Marmaris Kızkumu nerede ve efsanesi-gezi notları 2022

 

Marmaris Kızkumu Nerede ve Hikayesi

Marmaris Selimiye’ye kamp kurup her gün bir yer geziyordum. Şimdi Marmaris Kızkumu nerede ve efsanesi için ayırdığım bu günü anlatayım sizlere.

Marmaris Kızkumu nerede ve efsanesi

Ağustos 2019 Kurban bayramı tatilinde ağaç altı denize sıfır Marmaris Bozburun yolu üzerindeki Selimiye’de kurdum kampımı. Her akşam müthiş gün batımını izleyerek yarın aracımla gideceğim yeri planlıyordum. Ve sıra geldi nihayet çok merak ettiğim doğa fenomeni Marmaris Kızkumu nerede ve efsanesi için keşfe çıkmaya.

Selimiye hisörönü ücretsiz kamp alanıKızkumu Nasıl bir yer ?

Ege-Akdeniz bölgesinde nutkumun tutulduğu birçok doğa harikası gördüm gezilerimde.  Ama burası başka! Neden mi? Bir koy düşünün denizden bağımsız, Bir koy düşünün etrafı yemyeşil ormanlarla çevrili, Bir koy düşünün dalgasız, berrak ve pırıl pırıl denizi olan. İşte bu atmosferin ortasında bu koyda denizin üzerinde yürüdüğünüzü hayal edin.  Bu rüya gibi bir atmosferde bir aşk hikayesinin olmaması imkansızdı sanırım. İşte o aşk hikayesinin nasıl efsaneleştiğini anlatacağım yazımın istanbul escort sonunda.

 

Marmaris kızkumu nerede ve efsanesi

Kızkumu nasıl oluşmuş ?

Dar bir boğazdan oluşan  bu koyun ortasındaki deniz içindeki kumun bir yol gibi  yükselmesiyle oluşmuş. Yaklaşık 600 metre kadar uzunluğu olan ve adını efsanesi ile Kızkumu denilen bu yükseltide insanlar suyun üzerinde yürüyormuş gibi koyu karşıya geçiyorlar. Uzaktan bakıldığında bir sihir gibi görünen Kızkumu üzerinde yürümek insanı farklı duygulara sokuyor. Etrafının yemyeşil ormanlarla kaplı olması, koya demir atmış lüks yelkenlilerle bir tablo gibi görünüyor adeta.  

Kızkumu nerede nasıl gidilir

Kızkumu ismi nereden geliyor ?

Eskiden bu bölge Kırvalis isminde bir Rum köyü imiş. Bölgenin adı da zaman ile Türkçeleşerek Kızkumu adını almış. Bu isim ise büyük bir aşk efsanesinden geliyor olması bölgeyi daha da çekici hale getirmiş. Köy ve çevresi portakal ve limon bahçeleri ile dolu. Çiçeklenme zamanını bu koyun nasıl koktuğuna inanamazsınız. İnsan burayı unutamıyor. Ahh birde yaz sezonunda aşırı kalabalık olmasa…

Kızkumu efsanesi ve hikayesi

Kızkumu Efsanesi – hikayesi 

Efsane buya… Yıllar yıllar önce bu bölgede hükümdarlık gösteren bir kral varmış. Ve tabi ki bu kralın güzeller güzeli bir de kızı. Zaman içerisinde karlın kızı balıkçı bir gence aşık olmuş. Her gece bu kumsala gelip elindeki ışık ile işaret vererek balıkçı genç ile buluşurlarmış. Kral bunu öğrenmiş ve çok öfkelenmiş. Benim kızım nasıl bir balıkçıya aşık olur diye peşine adamlar takmış. Kralın kızı yine bir gece kumsala doğru giderken kralın askerleri kızını yakalamış ve askerler kızın elindeki feneri alıp sandalıyla gelen balıkçıya kralın kızı gibi ışık ile işaret vermiş. Balıkçı kralın kızı zannedip o tarafa doğru kürek çekerken kralın kızı askerlerin elinden biranda kurtulup denize doğru koşmaya başlamış.  

Kızkumu efsanesi ve hikayesi

Mücize o ki!..  Kralın kızının denizde attığı her adım altında kum oluşmuş. Ve denizin ortasında koşmaya devam etmiş. Askerler bu kavuşmayı engellemek için bir ok atmış. Bu ok denizin ortasında aşkına koşan Kralın kızına gelmiş. Kanlar içinde suya düşen Kralın kızını balıkçı genç sandalına alıp götürmüş. Kumlarının hafif kızıl olmasının kızın kanından geldiği söylenir. Kızın yaşayıp yaşamadığı bilinmese de her ikisinden de bir daha haber alınamamış.

Kızkumu nasıl biryer

Anadolu, Rum ve Yunan mitolojik hikaye ve efsaneleri ile dolu.  Bu efsanelerin bu doğa güzellikleriyle birleşmesi insanları buraya çekmeye yetiyor.

kızkumu nasıl gidilir

Kızkumu Plajı ve Denizi Nasıl? 

Kapalı bir koy olmasıyla çok sakin ve durgun bir denizi var. Aşırı derin olmamasıyla yaz sezonu içinde suyu da oldukça sıcaktır. Kumsalı efsanede anlatıldığı gibi kızıl ve kahvemsi tonlara sahiptir. İnce kumlar değilde genelde Marmaris ve çevresindeki kumsallarda da görebileceğiniz minik çakılımsı bir kumu var. Çevre manzarası ormanlarıyla birlikte harika.

kızkumu efsanesi ve nerede

Gürlük gezi teknelerin ve özel teknelerinde uğradığı Kızkumu plajı ve denizi turistlerin gözdesi durumunda. Ben gittiğimde develer ile de turistlere minik geziler yaptırılıyordu. Ayrıca Marmaris jip safari turuna çıkan turlarda burada kısa bir mola veriyorlar.

Kızkumu nasıl oluşmuş

Kızkumu ‘na Nasıl Gidilir?

Muğla Marmaris’te olan Kızkumu, Bozburun yolu üzerinde kalıyor. Marmaris’ten Datça yolu üzerinden ilerlerken 15 km sonra Bozburun Selimiye tabelası ile dönmelisiniz.  Bu yol üzerinde 13 km kadar ilerlediğinizde hemen sağınızda o kalabalık ile göreceksiniz. 

 

Selimiye ücretsiz Kamp alanı

Kızkumu ücretsiz Kamp alanları :

Kızkumu çevresinde bir bungalov ev ve 2 ücretli kamp alanı gördüm. fiyatları sezonda otel gibi maşallah. Size tavsiyem 4-5 km geride Marmaris tarafına doğru Hisarönü Plajı var. Plajın yanındaki ağaçların altına kamp atabilirsiniz. bunun haricinde pek izin etmiyorlar. Aracınız yoksa bile otostop ile çevreyi çok rahat gezebilirsiniz. 

Kızkumu giriş ücreti :

Halka açık bir yer. ücretsiz. Müze kart falan da gerekli değil. Hayret aslında böyle popüler bir yeri nasıl ücretsiz bırakmışlar. Neyse hatırlatmayalım şimdi. Gönlünüzce gidip doğanın ve denizin tadını çıkartabilirsiniz. Tabi aracınızı yol kenarında pak etmeye yer bulabilirseniz. 

Kızkumu Plajı Nerede ve Haritası.

Marmaris Selimiye’ye kamp kurup her gün bir yer geziyordum. Şimdi Marmaris Kızkumu nerede ve efsanesi ni anlatmaya çalıştım.  Bu bölge o kadar güzel ve zengin ki! Konaklamayı nasıl yaparsanız yapın her gün başka bir bölgeyi gezin.

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Kuşadası gezi notları, nerede, otelleri ve gezisi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478