Rafting Yapılan yerler

Antalya Köprülü Kanyon ve Rize Fırtına Vadisi Rafting yapılan yerler arasında en turistik olanları. Rafting Doğa Sporu maceramı anlatayım. Türkiye’de nerelerde, nasıl yapılır, nasıl bir maceradır ve fiyatları hakkında bilgiler..

Rafting benim için, daha önce yaptığım tüplü dalıştan, yamaç paraşütünden daha adrenalin dolu bir doğa sporuydu.

 

rafting köprülü kanyon antalya 3

Rafting Köprülü Kanyon Antalya

Niye mi?  Bir çoğunuz ve çevremdekiler, çok yüksekte veya suyun altında olmak heyecandan öte korku dolu olduğunu düşünürler. Olay yüksekte veya su altında olunca ön yargı olarak korkutucu gelir insana.  Korkuyu heyecana çevirebilenler içindir  dalış veya paraşüt. Ama Doğa Sporları içinde Rafting ne yüksektir, nede derin. Azgın nehirlerde bir bot üzerinde su ile mücadeledir.  Ben korkudan önce heyecan duyarım raftingde.  İlk AntalyaKöprülü Kanyondan önce  Rize’de Fırtına Vadisi’nde yapmıştım.  Ağustos sonuydu sanırım suyu çokta azgın değildi ama çokta eğlenceliydi.

 

rafting köprülü kanyon antalya 1Rafting yapılan yerler

Antalya Köprülü Kanyon ve Rize Fırtına Vadisi;

Biz 5 kişi Fırtına vadisinde 5 km. parkurda rafting yaparken  suyun çok sakin olduğu bir yerde bilerek botu devirmiştik.  Dere deli değildi ama biz deliydik. Bacaklarımız biraz kayalarda çizildi ama heyecana heyecan katmıştık.

Ama Antalya Köprürü kanyonda yaptığımız rafting tam olarak delilerin buluşması gibiydi. Su deli biz deli.

 

rafting köprülü kanyon antalya 6

 

-Çok eğlendik çok.

Oğlum Furkan’la birlikte katıldığımız Antalya Köprülü Kanyon’un beyaz köpüklü berrak sularında tarihi ve doğayı rafting sporu yaparak yaşadık. Derin vadiden geçen nehirde çağlayan dalgaların arasında mücadele edercesine heyecanın zirvesini yaşadık. 7 km’lik parkurunda yüzme molasıyla 2 saat süren raftingde ortamın güzelliği ise ayrı bir keyif katıyor. Tarihi köprüleri, kanyonları ve vadilerin arasında ilerlerken bir anda yağmur başladı ve eğlenceye ayrı tat katmıştı.

 

rafting köprülü kanyon antalya 9

Rafting Nasıl bir Heyecan;

Bota binmeden önce  güvenlik kıyafetlerimizi giydirdiler ve Kısa bir eğitimden sonra Bot Komutanımızla birlikte botta 10 kişi bindik. Yani botu tıka basa doldurmuş, Su içinde bata çıka ilerliyorduk. Her yükseklikten düştüğümüzde botun ön tarafı tamamıyla suya batıyordu. Tahmin edin bakalım. En önde kim var? Daha bota binmeden kaptanın yanına gidip en öne oturmazsan gelmem demiştim. En önde ben hemen arkamda o zaman 13 yaşında olan oğlum Furkan.  Furkan ilk defa biniyordu. Aklım bir yandan ondaydı. Bir yandan da karşımıza ne kar büyük azgın sular çıkacağıydı.

 

rafting köprülü kanyon antalya 10Doğa Sporu Rafting’te Antalya Köprülü Kanyonda Yüzme Molası;

En arkada oturan bot komutanı sağ ve sol kürekçiler olarak bize komut veriyor o da arkadan dümen yapıp ilerlememizi sağlıyordu. İleriden azgın suların sesi duyulmaya başladı. Ne yapacağımızı bilmeden ilerlerken  ilk düşmeyi yaşadık. En önde olan ben ve oğlum botun burnuyla birlikte sular altına gömülmemiz ile çıkmamız bir oldu. Buz gibi suyu heyecandan hissetmemiştik bile. Bir yandan komutan sağ çekk, sonra sol çekk diyerek bizi yönlendiriyordu ve ikinci akıntıya girdik.  Ara sıra arkama Furkan’a bakıyorum ne halde diye. Vallah kendisi benden çok eğleniyordu. 1 saat geçti ve hava birden kapadı.  Yağmur yağmaya başladı.  Heyecana ayrı bir keyif geldi.  Bata çıka ilerlerken birden göl gibi durgun bir yere geldik. Çok sakin akan bir yerde istersek yüze bileceğimizi söyledi komutan.

 

rafting köprülü kanyon antalya 13

 

Ben girerim dedim. Sonra  botun yanında suyla birlikte akıyorduk bizde. Furkan baba bende gelicem dedi. Oğlum sen gelme dedim çünkü su o kadar soğuktu ki fazla duramayacağım derken attı kendini suya. Babasının oğlu duramadı. 10 dk bile yüzemeden hemen çıktık.

Baba Oğul Doğa Sporları peşinde;

Doğa sporlarıyla doğada olmak çok keyif verici. Furkan’ı her gittiğim yere götürürüm genelde şimdi 16 yaşında ama Türkiye’nin bir çok yerini gezmiştir benimle.

 

rafting köprülü kanyon antalya 12

Rafting Fiyatları 2019

Bu ara rafting fiyatlara yeri ve kategorisine göre 70 ile 120 tl arasında değişiyor. Birçoğunda ise yemek dahil. Antalya Köprülü Kanyon’da takipçilerimden birini gezdirirken burada Rafting‘de yapmıştık. Yemek Dahil 80 tl’ye küçük bir pazarlık ile Eylül ayında (2018) Bu heyecan dolu Doğa Sporunun tadına tekrar bakma şansım olmuştu. 

 

rafting köprülü kanyon antalya

Rafting Sporunun yapılışı hakkında bilgi;

Turistik amaçlı raftinglerde botta mutlaka bir rehber oluyor. Onun talimatları ile güvenli bir rafting doğa sporunu yapabiliyorsunuz. Teknik malzeme olarak can yeleği, kask,ve botu yönlendirmek için kürek kullanılıyor. Devrilme olması durumunda ise kurtarma ipi ve ekip rehberinde de bıçak bulunuyor. 

 

rafting köprülü kanyon antalya 15Rafting Kategorileri nedir? ve Ne zaman Yapılır;

Heyecanı ve adrenalini arttırmak için ideal mevsim olarak karların eridiği Nisan ve Haziran ayları öneriyorum. Rafting parkurlarının zorluk dereceleri 1’den 9’a kadar sıralanıyor. En profesyonel raftingciler bile 5’e kadar olan parkurları deniyorlar. 5’ten sonrasının anlamı şu kelle koltukta. 4. kategori bile heyecanı ve eğlenceyi bizim gibi amatörlere yaşatmaya yetiyor.

rafting köprülü kanyon antalya 16

Rafting Yapılan yerler

İşte Türkiye’de rafting yapabileceğiniz en iyi 10 yer.

  1. Çoruh Nehri – Artvin
  2. Fırtına Vadisi – Rize
  3. Dalaman Çayı – Muğla
  4. Melen Nehri – Düzce
  5. İkizdere Nehri – Rize
  6. Munzur Çayı – Tunceli
  7. Köprüçay – Antalya
  8. Bekili Deresi – Denizli
  9. Zamantı Irmağı – Kayseri
  10. Barhal Çayı – Artvin

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler