Patara plajı ve antik kenti

Patara Plajı ve Antik Kenti

Biz Türkler genelde Ege Akdeniz şeridi boyunca denizi, kumu, plajı ile hayranlık uyandıran sahilleri tercih ederiz. Patara Plajı ve Antik Kenti ise tarih ile iç içe kalmış medeniyetlerin izlerini taşır bizlere. 

Şimdi ışık ülkesi Patara’dayız

patara-plajı-kapak

Buraya 2 defa geldim. Türkiye’de böyle bir yer olacağını hiç düşünmemiştim.18 km uzunluğundaki bu plaj tarih ile iç içe olması ile kültür turlarının vazgeçilmez sahillerinden olmuş.

Aslında burayı sizlerde biliyorsunuz. Nereden mi?

Rahmetli Kemal Sunal’ın “Tosun Paşa” filmini hatırlarsınız. Hani şu Tellioğullarıyla Hasımları Seferoğulları’nın çöl sahnesinin çekildiği yer burası. Videosunu yazının sonunda ekledim.



Patara Plajı ve Antik Kenti;

Neyse Işıklar ülkesi Patara’dayız şimdi. Burada sadece kum ve güneşin tadını çıkarmakla kalmıyor aynı zamanda efsanevi tarihin tadını çıkartıyorsunuz. Bir zamanların liman kenti Patara, Akdeniz in en önemli tatil merkezi olan Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesinin yakınında. Sörf tutkunlarının da merkezi olan Patara da en güzel gün batımını çöle benzeyen kum tepelerinden izleyebilirsiniz. Bol rüzgarlarıyla Akdeniz’i içinize çekebilirsiniz. Antik kent manzarası eşliğinde bu plajda mutlaka yüzmeli ve saf kumun üzerinde rahatlatıcı bir akşam yürüyüşüyle tüm stresinizi atabilirsiniz.

patara-plajı-kumsalı

Bu arada dünyanın ilk deniz feneri de burada. Eğer doğru zamanda ve şanslıysanız  koruma altındaki karetta karetta kaplumbağalarını da görebilirsiniz. Patara kumsalı incecik altın sarısı kumlarıyla gözlerinizi kamaştırıyor. Öyle ki gözlerinizi kısmadan bakamıyorsunuz. Denizin ise bir o kadarda iç açıcı bir maviliği var. Bu geniş kumsalda sahile ulaşabilmek için bu ahşap yoldan yürüyorsunuz 10 dk kadar. 

patara-plajı-ahşap-yürüyüş-

Patara plajı denizi oldukça sığ olmasından dolayı rüzgarsız sakin günlerde çocuklu aileler için oldukça idealdir. Benim gibi derinlerde yüzmeyi sevenler oldukça açılmaları gerekiyor. Her tarafı açıkta bulunan plaj, aldığı rüzgarlarla oldukça büyük dalgalar oluşturuyor. Bu özelliği ise sörfçüleri kendisine çekiyor. 18 km ile Türkiye’nin en uzun plajı olan Patara deniz kaplumbağalarının üreme bölgesi olmuş. Uzunluğu ve kum tepeleriyle ünlenen Patara’da eski Türk film sahnelerinin mekanları arasında yer almış.



patara-plajı-antalya-kaş

Patara Plajı giriş ücreti 2019;

Bu ışıklar ülkesinin plajı antik şehir ile birlikte olduğu için giriş ücretli. 2019 için giriş ücreti 15 tl. Ayrıca Müzekart sahipleri için ise ücretsiz. 

Patara’da su sporları;

Turistlerin her yerde bulamayacağı sportif aktiviteler ile Patara plajı daha eğlenceli bir yer haline gelmiş. Kumsalda At safari turları düzenlenirken denizde ise kanolar ile doğayı her yönüyle yaşayabilirsiniz.

patara-plajı-sörf

Alıntı fotoğraf

Türkiye’nin en büyük plajlarından biri;

Kumsalın 18 km. uzunluğunun yanı sıra genişliği ise 300 ile 1500 metreye kadar ulaşan kum tepeleriyle çöl görünümü sağlıyor. Birçok film sahnelerin çekildiği Patara Plajı‘nın başka bir örneği ülkemizde…

patara-plajı-kumları-ve-den

Patara Plajı imkanları ve Konaklama;

Plaja yürüyerek 20 dk. da gidebileceğiniz köyde pansiyon tarzı bir çokta konaklama imkanı var. Fiyatları tatil bölgesi olmasına rağmen abartılı değil. Gelemiş köyü kooperatifi plajda şemsiye ve şezlong kiralama, kafeterya gibi hizmetler ücretliyken, tuvalet ve duşlar ise ücretsiz.

Patara Şezlong şemsiye fiyatları 2019:

Plaja giriş ücreti olarak kişi başı 15 tl (müze kart ücretsiz) ödedikten sonra ise her şezlong ve şemsiye için 10’ar tl daha ödemeniz gerekiyor. 



 

patara-kafeler

Patara Plajı ve Antik Kenti Ziyaretçi saatleri 2019 :

Plaj sabah 8,00 ile akşam 8,00 arası açık. Gece insanlara kapalı olan plajda ise geceleri karetta karettalar yaşamlarını sürdürüyorlar. Gece plaja girmek ve çevresinde gürültü yapmak yasak. 

patara plajı giriş ücretleri

 

pataraya-nasil-gidilir

alıntı fotoğraf

patara plajı giriş ücretleri

Patara plajı ve Antik Kenti;

Likyalıların bir dönem Başkentliğini yapmış oyan Patara Antik Kenti ise birkaç km. içeride. Yürüyerek gezebileceğiniz antik kent bildiğimiz anlamda çoğulcu demokrasinin ilk gerçekleştiği yerlerden birisi. MÖ.3 yy. kadar uzanan Likyalılar bu eşsiz doğada kurmuşlar medeniyetlerini. Likya şehirlerinin siyasetçilerinin toplandığı Patara da ilk kez demokratik seçimlerin yapıldığı biliyor.

patara-antik-kenti



Patara plajı ve Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Kaş Fethiye yolu üzerinde Antalya il sınırında seydime-kemer ilçesinden Gelemiş köyünde. biraz karışık oldu ama, sıkıntı yok haritayı koyuyorum.

Koruma altında bir bölge olmasından dolayı araçla girmek yasak. Belli bir bölgeye kadar gelip antik şehrin yanından 15 dk kadar yürümek gerekiyor. Havayolu ile gelecekler ise Dalaman daha yakın olmakla birlikte Antalya hava alanı da kullanılabilir. Antalya Fethiye yolu üzerinde Kalkan’ı geçtikten sonra Patara sapağından sonra yaklaşık 6 km daha ilerliyorsunuz. Buraya Fethiye, Kaş, Kalkan gibi yerlerden gün içerisinde dolmuşlar da kalkıyor.

patara-gün-batımı

Patara Plajı ve Antik Kenti bambaşka bir yerdir. Türkiye‘de başka bir benzeri olmadığı için gitmenizi tavsiye ederim.

Denizi çok sığ olduğu için rüzgarlı günlerde pek yüzme şansınız olmuyor.  Eğer sadece yüzmek için gidecekseniz rüzgar durumunu öğrenmeden gitmeyin.  Güneşlenmek için ise oldukça ideal. 

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler