Tunceli gezilecek yerler

Tunceli gezilecek yerler

Fırat’ın yukarısına çıktığınızda karşınıza çıkar Tunceli. Tarihi ve doğa güzellikleriyle Tunceli gezilecek yerler için dolaşalım şimdi.

Zengin güzellikleriyle birçok medeniyetin sahip olmak istediği Anadolu’nun ortasında tarih dolu Tunceli, Türkiye‘nin en az nüfuslu ve en küçük topraklarına sahip. Farklı mimarisiyle Mutu Köprüsü’nden girerek Tunceli gezilecek yerler’e tek tek bakalım.

Tunceli-Şehir-Merkezi

Munzur Vadisi Milli Parkı ve Munzur Çayı;

Eşsiz güzelliktedir Munzur Vadisi ve içinden geçen Munzur Çayı. Zengin bitki örtüsü ile Milli Parktaki yaban hayatı görmelisiniz. Görmekle kalmayıp çok büyük bir bölgeye sahip Munzur Vadisi Milli Parkında piknik, doğa yürüyüşleri, kampçılık, sportif balıkçılık yapabilirsiniz. Vadiyi ikiye bölen Munzur Çayı’nda profesyonel anlamda oluşturulan rafting alanı ile doğa ile iç içe maceraya atılabilirsiniz.

munzur-vadisi-milli-parkıPülümür Çayı Vadisi/ Ağlayan Kayalar;

Yüksek dağların zirvelerinden eriyen karlar ile beslenen Pülümür Çayı ve Vadisi ile eşsiz bir doğa sunuyor ziyaretçilerine. Yeni yeni başlayan kampçılık, buz gibi akarsularında balıkçılık, doğa yürüyüşleri ile piknik yapabilirsiniz. Yürüyüş güzergahlarınızı çok sayıdaki şelalelerine doğru yapabilirsiniz.

pülümür-çayı

Tarihi Tahar Köprüsü;

Yusuf Ziya Paşa tarafından 1807 yılında yapıldığı biliniyor. Diyarbakır Valisi Akif paşa tarafından ise 1902 yılında tamir edilmiş. Dönemine uygun olarak kesme taşlardan yapılmış tarihi köprü sivri kemerli yapısıyla tek gözlü olarak yapılmış. 55 metre uzunluğu, ile 9 metre yüksekliği bulunan Tahar Köprüsü yaklaşık 5 metrelik bir genişliğe sahiptir. Günümüzde hala sapa sağlam ayakta ve kullanılmaya devam ediyor.

tahar köprüsü ve çayı

Pertek Kalesi;

Sivri bir kayanın üzerine kurulmuş olan Pertek Kalesi Keban Barajı ile bir ada konumuna dönüşmüş. 1100’lü yıllarda Mengüçlüler döneminde yapılmış olan Pertek Kalesi Selçuklular ve Osmanlılar döneminde onarım görmüş. İçerisinde birde sarnıç bulunan kalede Arapça bir kitabede bulunuyor.

pertek-kalesi tunceliTil Höyüğü;

1. Derece Arkeolojik  Sit alanı olarak koruma altına alınan Til Höyüğü Tunceli Mazgirt beldesine bağlı Kuşçu köyünde bulunuyor. İlginç tarafı 1996 da koruma altına alınmasına rağmen hiçbir kazı çalışması yapılmamış.

Til-höyüğü-tunceli

Alıntı Fotoğraf

Çelebi Ali Cami ve türbeler;

1570 yılında Çelebi Ali tarafından yaptırılmış tarihi cami, Tunceli Pertek ilçesinde Murat Irmağı kıyısında bulunuyor. Keban barajı suları altında kalmaması için Ortadoğu Teknik Üniversitesi Restorasyon bölümü tarafından ilçe merkezine taşınarak yeniden ibadete açılmış.

çelebi ali camii

Tunceli camileri

Tunceli türbeleri

Mazgirt (Bağın) Kalesi;

Urartu Kralı 2. Rusas tarafından yaptırıldığı yazıyor içerisindeki kitabesinde. M.Ö. 4 yy. yapılan tarihi kalenin girişi bir mağaradan merdiven ile 40 basamakla çıkılıyor. Mazgirt Kalesi kayalar şekillendirilerek yapılmış. İçerisindeki en yüksek konumunda bir yel değirmeni ile köşk olduğu sanılan kalıntılar görülüyor. Mazgirt ilçesini tepeden gören bu ihtişamlı kale ile geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Bağın Kalesi Tunceli

alıntı fotoğraf

Munzur Gözeleri;

Munzur Dağı eteklerindeki birçok kaynaktan kayaların içinden bembeyaz köpüklerin çıkmasıyla gözeler ismini almış. Tunceli’ye 80 km. uzakta ki bu doğa harikası yer de gezi alanları, mesire yerleri, kafe ve lokantalar bulunuyor. Bu lokantalarda kırmızı benekli alabalık yiyebilirsiniz.

munzur-gözeleri-tunceli
 
Peri Suyu Vadis;

Peri Suyu Vadisi Tunceli’nin doğu güzellikleri arasındadır. Farklı ve zengin bitki örtüsü ile baharda eşsiz güzelliklere bürünür. Özellikle kar sularının erimesiyle debisi artan Peri Suyu bu bölgede rafting yapılacak en iyi yerlerden biri.

tunceli-rafting, peri suyu

Vadinin her iki tarafı kayalık yamaçlar görülmeye değer. Tırmanma açısından doğa severleri bekliyor. Bağın Kalesi ve kaplıcalarına yakınlığı ile de her ki yer aynı anda görebilirsiniz.İn Delikleri (Derviş Hücreleri);

Tunceli Çemişgezek ilçesinde bulunan bu İn Delikleri kayanın içerisinde oyma sanatı kullanılarak yapılmış 20 tane odadan oluşmuş. Odalar 3 katlı olarak yapılmış. Aydınlatma için pencereli olarak yapılan odaların koridorlar ile birbirine bağlı. Ne zaman hangi medeniyetler tarafından yapıldığı bilinmiyor. İlginç yapısı ve güzelliği ile Tunceli gezilecek yerler arasında bulunuyor.

İn delikleri Tunceli

Mutu Köprüsü;

Ben Doğu Anadolu dönüşü Erzincan’dan Tunceli’ye bu köprüden geçerek gelmiştim. Oldukça ilginç yapısı dikkatimi çekmişti. Kısa bilgi vereyim bu Mutu Köprüsü hakkında.

1954 yılında yapılmış olan Mutu Köprüsü uzunluğu 60 m. olan köprü Sansa Köprüsü (Erzincan-Erzurum arasındaki Karasu üzerine kurulu)  ile neredeyse aynıdır.

Mutu Köprüsü Tunceli

Mutu Köprüsü Tunceli

Bu köprü yarım kemer şeklinde olup Türkiye’de ise sadece birkaç tane vardır. 65 yıllık bu taş köprü hiç yapısı itibariyle hiç tamir görmeden hala araç trafiğine açıktır.

tunceli-doğası

Doğu Anadolu içerisinde Tunceli son zamanlarda doğa ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkmaya çalışıyor. Turizm ve Kültür Bakanlığı ve Tunceli Belediyesi tarafından çeşitli tanıtım çalışmaları yapılmaya başlanmış. Tunceli gezilecek yerler için hazırlanan çeşitli tanıtımlar ile yerli turizmin dikkati çekilecektir.

 

 

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

Serpil 6 Mart 2019 at 08:05

Peri suyu vadisine bayıldım👍

    nihat 6 Mart 2019 at 14:17

    Tunceli ve bölgesi doğa olarak harika bir yer ancak. Turizm acısından çok gelişmemiş.

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler