Kars Gezilecek Yerler listesi ve haritası

Kars gezilecek yerler

Kars gezilecek yerler listesi ve haritası 2022

Tarih boyunca medeniyetlerin izlerini taşımış olan Kars gezilecek yerler listesi ve haritası için farklı kültürü ve geçmişiyle kapılarını açsın bize.

Sıcak bir Temmuz ayında Doğu Anadolu’yu  Asker arkadaşım Ömer Adıgüzelli ile gezdik Kars’da Hayvancılıkla uğraşan Ömer, Kars ve tarihi konusunda da oldukça bilgiliydi.

Kars gezilecek yerler için İlk olarak kaleye çıktık. Kars’ı anlamak için kaleye çıkmak şart. Tüm Kars’ı ve tarihini görmek mümkün.

Kars Gezilecek Yerler Listesi

 • Kars kalesi ( 3 km. 10 dk)
 • Fethiye cami ( merkezde )
 • Taş köprü ( 2 km. 6 dk)
 • Kars Müzesi ( 2 km. 4 dk )
 • Hasan Karani Türbesi ( 2 km. 7 dk )
 • Beylerbeyi Sarayı ( 2 km. 8 dk)
 • Evliya Cami ( 2 km. 6 dk)
 • Kümbet cami ( 4 km. 7 dk)
 • Ulu cami ( 2 km. 7 dk)
 • Kars Baltık Mimarisi ( merkezde)
 • Kafkas Müzesi ( 1,5 km. 4 dk)
 • Mazlum ağa hamamı ( 2 km. 6 dk)
 • Hotel Katarina Sarayı ( 2 km. 8 dk)
 • Ani Harabeleri ( 45 km. 50 dk)
 • Sarıkamış Katerina Köşkü ( 55 km. 1 saat)

Kars gezilecek Yerler Haritası 2022

Online google meps harita ile Kars gezilecek yerler içinde istediğin yeri seçerek, ulaşım, iletişim ve yorumlara ulaşabilirsiniz.

kars-gezilecek-yerler

Son dönemlerde kış ve kültür turizmi adına yapılan değişimler ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin en tercih edilen yeri olmuş Kars. Şehir merkezi ve ilçelerinde gezilecek ve görülecek, çok sayıda tarihi ve doğal güzellik bulunuyor. Kışı ile meşhur Kars’ı yazın gezmiş biri olarak oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim.

kars-kalesinden-kars-manzar

1 – Kars Kalesi’nden başlayalım Kars gezilecek yerler için

Tarihiden bahsedelim kısaca; M.S. 1153 yılında Selçuklulara bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddin emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmış. Kenti çevreleyen dış kale surları da 12. yüzyılda yapımına başlanmış Kars kalesi 1386 yılında Timur tarafından yıkılmış. (Timur tarihin gördüğü en büyük askeri ve siyasi dehası olarak bilinir) Kars kalesi 1579 yılında Osmanlı Padişahı III.Murat’ın fermanı ile Kars’a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından yeniden yaptırılmış.

Kars kalesi, kars gezilecek yerler

Kars Kalesi, merkez kale dışında surlar 27.km metre uzunluğunda olup, 220 burçtan oluşturulmuş. 1877’de ki Osmanlı Rus savaşından itibaren 40 yıl içerisinde çeşitli tahribatlara uğramış. Kars kalesi giriş ücreti yok ama bu bölgede Müze kartınız muhakkak yanınızda olsun. Ani Harabeleri’nde lazım olacaktır.

kars-kalesi-tarihi

Kars Kalesi içerisinde 12. yy’dan kalma Celal Baba Türbesi, Askeri Koğuşlar, Tarlalar, Cephanelik ve bir adet Mescit bulunuyor. Şehre hakim bir tepede bulunan Kars Kalesi‘nden tüm Kars’ı ve tarihi yapılarını görmek mümkün.

 

karskalesi-topları, kars tarihi yerler

Çok ilginç bir bilgi ise; Kars Kalesi altında binlerce insanın yaşayabileceği tüneller var. Bu tünellerin birçok girişi bulunuyor. Savaş zamanlarında veye mahsen olarak kullanılan çok uzun ve büyük bu tünellerde hazine avcıları  kaçak kazılarda bulunmuşlar. Yazın bile oldukça soğuk bu tünellerin birine girdik.

kars-kalesi-ve-altındaki-tü

kars kalesi tünelleri

2 – Sarıkamış Şehitliği

Rusya’nın  Doğu Anadolu’daki 1. dünya savaşında ki işgal savaşını karşı Osmanlı tarafından yapılan Sarıkamış Harekatı sırasında, kahramanca savaşan 90 bin’i aşkın asker şehit oldu. Doğunun Çanakkale savaşı diyebileceğimiz Sarıkamış savaşında törenlerle şehitlerimiz anılıyor. Bu yıl da 5-6-7 Ocak tarihlerinde düzenlenen törenle anılmıştı.

alıntı fotoğraf

kars-kış-manzrası

3 – Ebu’l Hasan Harakani Türbesi ve Külliyesi

Birçok kültür ve medeniyetlerin bir arada yaşadığı bu şehirde ki cami ve türbelerin önemli bir yeri var. Kars ve çevresindeki kilise, cami, türbeler halk tarafından da değeri oldukça büyük. Ermenilerden kalan kiliseler, Caferilerin camileri her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Biraz tarihinden bahsedelim.

Harakani Türbesi kars

Kars Kaleiçi mahallesin de ki Evliya Camiî külliyesi içerisindeki Ebu’l Hasan Harakani 1033 yılında şehit olmuş. Türbesi 31 yıl sonra Kars’ın Alpaslan tarafından fethedilmesi sırasında yapılmış. Bu kitabe Mehmet DERVİŞ Paşa tarafından Hicri 1026 Miladi 1617 tarihinde yaptırılmış. Osmanlıca “ Hak nasip etti yapıldı merkad-i nev gülzar. Ebul Hasan Harakan şeyhi yattığı bu yerdir ” anlamında. Evliya camii külliyesindeki kubbeli şadırvanın içerisinde Ebu’l Hasan Harakâni’ye ait türbenin etrafında 21 adet mezar daha bulunuyor.

4 – Kümbet Camii (12 Havariler Kilisesi) – Kars gezilecek yerler

Kars Kalesi’nden şehrin hemen önünde görünen Havariler Kilisesi Şehirdeki en önemli Ermeni kilisesidir. Bagratlı Krallığı döneminde Kral Abbas tarafından M.S. 932-937 yılları arasında yaptırılmış. Daha sonra 1064 yılında Müslüman egemenliğine geçen yöredeki bu kilise camiye dönüştürülerek Kümbet Cami adını almış. Bölge Rus hakimiyetine girince camii Rus Ortodoks Kilisesine çevrilmiş, 1918 yılında Türk hakimiyetine geçince yeniden camiye çevrilmiş.

Kümbet camii 12 havariler kilisesi

1964 yılında ise müzeye dönüştürülerek, Kars´ta yapılan kazılardan elde edilen tarihi eserler burada sergilenmeye başlanmış. Kars Müzesi adıyla da bilinen bu eski ibadethane, bu işlevini 1981 yılına kadar sürdürmüştür. 1993 yılından bu yana yine cami olarak kullanılmaktadır. Kaynak: Kültür ve Turizm Müdürlüğü

kümbet cami, kars havari-camii

Gubbenin yan kemerlerinde birbirinden farklı 12 havariyi tasvir eden kabartmaları görebilirsiniz.

5 – Özgün Rus Mimari Eserleri

Kars şehir merkezinin bir çok yerinde Rus mimarisinden kalma eski evleri ve kamu dairelerini görmek mümkün. Hatta şuan en büyük yapılardan biri yine otel olarak hala kullanılmakta.

kars-rus-yapıları

Osmanlı Rus Savaşı sonrasında  başlayan ve 40 yıl devam eden Kars’ın Rus işgalini, şehrin dört bir yanındaki mimari yapılarda görmek mümkün.

Hala kullanılan evler, Devlet daireleri ve hatta marketler…

Kars rus evleri a 101

Ruslar tarafından yönetilen şehirde 19. yy. Baltık mimarisi tarzında yapılan binalar ve şehir planı dikkat çekiyor. Dümdüz caddeleri ile bilinen bu şehir planlarını en güzel Kars kalesinden görmek mümkün. Defterdarlık Binası, Hekim Evi, Sağlık Müdürlüğü, Eski Vali Konağı gibi yapılar halen ayakta ve kullanımda.

kars-rus-evleri-kapısı

Bu sokaklarda dolaşırken, çok eski Rus mimarisi evinden çıkan bir amcayı görünce selam verdim hemen. Rica ettim kendisinden evin içinden fotoğraf çekebilir miyim diye. 

-Ne demek başım gözüm üstüne diyerek kapıda beklememi istedi. Ev ahalisine misafirimiz var diyerek beni içeri aldı. Çok köhne ama buram buram tarih kokan evin küçük odasına girdik. İnanır mısınız! 1890 yılında yapılmış bu ahşap tavan ve işçiliği günümüz teknolojilerine kafa tutuyor hala…

kars-rus-evleri-tavanları kars gezilecek yerler

6 – Çıldır Gölü – Kars gezilecek yerler

Çıldırlı başta yemeğini ve tüm ihtiyaçlarını kışın buzlar altındaki bu gölden çıkarmak zorunda. Öyle ki daha kar yağmadan ağ atarlar göle. Kışın donduğunda ise 1 metre kadar buz delinerek ulaşılır atılan ağlara. Etrafındaki 9 köy ve Çıldır halkının geçim kaynağıdır. Hayvancılık başta olmak üzere yaz kış Çıldırın etrafındadır yaşam. 

 

çıldır-gölü-kars

7 – Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars son yıllarda Sarıkamış Kayak Merkezi ile de kendinden söz ettirmeye başladı. Ben kışın gitmedim ama sizler için küçük bir araştırmayla yazıyorum.

Kars merkezine 60 km mesafede. Sarıkamış İlçesinin batısında Süphan kayak merkezi 2200-2900 metrede yer alıyor. Doğusunda Ağbaba 2200-2810 metrede. İlçenin güneydoğusunda Cibiltepe 2200-2634 metrelerde. Tüm pistler toplamda günlük 15.000 kişinin kayak yapabileceği kapasite.

sarıkamış-kayak-merkezi- kars gezilecek yerler

En uzun pist 3500 metre. Toplam 7 pist bulunuyor. Günlük 5.000 kişi kapasiteye kadar çıkabilir. Kayakçılar ve snowboardcılar için farklı pistleri düzenlenmiş. Birçok otel ve konaklama tesisi ile yaklaşık 750 kişilik yatak kapasitesi vardır. Doğa yürüyüş yolları ile Yamaç paraşütü gibi farklı etkinliklerle kış turizminin doğudaki merkezi diyebiliriz.

8 – Ani Harabeleri:

Ani’nin etrafını çevreleyen ve Bagratuni hanedanlığının savunma amaçlı yaptığı surlar, önce Bagratuni ile Bizans arasında, sonra Bizans ile Selçuklu arasında kanlı çatışmalara tanık olmuş.

ani harabeleri kars gezilecek yerler

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Ani, Ermeni mimarisinin örnek yapılarıyla beraber, Gürcü ve Selçuklu mimarisinin de örneklerini taşıyor.

ani-harabeleri-surları

İpek yolu üzerine kurulmuş olması Ani’yi, döneminin zengin kentleri arasında olmasını sağlamış. (Ayrıntılı yayınım için tıklayınız)

4 gün kaldığım Kars’ın yöresel yemeklerinden bahsedelim biraz.

Asker arkadaşım Ömer Adıgüzelli’nin misafiri olarak Kars lezzetlerine doydum diyebilirim.

Kars Kazı yemeği kars gezilecek yerler

(Bu arada Asker arkadaşımın Kars Peynirciler çarşısında kendi ürettiği ve çevre köylerden gelen Kars ürünlerini satıyor. Bizzat hepsinin tadına baktım. Tereyağından balına, Kaşarından, her çeşit peynirine kadar tüm Kars lezzetlerini sipariş edebilirsiniz. Anlaşmalı kargo ile Türkiye’nin her bölgesine gönderebiliyor. (Sip. İçin: 0 535 727 02 18) Benim selamımı söylemeyi unutmayın.)

Kars Yöresel yemekleri :

Kars Döneri: Bir önceki Gün ise Artvin kuzu döneri yemiştim. İkisinin de yeri ayrı o kadar lezzetlilerdi ki kıyaslama bile yapamadım. Bölgenin yetişmiş hayvanından yapılan tüm et yemekleri enfess.

Kars Kazı (Kurutulmuş): Kars kazını yeme şansımda oldu. Hemde yöresel olarak evde yapılmış.

kars-kazı-yemeği kars gezilecek yerler

Umaç helvası:

Una kavurma işlemi yerine, hamur gibi yoğurma işlemi uygulanır. Püf noktalarından birisi de hazırlanan unlu hamurun kızgın yağın içine dökülmesidir. Ve sonra da şekerli su ile buluşturulur.  Müthiş bir kokusu var.

 • Hörre: Yapımı kolay ve zahmetsiz olan bu çorba haftada en az 2-3 kez pişer Kars evlerinde. Üzerine de yağ gezdirildiğinde, yeme de yanında yat olur.
 • Kars ketesi: Sabah, akşam fark etmeden yenir. Ancak çayın yanında da bir başka yenir.
 • Hangel: İncecik açılan hamurlar, sıcak suda haşlanıyor ve sonrasında yoğurt ile buluşturuluyor. Üzerine ise kavrulan soğanlı harç ekleniyor. Yapımı basit gibi gözükse de aslında hiç de kolay değil.
 • Haşıl: Kış yemeği için yapılan hazırlıkların başında gelen haşıl, buğdaydan hazırlanan farklı bir bulgurun suda pişirilerek tereyağı ile birleştirilmesinden yapılıyor.Üzerine de sarımsaklı yoğurt dökülüyor.
 • Feselli:Ardahan yöresinde de yapılan bu güzel hamur işi, kare olarak da kesilebiliyor. İçine yağ eklenen mayalı hamur sacın üzerinde yavaş yavaş pişiyor.
 • Hasuda: Pekmezli olanı da bulunan bu tatlının Hazırlanışı şerbetin içine unun girmesiyle oluşan bu tatlı son derece kolaydır.
 • Kars katmeri:5 kat açılan incecik yufkalar, rulo şeklinde tepsiye yerleştirilir. Diğer katmerlerden de farkı aslında tam olarak budur. Çayla güzel gider…
 • Nezik: Feselliden farkı, kullanılan hamurun su yerine kaymakla açılmasıdır. Lezzetini de zaten buradan alır. Biraz bekletilen hamur kalın bir yufka biçiminde açılır. Açılan yufkalar doğrudan sacın üzerinde ters düz edilerek pişirilir.

Bunun gibi birçok farklı lezzetleri de var. Et ve Hamur üzerine kurulmuş bu lezzet diyarında 3 günde 3 kilo almışım.

Kars gezilecek yerler aslında daha da çok. Ben 4 gün Kars ve çevresini gezmeye çalıştım. Hatta bin gün Çıldır tarafından AKTAŞ sınır kapısından Gürcistan’a geçtik arabamızla. Tüm belgeleriyle Araba ile Gürcistan’a geçiş işlemleri hakkında ki yazımı okuyabilirsiniz.

 

Ayrıntılı Araba ile Gürcistan geçiş işlemleri hakkındaki yazımı da okuyunuz.

 

fiat-punto-gürcistan-sınır- kars gezilecek yerler

Gürcistan Kars çıldır sınır kapısı

Kars otelleri ve güncel konaklama fiyatları

Böyle tarih ve kültür dolu bir şehri gezmek için en az bir iki gece konaklamak gerekiyor. Özellikle Rus mimarisinin tarihi otellerinde de kalabileceğiniz Kars konaklama imkanlarından bahsedeyim. Kars otelleri için hazırladığım google maps otelleri haritasında seçtiğiniz otelin, fiyatları, iletişim ve yol bilgileri ile yorumlarını görebilirsiniz.

Güncel ve Online Kars otelleri için haritayı tıklayınız. 

kars oteller haritası kars gezilecek yerler

 

Kars Restoran ve Lokantaları Haritası 

Kars restoranlar ve lokantaları haritası ile istediğiniz yeri seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. Bölgenin tüm yöresel lezzetlerini de bulabileceğiniz lokanta ve restoranlarında değişen fiyatları ile her bütçeye uygun yemek seçenekleri bulunuyor.

2022 yılı Güncel ve online Erzincan restoranları için haritayı tıklayınız.

kars restoranları ve kars gezilecek yerler

 

Kars nerede ve nasıl gidilir ?

Türkiye ve Doğu Anadolu’nun kültür mirası şehri olan Kars tarihi ve kültürü ile bir çok ziyaretçiyi kendine çekmeyi başarmış. Özellikle Kış ve bahar aylarında kültür turları adı altında bir çok turlar düzenleniyor.  Doğu Ekspiresi turlarının en önemli durağı olan Kars’a her türlü ulaşım mevcut.

 • Otobüs ile ulaşım;  Türkiye’deki büyük şehirlerin hepsinden Kars’a otobüs bulabilirsiniz.
 • Tren ile Ulaşım : Doğu eksper rotası üzerinde bulunan Karsa tren seferleri düzenli olarak düzenleniyor.

Araba ile Kars kaç km. nasıl gidilir ? 

 • Erzurum Kars arası kaç km. 259 km. 3 saat 25 dk.
 • Ağrı Kars arası kaç km. 214 km. 2 saat 45 dk
 • Ardahan Kars arası kaç km. 90 km. 1 saat 10 dk,
 • Artvin Kars arası kaç km. 205 km. 3 saat 15 dk.
 • Iğdır Kars arası kaç km. 136 km. 1 saat 45 dk.
 • Trabzon Kars arası kaç km. 464 km. 6 saat 10 dk.
 • Ankara Kars arası kaç km. 1079 km. 12 saat,
 • İstanbul Kars arası kaç km. 1,437 km. 16 saat. 

kars nerede nasıl gidilir

 

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

 

1 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Araba ile Türkiye Turu tatili nasıl güzel ve ucuz olur

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478