Zeus Altarı Ayvacık Adatepe köyü nerede ve efsanesi

Zeus altarı nerede

Zeus Altarı Ayvacık ve Tarihi Adatepe Köyü

Efsanevi ve tarihi Adatepe köyü Zeus altarı nerede, efsanesi, gün batımı, ayak izi, yol tarifi ve hakkında bilgi gezi notlarımı paylaşayım size.

Zeus Altarı Ayvacık, Çanakkale Balıkesir il sınırında Edremit Körfezinin en güzel konumunda olan bu efsanevi yeri her yıl yüz binler ziyaret ediyor. Yunan mitoloji tarihi ile bu manzarayı görenler hayranlıklarını gizleyemiyorlar. Öyle bir yerdeyiz şimdi. Kuzey Ege’yi ayaklarınızın altına serecek olan Zeus Altarı ve tarihi Adatepe Köyü‘ndeyiz

Öncelikle Altar nedir ?

Anadolu Yakası Escort arial, helvetica, sans-serif;”>Mitolojik çağlarda çok tanrılı dinlerde büyük olaylar öncesi ve sonrası tanrılara sunulan hediyelerin konulduğu yer anlamında. Yani Altar, hediyelerin sunulduğu yere sunak deniyor.  Özellikle büyük savaşların öncesi ve sonrası veya bereket üzerine Zeus altarı denen bu yerde hediyeler sunulurmuş.

 

zeus-altarı-ayvacık-manzara

zeus altarı ayvacık-manzara

Doğası ve tarihiyle etkilendiğim Zeus Altarı Ayvacık’ın Küçükkuyu beldesinde.

Edremit Körfezi doğası, tarihi ve efsaneleri ile o kadar zengindir ki, kendisini hayran bırakır her yönüyle…

Bu bölgeyi gezdirmemi isteyen Kemal bey ile gelmiştik bu yaz. Her anını hayranlıkla gezdiğimiz Edremit Körfezinden Çanakkale’ye geçerken uğramıştık Zeus Altarı Ayvacık Küçükkuyu’ya.

Zeus Altarı Efsanesi 

Edremit Körfezi bir yakası Ayvalık, Sarımsaklı, Burhaniye, diğer yakasının her bölgesi mitolojik Yunan efsaneleri ile dolu  Kaz Dağlarında bulunan Zeus Altarı körfeze hakim dev bir kayanın oyulması ile yapılmış. Bu kaya Zeus’un Truva savaşını yönettiği yer olarak da bilinir. Bu hikayeler efsane de olsa oldukça ilgi çekici. Yerli ve yabancı turistlerin de oldukça ilgisini çeken bu bölge muhakkak gezilecek yerler arasında.

Ayrıntılı Kazdağları jip safari turu hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

zeus-altarı-sunak,-kaya-ve-

Zeus Altarı Sunağı Ayvacık

Zeus Altarı hakkında bilgi 

Zeus Altarı Küçükkuyu’dan denizden aniden yükselerek zeytin ağaçlarıyla süslenmiş Gargaran tepesi zirvesindedir. Eski Yunan kültürüne göre tanrılara kurbanlar sunulmak üzere yapılan sunak, Zeus Altarı’na ev sahipliği yapar. Eski Yunanlılar savaşa, kuraklığa ve felaketlere karşı tanrılarına kurban vermek için kullanırlarmış. Efsaneye göre burası Zaus’un Hera’yı ilk gördüğü yer olarak da biliniyor. Kaya üzerinde bulunan Zeus ayak izleri olduğu düşünülen yerleri de görebilirsiniz. 

ayvacık-zeus-altarı

Adatepe Köyünden yürüyerek gidiliyor Zeus Altarı’na;

Adatepe köyüne aracınızla geldikten sonra 790 metre mesafede olan bu Zeus Altarı, köyün denize bakan tepede bulunuyor. Orman içinden yürüdükten sonra taş duvarlı bir yapı görüyorsunuz. Bu keyifli yürüyüş de köyden gelen kuzu sesleri, kuş sesleri ve mis gibi havasıyla çok güzel. Yürüyüşün keyfini arttırmak isteyenler köylülerin atlarıyla da çıkabiliyorlar küçük bir ücret karşılığı.

zeus-altarı-at-gezisi

Zeus Altarı Ayvacık’ta ki Erdem Dede Türbesi;

Antik sunağın hemen yanında Çanakkale Savaşları’na katılan Erdem Dede’nin yatırı bulunduğundan Zeus Altarı ve çevresi günümüzde de kutsal bir yer olmuş. Buralara gelip mis gibi orman havası ve doyumsuz bir manzara ile Edremit Körfezini tümüyle görebilirsiniz.

Ayrıntılı Çanakkale şehitlik turu hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz

Zeus Altarı Ayvacık

Zeus Altarı Gün batımı ve eşsiz manzarası

Buraya akşam üzeri gelemedim ama bu sonsuzluğa bakarcasına olan manzarası içinde kayboluyor insan. Yemyeşil çam ormanlarının içinden çıkan bu kaya kartal yuvası konumu ile Zeus’un Truva savaşını yönetmesi için oyularak yapılmasıyla oluşmuş. Dev kayanın içerisinde Zeus mağarası ise su sarnıcının olduğu yer olarak bilinir. Adatepe köyünden 790 mt. yi 20 dk orman içindeki yürüyüşten sonra dev kayanın oyularak yapıldığı taş merdiveni çıkınca, Midilli ve Ayvalık çevresindeki adalarla doyumsuz manzarası büyülüyor insanı. Edremit’ten Assos’a ayaklarınızın altında olan bu yer de Mitoloji ile doğayı iç içe yaşıyorsunuz.

Ayrıntılı Assos Antik Kent hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

 

zeus-altarı-manzarası-ayvac

Zeus Altarı Ayvacık

Tarihi Adatepe Köyü

Tarihi Adatepe köyü artık insanların şehirlerden köylere gitmek isteyeceği bir yer haline gelmiş. Mis gibi havası, sessizliği ile yüzyıllardır yaşam içinde kalmış bu köy Truva, Roma, Midilli, Pers, Selçuklu ve Osmanlı döneminin yapılarını taşıyor hala. Birçoğu hala kullanımda olan bu tarihi ve otantik evler pansiyon olarak ta kullanılıyor.

adatepe-köyü-tarihi-evleri

Zeus Altarı ve Adatepe Köyü Konaklama;

Güncel ve Online otel, pansiyon fiyatları için haritayı tıklayınız.

adatepe köyü otel haritasıZeus Atları Ayvacık‘a turlarla ve kendi araçlarıyla gelenler Adatepe Köyünün çekiciliğinden kurtulamadıkları için muhakkak uğrarlar. Burayı daha fazla gezmek isteyenlere bu taş evlerden minik butik pansiyon ve oteller oluşmuş. Bu haritayı tıklayarak seçtiğiniz otelin iletişim, ulaşım, yorum  ve fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

adatepe köyü ayvacık

Adatepe köyü yöresel yemekleri;

Yöresel lezzetlerinde sunulduğu köyde kısa da olsa dinlenmenizi tavsiye ederim. Günün yorgunluğu köy meydanındaki dev çınarların altında çayınızı, kahvenizi, gözlemenizi ve yöresel dondurmanızı yiyebilirsiniz.

Güncel ve Online Adatepe Restoranları için haritayı tıklayınız.

adatepe köyü restoranları

Çanakkale Ayvacık‘ta ki bu tarihi köy Zeus Sunağı ve efsanesi ile oldukça ünlendi. Tarihi taş evleri pansiyon ve butik otellere dönüştürüldü. Yöresel organik lezzetleri ile de burada konaklayanlar hayran kalıyor. Yöresel lezzetlerin sunulduğu bu restoranların online haritasını hazırladım. Bu harita ile seçtiğiniz restoranın iletişim, ulaşım, yorum ve fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.
köy kahvesi adatepe kööyü

Zeus Altarı nerede? Harita:

Adatepe Köyü Zeus Altarı kaç km ?

  • Akçay Adatepe  Zeus Sunağı arası 20 km. 35 dk.
  • Edremit Adatepe  Zeus Sunağı arası 33 km. 45 dk
  • Çanakkale Adatepe  Zeus Sunağı arası 105 km. 1.30 dk.
  • Ayvalık Adatepe  Zeus Sunağı arası 70 km. 1,20 dk.
  • İzmir Adatepe  Zeus Sunağı arası 229 km. 3 saat 20 dk.
  • Balıkesir Adatepe  Zeus Sunağı arası 130 km. 2 saat
  • İstanbul Adatepe  Zeus Sunağı arası 456 km. 6 saat mesafede..

Adatepe Köyü Zeus Altarı’na Nasıl gidilir?

Tarihi Adatepe Köyü,  Aracınızla giderken ise Edremit Körfezinden Ayvacık Küçükkuyu’ya geldiğinizde Adatepe köyü tabelasını takip ederek müthiş efsaneleri ve manzarasıyla bu sunak ile tarihi Adatepe köyüne ulaşabilirsiniz. Köyün girişinde bir otopark var ve araç ile buraya kadar gelebiliyorsunuz. Sonrası için ise mis kokulu çam ağaçları altında toprak yoldan yürüyerek veya köylülerin atları ile çıkabilirsiniz. Ben size o doğayı seyrederek ve içinize mis gibi orman kokusunu çekerek çıkmanızı tavsiye ederim. 

Efsanevi ve tarihi Adatepe köyü Zeus altarı nerede, efsanesi, gün batımı, ayak izi, yol tarifi ve hakkında bilgi gezi notlarımı paylaşmaya çalıştım sizlere.

iyi tatiller…

 


Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net


 

1 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Gülek Boğazı nerede?, Nasıl gidilir? harita ve konumu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478