Sivas gezilecek doğası ve tarihi yerleri

Sivas gezilecek doğası ve tarihi yerleri

Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi doğal güzellikleri ile medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Sivas gezilecek doğası ve tarihi yerleri inceleyelim.

Türkiye’nin ikinci büyük topraklarına sahip ili Sivas’ı gezmek de anlatmakta kolay değil. 

Her yerini gezdim diyemem ama küçük bir araştırama ile kültür şehri Sivas’ın doğal ve tarihi güzelliklerinden de bahsedelim.Sivas Gezilecek Doğası ve Tarihi yerleri kısa kısa anlatalım;

sivas-meydanı-geceAlıntı foto

Çok Kısa Sivas Tarihi;

Doğasının güzelliği ise Kuzeyinde Kelkit, Batısında Kızılırmak ve doğusundaki Fırat havzalarının arasında kalmasına borçlu.  M.Ö. 2000 li yıllarda Hititler döneminin önemli merkeziymiş. Firig, Roma, Bizans, Danışmentli, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı ile birçok medeniyetin tarihi izlerini günümüze taşımış.

Zara Tödürge Gölü;

Sivas’ta var olan doğal yolla oluşmuş büyük bir göldür. Hafik ve Zara ilçeleri arasında kalan Tödürge Gölü göçmen birçok kuş konaklar. doğa ve kuş gözlemcilerin uğradığı göl ve çevresinde birçok tesiste bulunuyor.

zara-tödürge-gölü, sivas

Gürün Şuğul Vadisi;

Şuğul Vadisi Gürün‘e geldiyseniz muhakkak görmeniz gereken yerlerden biri. Yakın zamanda kanyon içerisinde gezebilmek için yürüyüş yolu yapılmış.gürün-şuğul-vadisi

gürün-şuğul-vadisi

Kayalıpınar ören yeri:

Hititlerin başkenti Hatuşaş ile Sivas önemli kent merkezlerinden biridir. Boğazköy, Alaca höyük Kayalıpınar ören yeri döneminin ticaret kafilelerinin merkezi olmuş. Bulunan para ve yazıtlardan anlaşılmış. Bu ren yerleri ile ilgili Müze kart gerekmiyor ama Sivas geneli için yanınızda bulunsa iyi olur.

ören yeri sivas

Gemerek Sızır Şelalesi:

Orman şelalesi, doğal su kaynakları ile tarihi mekanları ile tanınan Sızır Şelaleleri  Sivas’a 30 km. Gemerek’e 16 km uzaklıkta. Şelale ve çevresinde doğa içinde huzurlu ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

gemerek-sızır-şelalesiEğriçimen Yaylası;

Koyulhisar ilçesine 29 km. mesafede Yayla Dağının en güzel yerlerinden biri. Ard arda dizilmiş yayla evlerinin yemyeşil çevrilmiş doğasıyla cömert bir keyif veriyor insana.

eğri-çimen-yaylası-sivas

Selçuklu medeniyetini şehir merkezinde görebilirsiniz.

Sivas Ulucamii, Buruciye Medresesi,  Çifte Minareli Medrese,  Mavi çinili Gök Medrese, Güdük Minare,  Döneminin tıp fakültesi Şifaiye medresesi gibi dini ve tarihi bir çok yapı hala kullanımda.

Divriğ Ulu camii;

Tarihin Unesko Tarihi Mirası Listesine alınmış olan Türk-islam medeniyetinin şaheseri Divriğ Ulucami Sivas’a180 km uzakta. 1228 yılında Selçuklu döneminde Mengücek beyliğinde Ahmet Şahın eşi Melike Sultan tarafından yapılmış.  Benimde gittiğim ve hayranlıkla yazdığım Divriğ Ulu Cami yayınım için tıklayınız.

sivas-divriği-ulucami

Şifaie Çifte Minareli Cami;

Taç kapı üzerindeki kitabesinde; 1271 İlhanlılar veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmış olduğu yazıyor. Süslemeli taç kapılı medrese tuğla ve çini örgülü minaresiyle oldukça heybetli ve güzel.şifaiye-medresesi sivas

Buruciye Medresesi;

1271 yılında Anadolu Selçuklu Sultanlarından 3. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında Hibetullah Burucerdioğlu Muzafferoğlu tarafından yaptırılmış.  Selçuklu dönemi taş oymacılığının en üst eserleri arasına girmiş Buruciye Medresesi ilim eğitimleri için kullanılmış. 

buruciye-medresesi-sivas

Sivas Ulucami;

Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı 2. Kılıçarslan’ın oğlu Kutbettin Melikşah tarafından 1196 yılında yapılan Sivas Ulu Cami, hala kullanımdadır. 

sivas-ulu-cami

 

Sivas tarihi camileri;

Sivas Meydanda Kale cami, Meydan Cami ve Ali Baba camileri de Osmanlının tarihi camileri arasında.Kale Cami;

3. Murat Han vezirlerinden olan Mahmut Paşa tarafından 1580 yılında yapılmış.

sivas-kale-cami

Abdul Vahabi gazi Hazretleri türbesi;

Sivas Yukarı tekke mezarlığında ise, Sivasın güneşi olarak kabul edilen ve üç şemsten biri olan Şemsi Sivasi hz. Mevana ve Yunus gibi engin hoşgörüsü ile sevgi ve kardeşliği öğretmiş.

Sivas Kültür evi; Abdi Ağa konağı;

Şehrin en eski ve hala ayakta kalmış olan konağı Abdi Ağa konağıdır. Eski Türk evlerinin en güzel örneğidir. Sivaslı Abdul Vahabi Efendi Ali Ağanın 1827 tarihinde yaptırdığı konak torunları tarafından  Kültür evi olarak kullanılmak üzere bağışlanmış. İki katlı ve 12 odalı olan bu konak ziyarete açıktır.

Sivas Kongre Binası ve Etnografya Müzesi;

Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’da Milli mücadeleyi başlatmak üzere 2 eylül 1919 tarihinde  Sivas’a gelmişti. O zamanlar Lise olan bina Kongre Binası olarak kullanılmış ve Atatürk 108 gün burada kalmış.  Kongre ve Etnografya müzesi olarak kullanılan bina ziyaretçilerini bekliyor.

sivas-kongre-binası

Alıntı fotoğraf

Sivas Arkeoloji Müzesi;

2009 yılında açılmış olan müzede orta Anadolu’nun en büyük müzeleri arasındadır.

sivas-arkeoloji-müzesiAşık Veysel Müzesi;

Toplumun içine işlemiş olan Aşık Veysel ve türküleri bu kadim şehirden çıkmıştır. Sivas halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun mirasını adına açtığı bu müzede yaşatıyor. Şarkışla ilçesi Sivrialan Köyünde bulunuyor.

aşık-veysel-müzesi-sivas

Sivas Hamamları;

Kaplıcaları kadar tarihi hamamları da çok ünlüdür. İslam dünyasının temizliğe verdiği önemi  görürsünüz döneminin bu modern hamamlarında. Behram paşa tarafından 1576 tarihinde yaptırılan Kurşunlu tarihi hamamı hala kullanımda. Mehmet Ali Hamamı’nın soğukluk ve sıcaklık bölümleri de klasik Osmanlı hamamları tarzını yaşatır. Tarihi hamamın hemen yanında ise modern bir serinleme havuzu bulunuyor.

kurşunlu-hamamı-sivas

Yıldız Dağı Kayak Merkezi;

Sivas’a 60 km uzaklıktaki Yıldız Dağı Kayak Merkezi,  Kış sporları merkezi olarak yılın ortamala 5 ayı üzerinde kar bulunur.  Kış sporları olarakta ilgi görmeye başlayan Yıldız Dağı  2550 metre yüksekliktedir.

sivas-yıldız-dağı-kayak merkezi

Gürün Gökpınar Gölü;

Son dönemde yapılan çevre düzenlemeleriyle halkın ve ziyaretçilerinin  keyifli ve huzurlu zaman geçireceği doğa harikası bir yer. Doğa ile iç içe olup yeşil ve berrak gölü, Gürün ilçesi Yelken köyü sınırlarında.  Günümüze doğallığını korumayı başarmış pırıl pırıl suyuyla görsel bir keyif veriyor.

gürün-gölü-sivas-1

Tarih, sanat, doğa güzelliklerinin yanında kaplıcaları ile de sağlık dağıtmaya devam ediyor;

Sivas’ın sağlık dağıtan kaplıcaları;

Deri hastalıklarından romatizmaya, mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisine kadar birçok  derde derman olmuştur.Sivas‘a 30 km. uzaklıktaki Sıcak Çermik ve Soğuk Çermik Termal yaşam merkezi  ziyaretçilerini bekliyor. Kangal ilçesindeki balıklı kaplıca ise şifalı suyunun yanı sıra 10 cm büyüklüğündeki balıkları sayesinde tüm cilt hastalıklarınızdan kurtulmanız mümkün. Bu balıklı kaplıca Sedef hastalığının yeryüzünde tedavi edildiği tek yer olarak biliniyor. Ayrıca, sivilce, egzama ve yaralarının tedavilerinde kullanılıyor.

kangal-şifalı-balık-kaplıca

Kangal Kalkım Balıklı Çermiği yine balıklı kaplıcasıyla 2010 yılında Turizm merkezi olarak belirlenerek kaplıca olarak hizmet veriyor.  Ünü yurt dışına yayılan merkezin binlerce ziyaretcisi oluyor. 

Sivas Kangal Köpekleri;

Dünyaca üne kavuşmuş olan ve Sivasın markası haline gelmiş meşhur Kangal Köpekleri,  Seyyah Evliye Çelebi bile seyahatnamesinde “Aslanlar kadar iri ve güçlüdür” demiş.

sivas-kangal-köpekleri

Farkı mimarisiyle Eğri Köprü,

Selçuklu dönemine ait olduğu biliniyor. 18 gözlü bu büyük köprü sivri kemerlidir.  Hala sağlamlığını koruyan Eğri Köprü 180 metre uzunluğunda ve 4.5 metre genişliğe sahip.  Şehir merkezine 3 km. yakınında bulunan köprü yaya olarak kullanılıyor. Selçuklu mimarisi olan köprünün kimin yaptırdığı bilinmiyor.

sivas-eğri-köprü


Sivas Yöresel Yemekleri:

Anadolu ve Sivas’ın yemek kültürü ile lezzetlerine bakalım birazda.

Meşhur Peskutan Çorbası ile başlayabilirsiniz.

Sivas köftesi veya sebzeli Sivas kebabı ile devam edebilirsiniz.

Madımak aşı yemeği sonrası Hurma tatlısı ile bitirebilirsiniz.

Şehrin taş fırınlarında pişirilen. Fırın katmeri, fırın çöreği ve kazan simidi ile farklı Anadolu lezzetlerini tadabilirsiniz.

Sivas gezilecek doğası ve tarihi yerleri o kadar çok ki!  Belli başlılarını kısa kısa yazmaya çalıştım. 

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

Ufuk 4 Mart 2019 at 19:42

Güzel bir yazı

    nihat 4 Mart 2019 at 20:53

    Teşekkürler

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler