Kastamonu gezilecek yerler / Cide, Abana, İnebolu

Kastamonu gezilecek yerler – Cide Abana, İnebolu

Tarihi, Kültürü ve yemekleri ile Kastamonu gezilecek yerler Cide, Abana, İnebolu gezi notlarımı paylaşayım sizlere. Milli parkları, dağları, sahilleri ve insanını tanıyalım biraz. 

Önce Kastamonu İnsanının samimi misafirperverliği ;

Neden mi? Tarihi ve kültüründen aldığı terbiye ile insanın hoşgörülü ve misafirperverliği ön plana çıkmış. Samimiyetinin önce yüzüne vurduğu Kastamonu insanını asıl şivesinden anlarsınız cana yakınlığını. Gerçi Anadolu’da nereye giderseniz gidin, insanın yüreğine işleyen o manevi sözcüğü söylediğinizde tüm kapılar açılır. “Selamunaleyküm” ‘dür tüm kapıların anahtarı. Kastamonu gezilecek yerler i yazdıktan sonra bir paragraf ile Kastamonu insanını, başıma gelen küçük bir olayla anlatıcam. Öyle ki! 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk Kastamonu’da söylemiştir o büyük sözü. Neydi o? “Bir Türk Dünya’ya bedeldir” diye.

Kastamonu gezilecek yerler

Kastamonu Gezilecek Yerler Doğal Güzellikleri;

Pınarbaşı Ilıca Şelaleleri ;

Küre Dağları Milli Parkı‘ndaki Pınarbaşı Ilıca Şelalesi’ndeyiz şimdi. O kadar güzel ve eşsiz bir yer ki! Dünya Doğayı Koruma Vakfı bu güzelliği “Doğanın Türkiye’ye armağanı” olarak değerlendirmiş. Bu milli park kanyonlarıyla da meşhur. Horma ve Valla kanyonu ile Ilgarini mağarası doğa zenginlikleri arasında.

Kastamonu ılıca şelalesi küre mlli parkı

Kastamonu Gideros Koyu;

Kastamonu İnebolu Karadeniz sahil şeridindeki Cide ilçe sınırlarında bulunan Gideros Koyuna geldik. Neden mi? 170 km. Kastamonu sahilin de ki koyda 3500 yıl önce Amazon savaşçı kadınlar tarafından kurulan ve Büyük İskender’in baldızı tarafından yıktırılmış. Bu efsanevi yer pırıl pırıl denizini yemyeşil doğanın içinde bulursunuz. Heli birde gün batımına kalırsanız değmeyin keyfinize.  

Gideros koyu kastamonu cide

Tarihi Kastamonu Konakları ;

Kastamonu zamanında zenginliği ve kültürüne bağlılığı ile bütünleşmiş bir şehir olmuş.  Bu kültüre bağlı olarak yapılmış olan tarihi Kastamonu evleri ve konakları hoşgörü ile yapıldığından birbirinin ne güneşini engeller ne de manzarasını.

kastamonu-konakları

Değerine bilen şimdiki yerel yöneticiler ise bunların çoğunu koruma altına alarak tescillemiş. Haremlik selamlık olan köşklerinin üstün ahşap oymacılığı ön plana çıkmış. Ahşap ve Kesme taştan yapılan tarihi evlerle birlikte 1800 civarında yapı tescillenmiş durumda. Yaşamın devam ettiği bu tarihi konaklardan bazıları pansiyona çevrilerek o atmosferin ziyaretçileri tarafından da yaşanması sağlanmış.

kastamonu-konakları-3

2018 Türk Dünyası Kültür başkenti Seçilen Kastamonu ;

Tarihte uzun yıllar yönetim merkezi olmuş Kastamonu bu kültür birikimini ile Türkiye‘nin tek adayı olarak Kazakistan’ta 5 aralık 2017 tarihinde yapılan toplantı da bağımsız diğer Türk devletlerinin de katkılarıyla Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmiş. Kazak ve Türk Devletlerininde katıldığı birçok etkinlikler düzenlenerek kutlamalar yapılıyor. Birçok turisti kendine çeken etkinliklerle Kastamonu tanıtımına büyük destek sağlamış.

kazak-kültür-başkenti-2018 kastamonu

Kastamonu gezilecek yerler ;

Kastamonu tarihi yerleri :

Nasrullah Cami; 

19 Kasım 1920 yılında Mehmet Akif Ersoy Cuma namazı çıkışında bu camide yapmıştı o tarihi konuşmayı. Kurtuluş savaşı ruhunu anlatmıştı eli silah tutan herkese. Ve bu ruhla yazacaktı İstiklal marşını.

nasrullah-camii kastamonu

Kastamonu Tarihi Kısaca ;

7 bin yıllık bir geçmişe sahip Kastamonu aslında Tunç çağına kadar gitmekte. Hititler ve sonrasında Patagonya medeniyetlerine ev sahipliği yapmış. M.Ö 60 yıllarda Roma İmparatorluğu tarafından yönetilen Kastamonu Taşköprü’deki Pompeipolis Antik Kenti ile en zengin dönemlerini yaşıyor. Bizanslılardan sonra 1084 yılında Türkler yerleşmiş Kastamonu’ya. Osmanlı döneminde de Karadeniz ve İstanbul Anadolu yakasına kadar geniş bir bölgenin yönetim merkezi olmuş.

Kastamonu gezilecek yerleralıntı fotoğraf

Kastamonu kalesi ;

Bizanslılar döneminde 150 yıl yönetimini sağlayan Kominedos Hanedanlığından kalan bu heybetli kale günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmış.

kastamonu-kalesi tarihi kastamonu gezilecek yerler

Atatürk Halk fırkası Binası ve Şapka ve Kıyafet devrimi;

Cumhuriyet kurulduktan sonra daha Önce Kastamonu’ya hiç gelememiş olan Mustafa Kemal Atatürk  T.C. İnkilapları arasında bir ilki gerçekleştirmek ister. Halka bu tarihi binadan seslenen Atatürk, Ağustos 1925 yılında Çağdaşlaşma Devrimi olarak bilinen Şapka ve Kıyafet devrimini İnebolu’dan sonra ilk burada halka duyurmuştu. Bu tarihi bina günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor.

Kastamonu arkeoloji Müzesi

Şeyh Şabani Veli hz. Türbesi ;

Kastamonu hanları, hamamları, camileri ve türbeleriyle de zengin bir kent. En önemlilerinden olan Şeyh Şabani Veli Hz. Türbesi Türkiye’nin birçok yerinden gelen ziyaretçileri oluyor.

şeyh-şabani-veli-hz.-türbesi

Taşköprü; – Kastamonu Gezilecek Yerler –

Yemyeşil doğasıyla şehrin kuzeyinde kalan, sarımsağı ile ünlü Taşköprü’deyiz. Dünya markası haline gelmiş Taşköprü sarımsağının toprağında ki selenyum, kükürt ve alisin yağı ile şifa kaynağı olmuş insanlığa.

kastamonu-taşköprü

Nisan ayından Temmuz ayına kadar tamamlanan hasadı ile Türkiye ile dünyaya ya ihraç ediliyor.

Taşköprü sarımsak kastamonu gezilecek yerler

Çivisiz Cami  -Kastamonu gezilecek yerler-

Turumun en farklı ve etkileyici yerlerinden birine geldim şimdi. Mahmut Bey cami (Çivisiz Cami) Daday yolu üzerinde merkezden sadece 18 km uzaklıkta. Burayı özel yapan kısmı ise yapısında hiç metal kullanılmaması.

çivisiz-camii kastamonu

Dıştan çok sade görünümünü içinde müthiş bir ahşap işçiliği karşılıyor bizi. Öyle ki! UNESKO Geçici Miras Listesine alınmış. 1366 yılında Candaroğlu Beyliği tarafından inşa edilmiş.

çivisiz-cami-ahşap-işçiliği kastamonu gezilecek yerler

İç ahşap işçiliğinin en üst zirvesinin yaşandığı tarihi camide, özenle ve ustalıkla kök boyaları ve kalem işçilik sanatıyla yapılmış. İlk günkü renklerini hala koruyan bu sanat eseri görülmeye değer yerler arasında.  

çivisiz-cami-ahşap-içi

Kastamonu Keşfedilmeyi bekliyor ;

Tarihiyle, ormanıyla, ahşabıyla, doğasıyla ve yemekleriyle keşfedilmeyi bekleyen bir şehir. Bir çok güzelliği bilinmiyor. Kastamonu’ya geldiğimde bu kadarını da beklemiyordum.  Belli başlı yerlerini yazmama rağmen gördüklerim kadar da göremediklerim var. Bu fragman olsun diyelim. Kastamonu benim için daha bitmedi.

taşkprü-kastamonu-1 turluyorum.netKastamonu Yemekleri :

Binlerce yıllık geçmişi ve kültürü ile gelmiş geçmiş medeniyetlerin bıraktığı izleri de kattığınızda 812 çeşitlik bir lezzet zenginliği çıkmış ortaya. Öyle ki! 500 çeşidi sadece Kastamonu’ya ait. Yani diğer Anadolu illerinde bilinmiyor. Günümüzde halen yapılan bu lezzetlerin bir kaçını yazayım.

Eki Ekmek: Un, kıyma ve çeşitli baharatlardan yapılan Etli ekmek tad olarak diğerlerinden farklı bir lezzet.

Bandurma: Un, Ceviz, Hindi eti ve tereyağı kullanılarak yapılıyor.

Mıklama: Kıyma, soğan kavrularak yapılan yemeğe yumurta ve maydanozda ekleniyor.

Paça: Patates, yumurta, yoğurt ve sarımsak ile yapılıyor.

Kişili Pilav: Kastamonu’nun meşhur Siyez bulguru ile yapılıyor. Nane, dereotu, maydanoz, ebegümeci ve salça eklenerek yapılıyor.

Simit Tiridi: Kastamonu simidi, kemik suyu, tere yağı, kıyma, yoğurt ve sarımsak ile yapılıyor.

Kuyu Kebabı (Püryan): 1- 1.5 metre derinliğinde 3-4 koyun alabilecek kuyunun içine asılır. Kuyunun duvarına çengeller ile asılan  kuzular tabanda közlenen odunlar ile pişirilir.

Kastamonu insanı için küçük bir anegtod : ( İnsan Hikayeleri )

Kastamonu’dan sonra Taşköprü‘ye doğru yol aldığımda öğlen olmuştu. Yolculukta yoruyor insanı. Gökırmak üzerine kurulmuş tarihi Taşköprü‘sünden girer girmez eski çarşısına girdim. Açıkmıştım. Yöresel yemeklerin yapıldığı eski esnaf lokantalarını tercih ederim genelde.

karamustafa-paşa-cami-1

Küçük çarşısında bir tur attıktan sonra rastgele bir esnaf lokantasına girdim. Kapı yanındaki boş ve köhne masaya oturdum. İnanır mısınız? 70’li yaşlarını aşmış bir amca yanıma gelerek Kastamonu şivesiyle “Hoş geldin Evladım. Nerden geldin, nereye gidersin” dedi. Hoş bulduk amca da bir yere gideceğimi nereden anladın.

Yabancı olduğumu anlaması kolay da burada kalmadan gideceğimi anlamasına inanamadım. Sordum istemsizce burada kalmayacağımı nereden anladın diye. “Onca boş yer varken kapı kenarına oturdun evladım. Demek ki yolun uzun” dedi. “Bizde ömrümüzü bu lokantada çürüttük bilelim o kadar kim kalıcı, kim gidici”. diyerek gülümsedi. Ne yiyeceğimi sormadan “-Ben sana çorba verem” dedi. Ne çorbası var diye sordum. Cevap vermeden önüme getirdi bir çorba. Ye oğul buranın çorbasıdır bu. Un, tereyağı, yoğurt, yumurta ve baharatlardan yapılan Oğmaç çorbasıymış. Ortamın otantikliği mi?, İhtiyarın gizemi mi bilmem ama hala şaşkınlığımı atamamıştım üzerimden. Neyse kaşıklamaya başladım çorbayı.

taşköprü-sokakları kastamonu gezilecek yerler

Buraya kadar sıra dışı bir şey yok aslında. Masaya konan bir bardak suyu da içmiştim. Sürahi bakarken bir bardak su daha getirdi ihtiyar. Misafirliğimi tüm müşterilerinin önünde tutmuş bu ihtiyar yere düşürdüğüm kaşığı yerden daha almadan yenisini koymuştu masaya. Ekmeğim kurumasın diye ikişer dilim olarak getiriyordu sürekli. 70 ini aşmış ihtiyar delikanlının bu şekilde hizmet etmesinden rahatsız olmuştum. “Amca yok mu? bir çırağın garsonun” diye sordum. -“Yetiştirdiğim çıraklarım oldu ama servisi hep ben yaparım. Yemek yapmak kolaydır. Ama misafir ağırlamak zordur” dedi.

ılgaz dağları turluyorum.net

Kültür düşmanı fast food restoranlar ;

-“Duydum insanlar büyük şehirlerde yemeğini kendi alıyorlarmış. Yemeğini yemeden parasını ödüyorlarmış. (fest food) Böyle bir ayıbı duydum ama görmeden ölürüm inşallah” dedi. Çorbadan sonra yemekte yiyecektim ama inanın birçok yerde fest food yemiş biri olarak utandım onun sözlerinin karşısında ve kalktım.  Anadolu kültüründe o kadar büyük bir ayıp ki yemekten önce parasını ödemek. Bizim güncel ve şehir hayatımızda sıradan olmuş bu davranışı sadece açlık ihtiyacımızı gidermek amacıyla kullanmışız.  

Misafir Para ödemez!

“Amcacım eline sağlık borcum ne kadar” dedim. “Afiyet olsun misafirlikte borç mu olur, Çorbam ikramımız olsun” dedi. “Kesinlikle olmaz” dedim. “-Misafirperverliğinin değil emeğinin karşılığı veriyorum” dedim. “Yolun açık olsun” dedi. Allah’tan tam da o sırada 7 yaşlarında oğlunun torunu girdi dükkana. 10 lira çorba parasını çocuğun cebine koyarak “bende Tekirdağ’lıyım dedim. Bizde de adet böyledir.” Diyerek ayrıldım. 

taşköprü-sokakları kastamonu gezilecek yerler

Şimdi niye anlattım bunu; Modernleşicez diye örnek aldığımız batılı ülkeler bizi bizden koparttığını anlatmak için yazdım. Anadolu’nun birçok yerinde bu tarz şeylere rastlıyorum. Sizlerden isteğim şehir hayatından uzaklaşmak için modern tatil bölgelerine gitmek yerine Anadoluyu gezin köşe bucak. Ve nereden geldiğinizi hatırlayın. En azından köyünüze memleketinize giderek örf ve adetlerinizi hatırlayın. Bu sözüm özellikle genç kuşaklara. Yoksa kültürel değerlerimizi gelecek nesiller göremeyecek. Bunun için Kastamonu gezilecek yerler den başlayabilirsiniz.

Acun Ilıcalı’nın amcasının misafirperverliği ;

Nerde? ne zaman? diye sormayın! 4 sene kadar önceydi. Bir mevlüt sebebiyle Şimdilerin ünlü kanal sahibi Acun Ilıcalı’nın Amcası Erol beyin evine misafir olmuştuk. Sadece erkeklerin toplandığı evde ben ve yanımdaki birçok akrabama ilerlemiş yaşına rağmen ikramlarda bulunuyordu. Erzurum misafirperverliği abartarak yaşatan bizlere hoş sohbetiyle de eşlik ediyordu. O sıra Öyle bir fırça attı ki bana neye uğradığımı şaşırdım!. Sadece biten çayımı kendim doldurmak istemiştim. Siz zahmet etmeyin dememe rağmen elimdeki boş bardağı alarak beni kibarca yerime buyur etti. Ben Acun Ilıcalı‘nın amcası diye değil, ilerlemiş yaşına hörmeten kalkmıştım yerimden. 

Diyeceğim o ki! kim olursanız olun, makam mevki, tanınmış ve sırdan biri. İçinizdeki örf adet ve kültürleri yaşatan ve yaşatmak isteyen bu eğerli insanların kültürel miraslarını çocuklarınıza aktarın. 

Dedim ya Anadolu’nun bir çok yerinde var Bu misafirperverlik. Önemli olan bunu şimdiki şehirlerde yaşatıp, çocuk ve torunlarımıza aktarabilmek. 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

Yakın çevrede gezilebilecek yerler

[/vc_column_text][vcblogandnews_blog_posts_style1 columns=”3″ categories=”kastamonu-gezilecek-yerler,sakarya-gezilecek-yerler,sinop-gezilecek-yerler” pagination=”yes” num_posts_page=”3″][/vc_column][/vc_row]

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Akyaka nerede ve gezilecek yerler – otel ve tur fiyatları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478