Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivleri

Salda Gölü – Türkiye’nin Maldivleri / Burdur

Antalya dönüşü uğramıştım Salda Gölü Türkiye’nin Maldivleri ‘ne.  İç Anadolu-Akdeniz turundan sonra hayranlığımı gizleyemediğim Salda Gölü ve ilginç özelliklerine bakalım.

Salda Gölü Türkiye’nin Maldivleri koruma altında;

Salda;  Namı değer  Maldivler. Türkiye’de ki birçok doğa güzelliğini geride bırakmasına rağmen az bilenen bir yer olan Salda Gölü. Bu sayede de doğal florasını günümüze kadar da korumayı başarmış. 1989 yılında da sit alanı ilan edilince 1200 mt. rakımlı bu doğa mucizesi göl lüx otellerden, çarpık yapılaşmadan kendini koruyabilmiş.

salda gölü burdur

Salda Gölü kumsalı

Salda gölü Türkiye’nin Maldivleri ‘ne Keşke daha önce gitseymişim;

Onca yer gezmeme rağmen burasını duymamıştım bile. Ben burayı tv belgesellerinden tesadüfen  gördüm.  2017 tur planımda İç Anadolu‘dan girip Doğu Akdeniz’den çıkıp sahilden Antalya’ya geçip Burdur,  Afyon, Kütahya üzerinden dönecektim. Yinede alternatif olarak dönerken uğrayabilirim diye not aldığım bir yerdi sadece. Buraya geldiğimde şunu dedim. Ben tura buradan neden başlamadım. Benim gibi doğaçlama  gezen biri için çok kolaydı aslında.  Turu tersten yapmak yani.  Burası başka bir gezegen adeta Mars diyorum. Abartıyor diyebilirsiniz. Hayır abartmıyorum.

salda gölü burdur

Neden mi?

Gerçekten de Mars’ı merak edenin gitmesi gereken yerlerden biriymiş Salda. Yüzey oluşumlarının benzerliği nedeniyle “Mars’ta Yaşam” sorularının cevaplarını arayan bilim adamları için Salda, dünya üzerinde doğal laboratuvar olarak kullanılan iki yerden biri olduğunu biliyor muydunuz?. Diğeri ise Kanada’nın kuzeyinde bir yer olunca, Mars’ı merak edenlerin gidebileceği en yakın yermiş meğer.

salda gölü özellikleri

Sizin için küçük bir araştırma yaptım;

Birazda 1 gün kalıp doğasına, suyuna ve havasına hayran kaldığım Salda Gölü’nün özelliklerinden bahsedeyim. 

Salda Gölü ilginç özellikleri;

Salda Gölü, turkuaz rengi, bembeyaz kumu, Mars’a benzerlik gösteren yüzey oluşumları gibi özelliklerinin yanı sıra en temiz göller sıralamasında dünya çapında beşinciymiş meğer. Salda Gölü‘ne girdiğinizde berraklıktan ve içindeki bembeyaz kumundan gözleriniz kamaşıyor. Türkiye’nin 184 metre derinliğiyle en derin gölü ünvanını da içinde barındırıyor. Bünyesinde ki magnezyum ve sodalı olması nedeniyle çevresinde de ilginç bir bitki örtüsü var. Bölgeye has 18 özel bitki örtüsü ile  nesli tükenmekte olan 3 balık türünün de evi.

salda gölü burdur

Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü’nün Beyaz kumsalı;

Kumsalın bu beyaz rengi içindeki tatlı soda suyunda yer alan magnezyumun gölde yaşayan bakteriler tarafından minerale çevrilmesiyle oluşuyormuş. Aslında tam olarak kum değil,. ‘Taş gibi ama değil gibi’  bilmem anlatabildim mi? 🙂 Bastığınızda bataklık hissi verir gibi biraz da çöküyor. Gölün killi suyunun ciltlere iyi geldiği ve bazı tedavilerde olumlu sonuç verdiği de belirlenmiş.

Salda Gölü Çamur Banyosu;

Birçok kişi kumun 1 karış altındaki çamuru çıkartıp, çamur banyosu yapıyorlardı. Gölün yüksek oranda içerdiği magnezyum ve sodanın, kumun ise gölden gelen zengin mineralli ve killi yapısının böyle yararları olması pek de şaşırtıcı değil aslında.

Salda gölü kamp alanları;

Milli park alanlarının yanı sıra çadır kent tarzı kamplar var. Gıda olarak alışveriş yapabileceğiniz köylülerimiz ve birkaç km ileride Yeşilova mahallesi içerisinde küçük çeşitli marketler bulmak mümkün.

Salda Gölü Dünyada mars gezegeninin yüzeyi ile aynı özelliği gösteren iki yerden biri olan, berrak ve temiz suyu, bembeyaz kumsalları, bakir doğası ile Türkiye’nin bilinmeyen doğa güzelliklerinden Salda Gölü’ne geçen sene çok kısa uğradığımın cezası olarak bu sene yine Salda Gölü’nde kamp kurmayı planlıyorum.

salda gölü turluyorum.net

Salda Gölü’ne Nasıl gidilir?;

Nerede bu Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova beldesine 5 kilometre uzaklığında.Yani Akdeniz Bölgesi içinde yer alıyor. Göller bölgesindeki Salda Gölü Burdur il  sınırları içerisinde. Burdur’a 55, Denizli’yle ise 98 kilometre mesafe de. İstanbul’a 660 km. yaklaşık 8 saat. Eğer arabanızla İstanbul istikametinden  Antalya tarafına geçiyorsanız yol üstü sayılır. Görmeden geçmeyin derim.

 

Salda Gölü Türkiye’nun Maldivleri  nerede? ;

salda gölü 5

Salda Gölü Türkiye’nin Maldivleri, huzur ve keyif isteyenlerin yeri;

Burayla ilgili bir şey daha söylemek istiyorum. Salda Gölü‘ne İç Anadolu, Doğu Akdeniz”e kadar 2000 km yol yaptım 6 günde. Ancak burası beni benden aldı. Ne yorgunluk kaldı nede eve dönme arzusu. 1200 mt. rakımıyla yeşil doğa içerisinde  sıra dışı bir şey vardı. Neydi o?  O kadar sessiz bir ortam ki! çevremdeki bir çok kişinin olmasına rağmen kimsesinin sesi duyulmuyordu. Sanki kar sessizliği ve onun verdiği huzur.

Salda Gölü Türkiye’nin Maldivleri

Gitgide tanınmasının ardından ziyaretçi akınlarına uğruyor artık. Bu doğallığı yöneticilerin aldığı tedbirler yetmez. Biz ziyaretçilerinde bu doğal güzelliğe sahip çıkmamız gerekir.

 

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

nopanic 4 Mart 2019 at 09:09

süper bir yer

    nihat 4 Mart 2019 at 20:55

    Teşekkürler. Dünyada tek benzeri kanada’da var.

Yorum Yap