Kelebekler Vadisi Fethiye

Ölüdeniz’den sonra ki en güzel doğa cenneti Kelebekler Vadisi Fethiye’dir bence.

Nerede,? Nasıl gidilir?, Doğası, denizi, ve turları hakkında gezi notlarımı paylaşayım sizlere.

Aynı anda deniz, kum, güneş, doğa, yürüyüş ve kamp imkanlarını bulabileceğiniz ender yerlerden biri. Sadece teknelerle gelebileceğiniz Kelebekler Vadisi kendine has iklim ve florası ile yerli yabancı tüm turistlerin çekim merkezi haline gelmiş.

 

kelebekler-vadisi-fethiye gezisi muğla plajları

 

Birçok yer için “gizli koy”,  “gizli vadi”, “saklı cennet” gibi yakıştırmalar yaparım.  Ancak Kelebekler Vadisi‘ne “saklı cennet” demek az geliyor bana.Benim Gözümden Kelebekler Vadisi Fethiye:

Birçok defa geldim Kelebekler Vadisi‘ne. Her gelişimde ise farklı bir güzelliğini fark edip etkileniyorsunuz. Dev kayalıkların arasındaki vadinin derinliklerine patika yoldaki güzellikleri izleyerek şelaleye doğru ilerliyorsunuz. Acaba Kaplan Kelebeğini görebilir miyim? diye etrafa bakınıyorsunuz. Yazın aşırı sıcaklarda yorucu bir yürüyüş olsa da görmeye değer bence.

 

kelebekler-vadisi-3

Kelebekler Vadisi Fethiye Nasıl Bir yer?

Öyle bir yer ki! her iki tarafı 350 metrelik sarp kayalıklar arasında kalarak dış dünyadan izole olmuş doğal bir botanik park adeta. 2 km kadar yürüyerek ulaşabileceğiniz vadinin sonunda 50 metreden dökülen şelalesinin altına girerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.  Türkiye’nin dünya tanıtımlarında yer alan görüntüleri ile yerli yabancı tüm turistleri buraya toplamayı başarmış. Anadolu Turizm Kooperatifi tarafından korunup çok farklı bir şekilde işletilen vadi her tür yapılaşmaya yasaklanmış. Kamp ve doğa turizmi adına kumsalda veya vadide kurulan çadırlarla farklı bir tatil düşünenler için vazgeçilmez bir yer. Kamp için fiyatları biraz yüksek olsa da doğa severlerin tercih ettiği bir yer.

 

kelebekler-vadisi-kamp

 

Kelebekler Vadisi ismini nereden almış

Adını doğasında barındırdığı 80 den fazla kelebek türünden almış olan Kelebekler Vadisi, nadiren görülen Kaplan Kelebeği ile de doğasına ayrı bir zenginlik katmış.

Kelebekler Vadisi Fethiye Tekne Turları fiyatları 2019:

Dünya mirası vakfı tarafından korunması tavsiye edilmiş Fethiye Ölüdeniz’den 70-90 tl ye günlük ve öğle yemekli tekne turları düzenleniyor. Sabah saat 9,30 ile kalkan bu tur tekneleri birçok koy ile birlikte 1-2 saatlik molayı Kelebekler Vadisi’de veriyorlar. Bu günlük turlara katılmayarak vadide daha fazla vakit geçirmek isteyenler ise yine Ölüdeniz’den 25-30 dk ulaşabileceğiniz küçük tekneler kiralaya bilirsiniz. 

Kelebekler Vadisi Fethiye Konaklama;

 

kelebekler-vadisi-tekne-tur

 

Kamp tarzı olarak çadır ve bungalov evlerde konaklamaya izin verilen Kelebekler Vadisi’nde Kooperatif tarafından işletilen, mini bir kafenin yanında duş ve tuvaletlerde mevcut.Kelebekler Vadisi Ekolojik yaşam projeleri sürdürülüyor;

Vadinin 100 dönümlük arazisi üzerinde ekolojik tarım, deniz temizliği ve temiz enerji  ile ilgili projeler sürdürülüyor. Farklı bir tatil anlayışı için hazırlanmış Kelebekler Vadisinde, Denizcilik, balıkçılık, mutfak, ziraat, el becerileri, kişisel beceri, doğu felsefeleri atölyeleri aktivitelerine katılabilirsiniz. Sanırım önden rezervasyon yapılıyor.

 

kelebekler-vadisi-çadır

 

Kelebekler Vadisinde Bizim gibi günü birlikçiler ise kumsalında güneşlenerek, masmavi denizinde yüzerek veya vadinin derinlerine ilerleyerek kelebekleri ve şelaleyi keşfetmeyi tercih ediyor.

 

Kelebekler Vadisi Şelalesi;

Vadinin üzerindeki Faralya köyünden gelen şelale yaklaşık 50 metreden dökülüyor. Vadiye hayat veren minik bir dere ile Akdeniz’’in mavi sularıyla buluşuyor. 350 metrelik sarp kayalıkların arasında kalan bu eşsiz vadi botanik bilimcilerin de gözdesi durumunda. Endemik canlı türleriyle faklılığını ortaya koymuş bir kere.

Ne diyeyim; her gelen bir yarısını burada bırakıp gidiyor.

 

kelebekler-vadsi-şelale

Kelebekler Vadisi Nerede Harita;

Kelebekler Vadisi Fethiye Ölüdeniz’den kara yolu ile dağlara tırmanarak gidildiğinde (likya yolu) vadinin üzerindeki kayalıklara çıkabilirsiniz. Eşsiz bir doğa manzarası sunan bu yerde şimdilerde selfi çekimleri oldukça revaşta…Kelebekler Vadisi’nde gözüme takılanlar;

Vadide yürüyüş için öncelikle  bir kapı oluşturulmuş ve giriş ücretli.  Geçen sene 6 Tl. olarak ücretlendirilmişti.  Ayrıca bu uzun ve  yorucu bir yürüyüş için yanınıza su almayı unutmayın.  Çevre her ne kadar kirletilse de temizliği yapılıyor. (keşke hiç kirletmesek.) 

 

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler