Kaş gezilecek yerler

Kaş Gezilecek Yerler

Kaş gezilecek yerler ile yapılacaklara bakalım. Doğa, tarih ve adrenalin sporlarının yapıldığı Antalya’nın turizm merkezlerinden biri olan Kaşı geziyoruz.

Işıklar ülkesi Kaş’tayız.

Antalya’nın batısına, antik çağların ışık kenti olarak bilinen Kaş’tayız. Mavi ile yeşilin iç içe girdiği üç tarafı dağlarla çevrili  Kaş ilçesi Ege Akdeniz gezilerimin olmazsa olmazıdır. Her geldiğimde bir başka güzelliğini keyifle keşfederim.

 

kaş gezilecek yerler, antalya

Doğası, tarihi ve efsaneleri ile turizm cenneti Kaş gezilecek yerler geçmeden önce benim gözümden Kaş‘a bakalım.

Denize kıvrım kıvrım dolanan bir yarım adanın içindeki bu antik kente yaklaşırken yukarıdan eşsiz manzarası ile büyüleniyorsunuz. Farklı doğası ve antik kentleriyle ünlü tatil beldesi Kaş’ın eşsiz güzelliklerini seyretmek isteyenlerin yamaç paraşütlerini görüyorsunuz gün boyu. Meydanından sokaklarına girerken meşhur dondurmasını çınarlar altında yemelisiniz. Akdeniz sıcağında enfess gidiyor.

 

kaş-limanıKaş gezilecek Yerler Tarihi sokakları;

Tarihi Kaş’ın dar sokaklarında bile ilerlerken birçok antik yapılar ile karşılaşıyorsunuz. Açık hava müzesi içerisinde gezer gibi alışveriş  yapıp, küçük butik otellerin bahçe restoranların arasında geziyorsunuz. Çok tatlı, keyifli ve şirin bu sokaklar insanı büyülüyor resmen.

 

kaş-antalya sokakları

2400-yıllık-Lahit-Kaş, antalya

2400-yıllık-Lahit-Kaş

Eski Kaş sokaklarıKaş gezilecek Yerler  Antik Tiyatro;

Batıya Çukurbağ yarım adasına doğru giderken yol üzerinde bu antik tiyatroyu görüyoruz. Helenistik dönem eseri olarak bilinen antik tiyatro 4000 kişilik ve hala ayakta. Tiyatronun üst merdivenlerine çıktığınızda  tarihin içinden günümüz Akdeniz’ini doyasıya seyredebilirsiniz.

 

kaş-antik-tiyatro

Gelelim 18 km’lik Patara’nın tarihi ve plajına:

Kısaca bahsedeceğim. Çünkü Işıklar ülkesi Patara’yı ayrı olarak yayınlamıştım. (Patara yayınım için tıklayınız.) Demokrasinin beşiği olarak bilinen, Patara Likya birliğinin 3 oy hakkı olan 6 kentinden biridir.  Bizans döneminde de geliştirilen kent Hıristiyanlar içinde önemli bir konuma gelmiştir. Noel Baba olarak da bilinen Sen Nicola’da Patara’da doğmuştur. Türkiye’nin en uzun plajı olan Patara tam 18 km uzunluğundadır. Genişliği 300 metreye kadar ulaşan Patara plajı deniz kaplumbağaların yumurta bıraktığı kumsallar arasında.

 

patara-plajı-turluyorum.netKaş gezilecek Yerler Kaputaş Plajı;

Kaputaş Plajı Kaş-Kalkan yolu üzerindeki gizli bir cennet adeta. Beyaz kumu, doyumsuz güzellikteki mavi denizi ile yerli yabancı turistlerin vazgeçemediği bir yer. İki tarafı yüksek kayalıklardan oluşmuş bir kanyonun denize ulaştığı yer olan Kaputaş plajına 187 adet merdivenden inilerek gidiliyor. 

 

kaputaj-plajı-kaş-antalya

Kaş Doğa ve Adrenalin Sporları;

Kaş benim gibi  Doğa spor tutkunlarını kendine çekmeye başarmış. Benim gibi heyecanı, doğayı ve eşsiz manzarayı yaşamak isteyen ziyaretçiler, Kaş’ta tüplü dalış veya yamaç paraşütünü tercih ediyolar.  200 tl civarı fiyatları olan Yamaç paraşütleri için pazarlık edebilirsiniz.

Birçoğunu da yaptığım (Doğa sporları  yayınlarım için tıklayınız)

kaş-sokakları-2

Kaş tüplü dalış merkezi;

Ülkemizde dalış sporlarının merkezi diyebiliriz Kaş için. Türkiye sularında bulunan önemli batıklar ve su altı mağaraları profesyonel ve benim gibi amatör dalgıçlar için keşfedilmeyi bekliyor. Kaş’ta dalmak hayalimdi ama Fethiye’de dalmak nasip olmuştu.

kaş dalış turu fiyatları 2019

Kaş‘ta dalmak ayrı bir zevk aslında. Fransız uçağının batığı başta olmak üzere çok sayıda batık ve su altı mağarasına profesyonel ekiplerle amatörce de dalabilirsiniz. Bu turlarda dalgıçlar Akdeniz’in etkileyici su altı dünyasında bir yolculuk yapabilirsiniz. Her sabah Kaş Limanı‘ndan birçok dalgıç tekneleri hareket eder. 120 tl civarı fiyatları ile öğle atıştırmalık yemekte dahil olmak üzere 30 şer dakikalık iki dalış yapabilirsiniz. İlk defa yapacaksanız önden yarım saatlik küçük bir eğitimle ve her iki kişiye bir profesyonel dalgıç eşliğinde deneyebilirsiniz.

Kaş batık uçak dalışı

2019 yılı dalışımda çekilen fotoğrafım

Bu yaz yaptığım Kaş batık uçak dalışımın videosu…Kaş Geceleri;

Gündüz bütün doğa ve tarihi güzellikleri, muhteşem plajları ve yat limanıyla büyülerken, hayat gecede hiç durmadan devam ediyor. Kaş sokaklarında alışveriş yaparak eğlenebileceğiniz kaş geceleri misafirlerini de oldukça iyi ağırlayabiliyor.

 

kaş-limanı

Kaş yemekleri;

Akdeniz kenti Kaş’ta  deniz ürünleri ile Akdeniz yeşillikleri öne çıkıyor.

Fırında patates ve çıtır sebzeler eşliğinde beğendili Levrek Fileto Izgara

Atom, Haydari, Tarator ve Börülceden oluşan mezeler, Akdeniz Salatası gibi yöresel bir çok lezzeti tadabilirsiniz.

 

kaş-lokantaları

Kaş gezilecek yerler ile kısaca yapılacaklara arasında muhteşem plajları, tarihi sokakları ile doğa sporlarından bahsettim. 

 

kaş-antalya-kapak

 

Antalya’nın batısına, antik çağların ışık kenti olarak bilinen Kaş’ta Mavi ile yeşilin iç içe girdiği üç tarafı dağlarla çevrili olması buraya ayrı bir atmosfer katıyor. Her geldiğimde bir başka güzelliğini keşfediyor insan.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler