Kazdağları jip safari turları ve fiyatları 2023

kazdağları safi turları

Kazdağları Jip Safari Turları ve fiyatları 2023

Kazdağları jip safari turlarıyla doğa ve tarihi yaşayın. Eşsiz doğası ve oksijeniyle Kazdağları Jip Safari turu nerede, nasıl yapılır, fiyatları.

Kazdağları Jip Safari turu

Edremit Körfezi’nden başlarım genelde Ege’ye ineceğim zaman. Tarihi, efsaneleri ve doğasıyla hayranlık uyandıran Kazdağları ile yol alırım. Kazdağları jip safari turu ile oksijenin kaynağına Kazdağları’na ve Şahindere Kanyonuna gidelim.

Çanakkale ile Balıkesir’i birbirinden ayırır  antik çağlardaki İda Dağı. Bu günün Kaz Dağları Biga yarımadasının 1770 rakımlı en yüksek yerine doğru tırmanmaya başlayalım.

Ayrıntılı Çanakkale gezilecek yerler hakkındaki yayınımı da inceleyebilirsiniz.

kazdağları-jip safari turu

Hikaye tadında oğlum Furkan’la birlikte yaşadığımız bu Kazdağları jip safari turu maceramızı anlatacağım. Arabamızla gittiğimiz Akçay’da günü birlik Kazdağları Jip safari turu düzenleyen firmalar ile çıkarız Kazdağları’na.

Hikayeden önce kısa bilgiler verelim Kazdağları Jip Safari turu hakkında;

Kazdağları jip safari turu nerede nasıl yapılıyor;

Landrover marka eski ama otantik yarı açık jipler ile Kazdağları dağ yolundan çıkıyoruz. Zeytinli köyü üzerinden 25 km tırmanarak başladığımız Kazdağları Milli Parkına kişi başı 30 tl. ile tura dahil eşliğinde giriyoruz. Sabah 9.30 gibi rehber eşliğinde üzeri açık eski jipler ile akşam 18:00 gibi tamamlanıyor.

kazdağları-jip-safari

Kazdağları Jip Safari Turu Fiyatları 2023 :

Sabah 10,00 Akşam 17,00 saatleri arasında tam gün öğlen aparatif yemekli  Kazdağları Jip Safari turu fiyatları 2023 yılı için 450 ile 550 tl. civarı fiyatları var. Türkiye’nin oksijen deposu Kazdağları Milli Parkı içerisinde rehberli olarak yapacağınız bu turda kanyonları, şelaleleri ve eşsiz Edremit Körfezi manzarası ile unutulmaz bir gün geçireceğinize eminim. 

 

Günlük Kazdağları Jip Safari turu programı oldukça yoğun;

Furkan’la ikimiz bu heyecana yarı açık jip ile orman yolundan tırmandıkça doğal klima etkisini  Ağustos ayında bile hissetmeye başlıyoruz. Kazdağların sık ve yoğun ormanın Ege’den esen rüzgar nedeniyle bir tarafa kümelenmiş görüntülerini seyrediyorsunuz. İlk önce Yayla Çeşme’ye geliyoruz. Efsanelere ‘Bin pınar ida’ olarak bilinen Kazdağları’nın o berrak ve tatlı kaynak suyundan içebilirsiniz. Bu arada efsaneleşmiş olan  Hasan ile Emine’nin aşk hikayesini anlatıyor rehberimiz. (Bu hikayeyi Hasan boğuldu yazımda anlatmıştım.)  Biraz daha ilerledikten sonra o eşsiz manzarasıyla  Seren kapı mevkini geziyoruz. Buradan da yangın söndürme kulesi ne geçerek Kazdağları’nın en yüksek yerlerinden birine çıkmış oluyoruz. Müthiş manzarasıyla hava açık olduğunda  Edremit Körfezi ve Midilli Adasını aynı anda görebilirsiniz. Ve meşhur Şahindere Kanyonu. Birçok yerde kanyonun içinde yürümüşüzdür ama burada kanyonun sarp kalayıklarının üzerinden aşağıya bakıyorduk.

Zip-Safari-otantik-Shindere-

Şahindere Kanyonu Kazdağları

Bölgedeki birçok yere, şenliğe, festivale isim olan Sarıkız Efsanesinin geçtiğine inanılan noktaya Sarıkız Zirvesine geliyoruz. Kısa bir yürüyüşle çıktığımız Sarıkızın sembolik mezarının bulunduğu alanda Sarıkız efsanesini anlatıyor rehberimiz. (Yazının sonunda efsaneyi ekliyorum. Oldukça ilginç.)

sahindere-kanyonu

İşte bizim Kazdağları jip safari turu maceramız;

Bu hikaye’nin senaristi benim ama baş rolde oynayan rehberimiz 50’li yaşlarda Ayıcı İsmail.  Bölgenin insanı olarak milli park olmadan önce Kazdağları’nda 94 yılına kadar ayı avına çıkan ayıcı İsmail avcı hikayelerini anlatarak geçirdi turumuz. Komik adam vallah.

Ayıcı İsmail lakaplı rehberimiz bizi 10 mt. kadar yüksekten akan tahmini 1400 mt. rakımda bulunan Ayı yatağı şelalesine getirdi. Zamanın da bu şelalelere ayılar su içmeye gelirmiş. Jipten inip vadiden aşağıya doğru bir yamaçtan ağaç köklerine tutunarak indik şelaleye. Dev bir kayanın üzerinden dökülen şelalenin üst kısmına inmiş oluyorsunuz önce. Döküldüğü yere inmek için ise yine zorlu bir iniş ile dev kayaların arasından iniyoruz.

kaz-dağları-turu

 

Burada hazırlanan kumanyaları dağıtan rehberimize “-burada yüze bilir miyiz? diye sordum. Milli parktan bir kozalak bile çıkarmak yasak olduğunu ve zaten bu şelale programda olmadığı ve çok tehlikeli olduğunu söyledi. Kısacası yasak demiş oldu. Israr edince “-su buz gibi gire biliyorsan gir dedi.  Giremeyeceğimi düşünerek tabi. Kumanyalar hazırlanırken ben Kazdağları’nda 1400 m. Rakımlı buz gibi şelaleye dalmıştım bile. Koşarak yanıma gelen rehberimiz. “-Sen benim lisansımı mı yakacaksın, yasak dedik çık hemen” diye bağırmaya başladı. Şelalenin aktığı yere kadar yüzüp geri döndüm zaten. Suyun Sıcaklığının 5 derece olduğunu öğrenince parmaklarımın neden uyuştuğunu anladım. Çok ama çok soğuktu. Girmesem de aklımda kalırdı. Fotoğrafta sakin olduğuma bakmayın. Çünkü tüm mimiklerim de donmuştu.

kaz-dağları-şelale

Fırçayı da yedik ama inanın değdi.

Rehberimiz Ayıcı İsmail. Bize bugüne kadar Kazdağı’nda 800 çeşit bitki türü tespit edilmiş olduğunu. Ancak bu sayının 1000 civarına kadar çıktığını söylüyor. Ama bundan daha önemlisi başta Kazdağı göknarı olmak üzere 32 adet bitki türü ise sadece burada yetişiyormuş.

Neyse ; Jiplerle gezdiğimiz Kazdağları jip safari turu akşam 6 da bitti. Dağda yaptığımız yürüyüşler,  buz gibi şelalede yüzmüş olmamız ve tüm gün süren jipte sallana sallana gezimiz bizi oldukça yormuştu.

kaz-dağları-jip-safari

Ayvalık veya Altınoluk tarafına deniz için gittiğinizde bir gününüzü Kazdağları jip safari turu için muhakkak ayırın.

Şiddetle tavsiye ederim…

Edremit Belediyesi sitesinden alıntı olarak SARIKIZ efsanesini aktarayım sizlere. Oldukça ilginç..

Sarıkız, Çanakkale iline bağlı Ayvacık’ın bir köyünde ailesi ile yaşarken, küçük yaşta annesi vefat eder. Babası Sarıkız’a “Biliyorsun anneni çok severdim, burada çok hatırası var, anneni unutmam zor oluyor. Buradan göçelim” der ve Kazdağlarının eteğindeki Güre köyünün yakınlarındaki Kavurmacılar köyüne gelerek yerleşirler. Burada çobanlık yaparak geçimlerini temin ederler. Köyde çok sevilirler. Köyün yaşlıları, gençleri Sarıkız’ın babasına akıl danışırlar. Köylüler onun ermiş olduğunu düşünürler. Aradan yıllar geçer Sarıkız büyür güzel bir kız olur.

Babası da yaşlanır. Aklında hep hacca gitme fikri vardır. Hacca gidebilmek için namazında niyazında sürekli Allah’a yalvarır. Sarıkız babasının bu isteğini yerine getirmesi için onu teşvik eder. Babasına artık büyüdüğünü kendisine bakabileceğini, daha fazla yaşlanmadan hacca gitmesi gerektiğini söyler. Babası kızını komşusuna emanet eder, hacca gider. O zamanlar hacca gitmek şimdiki gibi değil, belki altı ay, belki de daha fazla, yaya gidiliyor.

sarıkız-efsanesi kazdağları

Babası hacca gittikten sonra, köyün delikanlıları, Sarıkıza talip olurlar. Sarıkız hiçbirine yüz vermez. Onlarda dedikodu yayarak Sarıkıza iftira ederler.

Baba hacdan dönünce kimse yüzüne bakmaz, selamını almazlar. Sarıkızı teslim ettiği komşusuna bunun sebebini sorduğunda, Sarıkızın kötü yola düştüğünü söyler. Baba günlerce düşünür. Adet olan hac hayrını da yapamaz. Köyde yaşayabilmesi için namusunu temizlemesi gerekmektedir. Fakat çok sevdiği kızını öldürmeye kıyamaz. Yanına aldığı birkaç kazla, kızını, Kaz Dağının zirvesine götürüp oraya bırakır. Orada  yabani hayvanlara yem olacağını düşünür.

Aradan yıllar geçer. Bayramiç tarafından gelen yolcuların dağda yollarını kaybettiklerinde, darda kaldıklarında kendilerine sarı bir kızın yol gösterdiğini, yardım ettiğini söylerler. Kazlarının olduğunu, hatta bunların bir gün Bayramiç ovasına inerek çiftçilerin mahsulüne zarar verdiğini, köylülerin bu durumu sarıkıza söylemeleri üzerine, Sarıkızın eteğine doldurduğu taşları saçarak, bir avlu oluşturduğunu, kazlarında artık aşağılara inmediğini söylerler. Kaz avlusu diye anılan bu alanın duvar kalıntıları günümüzde bile gözükmektedir.

sarıkız-türbesi kazdağları

Sarıkız Efsanesi…

Bu hikayeleri dinleyen baba, bunun Sarıkız olabileceğini düşünür. Dağın yolunu tutar, zirveye vardığında, duvarlarla çevrili kazların bulunduğu bir alanla karşılaşır. Kızını bugün sarıkız tepe diye anılan yerde bulur. Sarıkız, babasını gördüğüne sevinir. Ona saygı gösterir, hürmet eder. Babası namaz kılmak için abdest almak ister. Sarıkız, abdest alması için babasının eline su döker. Babası suyun tuzlu olduğunu söyler. Sarıkız aceleden yanlışlıkla denizden aldığını söyler ve testisini vadilere doğru uzatır. Yeni doldurduğu suyu babasının eline döker. Babası buz gibi tatlı suyu tadınca kızının erdiğini anlar. O sırada siyah kara bir bulut gökyüzünü kaplar, Sarıkız kaybolur. Babası kızının erdiğine, sırrının açığa çıkması nedeniyle de kaybolduğuna kanaat getirir.

Kızına iftira edildiğini anlar ve köylülere beddua eder. Bugün Kavurmacılar köyünde yaşayan kimse kalmamış, muhtar, köy mührünü, yaşayan kimse kalmadığı için Kaymakamlığa teslim etmiş ve köyün adı kütükten silinmiştir. Sarıkızın babası üzüntü ile tepelerde dolaşırken bugün Baba tepe denilen yerde ölür. Yöre halkı Sarıkıza ve babasına dağın yassı taşlarını üst üste koyarak mezar yaparlar. Sarıkızın mezarının olduğu tepeye Sarıkız tepe, Babasının bulunduğu tepeye Baba tepe derler. Yöre halkı her yıl ağustos ayında Sarıkızı ve babasını anmak için buralara çıkarlar.

Kaz Dağları milli parkı nerede?

 

Kazdağları ayı yatağı şelalesi

Kazdağları ayı yatağı şelalesi

Kazdağları jip safari turu ve Edremit Körfezi‘nin yapılması gereken en güzel aktivitelerinden biri. Kazdağları‘nın tüm doğa güzelliklerinin yanı sıra kültürünü, tarihini, efsanelerini ve Kazdağları hakkındaki bilgileri bu macera dolu tur ile yaşamış olduk.

zeus-altarı nerede

Ayrıntılı Zeus Altarı Ayvacık hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

hasanboğuldu-göleti

Hasanboğuldu Göleti Kazdağları

Ayrıntılı Hasan boğuldu Kazdağları yazımı da okuyabilirsiniz.

 

 

Bu bölgede misafirperverliğini tecrübesine katmış, bu ve bunun gibi turlar düzenleyen

MİSSTUR “u

tevsiye etmeden geçemeyeceğim.

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;

instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net

hesabımı takip edebilirsiniz.

0 1 0 0 0 0
Adana escort Çukurova escort Seyhan escort Ankara escort Mamak escort Etimesgut escort Polatlı escort Pursaklar escort Haymana escort Çankaya escort Keçiören escort Sincan escort Antalya escort Kumluca escort Konyaaltı escort Manavgat escort Muratpaşa escort Kaş escort Alanya escort Kemer escort Bursa escort Eskişehir escort Gaziantep escort Şahinbey escort Nizip escort Şehitkamil escort İstanbul escort Merter escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort İzmir escort Balçova escort Konak escort Bayraklı escort Buca escort Çiğli escort Gaziemir escort Bergama escort Karşıyaka escort Urla escort Bornova escort Çeşme escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Yenişehir escort Mezitli escort Erdemli escort Silifke escort Akdeniz escort Anamur escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Adıyaman escort Afyonkarahisar escort Ağrı escort Aksaray escort Amasya escort Ardahan escort Artvin escort Aydın escort Balıkesir escort Bartın escort Batman escort Bayburt escort Bilecik escort Bingöl escort Bitlis escort Bolu escort Burdur escort Çanakkale escort Çankırı escort Çorum escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Edirne escort Elazığ escort Erzincan escort Erzurum escort Giresun escort Gümüşhane escort Hakkari escort Hatay escort Iğdır escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Karabük escort Karaman escort Kars escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Kırşehir escort Kilis escort Konya escort Kütahya escort Mardin escort Muş escort Nevşehir escort Niğde escort Ordu escort Osmaniye escort Rize escort Sakarya escort Siirt escort Sinop escort Sivas escort Şanlıurfa escort Şırnak escort Tekirdağ escort Tokat escort Trabzon escort Tunceli escort Uşak escort Van escort Yalova escort Yozgat escort Zonguldak escort
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Edirne gezilecek tarihi yerler – En güzel 25 yer haritalı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478