Türkiye’nin en iyi plajları

Kendi tecrübelerimden ve ünlü gezginlerin araştırmaları sonucu tespit edilen bu plajlardan meşhur olanların yanında az bilenen ama güzellikleriyle ön plana çıkan plajları da ekledim. 

Türkiye’nin en iyi plajları ile dünyanın en önemli deniz turizmi ne sahip olan Türkiye plajlarıyla da turistleri büyülüyor.

 

Türkiye Plajları gezi notlarım…

1- Kabak Koyu, FETHİYE

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en güzel plajlarından biri olarak kabul edilen Kabak Koyu, gürültüden uzak, doğayla iç içe yapısıyla gelenleri kendisine hayran bırakıyor.
Fethiye’ye 16 kilometre yakınlıktaki Kabak Koyu, sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal yerlerden biri.

KABAK-KOYU-fethiye


2. Olimpos/Çıralı, ANTALYA

Tıpkı Kabak Koyu gibi sakin bir tatil geçirmek isteyenleri favori rotalarından olan Olimpos, Roma döneminden kalma kalıntıları ve sönmeyen ateşiyle olduğu kadar muhteşem plajıyla da göz dolduruyor. Deniz kaplumbağaları yumurtalarını bıraktığı plaj geceleri kullanıma kapatılıyor. Bölge aynı zamanda milli park statüsünde.

çıralı-koyu-olimpos-antalya

Çıralı-Koyu-Olimpos-Antalya

3. İztuzu/DALYAN

“İnanılmaz” olarak tarif edilen bu plaj, yabancı turistlerin de gözdesi. Olimpos’ta olduğu gibi burası da kaplumbağa’ların yumurtlama bölgesi.
Türkiye’nin en iyi plajları arasında ki bu plaj Haziran, Temmuz ayları en güzel olduğu dönemler. 4.5 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan plaj deniz suyu ve tatlı suyun bir arada bulunduğu dünyadaki ender plajlardan biri.

iztuzu-plajı-dalyan-muğla

iztuzu-plajı-muğla-dalyan

4. Mermerli Plajı/ANTALYA

Antalya’nın göbeğinde, alışveriş bölgesinin yakınlarında yer alan Mermerli Plajı, konumu nedeniyle turistlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Mermerli plajı, iki yanı sarp kayalıklarla çevrili bir alanda deniz boyunca uzanıyor.

 

MERMERLİ-koyu- Antalya

5. Kelebekler Vadisi/FETHİYE

Dünyanın en ünlü tatil yerleri arasında yer alan Kelebekler vadisi, Türkiye’nin turizm sembollerinden biri.
Bölge sadece orada bulunan kelebek çeşitlerine ev sahipliği yaptığı için koruma altında. Plajı kadar Kelebekler Vadisi’nin bu özelliği, her yıl binlerce turisti çekmesine neden oluyor.

kelebekler-vadisi-fethiye-m


6- Patara plajı / KAŞ: 

Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki Patara Plajı, dünyanın en güzel plajları arasında gösteriliyor. Patara antik kentinin de yanında yer alan plaj, bu açıdan da büyük bir öneme sahip. 12 kilometrelik bir uzunluğa sahip plajın kimi bölgeleri yer yer 200 metre genişliğe ulaşmakta. Burası Rahmetli Kemal Sunal’ın Başrol oynadığı TOSUN PAŞA filminde “Tellioğulları ile Sefer oğullarının” çöl sahnelerinin çekildiği yerdir.

patara-plajı-antalya-kalkan

patara-plajı-antalya

7. Kaputaş Plajı/ANTALYA

Akdeniz plajları arasında Kaş ile Kalkan arasındaki yol üstünde Kaputaş Plajı, kanyon ağzında bulunuyor. Plajı ve deniziyle dünyanın en iyileri arasında yer alan Kaputaş, özellikle daha tenha olduğu bahar aylarında görülmeye değer.

kaputaş-plajı-kaş-antalya

8. Aydıncık/MERSİN

Çıplak ayakla yürümekte biraz zorlanabileceğiniz kumsal, görsel açıdan olağanüstü bir güzelliğe sahip. Başta flamingo olmak üzere birçok kuş türüne de ev sahipliği yapan plaj, Mersin’e üç saatlik uzaklığa sahip.

AYDINCIK-koyu-plajı


9. Altınkum / ÇEŞME

Ege plajları arasında yerli turistin tercihlerinde ilk sıralarda yer alan Çeşme, yaz boyu büyük kalabalıklara ev sahipliği yapmakta. Bölgede çok sayıda plaj bulunurken bunlar içinde en güzellerinden biri Altınkum. Plaj, Çeşme merkezine on dakikalık bir mesafede yer alıyor. Altınkum Plajı aynı zamanda dünyanın en güzel ve temiz plajları arasında gösteriliyor.

Türkiye'nin en iyi plajları akvaryum-koyu

10. Saros Körfezi / EDİRNE

Ege’nin kuzey ucunda yer alan Saros Körfezi, upuzun plajları ve tertemiz deniziyle ziyaretçileri büyülüyor. Erikli’de yer alan pansiyonlarda konaklayıp burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

SAROS-körfezi-plajı

 

Türkiye’nin en iyi plajları gezi notlarım…

Kendi gözümden ve bir çok gezgininde belirlediği Türkiye’nin en iyi plajlarını sıralamaya çalıştım. Türkiye’nin cennet köşelerinin cennet kumsallarından gittiğim kadar gidemediklerim de var elbet. Dünya Türkiye’nin en iyi plajları ve  sahillerinin güzelliğini ve değerini biliyor. Bizde bu güzelliklere sahip çıkıp korumalıyız. Bazı tarihi bölgeler içinde kalan plajlar  Patara ve Sedir Adası gibi yerlerde Müze Kart gerekli bilginiz olsun. 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler