Uzungöl Trabzon

Doğa harikası olarak bildiğimiz Uzungöl Trabzon ‘a nasıl gidilir, Neler yapılır, Ne yenir, Nerede kalınır?

Karadeniz’in doğa turizm merkezi olan Uzungöl’e benim gözümden bakalım.

Doğa harikası olarak bildiğimiz Uzungöl’de ki yapılaşmayı görünce moralim bozulmadı değil hani. Ama yine de yemyeşil bir vadinin içindeki bu doğa harikası gölün etrafını hayranlıkla gezdim. Güzelliğine güzel hala ama yine turizm adı altında yanlış yerleşim ve yapılaşma ile doğallığını kaybedeli çok olmuş.

uzungöl trabzon cami fotoğrafı

Turizm adına her türlü imkan sağlanmış. Bir çok otel, pansiyon, restoran, kafe ve hediyelik eşya satan dükkanlara kadar hepsi fazlasıyla var. Beraberinde getirdiği sorunlarda cabası. “Nerede çokluk orada ……  derler yaa”. Bazen doğanın içinde miyim çarşıda mı geziyorum anlayamadığım oldu tabi…

Ben yine de bu buranın güzelliklerinden bahsedeyim biraz.

Trabzon Çaykara ilçesine 20 km uzaklıktaki Uzungöl deniz seviyesinden 1090 metre yüksekliğinde kendini doğaya gizlemiş muhteşem bir yer aslında. Yüzyıllar önce vadinin ortasında bulunan ve yamaçlarda oluşan heyelan Haldizen Deresinin önünü kapatmış ve bu doğa harikası göl oluşmuş.

uzungöl-trabzon


Türkiye’nin yağmur ormanlarının bulunduğu Soğanlı ve Kaçkar dağlarının birleştiği alanda ki Uzungöl’un yıllık ortalama yağış miktarı 1500 metreyi aşıyor. Bol yağışlı iklimiyle her mevsim yeşil kalan bölgede yöresel eski ahşap evler göle ayrı bir yakışmış.

uzungöl trabzon fotoğraf

turluyorum.net Uzungöl’de

Uzungöl Trabzon’da ne yapılır?

Dik yamaçları ile muhteşem orman örtüsü arasına gizlenmiş Uzungöl kendine her mevsim hayran bırakmayı başarıyor. Ben 2015 yazında gelmiştim. Müthiş manzarası, yürüyüş parkurları, tırmanma sporları ve zengin bitki örtüsü ile benim gibi doğa severlerin buluştuğu bir yer olmuş.

uzungölde eşsiz doğa ve göl çevresinde kiralık bisikletler

Uzungöl’de eşsiz doğa ve göl çevresinde kiralık bisikletler

Burayı anlamak ve solumak için bir gece kalmanızı tavsiye ederim. Günün güzelliğini, gecenin sessizliğiyle birleştirdiğinizde huzurun anlamını bulmuş olursunuz.  Uzun yürüyüşlerin yanı sıra kiralık bisikletler ile gölün etrafını dolaşın derim.

Garester Yaylasına muhakkak çıkın;

Uzungöl’e geldiğinizde muhakkak Garester Yaylası’na çıkın. Buradan kalkan minibüsler ile 2300 metrelerdeki gerçek Karadeniz yaylası olan ve doğallığı bozulmamış müthiş bir yer.

 

Garaster yayınım için tıklayınız.

Uzungöl Hediyelik Çarşısı

Hediyelik alışveriş yapabileceğiniz bir çok  dükkan var.  Yöresel kıyafetlerin, ağaç oyma süs eşyaların ve lezzetlerin bulunduğu sokaklar da oldukça kalabalık.

uzungöl ahşap hediyelikler

uzungöl ahşap hediyelikler

Yöresel Lezzetleri:

Buranın muhteşem doğası ve bol oksijen insanın iştahını açıyor.  Burada yenen yöresel lezzetler saç kavurma ve alabalık çok lezzetlidir. Karadeniz yemeklerinin hepsini bulmak mümkün. Balık, mısır ve fasulye yöre mutfağının en önemli ürünlerinden.

Uzungöl yöresel yemekleri

Karadeniz’in vazgeçilmez balığı hamsiyi bulabilirsiniz. Bölgeye özgü yemeklerden; muhlama, karalahana çorbası ve sarması, kiremitte hamsi, ısırgan yemeği, hamsikoli, laz böreği, pekmezli kabak, kabak sütlacı, pepeçura, termoni, Karadeniz pidesi gibi ilginç ve lezzetli yemekleri bulabilirsiniz. Çok çeşitli olduğu için damak tadınıza göre seçmek gerekiyor.uzungöl meşhur kavurması

Uzungöl meşhur kavurması

Uzungöl Trabzon’a nasıl gidilir?  

Ben kendi aracımla Türkiye’yi gezdiğim için Trabzon şehir merkezinden  1.5 saate 90 km yol alarak bol virajlı  asfalt yolda rahatlıkla ulaştım.

Uzungöl Trabzon nerede haritası:

 

 

uzungöl çaykara trabzon

Uzungöl Çaykara Trabzon ve Aşıkları…

Otobüsle gitmek isteyenler için  Uzungöl otobüsleri belli aralıklar ile Trabzon‘dan kalkar ve direk olarak Uzungöl’e gider, Veya 15 dakikada bir kalkan Çaykara dolmuşlarına bininiz. Daha sonra Çaykara’ya ulaştıktan sonra tekrardan Çaykara’nın merkezinde bulunan Uzungöl-Çaykara hattı olan Çaykara otobüsleri ile 40 dk da ulaşabilirsiniz.

Doğanın ve yöresel lezzetlerin tadını çıkarmadan dönmeyin…

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler