Tunceli gezilecek yerler Haritası En iyi 12 yer

Tunceli gezilecek yerler

Tunceli gezilecek yerler haritası 2022

Fırat’ın yukarısına çıktığınızda karşınıza bu kadim şehir çıkar. Tarihi ve doğa güzellikleriyle Tunceli gezilecek yerler haritası ve listesi için dolaşalım şimdi.

Zengin güzellikleriyle birçok medeniyetin sahip olmak istediği Anadolu’nun ortasında tarih dolu Tunceli, Türkiye‘nin en az nüfuslu ve en küçük topraklarına sahip. Farklı mimarisiyle Mutu Köprüsü’nden girerek Tunceli gezilecek yerler’e tek tek bakalım.

Tunceli şehir merkezi de oldukça küçük yürüyerek 1 saatte gezebilirsiniz. Ancak Munzur çayı yanında çay bahçelerinde oturup dinlenebilirsiniz. Özellikle yaz akşamları şehir merkezi Munzur Çayı ve çevresi oldukça kalabalık oluyor.  Halkı sıcak kanlı ve duyarlı. Kendini dünyadan izole etmiş gibi gözükse de kendine has doğası ve insanı ile Tunceli gezilecek yerler olduk çok ve güzel. 

Tunceli gezilecek yerler şehir merkezi

Tunceli Gezilecek Yerler Haritası 2022

 

Tunceli Gezilecek Yerler Listesi 2022

 1. Munzur Vadisi Milli Parkı (7,5 km 10 dk )
 2. Pülümür Çayı vadisi Ağlayan Kayalar ( 9 km. 15 dk )
 3. Tahar Köprüsü ( 135 km. 2 Saat 15 dk )
 4. Pertek Kalesi ( 50 km. 50 dk )
 5. Til Höyüğü ( 44 km. 45 dk )
 6. Çelebi Ahmet Cami ( 46 km. 50 dk )
 7. Mazgirt Kalesi ( 35 km. 45 dk )
 8. Munzur Gözeleri ( 73 km. 1 saat 23 dk )
 9. Peri Suyu vadisi ( 148 km. 2 saat 45 dk )
 10. İn delikleri (Derviş hücreleri ) 115 km. 1 saat 45 dk.
 11. Mutu Köprüsü ( 88 km. 1,5 saat )
 12. Tunceli Ters Laleler gezisi ( 50 km. 1 saat 10 dk ) 

1 – Munzur Vadisi Milli Parkı ve Munzur Çayı

Eşsiz güzelliktedir Munzur Vadisi ve içinden geçen Munzur Çayı. Zengin bitki örtüsü ile Milli Parktaki yaban hayatı görmelisiniz. Görmekle kalmayıp çok büyük bir bölgeye sahip Munzur Vadisi Milli Parkında piknik, doğa yürüyüşleri, kampçılık, sportif balıkçılık yapabilirsiniz. Vadiyi ikiye bölen Munzur Çayı’nda profesyonel anlamda oluşturulan rafting alanı ile doğa ile iç içe maceraya atılabilirsiniz.

 • Konum Bilgisi : Munzur vadisi Milli Parkı ve Munzur çayı tam konumu için tıklayınız.
 • Nerede ? : 7,5 km. 10 dk. Munzur Çayı kuzeyinde

Munzur Vadisi Milli Parkı Giriş Ücretleri 2022 

 • Şahıs 5 TL 
 • Çadır Yeri- 4 Kişilik (Günlük)20 TL 
 • İndirimli Şahıs2.5 TL 
 • Bisiklet5 TL
 •  Motosiklet7.5 TL 
 • Otomobil, Kamyonet, Pickup15 TL 
 • Minibüs45 TL 
 • Midibüs75 TL
 •  Otobüs135 TL 
 • Karavan Yeri (Günlük)25 TL 
 • Kır Evi – 2 Yataklı (Günlük)100 TL 
 • Kır Evi – 3 Yataklı (Günlük)120 TL 
 • Kır Evi – 4 Yataklı (Günlük)150 TL
munzur vadisi milli parkı

Munzur vadisi tabiat gov tr.

2 – Pülümür Çayı Vadisi 

Dersim Pülümür Erzincan karayolu üzerinde bulunan yüksek dağların zirvelerinden eriyen karlar ile beslenen Pülümür Çayı ve Vadisi ile eşsiz bir doğa sunuyor ziyaretçilerine. Yeni yeni başlayan kampçılık, buz gibi akarsularında balıkçılık, doğa yürüyüşleri ile piknik yapabilirsiniz. Yürüyüş güzergahlarınızı çok sayıdaki şelalelerine doğru yapabilirsiniz. Yol üzerinde bir çak restoran ve konaklamak için küçük yerler bulunuyor. 

 • Tam konumu için tıklayınız.
 • Tunceli merkeze 37 km. 40 dk. 

pülümür-çayı Tunceli gezilecek yerler

3 – Tarihi Tahar Köprüsü

Yusuf Ziya Paşa tarafından 1807 yılında yapıldığı biliniyor. Diyarbakır Valisi Akif paşa tarafından ise 1902 yılında tamir edilmiş. Dönemine uygun olarak kesme taşlardan yapılmış tarihi köprü sivri kemerli yapısıyla tek gözlü olarak yapılmış. 55 metre uzunluğu, ile 9 metre yüksekliği bulunan Tahar Köprüsü yaklaşık 5 metrelik bir genişliğe sahip. Günümüzde hala sapa sağlam ayakta ve kullanılmaya devam ediyor. Tam konumu için tıklayınız. 135 km. saat 15  dk. 

tahar köprüsü ve çayı tunceli gezilecek yerler

4 – Pertek Kalesi

Pertek İlçesinin güneyinde Murat ırmağı kıyısındaki bir kayanın üzerine kurulmuş. Pertek Kalesi Keban Barajı ile bir ada konumuna dönüşmüş. 1100’lü yıllarda Mengüçlüler döneminde yapılmış olan Pertek Kalesi Selçuklular ve Osmanlılar döneminde onarım görmüş. İç ve dış olarak iki surdan oluşmuş kalede mavi çinilerde bulunuyor. İçerisinde birde sarnıç bulunan kalede Arapça bir kitabede bulunuyor. Elazığ ile Pertek ilçesi arasında feribot ile de ulaşım sağlanıyor. 

 • Tam konumu için tıklayınız.
 • Tunceli Merkeze 50 km. 50 dk.

Tunceli gezilecek yerler pertek-kalesi tunceli

5 – Til Höyüğü

1. Derece Arkeolojik Sit alanı olarak koruma altına alınan Til Höyüğü Tunceli Mazgirt beldesine bağlı Kuşçu köyünde bulunuyor. İlginç tarafı 1996 da koruma altına alınmasına rağmen hiçbir kazı çalışması yapılmamış.

 • Tam konumu için tıklayınız. 
 • Tunceli merkeze 44 km. 45 dk.
Til-höyüğü-tunceli

Alıntı Fotoğraf

6 – Çelebi Ali Cami ve türbeler

1570 yılında Çelebi Ali tarafından yaptırılmış tarihi cami, Tunceli Pertek ilçesinde Murat Irmağı kıyısında bulunuyor. Keban barajı suları altında kalmaması için Ortadoğu Teknik Üniversitesi Restorasyon bölümü tarafından ilçe merkezine taşınarak yeniden ibadete açılmış. Her tuğlası numaralandırılarak sökülen cami yeni yerine taşınmış.

 • Tam konumu için tıklayınız.
 •  Tunceli merkeze 46 km. 50 dk. Pertek ilçesinde.

çelebi ali camii tunceli gezilecek yerler

Tunceli camileri

7 – Mazgirt (Bağın) Kalesi

Urartu Kralı 2. Rusas tarafından yaptırıldığı yazıyor içerisindeki kitabesinde. M.Ö. 4 yy. yapılan tarihi kalenin girişi bir mağaradan merdiven ile 40 basamakla çıkılıyor. Mazgirt Kalesi kayalar şekillendirilerek yapılmış. İçerisindeki en yüksek konumunda bir yel değirmeni ile köşk olduğu sanılan kalıntılar görülüyor. Mazgirt ilçesini tepeden gören bu ihtişamlı kale ile geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Mazgirt ilçesi kale köydeki Mazgirt Kalesi Tunceli Merkeze 35 km. 45 dk.

Bağın Kalesi tunceli gezilecek yerler

alıntı fotoğraf

8 – Munzur Gözeleri

Munzur Dağı eteklerindeki birçok kaynaktan kayaların içinden bembeyaz köpüklerin çıkmasıyla gözeler ismini almış. Tunceli’ye 73 km. 1 saat 23 dk. uzakta ki Ziyaret deresi üzerinde Munzur gözeleri doğa harikası yer de gezi alanları, mesire yerleri, kafe ve lokantalar bulunuyor. Bu lokantalarda kırmızı benekli alabalık yiyebilirsiniz. Tam konumu için tıklayınız.

Tunceli gezilecek yerler munzur-gözeleri-tunceli
 
9 – Peri Suyu Vadisi

Peri Suyu Vadisi Tunceli’nin doğu güzellikleri arasındadır. Farklı ve zengin bitki örtüsü ile baharda eşsiz güzelliklere bürünür. Özellikle kar sularının erimesiyle debisi artan Peri Suyu bu bölgede rafting yapılacak en iyi yerlerden biri.  Ayrıca Bağın ve Golan kaplıcalarına da uğrayınız.

 • Tunceli Merkeze 148 km. 2,5 saat
 • Tam konumu için tıklayınız. 

rafting, peri suyu tunceli gezilecek yerler

Vadinin her iki tarafı kayalık yamaçlar görülmeye değer. Tırmanma açısından doğa severleri bekliyor. Bağın Kalesi ve kaplıcalarına yakınlığı ile de her ki yer aynı anda görebilirsiniz.

10 – İn Delikleri (Derviş Hücreleri)

Tunceli Çemişgezek ilçesinde bulunan bu İn Delikleri kayanın içerisinde oyma sanatı kullanılarak yapılmış 20 tane odadan oluşmuş. Odalar 3 katlı olarak yapılmış. Aydınlatma için pencereli olarak yapılan odaların koridorlar ile birbirine bağlı. Ne zaman hangi medeniyetler tarafından yapıldığı bilinmiyor.

 • Tam konumu için tıklayınız.
 • Tunceli merkeze 115 km. 1 saat 45 dk.

İn delikleri tunceli gezilecek yerler

11 – Mutu Köprüsü

Ben Doğu Anadolu dönüşü Erzincan’dan Tunceli’ye bu köprüden geçerek gelmiştim. Oldukça ilginç yapısı dikkatimi çekmişti. Kısa bilgi vereyim bu Mutu Köprüsü hakkında. 88 km. 1,5 saat

1954 yılında yapılmış olan Mutu Köprüsü uzunluğu 60 m. olan köprü Sansa Köprüsü (Erzincan-Erzurum arasındaki Karasu üzerine kurulu)  ile neredeyse aynıdır. Tam konumu için tıklayınız.

Mutu Köprüsü tunceli gezilecek yerler

Mutu Köprüsü Tunceli

Bu köprü yarım kemer şeklinde olup Türkiye’de ise sadece birkaç tane vardır. 65 yıllık bu taş köprü yapısı itibariyle hiç tamir görmeden hala araç trafiğine açıktır.

12 – Tunceli Ters Laleleri

Mayıs ayı ile birlikte eriyen karların ardından çıkan bu ters laleler sadece buraya özel diyebiliriz.  Koruma altında ve toplanması yasak olan bu endemik bitki türü Ters laleler Tunceli  Çemişgezek ve Ovacık dağ yamaçlarında bulunuyor. en fazla 3 hafta kadar açan bu ters laleleri görmek için Türkiye’nin her yerinden özelikle doğa fotoğrafçıları geliyorlar. Ben temmuz ayında Tunceli’de olduğum için göremedim ama fotoğraflarını gördüğümde kendim için büyük kayıp oldu. 

tunceli gezilecek yerler

Doğu Anadolu içerisinde Tunceli son zamanlarda doğa ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkmaya çalışıyor. Turizm ve Kültür Bakanlığı ve Tunceli Belediyesi tarafından çeşitli tanıtım çalışmaları yapılmaya başlanmış.

Tunceli’de ne yenir ?

Doğu Anadolu Bölgesi et üzerine olan yemek kültürünün bir benzerini de Tunceli’de görüyoruz.  Tunceli yöresel yemekleri ve lezzetlerine baktığımızda karşımıza en çok, Zerefet, Keşkek, Sirepati, Kavut, Gulik Çorbası. Tatlılar arasında ise Kabak tatlısı, Heside, Pancar tatlısı, Aşure gibi tadlar bulunuyor. 

Tunceli’de nerede, ne yenir ?  Restoran ve Lokanta haritası 2020

Tunceli restoranlar ve lokantaları haritası ile istediğiniz yeri seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. Tunceli’de nerede ne yenir ? diye baktığımızda bölgenin tüm yöresel lezzetlerini de bulabileceğiniz lokanta ve restoranlarında değişen fiyatları ile her bütçeye uygun yemek seçenekleri bulunuyor.

2020 yılı Güncel ve online Tunceli restoran ve lokantaları için

haritayı tıklayınız. 

Tunceli lokanta restoran listesi

 

Tunceli’de Nerede Kalınır ?

Ben Tunceli’de kalmadım ancak Şehir merkezinden güzel 4 ve 2 yıldızlı oteller bulunuyor. Grand Şaroğlu ve Otel Demir’i tercih edebilirsiniz. 

Tunceli Nerede, Nasıl Gidilir ?

Tunceli Nerede hangi bölgede ?

Doğu Anadolu bölgesinde en küçük ve modern şehirlerinden biri olan Tunceli  doğusunda, Bingöl, Kuzeyine doğru çıktığınızda Erzincan ile karşılaşırsınız. Güneyinde Elazığ, batısında ise Sivas ve Malatya bulunuyor. 

Ayrıntılı Sivas gezilecek yerler hakkındaki yayınımı inceleyiniz. 

Tunceli’ye nasıl gidilir ?

Türkiye ve Doğu Anadolu’nun kadim şehri Tunceli tarihi ve kültürü ile bir çok ziyaretçiyi kendine çekmeyi başarmış. Özellikle yaz ve bahar aylarında ziyaretçileri artıyor.

 • Otobüs ile ulaşım;  Türkiye’deki büyük şehirlerin hepsinden Tunceli’ye otobüs bulabilirsiniz.
 • Tren ile Ulaşım ; Tunceli’ye en yakın Tren İstasyonu Erzincan veya Elazığ’da bulunuyor. 
 • Uçak ile ulaşım : Elazığ yolu üzerindeki Elazığ Hava alanı ile Büyük şehirlerden direk uçuşlar bulunuyor.  Tunceli’ye 120 km. 2 saat 15 dk mesafede.

Araba ile Tunceli’ye nasıl gidilir ? 

 • Erzincan Tunceli arası kaç km ?. 127 km. 2 saat.
 • Elazığ Tunceli arası kaç km ?  77 km. 1,5 saat.
 • Bingöl Tunceli arası kaç km ? 130 km. 2 saat
 • Erzurum Tunceli arası kaç km ? 280 km. 3 saat 45 dk
 • Van Tunceli arası kaç km ? 454 km. 6 saat
 • Diyarbakır Tunceli arası kaç km ? 222 km. 3 saat 15 dk
 • Ankara Tunceli arası kaç km ? 806 km. 10 saat
 • İstanbul Tunceli arası kaç km ? 1267 km. 14 saat

Tarihi ve doğa güzellikleriyle Tunceli gezilecek yerler haritası ve listesi için gezi notlarımı yazmaya çalıştım. Tunceli Şehir olarak küçük ancak çevresindeki doğa güzellikleri açısından geniş bir bölgeye dağılmış durumda . 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

 

0 1 0 0 0 1
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • deri portfoy çantalar5 yıl önce
 • Peri suyu vadisine bayıldım👍

  • nihat5 yıl önce
  • Tunceli ve bölgesi doğa olarak harika bir yer ancak. Turizm acısından çok gelişmemiş.

Sıradaki içerik:

Adıyaman gezilecek yerler haritası ve listesi 2022

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478