Sedir Adası Kleopatra Plajı nerede, giriş ücreti ve hikayesi

Sedir adası kleopatra plajı

Sedir Adası Kleopatra Plajı ve hikayesi

Sedir Adası Kleopatra Plajı, nerede, nasıl gidilir?, giriş ücreti 2022 ve hakkında bilgi için gezi notlarımı paylaşayım sizlere. 

Küçük bir adada efsaneleri, turkuaz renkli pırıl pırıl denizi, tarihi antik tiyatrosu ve özel koruma altına alınmış çok değerli kumsalıyla Sedir adasındayız.

Meşhur Sedir Adası Kleopatra Plajına birçok kez geldim ve bu yaz bir aileyi bu bölgede gezdirerek tekrar yaşama fırsatım oldu. Doğasına, Tarihine ve güzelliklerine bakalım şimdi.

 

sedir-adası-kapak

Rus escort style=”font-size: 12pt; font-family: arial, helvetica, sans-serif;”>En son 2018 Eylül ayında bir takipçim ile Gökova Körfezi Çamlı köyü iskelesinden teknelerle Sedir Adası‘nın ahşap iskelesine geldiğinizde Turizm Kültür Bakanlığının gişeleriyle karşılaşıyorsunuz. 

Sedir Adası Giriş ücretleri 2022 :

Yılın her günü açık olan bu tarihi bölgeye giriş ücreti 75 TL. Müze kart sahipleri ücretsiz olarak geçebiliyor. Ayrıca Gişelerden Müze kart çıkartabilir veya süresi dolanları yenileyebilirsiniz.

 • 2022 yılı Giriş ücreti : 75 tl.
 • Müze kart ile ücretsiz. 
 • Öğrenci ücretsiz

Sedir Adası Ziyaret Saatleri 2022 :

 • Yaz Dönemi :
  – 1 Nisan – 1 Kasım
  –  Açılış Saati: 08:30
  – Kapanış Saati: 19:30
 • Kış Dönemi
  – 1 Kasım – 1 Nisan
  – Açılış Saati: 08:30
  – Kapanış Saati: 17:00

Koruma Altındaki Sedir adası Kleopatra Plajı ;

Adanın her dokusu özel koruma altında olduğu için, ahşap mini platformdan plaja kadar yürüyoruz. Bu altın sarısı Kleopatra Plajına küçük bir kumsalı olan plaj ve çevresi özel güvenlik görevlileriyle çevrili.

 

 

Sedir adası Kleopatra koyu ve plajı o kadar efsanevi ve değerli ki kalın bir halat ile kumsalın etrafı çevrilmiş. Yan taraftan kayalıkların üzerinden plaj terliklerinizi çıkartarak girebiliyorsunuz. Tek bir kum tanesinin bile taşınması yasak olan kumsalda güneşlenemeyeceksiniz. Ancak ardında zeytin ve palmiye ağaçları arasındaki ahşap şezlonglarda güneşin tadını çıkartabilirsiniz.

Şimdi merak ediyorsunuz  bu yasaklar ve özel güvenlik neden diye.  Bunun için yazıma efsanesiyle devam etmem gerekiyor.

 

sedir-adası-plajı5

Sedir adası Kleopatra Plajı Efsanesi;

Efsaneye göre, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra’ya hediyesini vermek isteyen Antonius, 3 bin yıl önce Kleopatra’ya hediye edeceği  Sedir Adası’na Mısır’dan 60 gemiyle bu kumları getirttiği söyleniyor.

Ünü dünyanın dört bir yanına yayılan ve tarihte, Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı sevgilisi ünlü komutan Antonius’un büyük aşkı ile yüzüp kumlarında uzandıkları rivayet edilir. Yılda yaklaşık 250 bin kişinin ziyaret ettiği Sedir Adası, kumu ve turkuaz rengindeki denizi nedeniyle dünyanın gözdesi olmuş.

 

sedir-adası-akyaka

alıntı fotoğraf

Sedir Adası Kleopatra Plajı kuralları;

Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra’nın adını taşıyan plajın nadir rastlanan altın sarısı kumları 24 saat boyunca görevliler tarafından gözetim altında tutuluyor. Plaja inen ahşap yol üzerine konan Türkçe ve İngilizce uyarı tabelasında, ’Plajdan hiçbir şekilde kum alınamaz, taşınamaz, kum alındığının tespiti halinde 2863 Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında yasal işlem uygulanacaktır’ uyarı yazısı bulunuyor.

 

sedir-adası-kuralları

 

Görevliler, koruma altındaki kumların dışarıya taşınmasını önlemek amacıyla ziyaretçilerin plaja havluyla girmesine izin vermiyor. Terlikle bile girilmesi yasak olan plajdan ayrılan herkes zorunlu olarak duş alıp, üzerindeki kumları akıttıktan sonra plajı terk edebiliyor. Ayrıca plajda, şezlong, şemsiye, duş ve tuvalet ücretsiz. Bu koruma kurallarına uyan tatilcilerin tek şikayeti ise kumsalda güneşlenilememesi.

 

güvenlik

 

Günlük turlara katılarak adaya gelenler ve ününü duyan tatilciler de çevre il ve ilçelerden özel araçlarıyla Çamlı’ya geliyor.

Sedir Adasında görebileceğiniz tarihi kalıntılar

Burası efsanevi plajından öte bu ada bir müze. Karya birliğinin en önemli kentlerinden biri olmuş bu ada da bir çak tarihi kalıntıyı gezerek görebilirsiniz. Apollan kutsal alanı, kilise, 2500 kişilik tiyatro, şapel, ticaret merkezi olan agorası, sarnıçları ve antik limanı ile efsanevi Kleopatra plajından tarihi yolculuk yapabilirsiniz. 

Sedir Adası konaklama ve kamp alanları fiyatları

Ada ve çevresi komple müze olduğu için günü birlik ziyaretler dışında konaklama imkanı yok. Akyaka ve Akbük’ten kalkan günlük yemekli turlar ile gelindiğinden buradaki konaklama seçeneklerini değerlendirmelisiniz.  Akyaka gezilecek yerler daha çok olduğundan buradaki otel ve pansiyonları tavsiye ederim. Ayrıca kamp sevenlerin de çok tercih ettiği Akyaka’da birçok çadır kurabileceğiniz yerler de bulunuyor. Azmak çayı ile sessiz sakin bir yer olan Akyaka’da sezona göre değişen 350 tl ile 1200 tl arasında değişen otel, pansiyon, apart gibi konaklama imkanlarını değerlendirebilirsiniz. 

Sedir Adası Konaklama haritası 2022 :

Ada’nın tümünü Turizm ve Kültür Bakanlığı ören yeri olarak belirlediği için Sedir adası otel ve konaklama imkanı bulunmuyor. Öyle ki! kamp alanı bile yok.  Buraya daha çok Akyaka’dan kalkan teknelerle gelindiği için oradaki otel, pansiyon,

Google haritalardan hazırladığım Sedir Adası Akyaka ve çevresi otel, pansiyon, apart gibi konaklama yerlerinin iletişim, ulaşım ve güncel fiyatlarına bu haritadaki konumları tıklayarak öğrene bilirsiniz. 

 

Ayrıntılı Akyaka gezisi gökova körfezi yazımı da okuyabilirsiniz.

Sedir adası Günlük Tekne Turları ve Fiyatları :

Akyaka’dan kalkan Sedir Adası tekne turları sabah 10.00 ile akşam 18.00 saatleri arası çevre koyları ve Sedir adası turları yapılıyor. Bu tekne turlarına öğlen balık veya tavuk menülü olarak 200-250 ARASI tl’ye katılabilirsiniz. Eğer Müze kartınız yok ise Turizm ve kültür Bakanlığının ören yeri olan Sedir Adası girişi için ya tekneye 75 tl daha vermeniz gerekiyor.  Bence Sedir Adası girişinde 70 tl karşılığında Müze kart alın hem buraya tekrar ücret ödemeyin, hemde Müze Kartı 1 yıl boyunca Türkiye’nin tüm müze ve ören yerlerinde kullanın derim.

Sedir Adası Tekne Turu ücretleri şu şekilde :

 • 18-65 yaş arası 200 tl. (müze kartı yok ise + 30 tl ekleniyor)
 • 7-12 yaş: 70 tL (Müze Giriş Ücreti Alınmıyor)
 • 13-18 yaş ücreti :90 tl ( Müze Giriş ücreti alınmıyor)
 • 65 Yaş üstü : 90 tl (Müze Giriş Ücreti Alınmıyor)
 • 0-6 yaş üzeri ücretsiz.

 

sedir-adası-iskelesi

Sedir Adası Kleopatra plajı kumu özelliği;

Yalnızca dünyanın iki yerinde var olduğu bilinen bu özel kum ateşte yanıyor, sodalı suda kendiliğinden çoğalıyor ve büyüteç altında incelendiğinde hareket ediyor. Karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşan kumların denize kattığı eşsiz güzellikteki renk de adanın görülmeye değer olan diğer özelliklerinden bir diğeri. Bu kumların bir benzerinin de Kızıldeniz’de olduğu biliniyor.”

 

sedir-adası-plajı

Sedir Adası Tarihi ve Antik Tiyatrosu;

Zeytin ağaçlarıyla kaplı adada, doğal güzelliklerin yanı sıra Helenistik ve Roma dönemlerine ait antik tiyatro, agora ve antik liman kalıntıları da bulunuyor. Adada bulunan ve M.Ö. 1000 yılına dayandığı sanılan Dor, Pers ve Romalılardan kalma tarihi eserler yerli yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Doğayı ve tarihi efsanevi bir adada kurallar içinde de olsa yaşamak insana keyif ve huzur veriyor.

 

antik-tiyatro

Sedir Adası ulaşım ve Kleopatra Plajı’na nasıl gidilir?

Marmaris-Gökova kara yolunun 20. kilometresinden Çamlı köyüne dönen ziyaretçiler, yaklaşık 5 kilometrelik bir yolculuğun ardından köy iskelesine ulaşıyor. Burada kişi başı 40 TL ücret ödeyen ziyaretçiler, sıradaki tekneye binerek adaya doğru yol alıyor.

Sedir Adası Harita :

Buraya Gelmek için Akyaka’dan da günlük tekne turları ile gelebilirsiniz. Ben genelde böyle yapıyorum. Çünkü Akyaka’daki Azmak Çayı’nı görmeden olmaz.

Ayrıntılı Azmak Çayı Gökova yazımı da okuyabilirsiniz  

 

kleopatra-plajı-akyaka

Sedir Adası Kleopatra Plajı şezlong, şemsiye ve tuvalet, duş imkanları :

Giriş ücreti dahilinde adada ki şezlong ve şemsiyeler ücretsiz. Tuvalet, duş, soyunma kabinleri var ve ücretsiz. Ayrıca Kafe tarzı bir işletme ile yiyecek ve içecek ihtiyacını buradan karşılaya bilirsiniz. Ancak bu kafe oldukça ve oldukça pahalı. Bir hamburger 40 tl, su 8 tl. gibi fiyatları bulunuyor. Yanınızda bir şeyler getirip orada da rahatlıkla yiyebilirsiniz. 

kleopatra plajı akyaka

Sedir Adası Kleopatra Plajı, nerede, nasıl gidilir?, giriş ücreti 2020 ve hakkında bilgi için gezi notlarımı paylaşmaya çalıştım. İyi tatiller.

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

 

0 1 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Araba ile Ege Akdeniz Turu rotası haritalı tavsiye

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478