Manavgat Şelalesi Antalya ‘da 1 Gün

Antalya’nın 8 şelalesinden en büyüğü ve meşhuru Manavgat Şelalesi Antalya ‘dayız. Suyla gelen huzuru doğasına katmış şelaleyi gezelim.

Geçtiğimiz yaz bir takipçim ile Ege Akdeniz turu yaparken gelmiştik en son. Facebook ta canlı yayın yaparak anlatmaya çalışmıştım  ilk defa.

Meşhur Manavgat Şelalesi Antalya;

Ülkemiz maşallah şelale cenneti, Karadeniz’den Ege’ye, Akdeniz’e  İç Anadolu ya kadar tabiat mucizesi şelaleler. Gittiğim birçok şelaleler kadar, gidemediklerim de var elbet.  Antalya’da şelale cenneti gibi. 8 şelalesinden  en ünlüleri Düden, Kurşunlu gibi şelalelerin yanında turizme de oldukça katkısı olan  Manavgat Şelalesi’ndeyiz.

manavgat-şelalesi antalya

Antalya’ya 1 saat uzaklıkta 75 km. mesafedeki  Manavgat  Alanya yolunda Side yakınlarında. Giriş ücreti 5 tl  ile İki sene önce gittim en son.  2016 Ağustos ayında Alanya’ya dan Antalya’ya dönerken serinlemenin en doğal yoluydu bizim için. Biliyorum her mevsim buz gibi suyuyla dev çınarların altında o gök gürültüsü gibi çağlayan Manavgat şelalesinin keyfini. Yazın Antalya sıcağından kaçmanın en kolay yoludur benim için. Ayaklarımzı şelale sularına soktuğumuzda ise soğukluğunu kemiklerinize kadar hissediyorsunuz.manavgat-şelalesi-turluyoru

Manavgat Şelalesi Antalya

Şelale o kadar gürültülü ki aslında. Ama su sesi  bana doğanın orkestrası gibi gelir. Şelale ve kuş seslerine eşlik eden yaprak sesleri ile birçok kamp ve piknik alanlarında Ufak kaçamaklar mümkün.

manavgat-şelalesi-1

Manavgat Şelalesi nasıl bir yer?

Irmak sularının 4-5 metrelik bir falezden düşmesiyle oluşan Manavgat Şelalesi, az bir yükseklikten akmasına rağmen geniş bir alan üzerinde görkemli akışı görülmeye değer bir manzara oluşturur. Bahar aylarında daha da çoşkulu akan ve suyu berraklaşan Manavgat çayı geçtiği kanyonlarda ki yer altı sularından beslenir. Yüksek debiyle akan çayın hızı Oymapınar barajında toplanıyor.manavgat-panaromik

Manavgat Oymapınar Barajı;

Şelaleden yukarı doğru baraja çıktığınızda ise tekne turlarıyla baraj gölünde gezme fırsatını bulursunuz. Oldukça geniş bir alana yayılan baraj gölündeki tekne gezilerinde doğal güzellikler arasında keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.

Oymapınar Barajı, manavgat Şelalesi

Oymapınar Barajı

Barajın üst kısmını oluşturan vadi, metrelerce yükseklikteki dik vadi ve bu yamaçların arasındaki su yolu ile Antalya’da sıra dışı bir gün geçirebilirsiniz. Burada gezerken aklıma Şanlıurfa’daki baraj sularının atında kalan Halfeti geldi. (Halfeti yayınım için tıklayınız.)  Çünkü oradaki gibi baraj suları altında kalan yerleşim yerlerini görebilirsiniz.

manavgat-barajı-3

Manavgat Şelalesi Konaklama;

Manavgat şelalesi Antalya‘ya gelen turistlerin uğrak yeri olmasıyla turizm açısından oldukça gelişmiş imkanları var. Yol boyunca çeşitli restoranlar, otellerler, bungalov tarzı konaklama yerlerini doğanın içerisinde bulmam mümkün.

manavgat-kamp ve çadırlar

Manavgat Şelalesi Doğa Sporları:

Burada  doğa sporları yapmak için her türlü imkanda mevcut.  Doğa yürüyüşleri, rafting,  jeeplerle doğa safari, atv motor turları gibi doğayla iç içe olabileceğiniz güzel bir geçirebilirsiniz. Bu arada gerçek bir rafting yapmak isterseniz sizi yine bu bölgedeki Köprülü Kanyona davet edebilirim. Geçen sene oğlumla birlikte yapmıştık. Rize Fırtına vadisinden sonraki en güzel rafting maceramız diyebilirim.manavgat-rafting

Oymapınar Barajı özellikleri ve tekne turları fiyatları;

Manavgat şelalesi iyi güzelde bir de bu suyun geldiği yer var tabi. Yukarı doğru  yaklaşık yarım saat 16 km kadar aracınızla ilerledikten sonra Baraja geliyorsunuz. Türkiye’nin üçüncü yüksek barajı olan Oymapınar Barajı 1984’te bitirilmiş. Tekne turlarıyla turizme açılan barajda tam günlük turlar düzenleniyor. Yemek dahil tam günlük tekne turları 180-200 tl civarı kişi başı. 13 yaşa kadar ise 100 tl. Bu fiyatlara değer mi bilmiyorum.

manavgat-barajı-tekne-turu

Çünkü ben fiyatları yüksek bulup katılmadım. Ama çevresindeki yoldan biraz ilerleyip Doğanın ve kanyonun güzelliklerini görme şansım oldu. Akdeniz plajlarının ardından böyle huzurlu, sakin ve dingin bir gün geçirmenizi sağlayabilir. Toros dağlarının bitki örtüsü ile bu bölgede nesli tükenmekte balıkçıl baykuşlara da rastlayabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi Antalya’da ne yenir?

Bölgede büyük ile küçük şelalelerin yanında yemek yerleri bulunmaktadır. Burada gerek mangal gerekse balık yiyebilirsiniz. Şelale kenarında turistik amaçlı kafe restoranlar var ama özel bir lezzet aramayın. 

Kısa bir not: Manavgat Şelalesi için Müze kart gerekmiyor tabi ki! ancak Antalya ve çevresi birçok tarihi yerlerle dolu. Doğa güzellikleri yanında Tarihi yerleri de gezmenizi tavsiye ederim.

Manavgat Şelalesi Antalya Nerede ?manavgat-şelalesi-2

Manavgat Şelalesi Antalya’ya nasıl gidilir?

Şelale, Antalya’nın Manavgat ilçesinde. Antalya’ya yaklaşık olarak 80 kilometrelik bir uzaklıkta. Şelale, Manavgat merkezine 5 km. Kuzeyde kalıyor. Arabanız ile bölgeye yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Manavgat merkezden ise toplu taşıma ile de sürekli minibüsler var.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler