Tüplü Dalış Fethiye

Tüplü dalış nerede, nasıl yapılır, fiyatları ve nasıl bir heyecan olduğunu Fethiye’deki ilk tüplü dalış deneyimimi hikaye tadında bir makale ile anlatmak istiyorum.

Fethiye tüplü dalış scuba adrenalin dağa sporları başında gelir. Ege ve Akdeniz bölgesi Tüplü dalış turizmi için müthiş imkanlara sahip.

Haydi Fethiye’de tüplü dalış yapmaya…

Daha önce Yamaç paraşütü, Rafting gibi doğa sporlarını birkaç kez yapmıştım ancak Tüplü dalış başka bir dünyayı keşfetmekti benim için. Uzun zamandır yapmak istediğim bir doğa sporuydu. Her sene yaz başında diyordum. Bu sene tüplü dalış yaparım diye.  Ama Rafting’ten veya Yamaç paraşütünden çok farklı geliyordu bana.  Kendim yıllarca şnorkelle kendimce daldım ama bu başka bir şeydi. Veya ben gözümde çok büyütüyordum.  Amatörce de olsa  küçüklüğümden beri  her yerde her şekil de yüzerim, atlarım ama dalmak olunca bir tedirgin de olurum diye düşünüyordum.

fethiye tüplü dalış muğla scubaTüplü Dalış için İlk deneyimde Korkuyu Heyecana çevirebilmek;

Yıllar önce keşfettiğim bir şey vardı kendimde.  Neydi Bu?  Korkuyu heyecana çevirmek ti! Korku insanın savunma mekanizmasıdır. Tehlikeli durumlara karşı geri adım atmadır aslında. Eee peki ne yapılmalıydı bu durma.. (şu an sesli düşünüyorum, pardon sesli yazıyorum)  İnsan bilmediği her şeyden korkardı. Neydi bilmediğim. Bunun güvenli olup olmadığıydı. Peki ne yapmalıydım. Bilmediğimi öğrenmek. Ortada bilinmeyen kalmayınca korkuda gider diye düşündüm.  Öğrendim peki korku gitti mi?  Hayır gitmedi!!  Ama şu oldu. Korkuyor ama yapabileceğimi biliyordum. Yani korkuyu yapabileceğim heyecanına çevirmiştim.  İşte zevki de buradan çıkıyordu.  Bu psikolojik deneyimimi anlattığıma göre ..

fethiye tüplü dalış muğla 1

fethiye tüplü dalış muğla

Fethiye Tüplü Dalış heyecanım;

Tüplü Dalış yapanlar hatta bir çok defa yapanlarda bu ilk deneyimlerinden sonra şunu fark ediyorlar.  Heyecanın ötesinde  denizin altında başka bir Dünyanın olduğunu. Aşağıdaki doğa florasının içinde olmak. Onlardan biri olmak büyük mutluluk her şeyden öte.  Onlardan biri olmak nasıl mı? şu videoyu izleyin..  Normal de sokaklarda, bahçelerde kedilerimiz köpeklerimiz vardır sevebileceğimiz veya onlarla oynayıp yiyecek bir şeyler verebileceğimiz. Balıkların etrafımda dolaşıp elimden bir şeyler yiyebileceğini  hiç düşünmemiştim. Çoğuna yüzerken dokunabildim bile.. Oysaki balık avına çıktığımızda saatlerce balık yakalamak için uğraştığınızı düşünün. ?
Büyülü Dünyaya Tüplü Dalış…

Suyun altında balıklar sizi kendileri gibi görüyorlar.  Antalya Kekova’da şnorkelle  su geçirmez kılıf ile cep telefonuyla çektiğim videoda binlerce değil on binlerce balığın arasında kaldım.  Ve benim peşimi bırakmadılar. Ben onları merak ederken meğer onlarda beni merak ediyorlarmış. İnanılır gibi değildi benim için.

fethiye tüplü dalış muğla

Fethiye Tüplü Dalış Heyecanım

Tüplü Dalış Eğitimi;

Neyse  2016 Fethiye..  Turistik amaçlı scuba tarzı dalış turlarından birine katıldım. Fethiye yat limanından 30 kişilik bir grupla ayrıldık..  Her tarafta dalış kıyafetleri ve aksesuarları.  Açılmaya başladık tekneyle. Bir koya geldik oldukça ıssız.  Yaklaşık 30 dk dalış kıyafet ve aksesuarların tanıtıldığı, kuralların anlatıldığı eğlenceli bir eğitimin ardından gruplara ayrıldık.  Başka bir dünyaya geçişin eşiğinde ilk defa yapacak olmanın heyecanı vardı. Benden önceki grupta  kıyafetleri giydikten ve 1 mt. bile dalamadan vazgeçenleri görüyordum.  Endişem artıyorsa da daha önce bir çok kere yapmışların rahatlığını da görüyordum.

fethiye tüplü dalış muğla 5

Neyse lafı uzatmadan sıra bana geldi. Lisanslı profesyonel eğitimlerin eşliğinde her eğitmene 2 kişi düşüyorduk. Bizim hocamız Melisa hanım, kıyıda küçük bir denemenin ardından Cenk arkadaşımla birlikte yavaş yavaş su altında derine  inmeye başladık.  Hocamız geri geri giderken bir yandan da elimizden tutarak bizi çekiyordu. Eliyle sürekli OK. işareti yapıyor ve  bir sorun olup olmadığın anlamak için ok cevabını bekliyordu.  Bir yandan da bizim acemiliğimizi  videoya  kaydediyordu. (tabi ki satmak için)  Ara sıra ne kadar derine indiğimizi anlamak için  yukarı bakıyorum. Güneşin ışıkları na bakıp  ilerlemeye devam ediyorum. Yani daha derine. Derin dediğimde 5 metre kadar.. 🙂

fethiye tüplü dalış muğla

Daha önce hazırlanmış ekmekleri poşetlerinden çıkartıp bize verdiler ve o anda bir çok  yarım kiloluk Melanur isimli balıklar etrafınızı sardı. İşte bu büyük süprizdi. Elimizdeki ekmekleri yemek için yarışıyor  hatta aralarında kavga bile ediyorlardı.  İnanılır gibi değildi benim için. O an Su altındamıyım, yaylada çay mı içiyorum mekan zaman yoktu. Korkum önce heyecana, sonrada bu mutluluğa dönüştü.  Sanki kapımın önünde kedi besliyorum. ?fethiye tüplü dalış muğla 3

Neyse..  Yaklaşık 20 dk sonra yukarı tekneye çıktık.  Çıkalım artık yoksa bu yazı çok uzayacak uzun diye baştan kimse okumayacak..

Fethiye Tüplü Dalış deneyimimde bayrak açma gururu da yaşadık;

İkinci turda ise tekrar daldığımızda biraz daha derine inecektik.  Ekip arkadaşlarımdan biride Türk bayrağımızı getirmişti.  Yaklaşık 9 metreye indik ve  bayrağımızı açıp fotoğraf çektirdik. Mutluluğumuza mutluluk kattık..

Fethiye dalış ilk heyecanım bana sonra Antalya’da dalışın kapıları açtı. Şimdi sıra da ise Kaş‘da dalış yapmak var. Müthiş bir günün yanı sıra  deniz içindeki hayatın bir parçası olmak keyifli bir deneyimdi.  Korkuyu heyecana çevirebilen herkese tavsiye ediyorum..

fethiye tüplü dalış muğla

Türkiye‘de Turistik dalış yapılabilecek yerleri de küçük bir araştırma ile liste halinde hazırladım. Merak eden ve yolu düşenlere şiddetle tavsiye ederim.Türkiye’de Dalış yapılacak en iyi 10 yer;

  1. Kaş Flying Fish – Antalya
  2. Bodrum Büyük Resif – Muğla
  3. Fethiye Afkule – Muğla
  4. Ayvalık Deli Mehmet – Balıkesir
  5. Kalkan açıkları – Antalya
  6. Tekirova- 3 Adalar – Antalya
  7. Saros- Bebek ve Minnoş Kayalıkları – Çanakkale
  8. Sivriada – İstanbul
  9. Gökova Kocadağ – Muğla
  10. Datça Hisarönü – Muğla

Fethiye scuba tüplü dalış fiyatları 2019

Bu ara da Fethiye Dalış fiyatları turistik yerlere göre değişiyor.  Geçen sene Fethiye’de 150 tl idi.  2019 yılında talebe göre yine 150 ile 200 tl arasında olacaktır.

 

 

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Elif 15 Nisan 2019 at 14:14

Super yaa ..korkmasam denerim 🙈🙈

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler