google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Türkiye’de Doğa Sporlarının yapıldığı yerler

Türkiye’de doğa sporlarının yapıldığı yerler 2019

Doğa tutkunlarının spor anlayışı genelde heyecana dayalı olur. Rafting, yamaç paraşütü, tüplü dalış ve birçoğunu yaptım.. 

Bende doğa aşığı bir gezgin olarak, Türkiyede doğa sporlarının yapıldığı yerler birçoğuna gittim ve tecrübe ettim. Amatör olarak yaptığım bu doğa ve adrenalin sporlarını araştırarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türkiye’de doğa sporlarının yapıldığı yerler

Spor ve sağlık amaçlı yapanların yanı sıra heyecan arayanların da tercih ettiği spor çeşitleri vardır. Bunlar daha çok heyecan arayanların peşinde koştukları doğa ve adrenalin sporlarıdır.

 

adrenalin-doğa-sporları

 

Tatil planlarınızın içinde mutlaka heyecan ve adrenalin yer alıyorsa ekstrem sporlar da tam size göre demektir. İşte yamaç paraşütünden tüplü dalışa kadar, ister gökyüzünde ister suyun altında ya da üstünde Türkiyede doğa sporlarının yapıldığı yerler.Yamaç Paraşütü – Fethiye

1970 Metredeki Babadağ’dan  Ölüdeniz Lagünü’nün üzerinde süzülürken ayaklarınızın altında masmavi suların olduğunu hayal edin. İzlemeye doyamayacağınız kadar güzel bir manzaranın içinde süzüldüğünüzü de…

 

fethiye-yamaç-paraşütü

 

Türkiye’de en yüksekten atlanabilecek yer olan Fethiye Babadağ Yamaç paraşütü sizi adrenalin in zirvesine taşıyacaktır. Ülkemizde ayrıca bu sporun gözde olan yerlerinden Antalya Kaş, Pamukkale Denizli ve Şimdi yeni açılan atlama parkuruyla Kocaeli Kartepe’de extrem peşinde koşabilirsiniz. (Ayrıntılı Yamaç paraşütü yayınım için tıklayınız.)

Tüplü Dalış – Kaş

Güzel ve heyecan dolu bir tatil geçirmek isteyen herkesin tercih ettiği bir yer olan Kaş’ta, suyun altındaki güzellikleri de keşfedeceksiniz. Birbirinden güzel mercanları ve Akdeniz’in renkli balıklarının yuvası olan bu mavi suların derinliğinde tüplü dalış yaparak maceraya atabilirsiniz kendinizi.

 

tüplü-dalış-fethiye

 

Her geçen yıl daha da popüler hale gelen tüplü dalış sayesinde sıra dışı güzelliklere ve bambaşka bir yaşama tanık olacaksınız. Benim ilk deneyimim Fethiye’de olmuştu. (Ayrıntılı tüplü dalış yayınım için tıklayınız)

 

kaş-tüplü-dalış

 

Rafting – Antalya Köprülü Kanyon

Antalya yerli ve yabancı birçok turistin de ilgi odağı haline gelen oldukça güzel bir şehir. Ancak, şehrin güzelliklerinin yanı sıra Köprülü Kanyon, rafting severler için ayrı bir güzellik sunuyor. Güçlü bir akıntı ve buz gibi akan suda yapılan rafting oldukça heyecan verici.

 

antalya-rafting-rize

 

Antalya Köprülü Kanyon’da  2017 yılında kişi başı 70 tl ye rafting yapabilirsiniz. Grup halinde giderseniz pazarlık etme şansınız oldukça yüksek. (Ayrıntılı rafting yayınım için tıklayınız.)Binicilik – Kapadokya

Kapadokya, özellikle Western havasını da biraz solumaya can atanlar için harika bir seçenek sunuyor; Göreme’nin güzellikleri içinde at sırtında gezebilirsiniz. Profesyonel bir binici olmanız da gerekmiyor. Kişi başı 2018’de 70 tl ye pazarlıkla 1.5 saatlik kılıçlar vadisinde tur atmıştık.

 

kapadokya-at-gezisi

 

Ata biniyor olabilmeniz yeterli. İlk defa ata binenler için sakin bir şekilde etrafı at sırtında gezmek hem doğal güzelliklerle daha fazla bütünleşmenizi hem de unutulmayacak bir deneyim yaşamanızı sağlayacak.

Rüzgar Sörfü – Alaçatı

Ne denizden ne de rüzgardan ayrı kalamayan maceracılar için rüzgar sörfü, diğer adıyla “Windsurf” ikisini de sunuyor. Rüzgarın gücünden faydalanarak yelkene yön verdiğiniz sürece denizin üzerinde hızla yol alacaksınız.

 

sörf-alaçatı-çeşme

 

Dev dalgalar arasında süzülen sörfçülere imrenenler için harika bir spor olan rüzgar sörfünü yapabileceğiniz en güzel yer ise Çeşme Alaçatı. Her yıl rüzgar sörfü tutkunlarının durağı olan Alaçatı’da bu sporu öğrenebileceğiniz okullar da var.

Parasailing – Bodrum

Özgür ruhların çok sevdiği ve en sıra dışı sporlar arasında yer alan parasailing, bir teknenin ardında maceraya doğru bir uçuş deneyimi sunacak.

 

antalya-parasailing-2

 

Paraşüt ile tekneden havaya yükselmekle başlayacak olan macera teknenin hızlanmasıyla bir uçurtma gibi denizin üzerinde devam ediyor. Fiyatları ise çok değişken birazda pazarlık kabiliyetinize bağlı. Sezon ve yoğunluğa göre 100 ile 250 tl arasında değişiyor.

Kanyon Geçişi – Marmaris

Doğa içinde adrenalin ve macera yaşayabileceğiniz Kanyon yürüyüşü Marmaris en fazla bilinen yer oluyor. Yürümeyi, tırmanmayı ve kendi özgüveninize meydan okumayı seviyorsanız, kanyon geçişi yapmak sizin için farklı bir deneyim olacağına eminim.

 

kanyon-yürüyüşleri

 

Benim gibi doğa tutkunlarının heyecan anlayışları macera dolu olur. Türkiye’de ise adrenalin ve doğa sporlarını yapacak en güzel yerleri yazmaya çalıştım. Bende doğa aşığı bir gezgin olarak, Türkiyede doğa sporlarının yapıldığı yerler en güzellerinden zevkinize ve heyecan anlayışınıza göre seçebilirsiniz.

 

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler