Sivas Divriği Ulu cami nerede ve hakkında bilgi

Divriği ulucami

Sivas Divriği Ulu cami Anadolu’nun Pırlantası.

Namaz kılan gölgesi ile Sivas Divriği Ulu cami nerede ve hakkında bilgi için tarihine bakalım. Namaz kılan gölge kapıları ile Ulu cami.

Eşsiz işleme ve Namaz kılan gölgesi ile görenleri kendine hayran bırakmış. Unesko Dünya Mirası listesine’de girmiş olan Divriği ulu cami tarihi açıdan kesinlikle ziyaret edilmesi gerekenler arasında olmalı. 

Anlatılmaz yaşanır dedikleri bir yeri anlatmak çok zor benim için.

divriği ulu cami nerede

Taç Kapısı Divriği ulu cami namaz kılan gölge

 

Görüp atmosferini soluduğum için kendimde bu cesareti buldum. İzmit”ten 1150 km yolu bir geceliğine yoğun kar yağışı altında ocak ayı sonunda gelmiştim. Geldiğim sebebi boş verip, bu şahesere vuruldum.

Sivas Divriği Ulu cami için Evliya Çelebi bile kayıtsız kalamamış;

Üstat camiye öyle bir emek sarf edip, kapı ve duvarları öyle bir nakış la süslemiş ki! Evliye Çelebi burayı gördüğünde met etmek için “diller kısır, kalem kırıktır” diye tarif edebilmiş seyahatnamesinde… Yani burayı gördüğümde ne konuşabildim nede yazabildim demiş.

Divriği ulu cami Gölge oluşumu hakkında bilgi 

İnsanı etkileyen ve dillerde dolaşın namaz kılan gölge kapılarıdır. Divriği Ulucami‘de güneşe göre batı kapıda Mayıs ile Eylül ayları arasında ikindi namazından 45 dk önce insan silüeti oluşur. Bu silüet önce Kuran okuyan bir erkek, namaz saati yaklaştığında ise, ellerini bağlamış kıyam şeklini alıyor. Ben ocak ayı sonunda gittiğim için bu mucizevi görüntüyü göremedim. Ama o işlemeleri görünce nutkum tutuldu diyebilirim.

divriği ulu cami namaz kılan gölge

alıntı fotoğraf

Bu işçiliğin karşılığı olabilecek bir kelime olduğunu sanmıyorum. Fantastik, hayal ötesi, olağanüstü.. hayır izmit bu kelimeler az bile gelir.

Görüp atmosferini solumak gerek. Türkiye”de gezme dürtüme yenik düşüp çok yer gezdim. Burası bana birçok doğa güzelliklerini bile unutturdu. Niye mi? Evliya Çelebi’nin bile nutkunun tutulduğu Sivas Divriği Ulu cami ve Darül şifası hakkında sadece birkaç bilgi paylaşabilirim. O da haddim olmayarak. Burası aslında tek bir cami değil. Darülşifa,(hastane) ve türbe’den meydana gelen bir külliyedir aslında.

divriği ulu cami nerede cennet kapı

alıntı fotoğraf

Sivas Divriği Ulu cami UNESKO Dünya Mirası Listesine ne zaman alındı ?

Ben iki sene önce şubat ayında 1 geceliğine gelmiştim. Sivas Divriğ Ulu cami Türkiye’de UNESKO dünya Mirası listesine 1985 yılında ilk giren İslam eseridir. Diyarbakır Surları ve Efes Antik Kenti ile birlikte 15 eser kayıt olmuş.

Ayrıntılı Diyarbakır gezilecek yerler hakkındaki yazımı da inceleye bilirsiniz.

Ayrıntılı Efes Antik Kent hakkındaki yazımı da inceleye bilirsiniz.

sivas-divriği-ulucami

Sivas Divriği Ulu cami tarihi ve hakkında bilgi ;

Anadolu Selçuklu devletine bağlı Mengücek beyliği döneminde Süleyman Şahın oğlu Ahmet şah tarafından hemen bitişiğindeki Darül şifa ise eşi Melike sultan tarafından yaptırılmış.1228 yılında başlayıp 1243 tarihinde tamamlanan külliye Muhis oğlu Ahlatlı Hürrem Sultan tarafından 15 senede yapılmış.

divriği-namaz-kılan-gölge

Batı Kapısı

Burada çok ilginç bir durum var. Dünya eşi benzeri olmayan bu mimari ve taş işlemeli yapının baş mimarı İranlı Hürrem Sultanın dünya üzerinde bilinen başka hiçbir eseri olmamasıdır. 15 yılda tamamlayabilen bu eser 800 yıldır hala ayakta. Harç sıva ve benzeri teknolojilerinin olmadığı dönemde taşların kilit yöntemiyle birbirine geçirilmesi ile yapılmış.

Sivas divriğ ulucami

Sivas Divriği Ulu cami ilginç özellikleri;

Divriği Ulu cami‘nin dikkat çeken özellikleri ise Batı Kapı, Cennet Kapı, Şah kapısı, Darül şifa kısmı, türbe minber ve mihrap kısmı el sanat ustalıklarının en önemli örneklerini sergiler. Darülşifa bölümü o yıllarda her türlü hastalıklarla tedavi edilmek üzere kullanılmış. Avrupa da akıl hastaları cadı diye yakılırken, burada akıl hastaları bile kurulun özel sistemlerle su sesleri ile tedavi edilmeye çalışılmış.

divriği ulu cami unesko listesi

Divriği-Ulucami-Darülşifası

Motif ve işlemeler birbirini tekrar etmiyor. Her bir motif sadece birer kere kullanılmış.

Divriği Ulu cami’nin en büyük özelliklerinden biri olan o eşsiz işlemeleri Kuran’ı Kerim‘den alıntılar ve anlatımlardan esinlenmiş anlam ve manaları büyük el çalışmaları ile yapılmış olması. Her işlemenin Kur-an’da ve tarihten gelen bir anlamının olması. Bu eseri özgün kılan en önemli özelliklerinden biri, uzaktan simetrik olduğu düşünülen binlerce motifin aslında hiç birinin birbirine benzememesidir. Sadece içine motiflerin yerleştirilmiş olduğu dış çerçeveler birbirine benzer, ama içlerindeki motifler hiç bir yerde kendini tekrar etmez ve bunun bir anlamı vardır: Kainatta ki birbirinden farklı milyonlarca varlık, muhteşem bir ahenk içerisinde yan yana yaşadığını simgeler.

Divriği ulu cami cennet Kapısı

 

Divriği Ulu cami’nin namaz kılan gölgeler ile 4 ayrı kapısı bulunuyor

Üçü de birbirinden güzel, ince oyma işçiliklerle süslenmiş. Her bir kapının çeşitli isimleri ve üzerindeki binlerce motifin her birinin anlamı vardır. Örneğin, mihrabın işlemeleri namaz kılanların dikkatini çekmemesi için göz hizasından yukarıya yerleştirilmiştir.

1 – Cennet Kapısı hakkında bilgi :

Aynı zamanda bir küllüye olan Ulu cami kısmında 3, ve Darüşşifa kısmında eşsiz işlemeleri ile 1 kapı bulunuyor. Fotoğrafta görüldüğü gibi en ihtişamlı kapısıdır. Eşsiz ve benzersiz taş oymacılığının tüm ustalıklarının sergilendiği Cennet Kapıdaki tüm işlemeler cenneti tasvir ediyor. Selçuklu döneminde bereketi ve bolluğu temsil eden ateş üstündeki kazan motifi de bulunuyor.

 

divriği ulu cami tarihi hakkında bilgi

Cennet Kapısı

Böyle bir kontrastı maneviyatla birleştirebilen üstat tüm marifet ve hayallerini bir arada sergilemiş. Çünkü bilinen başka hiçbir eseri yok.

2 – Taç Kapısı

Divriği Ulu Cami ve Külliyesinin sonradan yapılmış olan Darüşşifa kapısı olarak kullanılıyor. Mimari özellik olarak yapılan denge sütunlarının birini de bu kapıda ancak 1939 yılında gerçekleşen depremde bu özellik çalışmaz hale getirmiş.

Divriği ulu cami Taç kapısı

3 – Batı Kapısı

Mimari şaheserin oluşturduğu Gölgeler ile Dünya’nın tanıdığı Divriği ulu caminin Batı kapısındayız. Her yıl Mayıs ile Eylül Ayları arasında İkindi namazına 45 dk. kala oluşan insan sülieti. Öyle ki ! Önce Kuran okuyan bir erkek silueti, sonra namaz vakti yaklaşınca ise elleri bağlı kıyamda duran bir kişi haline dönüşüyor.

divriği ulu cami namaz kılan gölge

 

Divriği Ulu Cami’nin Minber Dünyanın en uzun ömürlü ağacından yapılmış;

Minber ise dünyanın en uzun ömürlü ağacı olan Abanoz ağacından yapılmış olup 800 yıldır orijinal bir şekilde günümüze gelmiştir.

divriğ ulucami -minber-işlemeleri-u

Evliya Çelebi yüzyıllar önce bu eser için sözlerin yetersiz kalacağını şu şekilde anlatmaya çalışmış.

”Methinde diller kısır, kalem kırıktır”

-Bu şaheserde bir şey söyleseniz söz kısır kalır. Yazmaya çalışsanız kalem kırılır.

divriği ulu cami tarihi iç kısmı

Sadece kesme taşların birbirleriyle kilit geçme sistemiyle yapılıp 800 yıldır ayakta kalmış.

Bir diğer önemli özelliği ise, Allah birliğini ve tekliğini vurgulamak.

Baş mimar binlerce ve on birlerce motif bir yerde kendisini tekrar etmez. Buda kainatta ki varlıkların tekliğinden yola çıkıldığını gösterir.

divriği ulu cami tarihi

Anadolu’nun Ortasında Parlayan Tek taş Pırlanta: Sivas Divriği Ulu Cami

Divriği, Sivas’a 180 km uzaklıkta tarihi bir ilçedir. Sivas’a karayolu ile 2.5 saat sürüyor. Erzincan il sınırında. Demir yolu ile de gidilebiliyor. Doğu ekspresi Divriği’den geçiyor.

Ayrıntılı Erzincan gezilecek yerler hakkındaki yazımı da inceleyebilirsiniz.

Sivas Divriği Ulu cami Nerede ve çevresinde gezilecek tarihi yerler?

Sivas Divriği Ulu cami ve çevresindeki gezilecek yerler için hazırladığım maps harita ile online olarak gezilecek diğer yerlerin işaretlerine tıklayabilirsiniz. Seçtiğiniz Sivas Divriği gezilecek yerin konumunu, ulaşım bilgilerini, adresini, kayıtlı ise iletişim bilgilerini göre bilirsiniz. Ayrıca yol tarifi ile bulunduğunuz konuma olan uzaklığı, saati ve navigasyon yol bilgisine de ulaşabilirsiniz.

Sivas Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Adresi : Kemenkeş, Ulu Cami Cd., 58300 Divriği/Sivas

Divriği Ulu cami Giriş ücreti 2022 :

Unesko Dünya Mirası Listesinde olmasına rağmen Divriği Ulu cami girişi ücretsiz.

Divriği Ulu Cami ziyaret saatleri 2022 :

İbadete açık olan cami ile

  • Sabah : 05:00 ile
  • Akşam  : 22:30 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz. 

İlçe, restore edilmiş 150 civarı eski konak ve iki katlı dükkanlardan ve taşlı dar sokaklardan oluşan eski çarşısı ile tarihi Kız Köprüsü, Divriği kalesi ile, Şeytan Kayalıkları ve sıcak kanlı halkı ile de muhakkak görmek isteyeceğiniz bir yer bence…

Divriği Pilavı

Bu pilavı da yazmadan geçemeyeceğim. Anadolu’nun eşsiz lezzetleri arasında özel bir yeri olmalı bence. Böyle tat başka bir yerde görmedim diyebilirim. Olur ya yolunuz düşer ise kesinlikle Divriği pilavını yemelisiniz.

Divriği Pilavı Nasıl Yapılır ?

Kuzu eti ve tereyağı ile yapılan bu pilav için ; 50 gr. Tereyağı, 200 gr Kuzu eti, 1 su bardağı et suyu, pilav, haşlanmış nohut, badem içi, kuş üzümü ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılıyor.  Önceden küp şeklinde kesilen kuzu etleri kavruluyor. Pilavda diğer malzemeler ile hazırlanıp kuzu eti üzerine et suyuyla konarak servis ediliyor.

Sivas Divriği Ulu cami ve Darüşşifası ile pırlantaya sahip olan Divriği ilçesinden ayrılmak inanın zordu.

 

Beni, yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net

 

2 0 0 0 0 1
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Aşk Efsanesi Amanos Dağları Hatay Yarıkkaya hikayesi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478