Antalya Manavgat Şelalesi nerede, giriş ücreti 2022

Manavgat şelalesi antalya gezilecek yerler

Manavgat Şelalesi Antalya 2022 yılı giriş ücreti, nerede, nasıl gidilir?

Antalya’nın 8 şelalesinden en büyüğü ve meşhuru Antalya Manavgat Şelalesi. nerede, 2022 yılı giriş ücreti, nasıl gidilir? gezi notlarım.

Geçtiğimiz yaz bir takipçim ile Ege Akdeniz turu yaparken gelmiştik en son. Facebook ta canlı yayın yaparak anlatmaya çalışmıştım ilk defa.

Meşhur Manavgat Şelalesi Antalya nasıl bir yer ?

Ülkemiz maşallah şelale cenneti, Karadeniz’den Ege’ye, Akdeniz’e  İç Anadolu ya kadar tabiat mucizesi şelaleler. Gittiğim birçok Samsun escort şelaleler kadar, gidemediklerim de var elbet.  Antalya’da şelale cenneti gibi. 8 şelalesinden en ünlüleri Düden, Kurşunlu gibi şelalelerin yanında turizme de oldukça katkısı olan Manavgat Şelalesi’ndeyiz. Antalya’nın en güzel yerlerinden biri olan bu şelale yükseklik olarak küçük genişlik olarak da oldukça büyük. Kalabalıklığı huzurunu biraz alsa da güzelliğini fotoğraflamak için oldukça güzel bir yer. 

manavgat-şelalesi antalya

Antalya’ya 1 saat uzaklıkta 75 km. mesafedeki Manavgat  Alanya yolunda Side yakınlarında. Ağustos ayında Alanya’ya dan Antalya’ya dönerken serinlemenin en doğal yoluydu bizim için. Biliyorum her mevsim buz gibi suyuyla dev çınarların altında o gök gürültüsü gibi çağlayan Manavgat şelalesinin keyfini. Yazın Antalya sıcağından kaçmanın en kolay yoludur benim için. Ayaklarımızı şelale sularına soktuğunuzda ise soğukluğunu kemiklerinize kadar hissediyorsunuz.

Ayrıntılı Alanya Gezi Rehberi yazımı da inceleyebilirsiniz. 

manavgat-şelalesi-turluyoru

Manavgat Şelalesi Antalya

Şelale o kadar gürültülü ki aslında. Ama su sesi  bana doğanın orkestrası gibi gelir. Şelale ve kuş seslerine eşlik eden yaprak sesleri ile birçok kamp ve piknik alanlarında Ufak kaçamaklar mümkün.

manavgat-şelalesi-1

Manavgat Şelalesi nasıl bir yer?

Irmak sularının 4-5 metrelik bir falezden düşmesiyle oluşan Manavgat Şelalesi, az bir yükseklikten akmasına rağmen geniş bir alan üzerinde görkemli akışı görülmeye değer bir manzara oluşturur. Bahar aylarında daha da çoşkulu akan ve suyu berraklaşan Manavgat çayı geçtiği kanyonlarda ki yer altı sularından beslenir. Yüksek debiyle akan çayın hızı Oymapınar barajında toplanıyor.

manavgat-panaromik

Ayrıntılı Antalya Kaleiçi ve Konyaaltı yayınımı da okuyabilirsiniz

Manavgat Oymapınar Barajı;

Şelaleden yukarı doğru baraja çıktığınızda ise tekne turlarıyla baraj gölünde gezme fırsatını bulursunuz. Oldukça geniş bir alana yayılan baraj gölündeki tekne gezilerinde doğal güzellikler arasında keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.

Oymapınar Barajı, manavgat Şelalesi

Oymapınar Barajı

Barajın üst kısmını oluşturan vadi, metrelerce yükseklikteki dik vadi ve bu yamaçların arasındaki su yolu ile Antalya’da sıra dışı bir gün geçirebilirsiniz. Burada gezerken aklıma Şanlıurfa’daki baraj sularının atında kalan Halfeti geldi. (Halfeti yayınım için tıklayınız.)  Çünkü oradaki gibi baraj suları altında kalan yerleşim yerlerini görebilirsiniz.

Ayrıntılı batık kent Halfeti Şanlıurfa yazımı da okuyabilirsiniz

manavgat-barajı-3

Manavgat Şelalesi Kamp Alanı ve Konaklama

Manavgat şelalesi Antalya‘ya gelen turistlerin uğrak yeri olmasıyla turizm açısından oldukça gelişmiş imkanları var. Yol boyunca çeşitli restoranlar, oteller, kamp alanları ve bungalov tarzı konaklama yerlerini doğanın içerisinde bulmanız mümkün. Şehrin stresinden kaçıp ağaç altı, nehir kenarı kamp alanları burada biraz pahalı. 100-170 tl arası değişen fiyatları ile bu doğanın ortamını kamp keyfinde yaşayabilirsiniz. 

manavgat-kamp ve çadırlar

Ayrıntılı Düden şelalesi Antalya yazımı da okuyabilirsiniz

Manavgat Şelalesi Doğa Sporları:

Burada  doğa sporları yapmak için her türlü imkanda mevcut. Doğa yürüyüşleri, rafting, jeeplerle doğa safari, atv motor turları gibi doğayla iç içe olabileceğiniz güzel bir geçirebilirsiniz. Bu arada gerçek bir rafting yapmak isterseniz sizi yine bu bölgedeki Köprülü Kanyona davet edebilirim. Geçen sene oğlumla birlikte yapmıştık. Rize Fırtına vadisinden sonraki en güzel rafting maceramız diyebilirim.

Manavgat Şelalesinde neler yapılır ?

Ben böyle doğa harikası yerleri aşırı kalabalık sevmiyorum ama herkeste tabi bu güzelliklere geliyor.  Manavgat şelalesinde neler yapılır ?

 • Şelale’nin yanındaki çay bahçelerinde yüzünüze vuran serinlik sıcak çayınızı veya kahvenizi içebilirsiniz.
 • Seyir terasları gibi iki ayrı yapılmış. Arkanıza bu manzarayı aldınız mı? müthiş selfiler ve fotoğraflar çekebilirsiniz. 
 • Dev ağaçların altında, şelalenin yanında bir şeyler yiyebilirsiniz.
 • Bu bölgede rafting yapabileceğiniz tesisler de var. Bu doğa harikası güzelliği birazda heyecanı ile de yaşayabilirsiniz. 
 • Veya Atv motor turları ile Oymapınar Barajı tarafında maceraya katılabilirsiniz. 

manavgat-rafting

Ayrıntılı Türkiye’de rafting yapılan yerler yazımı da okuyabilirsiniz

Oymapınar Barajı özellikleri

Manavgat şelalesi iyi güzelde bir de bu suyun geldiği yer var tabi. Yukarı doğru yaklaşık yarım saat 16 km kadar aracınızla ilerledikten sonra Baraja geliyorsunuz.185 metre duvar yüksekliği ile Türkiye’nin üçüncü yüksek barajı olan Oymapınar Barajı 1984’te bitirilmiş.

Antalya Manavgat Oymapınar Barajı tekne turu

Antalya ve Torosların doğal güzelliklerini bir de Oymapınar Barajı tekne turları ile yaşayın. 14.5 km tur uzunluğu ile tam gününüzü yemekli olarak geçirebileceğiniz bu turda Yeşil Kanyon’un doğasında etkilenmemek elde değil. Yüzme molalarının da verildiği bu tekne turları fiyatları biraz pahalı da olsa bir kez de olsa görülmesi ve yaşanması gereken yerler arasında. 

Antalya Manavgat Oymapınar Barajı tekne turu 2022 fiyatları :

Tekne turlarıyla turizme açılan barajda tam günlük turlar düzenleniyor. Yemek dahil tam günlük tekne turları ücretleri 2020 yılı için şu şekilde belirlenmiş.  Tur şirketleri aracılığı ile yapılan organizasyonlarda fiyatlara sabah otelden alınıp akşam otele bırakma.

 • Yetişkin  1 kişi 270.00 TL
 • Çocuk 7-11 yaş arası  170.20 TL
 • Tur Süresi: 9 Saat
 • Tur uzunluğu 14.5 km. 
 • Fiyatlara öğlen yemek dahil. Fiyatlar beni aştığı için bu turlara katılmadım ama Oymapınar barajı kenarında uzun bir yürüyüş yapmıştım. 

manavgat-barajı-tekne-turu

Doğanın ve kanyonun güzelliklerini görme şansım oldu. Akdeniz plajlarının ardından böyle huzurlu, sakin ve dingin bir gün geçirmenizi sağlayabilir. Toros dağlarının bitki örtüsü ile bu bölgede nesli tükenmekte balıkçıl baykuşlara da rastlayabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi’nde ne yenir ?

Manavgat şelalesi serinliğinde ve manzarasında yiyebileceğinin lezzet anlamında farklı bir şey yok aslında. Her yerde bulabileceğiniz tost, pide ve gözleme ve balık çeşitleri var. Fiyatları da biraz turistik. Ancak girişte otoparkın orada bir gözlemeci var tavsiye ederim. Gözleme beni kesmez derseniz. Manavgat içinde karnınızı doyurmanız daha ekonomik olacaktır.  Ama ben size yinede güncel ve online Manavgat restoran ve lokantalar haritasını ekliyorum, Haritayı tıklayarak, restoranların, iletişim, ulaşım ve yorumlarına ulaşabilirsiniz. 

Restoran ve Lokantalar için haritayı tıklayınız. 

manavgat şelalesi restoran lokanta haritası

Manavgat Şelalesi Hediyelik Eşya neler alınır ?

Turistik bir bölge olması nedeniyle içeri girdiğinizde sağlı sollu bir çok hediyelik eşya dükkanları ve atıştırmalık kafeler var.  Günlük binlerce kişiyi ağırlayan Manavgat şelalesi hediyelik eşya dükkanları oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. Ahşap, ve seramik eşyalar, Saatler, oyuncaklar, yazlık kıyafetler, çantalar ve bu tür yerlerin olmazsa olmazı magnetler bulunuyor. 

Manavgat Şelalesi giriş ücreti 2022

Her yıl yerli yabancı 100 binler ziyaretçisini ağırlayan bu doğa cenneti yeri görmek isterseniz 2022 girişi ücreti 10 tl. olarak belirlendiğini bilmenizi isterim. Genelde soruyorlar ben cevaplayayım , Müze kart geçersiz. 

 • o-6 yaş arası ücretsiz
 • Şehit ve gazi yakınları ücretsiz
 • Müze kart burada geçersiz bilginiz olsun.

Antalya Manavgat Şelalesi Ziyaret saatleri 2022

Yaz ve kış saatleri olarak ziyaret saatleri değişiyor. Buna göre ;

 • Yaz saati için : Nisan-Ekim ayları arası,
 • Sabah 08,30 – Akşam 19,30 saatleri arası.
 • Kış saatleri için ; Kasım-Mart ayları arası,
 • Sabah 08,30 – Akşam 17,30 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi hangi şehirde, Nerede ?

Yerli yabancı her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Manavgat şelalesi nerede ? Akdeniz bölgesi Antalya ili Manavgat İlçesinde bulunuyor. Oymapınar Barajından gelen Manavgat nehri üzerinde 4 metrelik bir falezden akan bir şelale. 

manavgat-şelalesi-2

Manavgat Şelalesine nasıl gidilir?

Antalya’nın Manavgat ilçesinde. Antalya’ya yaklaşık olarak 78 km. bir uzaklıkta. Şelale, Manavgat merkezine 5 km. kuzeyde kalıyor. Arabanız ile bölgeye yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. 

 

Manavgat Şelalesi Yol tarifi ve navigasyon konumu için haritayı tıklayabilirsiniz. 

manavgat şelalesine nasıl gidilir ?

Kendi Aracınız ile Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Antalya Alanya yolu 70 km. si Manavgat kavşağından sola dönerek önce Manavgat beldesine geliyorsunuz.  Belde içerisinden Manavgat şelalesi tabelası ile 6 km. daha ilerleyerek. şelaleye ulaşabilirsiniz. Manavgat şelalesi otoparkı var ancak otopark ücreti ödemek istemiyorsanız yol kenarına tek sıra park edilebiliniyor.

Otobüsler ile Manavgat Şelalesine Nasıl Gidilir ?

Antalya merkezden öncelikle Manavgat otobüslerine binmelisiniz. Sanırım 15 tl gibi bir fiyatı vardı. 1,5 saatlik bir yolculuktan sonra Manavgat merkeze ulaşırsınız. Manavgat merkezde ise önünde Şelale yazan minibüsleri göreceksiniz zaten. 5 tl bir ücretle 6 km. lik yol ile 15 dk da Manavgat Şelalesi önünde inebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi Kaç km ?

 • Side Manavgat Şelalesi arası kaç km ? 8 km. 15 dk.
 • Alanya Manavgat Şelalesi arası kaç km ? 63 km. 1 saat
 • Kaş Manavgat Şelalesi arası kaç km ? 267 km. 4 saat
 • Fethiye Manavgat Şelalesi arası kaç km ? 278 km. 4 saat 20 dk
 • Konya Manavgat Şelalesi arası kaç km ? 233 km. 3 saat 40 dk.
 • İzmir Manavgat Şelalesi arası kaç km ? 534 km. 7,5 saat
 • İstanbul Manavgat Şelalesi arası kaç km ? 761 km. 9,5 saat
 • Ankara Manavgat Şelalesi arası kaç km ? 495 km. 6,5 saat

Manavgat Şelalesi’nde nerede kalınır ?, otel, pansiyon ve konaklama haritası

Manavgat gezinizde otel ve pansiyon konaklama ücretlerini görebileceğiniz bu harita ile istediğiniz oteli seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. Manavgat’da nerede kalınır diye baktığımızda karşımıza 350 ile 950 tl arasında değişen fiyatları ile her bütçeye uygun otel ve konaklama seçenekleri çıkıyor.

2020 yılı Güncel ve online MANAVGAT Otel ve pansiyonları için haritayı tıklayınız. 

manavgat side otelleri haritası

 

 

Beni, yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net

Kaynak : https://youtu.be/pt-GkrqPYZk
1 0 1 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Antalya tarihi yerler giriş ücreti 2020 listesi | turluyorum.net4 yıl önce
 • […] Manavgat Şelalesi ( 76 km. 1 saat ) (Manavgat yayınım) […]

Sıradaki içerik:

Kaputaş Plajı Antalya arası kaç km, nerede ve otopark

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478