turlar konusunda tecrübeli ve kaliteli rehberleri ile size Çanakkale ruhunu yaşatmaya çalışıyorlar.

Çanakkale Şehitlik turu 2020 yılı fiyatları şu şekilde ;

Genelde günlük olarak düzenlenen bu turlar gün içinde de ikiye bölünmüş. Tam gün yemekli ve yarım gün yemeksiz olarak fiyatlandırılmış bu turlara katılmalısınız.

 • Tam gün Yemekli Çanakkale Şehitlik turu ücreti kişi başı 90 tl
 • Yarım gün Yemeksiz Çanakkale Şehitlik turu ise 70 tl.

Çanakkale Şehitlik Turu Günlük kalkış saatleri 2020 :

 • Sabah kalkış Çanakkale Şehitlik Turu 09.45 ( Yemekli tur )
 • Öğlen kalkış Çanakkale Şehitlik Turu 14:00 ( Yemeksiz tur )

Çanakkale Şehitlik Turunda gezilecek yerler Listesi

Gelibolu Yarımadası Şehitlik Turu

Güney Cephesi

 • Kilitbahir Kalesi
 • Namazgah Tabyası
 • Seyit Onbaşı Anıtı ve Deniz Savaşları
 •  Rumeli Mecidiye Tabyası
 •  Şahindere Sargı Yeri Hastane Şehitliği
 •  Çanakkale Şehitler Abidesi
 •  Ertuğrul Koyu Yahya Çavuş Şehitliği

Gelibolu Yarım adası Şehitlik Turu

Kuzey Cephesi

 • Anzak Koyu ve Arıburnu Gezintisi
 • Mehmetciğe Saygı Anıtı
 • Kanlısırt ve Avustralya Anıtı
 • Kırmızı Sırt Tünel ve Siperler İncilemesi,Lağım Savaşlarının Geçtiği Tüneller
 • 57. Alay Şehitliği Ziyareti
 •  Conkbayırı
 • Atatürk Anıtı Gezintisi,Atatürk’ün Vurulduğu ve Gözetleme Yeri,Anafartalar Ovasını Kuş bakışı Gözetleme
 • Yeni Zelanda Anıtı ve Mezarlığı
 • Bigalı Köyü Atatürk Evi

 

Ben çok sevdiğim aile dostum Fatih Sanay ile Marmara turu yaptığımızda Çanakkale’ye geçerek katılmıştık. Assos Antik Kent’ten Çanakkale’ye doğru yol alarak alıp, akşam üzeri ilk önce Şehitler Anıtı sonra Duryolcu karşıladı bizi. Geceyi Çanakkale’yi gezerek geçirirken yarınki şehitlik turu için ise duygusal bir heyecan içerisindeydik. 

Ayrıntılı Assos Antik Kent hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

çanakkael-şehitlik anıtı

Grubumuzu karşılayan ve sonradan Çanakkale şehidi torunu olduğunu öğrendiğimiz Erol abi karşıladı bizi. Ektin ve güçlü anlatımıyla o anları bize tüylerimizi diken diken ederek anlattı. Her cepheyi, her olayı farklı bakış açılarıyla yaşattı bize.  Şimdi onun etkileyici “Mehmed toprak oldu” şiirin videosu ile başlayalım. Muhakkak izleyin.

https://youtu.be/1GXOEwfLSKo

Çanakkale Şehitliği ve Önemi;

Çanakkale şehitliği ve onun ruhunu yaşamamız mümkün değil elbette. Türkiye’nin kilidiydi Çanakkale boğazı. O kilidi, namusu aç susuz koruyan atalarımızın sayesinde bugünleri yaşıyoruz. Onlar için elimizden gelen, şimdilik onları unutmamak, unutturmamak  ve dualarımızı eksik etmemek. Tarihin yazıldığı bu toprakların kutsallığını çocuklarımızla gelecek nesillere aktarmak ise boynumuzun borcu.

çanakkale-şehitlik-turu

Çanakkale Şehitlik Turu‘na başlayalım.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Buraya geldiğinizde bence ilk önce Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ne gelin içerisinde son teknoloji sinevizyon gösterisi ile hazırlanmış 11 salonda kısa kısa birçok dilde gösterim yapıyorlar. Küçük çocukların bile sıkılmadan izleyebileceği salonlarda 3D gösterimleri ile hareketli platformların üzerinde yaşıyorsunuz. Çanakkale şehitliği turu için bu merkezi ve müzeyi gezdikten sonra Gelibolu yarımadasını rehber eşliğinde gezin derim.

Canakkale-Destani-Tanitim-M

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Giriş Fiyatları;

Bu tanıtım merkezi biletleri de büyükler 15 tl. öğrenci 5 tl. (2019) Müze kart Geçmiyor burada.. Gösterimler için önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Salonlara 30 kişilik gruplar halinde alıyorlar.

Gelibolu yarım adasının her yerinde kanlı savaşlar olmuş. Bu mevzi siperlerde o kadar çok kahramanlıklar yaşanmış ki.

Bu mevzi ve tabyalardan birkaç tanesini hatırlamak adına kısa bahsedeyim.

Çanakkale Şehitlik Turu Turgut Reis Tabyası;

Turgut Reis Tabyasında bu dev toplar Çanakkale savaşında Turgut Reis zırhlısındaymış. Gelibolu yarım adasında Saros Körfezine Aşırtma atışlarda kullanılmış. 285 mm. çapındaki top ikinci dünya savası sırasında boğazları korumak için buraya yerleştirilmiş. İlginç bir bilgi verelim. Bu dev top 1960 yılında deneme bir atış yapılmış. Çevredeki köylerde camı kırılmamış bir tek ev kalmamış.

turgut-reis-tabyası

Çanakkale Şehitlik Turu

Rumeli Mecidiye Tabyası (Seyit Onbaşı);

Rumeli Hamidiye tabyasından sonra yolun üst kotunda Gonca tepe eteklerinde, denizden yaklaşık 20 metre yüksekte, yedi adet top yeri kıyıya inşa edilmiş. Sultan ll. Abdülhamit döneminde (1876–1909) yaptırıldığı tespit edilmiştir. Alman yapımı 4 adet 8,5 metre uzun namlulu, 2 adet 6 metre kısa namlulu toplardan oluşuyor. 18 Mart da bu toplardan 14000 metreye kadar atış yapabilen uzun namlulu olanlarından 93 atış yapılmış, diğerleri 8000 metre menzili olduklarından kullanılmamış. Burada 16 askerimiz şehit olmuş. Ruhları şaad olsun.

tabya-şehitlik seyid onbaşı

Çanakkale Şehitlik Turu Anafartalar:

Çanakkale savaşlarını aslında iki ayrı bölümde görmek lazım. 18 mart 1915’de denizden geçemeyeğini anlayan düşman, bu kez 25 Nisanda Gelibolu yarım adasının kuzeyinden çıkartma yapmaya başlar. Burası Anafartalar. Küçük ve büyük Anafartalar köyü ile Anafartalar kara savaşları yaşanmış. İşte Türk askerinin destan yazdığı yer burası.

Şahindere Sargı Yeri ve Şehitliği;

Şehitliğinin girişinde yer alan tabelada 1,2,5,6,7,10 ve 11. Tümenlere ait 1969 Şehidimizin burada yattığı belirtiliyor. Bu şehitlikte, Şahindere içerisinde bulunan Teğmen Mustafa Efendi, Kabir yeri bilinen yarımadada sayılı şehitlerimizden biridir. Çanakkale Savaşı esnasında dere kenarları, korunaklı ve suyun yakın olduğundan, savaş esnasında Sargı Yeri olarak kullanılmışlardı. Şahindere sargı yeri, güney cephesi gerisinde önemli bir sağlık merkezi olmuştur. Şehitlik 2004 yılında yapımı başlatılarak 18 Mart 2005 yılında 90. yıl törenlerinde açılışmış.

şehitlik-anıt-mezarlar

Çanakkale şehitlik turu Conk Bayırın’dayız.

Çanakkale savaşlarının en kanlı geçen yerlerinden biri daha. 25 nisan 1915’de düşman kuvvetlerinin Arı Burnu’na çıkartma yaptığını öğrenen Mustafa Kemal Atatürk  57. Piyade Alayını bu tepeye sevk eder. Mehmetçik 25 Nisandan 9 Ağustosa kadar bu tepede düşmanla göğüs göğüse, çarpışır. Çarpışmalar çok şiddetli geçer. İki siper arası 25 metreye kadar düşer. Mustafa Kemal Atatürk 25 Nisan sabahı ordularına tarihe geçen şu emri verir. “Sizlere taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum” der.

alıntı fotoğraf

alıntı fotoğraf

çanakkale-şehitlik-turu(Sol alttan üçüncü: (Rahmetli Fatih Görümlü) Ani bir rahatsızlık sonucu şimdi aramızda değil. Allah rahmet eylesin)

Çanakkale Şehitlik Turu Namazgah Tabyası:

1770 yılında yapımına başlanan Çanakkale Boğazındaki ilk ve en büyük tabyadır. Sultan II. Mahmut, Sultan Abdulmecit ve en son 1890 larda Sultan II. Abdulhamit dönemlerinde yapılan ilavelerle büyüyerek bu günkü haline gelmiş. En son 2006 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. 26 adet bonet bulunan Tabyada Çanakkale Boğazı muharebelerinde Yarbay Mehmet Zekeriya komutasında, mevcut 16 toptan 14.000 metre menzili olan 8,5 metre uzun namlulu 2 topu kullanılabilmiş, diğer topların menzili kısa olduğundan kullanılamamış. Bu tabyadan 18 Mart da toplam 33 mermi atılmış.

namazgah-tabyası çanakkale

alıntı fotoğraf

Çanakkale Şehitlik turu  Meçhul Asker;

Meçhul asker,’in hikayesi de oldukça acı, yaşananlara göre Avusturya askeri, öldürüldüğü bir askerimizin başını keserek savaş sonunda Avusturya’ya hatıra olarak götürmüş, Avusturyalı asker daha sonra yaptığına pişman olmuş, yıllarca sakladığı Türk Askerinin başını Türk yetkililere ölmeden önce teslim edilmesini vasiyet etmiş, 10.03.2003 tarihinde ölümünden hemen sonra çocukları Türk Şehidinin kesik başını Avusturya Büyük Elçiliğimize teslim edilmiş. Türkiye’ye gönderdiler Bedeni Anafartalar Arıburnu bölgesinde yatan kahraman şehidimizin başı 18 mart 2003 tarihinde dini ve resmi törenle bugünkü şehit kabrine gömülmüş.

mechul-asker-mezarı

Çanakkale Şehitlik Turu Şehitler Abidesi;

Çanakkale Şehitler Abidesi 1954 yılında yapımına başlanmış yeterli ödenek olmadığından Milliyet gazetesinin başlattığı kampanyayla toplanan bağışlarla 20.08.1960 tarihinde açılabilmiştir. Bu günkü haline 2003, 2007, 2013 ve 2017 yılında yapılan çalışmalarla gelmiştir. 41,70 metre olarak inşa edilmiş. Bu anıt Osmanlı’nın birçok yerinden gelip Çanakkale Muharebeleri esnasında şehit düşen ve nerede yattıkları bilinmeyen on binlerce askerin anısına dikilmiştir.

şehitlik-anıtı-çanakkale

Çanakkale Şehitlik Turu Şehitler Abidesi Sembolik mezarları;

Şehitlikte Çanakkale Muharebeleri sırasında şehit düşen ve bugüne kadar isimleri tespit edilebilmiş 59.970 şehidimizin isimleri bulunmaktadır.

şehitlik-mezarları-çanakkal

Çanakkale Şehitlik Turu 57.Alay Şehitliği:

Mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanan 57. Alay Şehitliği, 1992 yılında Conkbayırı yolu kenarında Kılıç Bayırı’nın güney ucunda, Bomba Sırtı’nın kuzey ucunda inşa edilmiş, sembolik bir şehitlik. Şadırvan, açık namazgah, sembolik mezarlık ve anıttan oluşuyor. Girişin hemen solunda torununun elini tutmuş şekilde tasarlanmış olarak yapılan ve Türkiye’nin en yaşlı gazisi iken 10 Eylül 1994’te, 108 yaşında vefat eden Hüseyin Kaçmaz’ın bronz heykeli bulunmaktadır. Şehitliğin eğimli zemini üzerinde, şehit düşen alay personelinin isimlerinin yazılı olduğu 500 adet baş taşı vardır. Milli Savunma Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığı tarafından 1998 yılında yayımlanan Şehitlerimiz adlı eser üzerinde yapılan araştırma sonucunda, 57. Alay’ın Çanakkale Muharebeleri sırasında şehit düşen personelinden 1868 kişinin isimlerinin bulunduğu tespit edilmiş.

şehitlik-57.-alay-çanakkale

Çanakkale Şehitlik Turu Atatürk Köyü

Ve en son olarak da Atatürk köyü olarak bilinen yere geldik köy kahvesinde dinlenip Atarük’ün  savaş sırasında kaldığı köy evini ziyaret etmek istedik. Ancak tadilatı nedeniyle içeriye giremedik.(2017) şuan bitmiştir. Gezebilirsiniz.

şehitlik-atatürk-evi-çanakk

Gelibolu yarımadası ve cepheleri o kadar çok ki benim bu yetersiz bilgilerimle anlatmam doğru bile değil aslında. Çünkü hızlandırılmış tür ile bile 1 gün yetmedi gezmeye.

 

Çanakkale şehitlik turu

Çanakkale şehitlik turu

Marmara gezisi yaptığımda bir günümüzü Çanakkale Şehitlik turu için gelmiştik bu duygu dolu yarımadaya. Çanakkale geçilmez ruhunu yaşamaya çalıştık. Gerçek anlamda anlayamayız ama en azından anabiliriz.

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

0 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Kumluca gezilecek yerler haritası 2020

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478