Belcekız Plajı nerede, nasıl gidilir?

Fethiye Belcekız Plajı nerede?, Nasıl gidilir?

Mavi Bayraklı  Fethiye Belcekız Plajını anlatırken o müthiş  efsanesinden de bahsedicem.  Fethiye Belcekız plajı nerede, Nasıl gidilir, artıları ve eksileriyle nasıl bir yer?  Hadi başlayalım…

Belcekız Plajı nerede ?

Muğla’nın turizm merkezi Fethiye’de bulunan Belcekız Plajı; Ölüdeniz ile Yemyeşil sarp kayalıklı  Babadağ’ın yamaçları arasında kalan kısımdır.  Yani Ölüdeniz’in açık Akdeniz’e bakan kısmı diyebiliriz.

Belcekız plajı neredeFethiye Ölüdeniz Belcekız Plajı nasıl bir yer?

Mavi Bayraklı bu plaj Babadağ etekleri ile Ölüdeniz milli parkı arasında kalan kısımdır.  Mavi bayraklı ve ücretsiz olan bu plajın kumsalı biraz çakıllı ve 5 metrede hemen derinleşiyor. Belcekız plajı kumsalı biraz taşlıkta olsa denizin rengi çok berrak ve muhteşem. Temmuz ayı ile su sıcaklığı da 26 derecelere ulaşıyor.  Eksi tarafı ise hemen derinleşiyor ve rüzgarlı zamanlarda dalgası var.  Yinede tertemiz havası, suyun masmavi rengi, Babadağ’ın yemyeşil manzarası ile çok güzel. Tavsiye ederim. 

 

fethiye belcekız plajı nerede

 

Belcekız Plajı şemsiye şezlong ücretleri 2019:

Yüzme bilenlerin tercih ettiği Belcekız plajında özel işletmelerin 1 adet 15 tl. karşılığında ücretli olarak şemsiye şezlong kiralanabiliyor. Ayrıca  kendi sandalye ve şemsiyeniz ile ücretsiz olarak  bu güzel plajdan faydalanabilirsiniz.  Ben günlük bir çok plajı gezdiğim için kendi sandalye ve şemsiyemi yanımda götürürüm her zaman. 

fethiye belcekız plajı nerede

Fethiye Belcekız plajında ne yenir?

Öncelikle ne yerseniz yiyin fiyatlar turistik olarak yüksek. Belcekız sahilindeki restorantlar daha çok yabancı turizme göre menü çıkardıkları için bizim danak tadımıza çok ta uymuyor. bir kolaya 15 tl ödeyebileceğiniz su restoranlardan bir kişi 100 tl gibi bir rakama doyabilirsiniz en az. Benim gibi kampçı gezginler zincir marketlerden yaptığımız  uygun alışveriş ile günü geçiriyoruz.  Ama size Fethiye Ölüdeniz de uygun bir yer söyleyeyim.  Sahilde Ölüdeniz tarafında Fethiye minibüslerinin kalktığı bir yer var. Oradan yukarı doğru çıkan yolda hemen sağda döner veya köfte etmek yiyebileceğiniz bir yer var. Ekmek arası 15 tl. ye yiyebilirsiniz. (Garanti bankamatiğin yanında.)

 

Mavi Bayraklı Belcekız Plajı

Ölüdeniz Milli Parkı’na giriş ücreti 7 tl. Araç ile 20 tl ve şezlong şemsiye adet 20 tl gibi rakamları ödemek istemeyenler 7 dk yürüyüşle Belcekız Plajını tercih ediyorlar. Mavi bayraklı Belcekız Plajı temiz sahili ve denizi, ücretsiz duş ve soyunma kabinleri ile kendi şemsiyeniz ve sandalyeniz ile gidebileceğiniz bir plaj..

 

Gece ve Gündüz Ölüdeniz küçük çarşısıyla oldukça hareketli ;

Belcekız Plajı‘nın hemen arkasındaki küçük ama yeterli alışveriş dükkanları ziyaretçilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılar durumda. Zincir marketlerinde bulunduğu Ölüdeniz çarşısı geceleri küçük bir eğlence merkezine dönüşüyor. Daha hareketli bir yer isterseniz eğer Fethiye yolunda Hisarönü‘nü tavsiye ederim. Geceleri sabaha kadar eğelence tam gaz devam ediyor.. 
Fethiye Ölüdeniz Belcekız Plajından kalkan tekne turları:

Ölüdeniz’e gelir gelmez ilk sırada yapılacaklar arasındadır her zaman tekne turu.  Yeşil doğa ile masmavi denizin birleştiği bu koylar anca tekne turlarıyla gezilebilir.  Fethiye Ölüdeniz’den günlük kalkan Kelebekler vadisi tekne turları 2019 sezonu 80 ila 100 tl arasında değişiyor.  Firmalar arasında rekabet olduğundan pazarlık etmeyi unutmayın. 20 tl kadar fiyat indirebilirsiniz. 

Fethiye Ölüdeniz Kamp alanları ve fiyatları 2019 :

Fethiye Ölüdeniz girişinde ve Babadağa ve Kelebekler vadisi Faralya köyü yolu üzerinde (Likya yolu) ücretli güzel manzaralı kamp alanları var. Turistik her türlü imkanın bulunduğu bu kamp fiyatları çadır başı 70 ila 100′ tl.ye kadar çıkabiliyor.  Ücretsiz olarak artık Belcekız plajına kamp yaptırmıyorlar. Jandarma müdahale ediyormuş ama bu fotoğrata bulunduğum Kelebekler vadisi, Faralya köyü yolu üzerinde  bariyerlerin hemen ardına bu manzara eşliğinde ücretsiz kamp atabilirsiniz.
 

Fethiye Ölüdeniz Adrenalin Sporları 2019 ;

Hemen yanı başınıza iniyor 1850 mt. den atlayan yamaç paraşütleri. Burası aynı zamanda da birçok adrenalin sporlarının yapıldığı bir merkez. Sabah 8’den akşam gün batımına kadar süren yamaç adrenalin sporları için birçok spor acentasının büroları var Belcekız plajı sahilinde.. Sezonda fiyatları yüksek olsa da yapmaya değer.  Bu yıl 350 tl gibi bir fiyatı olan Yamaç Paraşütü’nü 3 yıl önce burada 200 tl’ye yapmıştım. 

 

Belcekız plajı yamaç paraşütütü

Belcekız Plajına Nasıl gidilir?

Belcekız Plajı Ölüdenize geldiğinizde ilk  sahilde ilk karşınıza çıkan plaj.  Fethiye merkeze 17 km. uzaklıkta.  15 dk. da bir minibüsler karşılıklı kalkıyor.

Fethiye Belcekız Efsanesi ;

Çok eski zamanlarda, tekne ve gemilerdeki insanlar, içme suyu almak için sandallarla bu bölgeye geliyorlarmış.

O eski günlerden birinde eski bir gemisi olan ihtiyar kaptanın güçlü kuvvetli genç ve yakışıklı oğlu’nu  su almak için bu koya göndermiş. Bembeyaz kumsalına çıktığında ise güzeller güzeli Belcekız ile karşılaşmış. Güzelliği karşısında bir anda aşık olmuş. Belcekız’da bu yakışıklı yağız delikanlıya kayıtsız kalamamış tabi. Aldığı suyu gemisine götürmek zorunda olan delikanlı kızın yüreğine ateş bırakarak mecbur geri dönmüş.  Suyu alan ihtiyar kaptan  uzaklara doğru yelken açmış.  


Gemi her su almaya bu koya geldiğinde Belcekız ile hasret gideren delikanlı arasında büyük bir aşk başlamış.  Gemi buradan geçerken fırtına patlamış. Genç ihtiyar babasına burada hiç rüzgar almayan bir koy var fırtınadan saklanmak için bu koya gidelim demiş.  İhtiyar  oğlunun sevdiğini görmek için buraya gitmek istediğini sanarak ona inanmamış.  Galgalarla birlikte dümenin başında kavga da başlamış.  Baba kavga ederken oğlunu istemeden denize düşürmüş.  Genç oracıkta ölü vermiş.  Durgun sahilde sevdiğinin ölüsünü gören Belcekız ise Babadağın kayalıklarından kendini denize atarak intihar etmiş. 

O efsanevi günden sonra   kızın kayalıklardan sahile atladığı yere Belcekız, yağız aşık delikanlının öldüğü yere de Ölüdeniz denmiş.  Doğru veya değil ama bu hikaye bile birçok turisti bu doğa güzelliğini görmeye çektiği bir gerçek. 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler