Tuz gölü hakkında bilgi ve efsanesi

Tuz Gölü Hakkında Bilgi ve Efsanesi

Durgun ve Sessiz haliyle Ankara-Aksaray yolu üzerinde sağınızda parlamaya başlıyor. Tuz Gölü Hakkında bilgi ve Efsanesi ‘ni anlatalım şimdi.

Tuzgölü nerede?, nasıl oluşmuş?, özellikleri nelerdir? Gelmişken bir bakalım.

Geçtiğimiz Kasım ayında Adana ve Hatay bölgesini gezmek için gittiğimde karşıma çıkmıştı uçsuz bucaksız Tuz Gölü ve eşsiz manzarası. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %50’sini karşılayan ülkemizin en büyük ikinci gölü, Tuz gölü hakkında bilgi ve efsanesi için yazalım bir şeyler.

tuz gölü-konya-manzaraTuz Gölü ziyaretçi sosyal tesisleri;

Girişi ücretsiz ve otoparkı olan bu tesiste, Tuz Gölü tuzu ile yapılmış sağlık ürünleri, sabunlar, şampuanlar ve çeşitli tedavi edeci ürünler satılıyor.

tuz gölü-sosyal-tesisleri

Her türlü hediyelik eşyalarında bulunduğu tesis Tuz Gölü içine doğru yapılmış bir yol ile gölün üzerinde yürüyerek eşsiz manzarasının, sessiz ve huzur verici atmosferini yaşayabilirsiniz.

tuz gölü-tuz-ürünleri

tuzgölü-tesisleri

Tuz Gölü Nasıl Bir Yer;

Yazın gölde su bulunmuyor. Güneşin altında bembeyaz parlayan tuzları görürsünüz. İç Anadolu’nun sıcak bozkır yazları bölgeyi buğday tarlalarıyla saman sarına çevirirken Tuz Gölü ise pembe beyaz bir renk ile sağınızda güneye doğru uzanır.  Kuş göç yolları üzerinde bulunan Tuz Gölü’nde ise Flamingo, Kerkenez, Kılıçgaga gibi kuşların yaşam alanlarına dönüşmüş. İlk bakışta sıradan bir göl gibi görünse de yanına gittiğinizde üzerinde yürüyebileceğiniz hale gelir. Kendinizi bu göl üzerinde yürürken bulursunuz. Ufka kadar uzanan bu gölün milyonlarca ton tuzu sakladığına inanmak zor aslında.tuz gölü hakkında bilgi ve efsanesi

Tuz Gölü’nde günbatımı

tuzgölü-nihat-namuk

Tuz Gölü’nde Tuz nasıl oluşur;

Her yaz başında kırmızı ve pembe renk tonlarıyla tuzlanmaya başlıyor. Ağustos ayı ile yükselmeye başlayan sıcaklar ile su buharlaşarak çekilmeye başlıyor. 30 cm’e ulaşan tuz ortaya çıkıyor.  

Tuz Gölü ve göçmen kuşlar;

Sayıları 30 bine ulaşan Türkiye’nin en büyük Filamingo sürülerini Tuz Gölü‘nün Güney adacıklarında görebilirsiniz. Yazın sıcakların ve oluşan tuzun da etkisiyle çölleşen gölde Artemia isimli tek hücreli bir canlı yaşayabiliyor sadece. Bunu söylememin sebebi gölü pembe rengine çevirmesidir aslında.

tuz gölü hakkında bilgi ve efsanesi

Alıntı fotoğrafTuz gölü hakkında bilgi;

Derinliği yazın sadece 1-2 metre civarındaki Tuz Gölü Güneye doğru 90 km. uzunluğunda olup genişliği ise 25 km. dir. 1620 kilometre kare  alana sahip gölde tuz kalınlıkları 30 cm’e kadar ulaşabiliyor. Tuzla denilen işletmelerde yılda 160 bin ton tuz işlenerek Türkiye’nin %50 sinden fazla tuz ihtiyacını karşılıyor.  Aslında Tuz Gölü‘nün tüm kapasitesi 200 milyon ton ile tüm dünyanın tuz ihtiyacını karşılayabilecek kapasite de olduğunu da bilmek gerekiyor.

tuz gölü hakkında bilgi

Tuz Gölü Efsanesi;

Rivayete göre…

Çok eski tarihlerde şimdiki Tuz Gölü‘nün bulunduğu bu çorak ve ıssız topraklarda üzüm bağı olan yaşlı aksi bir kadın yaşarmış. Çevresinde de cimriliği yüzünden sevilmeyen bu yaşlı kadının bağına bir gün susuzluktan kırılan yaşlı bir dervişin yolu düşmüş. Bağdaki salkım salkım üzümleri gören derviş bağın sahibi kadına Susuzluktan ölmek üzereyim. Bana biraz üzüm verde susuzluğumu gidereyim” demiş.

tuzgölü-şereflikoçhisar tuz gölü hakkında bilgi

Yaşlı ve cimri kadın üzüm vermemek için “bağım bu sene kurudu üzüm yok” demiş. Derviş öyle bir ahhh etmiş ki! kötü kalpli yalancı kadına “İnşallah tuz ile buz olursun” diye bedduada bulunmuş. Kadın o anda taş kesilmiş, bağı ise tuza dönüşmüş. Yazın kurak ve sıcak geçen Tuz Gölü kışın ise oldukça soğuktur.tuz gölü-ziyaretçileri

Tuz Gölü nerede?

Ankara, Kırşehir, Konya ve Aksaray’ın kesiştiği yerde bulunuyor. Ankara’nın en uzak ilçesi olan Şerefli Koçhisar sınırında bulunuyor. Geçerken uğrayacak iseniz mola vermek için en ideal yerlerden biridir burası.

Tuz Gölü Hakkında Bilgi ve Efsanesi ile gezi notlarımı paylaştım. İlginç ve farklı bir yer için Tuz Gölü’nü tercih edebilirsiniz.

Konum bilgisi: Google Maps Haritası:

İlginizi Çekebilir

5 Yorum

nopanic 4 Mart 2019 at 09:03

Bilgi için teşekkürler şahane bir yer miş

    nihat 4 Mart 2019 at 20:57

    Ben teşekkür ederim.

Elif namuk 4 Mart 2019 at 12:22

Cokkk guzell yerlerr…

Serpil 5 Mart 2019 at 19:41

kesinlikle bu yaz rotamız tuz gölü😊 çok güzel anlatmışsınız. Nerde ne var biliyorum artık👍

    nihat 6 Mart 2019 at 14:16

    Tuz gölüne ağustos ayında gitmenizi tavsiye ederim.

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler