Pamukkale gezilecek yerler

Pamukkale gezilecek yerler

Bembeyaz travertenleri, eşsiz doğası, antik kenti ve doğa sporlarıyla Pamukkale gezilecek yerler ve Hierapolis antik kent için turlayalım şimdi.

2016 Ağustos ayında Oğlum Furkan ile Akdeniz’den Ege’yi dolaşarak Kuşadası’na kadar geldiğimizde  eve dönmeyi  planlıyorduk. 7 Günde 2000 km. yol yapmıştık. İzmir üzerinden Dönüş rotasına bakarken Pamukkale buraya çok mu uzak dedim. Efes Antik Kent’e kadar gelmiştik. Doğaçlama geziyorduk zaten. Dönüşü biraz daha uzatıp Pamukkale’ye doğru yol almaya başladık. 200 km. ve İki buçuk saat sonra Denizli’den 18 km sonra Pamukkale’nin batı kapısına gelmiştik bile.

pamukkale-denizliPamukkale giriş ücreti 2019 :

Giriş ücreti olan 35 tl’yi ödedikten sonra (2019. fiyatı 50 tl). İçinden geçeceğimiz Hierapolis Antik kenti dönüşte gezmek üzere ring servis ile Pamukkale travertenlerine ulaştık. Travertenleri ilk gördüğü anda Furkan “burası Dünya’ya ait olamaz” demişti. Bembeyaz sıcak kireç suyu havuzlarına bakınca insanın gerçekten gözleri kamaşıyor.

pamukkale travertenleri denizli

Pamukkale travertenler suyu kaç derece;

Beyaz Cennet diyebileceğimiz travertenler yaz kış 36 derece olan suyuna ayaklarımızı sokarak havuzlarını keşfetmeye başladık. Yabancı turistlerinde çok olduğu bu doğa ve tarih harikası yerde manzaraya diyecek yoktu. Birazda şifalı sularda yüzerken aşağıdaki göleti seyrettik.

Göz kamaştıran beyazlık;

Çok ilginç bir detay vereyim burada. Beyaz travertenlere birkaç dakikadan fazla bakamıyorsunuz. O kadar beyaz ki gözler kamaşıyor. Aşağıdaki yeşil gölete bakarak dinlendire biliyorsunuz.

pamukkale-havuzları

Pamukkale Trevartenleri nasıl oluşmuş;

Biraz travertenlerden bahsedelim. Pamukkale adı kireçli doğal suların çökeltisi sonucu meydana gelen pamuk taşlarından oluşmuş. Yaz ve kış her mevsim ziyaret ediliyor. Türkiye’nin tanıtımlarında da sıkça gördüğümüz beyaz cennetteki antik havuzun suyu kalp damar hastalıkları, romatizma, deri, felç ve sinir hastalıklarına iyi geliyor.

pamukkale-travertenler


Pamukkale Travertenleri Ziyaret saatleri;

Yaz kış ziyaret edilebilin Pamukkale Travertenleri ziyaret saatleri de mevsime göre değişiyor.

Yaz tarifesi 5 Nisan ile 2 Ekim arası ziyaret saatleri Sabah açılış: 08.00 akşam Kapanış ise 21.00′ dır.

Kış tarifesi 3 Ekim ile 4 Nisan arası ziyaret saatleri Sabah açılış 08.00 akşam kapanış ise 17.00′ dir.

Pamukkale Konaklama imkanları;

Bir şifa kenti konumundaki Pamukkale’de konaklamak için 20 lüks otelde 6500 yatakla dünyanın her yerinden gelmiş ziyaretçilerini ağırlıyor. Burayı ziyaret edenler hem tatil yapıyor, hem de şifa buluyor. Bir dönem otellerin artmasıyla travertenlerin doğallığı bozulmaya başlamış. Şimdi UNESKO koruması altına giren travertenler eski doğallığına kavuşturulmaya çalışılıyor.

Pamukkale Antik Havuz giriş ücreti 2019

Pamukkale Travertenlerin hemen üst tarafında yine meşhur antik havuz var. Burası ayrı bir keyif zaten. Yine ücret karşılığı girilebilen (50 tl) antik havuzun içindeki sütunlar yüzenleri geçmişe götürüyor adeta. 692 yılında yıkılan sütunlar havuzların birkaç metre altında bir köprü oluşturmuş. Dalıp bu sütunların altından geçebiliyorsunuz.

pamukkale-antik-havuz, pamukkale gezilecek yerler

Pamukkale-antik-havuz (Hierapolis)

Pamukkale göleti;

Pamukkale Travertenlerin üzerinden seyrettiğimiz aşağıdaki küçük gölette deniz bisikletleri  ile dolaşmak ve, yürüyüş yapmak için aşağıya ring servisler ile indik. Artık yemyeşil bir alandan yukarı doğru travertenleri seyretmeye başladık. Her haliyle her yönüyle Pamukkale oldukça etkileyiciydi.

pamukkale-gölü

Pamukkale Antik kenti gezmeyi dönüşe bırakmıştık. Havada kararmadan tekrar beyaz cennetin içinden geçerek Hierapolis Antik Kentin tarihi patika yolunda yürümeye başladık. İnsan aynı gün doğal cenneti ve miladi tarihi yaşayabilir mi? Etkilenmemek elde değil. Burası aynı Efes Antik Kenti veya Assos Antik kentinden daha büyük. Antik kent ve tarihi mirasları ile açık hava müzesi gibiydi.antik-kent-pamukkale

Pamukkale Gezilecek yerler Hierapolis Antik Kenti;

 Antik kent 2. Emaneus tarafından kurulduğu ve adını Bergama’nın kurucusu Telapaus’un eşi Hieradan aldığı biliniyor. Hierapolis Antik Kenti arkeoloji literatüründe Polisiti diye adlandırılan kutsal şehir olarak kabul edilir. Bu inanca sahip olan insanlar cennetin kapılarının burada olduğuna inandıkları için Hierapolis’e gömülmek istemişler.

Hierapolus antek kenti pamukkale

Bu nedenle mezarlar şehri olmuş. Ayrıca İsa Peygamberin 12 havarisinden olan aziz Philippus’un mezarı da  burada bulunmuş.  Yunan mitolojisinin önemli  tanrılarından Hades’in yer altına açılan kapıları veya Kraliçelere güzellik veren Kleopatro antik havuzu da Hierapolis’tedir.

pamukkale-mezar-tarihi

Doğa, tarih, efsaneler, Şifalı sular ile doğal cennet Pamukkale aklımızı başımızdan aldı. 7 günde Ege-Akdeniz’i gezdikten sonra geldiğimiz Pamukkale gezisi filmin mutlu sonu gibiydi. Ne diyelim Türkiye’de değil Dünya’da görülmesi gerekenlerin başında gelen bir yer burası. Daha önce gelmediğiniz bir yer ise 12 ayın her mevsiminde gelebileceğiniz cennet bir köşe…

Hierapolus antek kenti pamukkale

Ege bölgesinin en sevdiğim yönlerinden biri ise, Doğayı, tarihi ve yöresel lezzetleri bir arada bula bilmenizdir. Ben Pamukkale’ye geldiğimde yöresel bir şey yeme fırsatım olmamıştı. Ancak sizler için küçük bir araştırma ile birkaç lezzet yazacağım.

Pamukkale nerede?

Pamukkale Yamaç Paraşütü ve fiyatları:

Pamukkale gezilecek yerler arasında Yamaç paraşütü ile travertenleri havadan bir macera içinde izleyebilirsiniz. Fiyatları 250 – 300 tl civarı diye hatırlıyorum.
 

Pamikkale yöresel yemekleri;

Keşkek, Arabaşı, (Bu bildiğim kadarıyla tavşan etinden yapılıyor.), Mısır Gömbesi, Leğen Böreği., Ispanak çöreği., Katmer, Bahar gevreği, Zeytinyağlı patlıcan böreği., Patlıcan Kebabı, Karnı baharlı tavuk göğsü… gibi daha birçok lezzet var damak tadınıza göre deneyebilirsiniz.

pamukkale-1

Pamukkale gezilecek yerler için yaptığımız bu gezimizde Pamukkale travertenleri ile Hierapolis antik kentini gezdik. Ben buraya dönüş yolunda olduğum için çok vakit ayıramadım ancak Pamukkale ve çevresini gezmek için tekrar geleceğim.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler