Sedir Adası Kleopatra Plajı

Sedir Adası Kleopatra Plajı ve Efsanesi

Sedir Adası Kleopatra Plajı, beni bırakın dünya için bile çok özel bir yer.

Küçük bir adada efsaneleri, turkuaz renkli pırıl pırıl denizi, tarihi antik tiyatrosu ve özel koruma altına alınmış çok değerli kumsalıyla Sedir adasındayız.

Meşhur Sedir Adası Kleopatra Plajına birçok kez geldim ve bu yaz bir aileyi bu bölgede gezdirerek tekrar yaşama fırsatım oldu. Doğasına, Tarihine ve güzelliklerine bakalım şimdi.

 

sedir-adası-kapak

En son 2018 Eylül ayında bir takipçim ile Gökova Körfezi Çamlı köyü iskelesinden teknelerle Sedir Adası‘nın ahşap iskelesine geldiğinizde Turizm Kültür Bakanlığının gişeleriyle karşılaşıyorsunuz.  Ekstra koruma altında olan Sedir Adası’na 30 tl, veya Müze kart ile girebiliyorsunuz.

Koruma Altındaki Sedir adası Kleopatra Plajı ;

Adanın her dokusu özel koruma altında olduğu için, ahşap mini platformdan plaja kadar yürüyoruz. Bu altın sarısı Kleopatra Plajına küçük bir kumsalı olan plaj ve çevresi özel güvenlik görevlileriyle çevrili.

 

 

Sedir adası Kleopatra Plajı o kadar efsanevi ve değerli ki kalın bir halat ile kumsalın etrafı çevrilmiş. Yan taraftan kayalıkların üzerinden plaj terliklerinizi çıkartarak girebiliyorsunuz. Tek bir kum tanesinin bile taşınması yasak olan kumsalda güneşlenemeyeceksiniz. Ancak ardında zeytin ve palmiye ağaçları arasındaki ahşap şezlonglarda güneşin tadını çıkartabilirsiniz.Şimdi merak ediyorsunuz  bu yasaklar ve özel güvenlik neden diye.  Bunun için yazıma efsanesiyle devam etmem gerekiyor.

 

sedir-adası-plajı5

Sedir adası Kleopatra Plajı Efsanesi;

Efsaneye göre, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra’ya hediyesini vermek isteyen Antonius, 3 bin yıl önce Kleopatra’ya hediye edeceği  Sedir Adası’na Mısır’dan 60 gemiyle bu kumları getirttiği söyleniyor.

Ünü dünyanın dört bir yanına yayılan ve tarihte, Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı sevgilisi ünlü komutan Antonius’un büyük aşkı ile yüzüp kumlarında uzandıkları rivayet edilir. Yılda yaklaşık 250 bin kişinin ziyaret ettiği Sedir Adası, kumu ve turkuaz rengindeki denizi nedeniyle dünyanın gözdesi olmuş.

 

sedir-adası-akyaka

alıntı fotoğraf

Sedir adası Kleopatra Plajı kuralları;

Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra’nın adını taşıyan plajın nadir rastlanan altın sarısı kumları 24 saat boyunca görevliler tarafından gözetim altında tutuluyor. Plaja inen ahşap yol üzerine konan Türkçe ve İngilizce uyarı tabelasında, ’Plajdan hiçbir şekilde kum alınamaz, taşınamaz, kum alındığının tespiti halinde 2863 Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında yasal işlem uygulanacaktır’ uyarı yazısı bulunuyor.

 

sedir-adası-kuralları

 

Görevliler, koruma altındaki kumların dışarıya taşınmasını önlemek amacıyla ziyaretçilerin plaja havluyla girmesine izin vermiyor. Terlikle bile girilmesi yasak olan plajdan ayrılan herkes zorunlu olarak duş alıp, üzerindeki kumları akıttıktan sonra plajı terk edebiliyor. Bu koruma kurallarına uyan tatilcilerin tek şikayeti ise kumsalda güneşlenilememesi.

 

sedir-adası-güvenlik

 

Günlük turlara katılarak adaya gelenler ve ününü duyan tatilciler de çevre il ve ilçelerden özel araçlarıyla Çamlı’ya geliyor.Sedir Adası’na nasıl gidilir?

Sedir Adası‘na Muğla Gökova körfezinden 20. Km ilerleyip Çamlı Köyü’nden 5 km daha ilerleyip köy iskelesine geliyorsunuz. Taksi dolmuş gibi çalışan teknelerle 40 tl karşılığında  20 dk. da ulaşabiliyorsunuz. Pazarlık etmeyi unutmayın. Yoğunluk ve sezona göre fiyat kırabiliyorlar.

 

sedir-adası-iskelesi

Sedir Adası Kleopatra plajı kumlarının özelliği;

Yalnızca dünyanın iki yerinde var olduğu bilinen bu özel kum ateşte yanıyor, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor ve büyüteç altında incelendiğinde hareket ediyor. Karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşan kumların denize kattığı eşsiz güzellikteki renk de adanın görülmeye değer olan diğer özelliklerinden bir diğeri. Bu kumların bir benzerinin de Kızıldeniz’de olduğu biliniyor.”

 

sedir-adası-plajı

Sedir Adası Tarihi ve Antik Tiyatrosu;

Zeytin ağaçlarıyla kaplı adada, doğal güzelliklerin yanı sıra Helenistik ve Roma dönemlerine ait antik tiyatro, agora ve antik liman kalıntıları da bulunuyor. Adada bulunan ve M.Ö. 1000 yılına dayandığı sanılan Dor, Pers ve Romalılardan kalma tarihi eserler yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Doğayı ve tarihi efsanevi bir adada kurallar içinde de olsa yaşamak insana keyif ve huzur veriyor.

 

sedir-adası-antik-tiyatroSedir Adası Kleopatra Plajı’na nasıl gidilir?

Marmaris-Gökova karayolunun 20. kilometresinden Çamlı köyüne dönen ziyaretçiler, yaklaşık 5 kilometrelik bir yolculuğun ardından köy iskelesine ulaşıyor. Burada kişi başı 30 TL ücret ödeyen ziyaretçiler, sıradaki tekneye binerek adaya doğru yol alıyor.

Buraya Gelmek için Akyaka’dan da günlük tekne turları ile gelebilirsiniz. Ben genelde böyle yapıyorum. Çünkü Akyaka’daki Azmak Çayı’nı görmeden olmaz. (Azmak Çayı yayınım için tıklayınız.)

 

kleopatra-plajı-akyaka sedir adası

Sedir Adası Kleopatra Plajı İmkanları;

Adada ki şezlong ve şemsiyelerden ücretsiz. Tuvalet, duş, soyunma kabinleri var ve ücretsiz. Ayrıca Kafe tarzı bir işletme ile yiyecek ve içecek ihtiyacını buradan karşılaya bilirsiniz.

 

sedir-adası-plajı

Sedir adası Kleopatra Plajı giriş ücreti 2019

Yılın Her günü açık olan bu tarihi bölgeye giriş ücreti 30 TL. Müze kart sahipleri ücretsiz olarak geçebiliyor. Ayrıca Gişelerden Müze kart çıkartabilir veya süresi dolanları yenileyebilirsiniz.

Sedir adası Kleopatra Plajı giriş-çıkış Saatleri 2019

Yaz aylarında; Sabah 8.00 açılış, 18.30 akşam kapanış saati.

Kış ayarında ise; Sabah 8.30 açılış, 17.00 akşam kapanış saati.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler