Kayseri gezilecek yerler

Kayseri gezilecek yerler

Anadolu’nun merkezindeki en modern kentlerden biri olan Kayseri’deyim. Kayseri gezilecek yerler için çıktığım bu yolculukta tarihi yerleri, doğa güzellikleri, yöresel yemeklerine kadar gezi rehberi tadında turlayalım şimdi. 

Nevşehir Kapadokya gezisi için geldiğimde görmüştüm Erciyes Dağını. Heybetinin ihtişamı beni Kayseri’ye çekmişti.Bu duygularla gezelim İç Anadolu’nun eşsiz şehrini.. 

Kayseri’ye ilk girişte Erciyes Dağı’nın gölgesinde geniş cadde bulvarlarıyla dikkat çekmeye başlıyor hemen. Caddeleri kadar büyük meydanlarında ise tarihi ve anıtları görmek mümkün.

atatürk-heykeli Kayseri

Merkezdeki en büyük meydanda iki anıt karşılar bizi.  Atatürk’ün Kayseri’ye gelişini simgeleyen At üzerindeki Atatürk heykeli ile Sultan 2. Abdulhamit’in yaptırdığı tarihi Saat Kulesi Kayseri’nin anıtsal simgesi olmuş.

kayseri-saat-kulesi, gezilecek yerler

Gittiğim şehirlerde yemeklerine doğa ve tarihten sonra yazarım genelde. Ama Kayseri’ye özgü bir lezzet var ki? Enfes kokusu ile öne geçmeyi başarıyor. Lezzet kültürünün de simgesi olmuş pastırma ve sucukları. Eşsiz koku ve tadı ile meydandaki dükkanlara giriyorsunuz ister istemez.  Çemenli ve çemensiz pastırma ile sucuk Kayseri’nin en önemli tatlarını hediyelik olarak alacağınıza emin olun.Kayseri Pastırması

Tarihi Kayseri Mahallesi canlandırılmış;

Kültürün sonraki kuşaklara taşınması ve yaşatılması için yapılmış olan Kayseri Mahallesinde döneme uygun tüm esnaf dükkanları bire bir canlandırılmış. Eski Kayseri adetlerinin de yaşatıldığı bu mahallede, eski Kayseri konaklarında yöresel yemekleri ve müziklerini bir arada bulabilirsiniz.

Kayseri mahallesi canlandırılmış

Kayseri Kadınlar çarşısı;

Kayseri Kadınlar çarşısına geldiğimizde bir şehit annesinin başlattığı mücadele ve kadınların emekleriyle taşınan cephanelerin anısına yaptırılan bu anıtı görüyoruz.

Kayseri kadınlar çarşısı heykeli


Kayseri Arkeoloji Müzesi;

Anadolu‘nun her yerinde olduğu gibi tarih fışkırır topraktan. Kayseri Arkeoloji Müzesi‘ne geldiğinizde ise binlerce yıl geçmişe gidiyorsunuz. Tarih öncesi çağlardan günümüze ulaşmış birçok eserinde bulunduğu müzede Hitit’lerden, Selçuklu’lara kadar binlerce buluntu sizleri bekliyor. Tarihi şehri gezerken yanınızda Müze kartınız olsun.

Kayseri arkeoloji müzesi

Sahabiye Medresesi;

1267 yılında Selçuklu sultanlarından 3. Keyhüsrev döneminde Selçuklu veziri Hüseyin oğlu Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılmış. İçerisinde bir büyük iki de küçük dersliği (eyvan) olan medrese odalarıyla klasik bir tarzda.

sahabile-medresesi-kayseri

Hunat Hatun Medresesi;

Giriş Taç kapısındaki Tövbe Suresi 18. Ayet dikkat çekiyor.  Ayette “ Allahın mescitlerini ancak, Allah’a ve ahret gününe iman eden. Gereği üzere namaz kılan, zekat veren, Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder ve onarır”  der..

Hunat-Hatun-Medresesi

Kayseri’de Selçuklu izleri o kadar derin ki!  Her tarafta karşınıza çıkar.  

Sultan Hanı Kervansarayı;

Selçuklu Kervansaraylarının tüm üstün işçiliğini taşıyan Sultan Hanı Kervansarayı’nın farklılığı ortasında bulunan köşk mescitte Taç kapısının üstün işlemeleridir.

Sultanhan kervarsarayı KayseriSultan-han-kervansarayı-kay

Kayseri Kümbetleri

Kayseri’nin çeşitli yerlerinde bulunan Kümbet’lerin en meşhurları ise çifte kümbet ile Döner Kümbet’tir.  Selçuklu işçiliğini ve mimari özelliklerini tam anlamıyla taşıyor.   

12 köşeli Çifte Kümbet 1248 yılında, 8 köşeli Döner Kümbet ise 1275 yılında yapımı tamamlanmış.

kayseri kümbetleri tarihi yerler

Osmanlıya eşsiz eserler sunan Mimar Sinan kendi memleketi olan Kayseri‘ye 3 eser bırakmış.

Ancak bunlardan sadece Kurşunlu Camii günümüze ulaşmış.  Ahmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Kurşunlu Cami tek kuppeli. Yüzyıllardır dimdik ayakta duran Camii günüzümde ibadete açık olarak görevini sürdürmeye devam ediyor.

kurşunlu-cami-mimar-sinan

Seyyid Burhaneddin Hz. Türbesi;

Kayseri‘de ömrünü tamamlayan Seyyid Burhaneddin Mevlana’nın hocasıdır. Şehrin maneviyatının üzerinde bulunan türbeye ziyaretçi akını sürüyor.seyid-burhaneddin-türbesi kayseri

Tarihi Kayseri Lisesi eğitime devam ediyor;

1921 yılanda öğrencilerinin hepsi şehit olmuş. Bu tarihi lisenin içerisinde Milli Mücadele Müzesi bulunuyor. 125 yıllık tarihiyle Taş  Mektep olarak da bilinen liseden  2 cumhurbaşkanı ile birçok devlet adamı ve sporcular yetişmiş.tarihi-kayseri-lisesi

Kültepe Höyüğü;

M.Ö. 2500 yılına kadar uzanan Höyük kalıntıları Açık Hava Müzesi tarzında gezebilirsiniz. Hititler Anadoluya geldiklerinde ilk kurduğu şehir olmuştur.

kültepe-höyüğü-kaniş-kayser

Kayseri Kalesi;

M.S. 3. Y.y. yapılan Kayseri Kalesi, şehir merkezinde zamana karşı kendini korumayı başarmış.

kayseri-kalesi


Kayseri doğal güzellikleri

Erciyes Dağı;

Üzerinde her zaman sis bulutlu efsanevi Erciyes Dağı 3916 metre zirvesiyle Kayseri’nin en heybetli simgesidir. Kış turizmi ile ziyaretçilerini ağırlayan Erciyes Dağı yazın ise mesire alanlarıyla dolup taşıyor. Yaz aylarında bile çalışan Teleferiği ile zirveye çıkabilirsiniz.

Erciyes dağı Kayseri

kayseri-erciyes-dağı-telefe

Karpuzbaşı Şelalesi;

Kayseri’ye 150 km. uzaklıkta ki Karpuzbaşı Şelalesi Yahyalı İlçesi’ne 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Erzurum Tortum Şelalesi gibi Türkiye’nin yüksekten dökülen en önemli şelalelerinden biri. Aladağlar Milli Parkı‘nda 7 şelaleden oluşan Karpuzbaşı Şelaleleri, kayaların içinden fışkıran, 30 ile 70 metre  yükseklikten oldukça büyük bir debi ile akıyor. Kaynak suyu olması nedeniyle yaz kış azalmayan suyuyla  doğa severleri kendine çekiyor.

Karpuzbaşı-şelalesi-kayseri

 

Karpuzbaşı şelalesi kayseri gezilecek yerlerSultan Sazlığı;

Sultan Sazlığı Milli Parkı olması nedeniyle korum altında. Osmanlı Sultanlarının burada avlanması ve konaklamasından gelen adıyla ünlenmiş. Birçok hayvan ve kendine özgü bitki florasıyla dikkat çeken Sultan Sazlığı Milli Parkı’ Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin  arasında kalıyor. Doğa ve fotoğraf severlerin uğrak yeri olan sazlıkta çevre düzenlemeleri ile halkın zaman geçirebileceği imkanlara sahip olmuş. 

sultan-sazlığı kayseri

Yöresel Yemekler;

Nevzine tatlısı:

Un, yoğurt, pekmez ve cevizden yapılan tatlı bayramlarda ikram ediliyor.

Kurşun aşı;
İçine dana etinin nohutun girdiği doyurucu bir yemek.
Yağlama
Salçalı, kıymalı, soğanlı bir karışımı Kayserililerin incecik hamurun servis yapılıyor.
Sucuklu köfte;
Kuzu veya koyun kıymasının içerisine çemen katılarak yapılıyor.
Kayseri mantısı
Kayseri mantısı çorba gibi salçalı bir suyun içinde veriliyor. Ve Kayseri mantısının 36 çeşidi olduğu söyleniyor.Çemenli ekmek
El hamuru ile açılan ekmeğin üzerine meşhur Kayseri çemeni ile sunuluyor.
Ayvalı tahinli yaprak sarması
Tahinli, ayvalı bir sarma. Tavas yemeği olarak da bölgede biliniyor.
Tiridi
Şarkısı bile bulunan Tiridine bandı. Tavuk göğüs eti ile yapılan tirit bölgenin önemli lezzetlerinden.
Çiriş yemeği
Ciriş adı verilen bir ottan yapılıyor. Yapımı ıspanak gibi olan yemek yoğurtla servis ediliyor. 

Tadıyla, kokusuyla, tarihiyle, kültürüyle ve doğal güzellikleriyle Kayseri gezilecek yerler için kısa kısa yazmaya çalıştım.

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Ufuk 11 Mart 2019 at 04:23

Pastırma geliyor aklıma

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler