Kekova tarihi ve doğası

Antalya Kaş – Kekova Doğa ve Tarih gezisi

Tarih ile doğanın turkuaz renkli Akdeniz de birleştiği cennet bir köşe Demre Kekova Üçağız’dayız şimdi.

Kaş Kekova tarihi ve doğası için Üçağız’dan kalkan teknelerle yüzlerce koyun arasından geçerek yarısı sular altında kalmış medeniyetler ile başlayalım.

Kekova tarihi ve doğası

O kadar otantik bir yer ki!

Kaş Demre Üçağız’dan kalkan teknelerle ulaşılan Kaleköy, Simena ve karşısındaki batık şehrinde bulunduğu Kekova Adasını gezerken farklı doğası, yerli ve yabancı birçok teknelerin demirlediği bu eşsiz koylar her yıl milyonlarca turisti kendine çekmeyi başarıyor.  üçağız-gezi-tekneleri

Kekova Üçağız gezi tekneleri

Kaş limanı tekneleri 2 saat kadar süren uzun ve gürültülü yolculuk sonrası ulaşabiliyorsunuz. Size önerim aracınız varsa Kaş’tan 30 dk doğa içinde bir yolculuk ile Demre Üçağız Köyüne gelerek buradaki tarihi ve eşsiz güzellikleri de görme şansınız olur. Öğle yemekli günlük gezi tekneleri ile bölgeyi daha geniş gezme şansınız olur.

simena-antik-kent kekova

Kekova Bölgesini  3 ayrı bölümde gezerseniz, hiçbir güzelliği kaçırmamış olursunuz.  Batık Şehir, Simena Kalesi, Kale köy ile yüzme molalarının verildiği koylar gününüzü dolu dolu ve keyifli geçirmenizi sağlar.Kekova Batık Kent ;

Kaş ve Üçağız köyünden kalkan gezi tekneleri ile Kekova Adası, Batık kent kıyısından yavaşça geçerek yarısı sular altında kalmış tarihi yapıları görebilirsiniz. Sular altındaki bu tarihi kalıntıları görebileceğiniz şekilde gezi teknelerinin bazılarının altları camdan yapılmış. Sit alanı olarak koruma altındaki bu tarihi yapı ve kalıntıları teknenin içerisinden görebiliyorsunuz. 

kekova-antik kent.

Kekova Batık Kent Tarihi ;

Bir zamanlar yoğun bir yaşamın olduğu Kekova Batık Kent, 2. Y.y.’da oluşan şiddetli depremler ile  bir kısmı suların altına gömülmüş. O zamanlar ana karayla bağlantısı olan Kekova depremler sonucu çökerek yükselen sularla ada olmuş. Kekova aslında eski kayıtlarda Kakava olarak geçmiş. Kekik ovası anlamındaki ada zamanla Kekova ismini almış.   

Kekova tarihi ve doğası gezisiKekova Koruma Altında ;

Kekova Adası ve çevresi yoğun tarihi kalıntılar sebebiyle Sit alanı olarak koruma Altında. Tur tekneleri dahil tarihi kalıntıların olduğu bölgede durmak ve yüzmek yasaklanmış. Hamidiye ve Tersane koyu ile belirlenen birkaç yerde yüzme molaları verilebiliyor.

demre-üçağız-kekova gezilecek yerler

Antalya Demre Üçağız Kekova :

Üçağız ve çevre köylüler tarım ve balıkçılık ile uğraşırken, zamanla turizmin gelişmesiyle ziyaretçilerini ağırlamak için bir çok hizmet alanı geliştirmiş. Tekne turları, el yapımı hediyelik eşyalar ve pansiyonculuk gibi ek gelir kaynakları yaratmışlar.

kekova-antik-kent- demre, antalya

Kekova Üçağız köyü tarih ile iç içe yaşamları ;

Üçağız Köyü’nde birçok tarihi kalıntıların arasından geçerek denize ulaşırsınız. Ulaştığınızda ise denizin içinde bile birçok tarihi kalıntıyı görebilir ve üzerinde yüzebilirsiniz. Timusa Antik Kenti‘ne ait bu kalıntılar M.Ö. 4 y.y. a kadar uzandığı biliniyor. 8 bin yıllık bir tarih ile burun buruna kaldığınız bu eşsiz doğanın keyfini çıkarın. Helenistik ve Roma dönemine ait olan lahit ve mezarlar köyün çevresine yayılmış durumda.

üçağız-köyü-tarihi-mezar.Kaleköy Simena Antik Kent:

Bu bölgede hem su altında, hem su üstünde tarihi kalıntıları görmek mümkün. M.Ö. 4 y.y. a dayanan kalıntılar ile olağanüstü doğası ve pırıl pırıl denizi üzerine kondurulmuş gibi duran tarihi kalesi ile Kaleköy kültür turizmin en önemli yeri olmuş. Doğal kayalara oyulmuş 300 kişilik Likya döneminin en küçük tiyatro kalıntılarını da görmek mümkün. Köy içerisinde biraz yıkık hamam, Kale içerisinde, çevresinde ve denizin içinde bulunan lahit ve mezarlar doğanın tarih kokmasına sebep oluyor. 30 hanelik köyde yaz turizmi ile halk geçimini sağlamakta. Tarihi evler pansiyona, el işçilik hediyelik ve tekne turlarıyla turizme hizmet etmeye devam ediyorlar.

kekova üçagız simena-kale-köy

Üçağız Tekne turları ve fiyatları:

Kaş ve Kekova tarihi ve doğası güzellikleri gezerken yüzmek ve eğlenmek isterseniz kesinlikle tekne turlarına katılmalısınız. Tam gün öğlen yemekli olarak kalkan teknelerle eşsiz güzellikteki koyları tarihi kalıntıların içinde yüzerek yaşayabilirsiniz. Kaş’tan ve Demre Üçağız’dan tekneler sabah 9.00 gibi hareket ederek akşam 18.00 gibi geri dönerler.

tekne-alıt-pencere-tarihi

Tekne altına yapılmış cam pencere

Bu turlarda teknelerde çayınızı yudumlarken Akdeniz rüzgarını içinize çekebilirsiniz. Kekova Adası‘na geldiğinizde ise teknenin alt kapakları açılıp çam zeminden su altındaki tarihi kalıntıları görebilirsiniz.

üçağız-kekova-demre

Yüzmek için Yağlıca koyu, Akvaryum koyu, İnönü koyu, Hamidiye koyu, Korsan Mağarası, Tersane koyu gibi birçok yerde denizin, tarihin ve doğanın tadına ayrı bir keyif katarsınız.

Hamidiye Koyu, kekova tarihi ve doğası

Hamidiye KoyuTarihi tersane koyu kekova üçağız

Tarihi tersane koyu

 

Korsan Mağarası Kekova tarihi ve doğası

Korsan Mağarası Kekova

Üçağız Tekne Turu fiyatları 2019:

Çok büyük olmayan bu gezi tekne turları ile çıktığınız doğa tarih güneş ve eğlence turlarında öğlen balık veya tavuk ‘un yanında  yöresel salatalarıyla fiyatı 70 ila 90 tl arasında değişiyor. Grup olarak gittiyseniz pazarlık edin.  Yemek yanında verilen salatalar inanılmaz güzel..  tekne-turları kekova üçağız

Üçağız Kekova nerede?

Üçağız Kekova’ya nasıl gidilir?

Antalya‘ya 110 km. Kaş ilçesine 35 km. Dalaman’a ise 100 km. uzaklıkta bulunuyor. Doya güzellikleri arasında virajlı yollardan gidiyorsunuz. Oldukça keyifli ve manzaralı bir yolculuk oluyor. 

Yazan ; Nihat Namuk

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler