Türkiye’de yaptığım Rotalar

Türkiye’de Yaptığım Rotalar…

İşte arabanızla yapabileceğiniz Türkiye rotaları

Türkiye’nin tüm bölgelerini doğaçlama rotalarım ile geziyorum. 

Nerelere gidilir?, nasıl gidilir?, nerede ne yenir?, tarihi yerler, doğa güzellikleri, yaylalar, dağlar, milli parklar, şelaleler, mağaralar, akarsular gibi rota üzerindeki  gezilecek yerleri nelerdir?. 

Harita üzerinde çizdiğim  rotalarda gezilecek yerler arasındaki saat ve km olarak mesafelere kadar hepsini anlatmaya çalıştım.

Yıllardır araba ile çıktığım ekonomik turlarda kendi çizdiğim rotaları paylaşmak istiyorum.

Haydi turlayın!…  🙂

———————————————————————————————————————————–

Arabayla Ege-Akdeniz turu -2016-

Daha önce bu turu tersinden yapmıştım. Yani Ege İzmir’den başlayarak tüm sahil ve koyları gezerek Akdeniz Alanya’ya kadar. Ama şimdi 2016 Kocaeli’den direkt Pamukkale ile başlayabiliriz.  530 km. yol Yaklaşık 6.30 saate gidile biliniyor. 

Ege Akdeniz pamukkale rotası

Ege Akdeniz  2016 Rotam

————————————————————————————————————————-

Doğası ve Kültürüyle Araba ile Karadeniz Turu…

Karadeniz‘in Doğası ve kültürü için araba ile İzmit’ten çıkış. Ben uzun yola genelde gece çıkarım. İlk olarak Samsun geldiğimizde (7 saat 630 km.)  Meydan da bulunan ATATÜRK Heykelini görebiliriz. Sonrasında doğu park alanı içinde yer alan ATAMIZI Samsun’a ulaştıran aslına uygun olarak yapılan Bandırma Vapurunu görmeden olmaz. Kısa bir şehir turu atabiliriz. 

Karadeniz Batum rotazı 2013

Karadeniz – Batum Rotası 2013

————————————————————————————————————————-

Doğu Akdeniz-Güneydoğu turu

İzmit’ten 3-4 mola ile direk Adana’ya yolculuk yapıyoruz. (12 saat 970 km) Sabancı Camii ve Taşköprü’yü görüyoruz, zaten görmemek mümkün değil. Bu bölgede tarih, doğa ve inanç turizmi açısından  Antakya’dan başlar. (2,30 saat 190 km.) 

Güneydoğu İç Anadolu turu 2014

Güneydoğu İç Anadolu Turu 2014

————————————————————————————————————————-

Ege Akdeniz Turu 2012

İzmit çıkış. Bursa, Balıkesir  üzerinden Sabaha karşı  İzmir’e yol alıyoruz. (6 saatlik bir yolla 550 km.) ilk olarak Çeşme Kalesini gezebiliriz. Ardından Ilıca plajına geçip biraz serinleyip dinlenebilirsiniz.  Alaçatı’ya geçip Alaçatı’nın yerel bitki ürünlerini bulabileceğiniz Alaçatı Pazarı’nı ve Rum mimarisi ile Osmanlı mimarisinin birleştiği Alaçatı’nın meşhur sokaklarını gezebilirsiniz. Sonra Selçuk Efes’e geçebilirsiniz. (140 km. 1,5 saat) 

Ege Akdeniz rotası 2012

Ege Akdeniz rotası 2012

————————————————————————————————————————

Marmara turu 4 gün 1230 km

İzmit – Bursa – Balıkesir üzerinden  Edremit Körfezine  geliyoruz. Buradan ilk önce Ayvalık Şeytan sofrası olarak bilinen ve Tüm körfezi neredeyse kuşbaşı görebileceğiniz seyir tepesinin keyfini çıkarmayla başlayabilirsiniz.

Marmara rotası 2017

Marmara rotası 2017

————————————————————————————————————————

İç Anadolu Akdeniz turu 2540 km.

İlk olarak direk  Nevşehir’e ulaşıyoruz.  Burada Meryem Ana Kilisesi ve sonradan cezaevi olarak kullanılan dünyanın en büyük kiliselerinden birini görüyoruz.  En son gittiğimde ziyarete açık değildi. Ve sonra yakın bir mesafede bulunan Nevşehir Kalesini’de görebiliriz.

İç Anadolu Akdeniz Rotası

İç Anadolu Akdeniz Rotası

———————————————————————————————————————

 Karadeniz-Doğu Anadolu-İç Anadolu- Gürcistan Rotam  2018

Bu yıl ki planladığım rota üzerinde doğaçlama kararlar vererek küçük değişikliklerle  tamamladım. 9 gün  4280 km süren yolculuğumda doğa aşığı olarak birçok cennet köşe gezdim. Şelaler, Mağaralar, Yaylalar, Kaleler, Türbeler, Tarihi bir çok yerlerle birlikte  Kars Çıldır üzerinden Gürcistan’a da geçerek 40 km kadar içeride ki Ahırkala şehrini de gezme fırsatım oldu. Bu turumda yaklaşık 1300 kare fotoğraf ve bir çok doğa güzelliğini de amatörce de olsa anlatımlı videolar çektim. İlk durağım olan Sinop’un tarihi ve doğa güzellikleriyle başladım yazmaya. Gezdiğim rota üzerinden sırasıyla yazmaya başlayacağım..

Doğuanadolu karadeniz Gürcistan rotası

Doğuanadolu Karadeniz Gürcistan rotası

Bu rotaları küçük bazı değişikliklerle sürekli tekrarlıyorum. Türkiye‘nin cennet köşeleri o kadar çok ki! Her seferinde daha önce gittiğim yerlerde uğramadığım yerleri gezmeye devam ediyorum. Bu rotaları Gezi notlarım ile Hikaye tadında makaleler ile bu web sitesinde sizlerle paylaşıyorum.

Araba ile Yaptığım Rotalar…

Türkiye’nin tüm bölgelerini doğaçlama rotalarımda nerelere gidilir?, nasıl gidilir?, nerede ne yenir?, gibi rota üzerindeki  araba ile gezilecek yerleri görelim.  Harita üzerinde çizdiğim rotalarda gezilecek yerler arasındaki saat ve km olarak mesafelere kadar hepsini anlatmaya çalıştım.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478