google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Karadenizin incisi Akçaabat gezilecek yerler

Karadeniz’in İncisi Akçaabat gezilecek yerler

Karadenizin incisi Akçaabat gezilecek yerler için Trabzon’dayız. Akçaabat tarihi, doğası ve köftesi ile gezi notlarımı paylaşayım.

Doğu Karadeniz turumun ilk başlangıç noktasıydı. Kocaeli’den çıkmıştım yola gecenin bir yarısı.  1000 km. yolu 2 mola ile bitirdiğimde  öğlen olmuştu bile. Bir açıktım ki! sormayın. Yol boyunca Burnumda tüttü zaten Karadeniz incisi Akçaabat’ın meşhur köftesi. Yapılacaklar arasında ilk sıradaydı.

akçaabat kftesi zigana restoran

 

Birçok meşhur ustasının yanında tur rehber arkadaşımın tavsiyesi üzerine kayalıklar üzerinde asansörle çıkılabilen ve köfteleri beklerken de müthiş manzarasını seyrettiğim Zigana restorandı. Bu lezzetlerden yazımın sonunda genişçe bahsedeceğim.

 

akçaabat balıkçı limanı sahil

Benim Gözümden Akçaabat nasıl bir yer?

Bence Doğu Karadeniz buradan başlar. Trabzon Azgın Karadeniz’in hırçınlığıyla yeşilin her tonu ile dağlar arasında kurulmuş modern bir şehir.  Yeşil ve mavinin arasında kalan bu güzel kent doğal limanıyla denizcilerin güvenli limanı olmuş her zaman.

 

 

akçaabat sahilleri trabzon

Trabzon’da Tarihi Akçaabat Orta Mahalle;

Akçaabat‘ın Eski sokaklarını gezmek istedim. Biraz yukarılara yürüyerek Orta Mahalle’nin çiçek kokulu sokaklarında konakların arasında yürümeye başladım. Tarihe tanıklık etmiş bu evler denize karşı dizilmiş küçük bahçeleriyle.  Sokaklarında dolaşırken rengarenk sarmaşık gülleri dikkatimi çekti hep. Sokakları ve evleri restore edilmiş konakları ile ayrı bir keyif vermiş. Sit alanı ile koruma altına alınan Orta Mahallede bulunan evler, sokaklar, merdivenler, çeşmeler, duvarlar ve birçok yapıları ile tarihi gözler önüne seriyor. Orta Mahallenin sokaklarında benim gibi tarihe yolculuk yapın derim.

akçaabat orta mahalle

akçaabat orta mahalle

Akçaabat Sahilleri;

Deniz kokan sahillerin de yorgunluk atan Akçaabat’lılara gün batımında eşlik ettim. Arkamı dağlara alarak Karadeniz’in sonsuzluğuna bakmaya başladım. Değmeyin keyfime… Sahili o kadar güzel ki! Yeşil alanları parkları, kilometrelerce sahil ve dinlenme alanları müthiş. Hele akşamüstü gün batımıyla şenlenen sahillerde çeşitli etkinlere de rastlayabilirsiniz. 

akçaabat sahil düzenlemesi

akçaabat balıkçı limanı

Akçaabat Tarihi Yerleri;

Tarihi yerlerine baktğımız da Akçakale Selçuklu Devletinden korunmak amacıyla 1297-1330 yılları arasında İmparator Aleksisos tarafından yaptırılmış. Moloz ve kesme taştan inşa edilmiş kale içinde Fatih Sultan Mehmet’in komutanlarından Mahmut Paşa’nın mezarı bulunuyor. Denize karşı bu kaleyi de görmeden olmazdı tabi ki. Müze kartınız yanınızda olsun derim.

Karadeniz incisi akçaabat kalesi

Akçaabat Kalesi

Karadenizin incisi Akçaabat Gizli Güzellik Sera Gölü;

Akçaabat’ın gizli cenneti adeta. Sera gölü  Akçaabat’a 5 km uzaklıkta Yıldızlı beldesi tarafından gidiyorsunuz. Burası aslında 1950 yılların da oluşmuş bir set gölü. Çevresinde piknik alanları, göl üzerinde sandallar ile yeşile ve kır çiçeklerine boğulmuş gizli bir cennet.  Çevresindeki  bir çok dinlenme tesisleri ile halkı içine almış bir yer.

akçaabat sera gölü trabzon

sera gölü akçaabat tesisleri

Meşhur Hıdırnebi Yaylası ve Şenlikleri;

Karadeniz yaylasız olmaz tabi. Turistik tesislerden dolayı biraz bozulmuş ama yinede tadını çıkarmak gerek Hıdırnebi Yaylası’nın. Akçaabat’tan yarım saate çıkabiliyorsunuz aracınızla. Benim zamanlamam tutmadı ama her yıl 19-20 Temmuz tarihlerinde  Hıdırnebi şenliklerini kaçırmayın derim. Yöresel lezzetlerinin yanında horon yanında hediye olur size. Ben her yaylaya çıkışımda yere uzanır göğü seyrederim. Tüm elektriğimi toprağa verip kır çiçekleri kokusuyla resetlerim kendimi. Aç kapa her zaman iyi gelir bize. Yani hayata yeniden başlarım.

hidirnebi-yaylasi kamp akçaabat

hidirnebi-yaylasi kamp akçaabat

Karadenizin incisi Akçaabat

Çalköy Mağarası:

Yok böyle bir yer. Neden mi? Türkiye’nin en büyük mağaraları arasında. Çalköy Mağarasına.  1 saat sürmez aracınızla veya şehir merkezinden kalan araçlarla gitmeniz. Mağara uzunluğu 1000 m. Kadar.  İçerisinde bulunan Sarkıtlar Alanya’daki Damlataş ve Dimçayı mağaralarında ki gibi on birlerce yıl içerisinde oluşmuş.  İçerisinden birde küçük dere, gölet ve çağlayan bulunan Çalköy mağarası 1050 m. rakımda Çalköy beldesinde. Bu muhteşem güzellikleri ve mağarayı gezebilmek için içerisine ışıklandırmalı yürüyüş yolları yapılmış. Böyle keyifli ve egzotik bir doğal mucizeyi görmeden olmazdı tabi ki. Şiddetle tavsiye ederim.  

Çalköy Mağarası giriş ücreti 2019: 

Bu arada giriş ücretli 2018 fiyatı 7.5 tl.

Bu yıl ise; 10 tl. yapılması planlanıyor.

 

çaköy mağarası akçaabat trabzon Karadenizin incisi Akçaabat

alıntı

çaköy mağarası akçaabat trabzon Karadenizin incisi Akçaabat

çaköy mağarası akçaabat trabzon

Karadenizin incisi Akçaabat

Akçaabat yöresel lezzetleri:

Akçaabat köftesi:  Lezzetinin sırrı köftenin içine konan sarımsakta saklı olduğunu söylüyorlar.

Akçaabat zigana restoran

Kukuca: Bal kabağının mısırla birlikte ezilip üzerine şeker ve süt ilave edilerek yapılan bir tatlıdır.

Kefal ekşilisi: Yuvarlak kesilen balıkların tepsinin altına dizilip soğan, domates, biber ve maydanozun ile birlikte bol limon ile pişirilmesiyle yapılıyor.

Palamut dolması: Ceviz içi, kuş üzümü, yenibahar, ile palamutun içi doldurularak yapılır.

Laz böreği: adına aldanmayın tatlı olduğu çayın yanında değilde yemek üstüne tatlı niyetine..

Peynirli Trabzon pidesi: Mayalı hamurun köy peyniri ile buluşmasıyla yapılır. Tereyağı ve üzerine yumurtada kırılabilir.

Kuymak: mısır unu, tereyağı ve Trabzon peyniriyle (kolot peyniri) yapılan enfes bir yiyecektir.

Pazılı kaygana: Pazılı kaygana da bir diğer ağır oyuncu mısır unu, kuru ve taze nanenin pazıya eşlik edilmesiyle yapılır.

Karalahana çorbası: çerisinde ince kıyılmış karalahana, mısır unu, barbunya ve kurutulmuş acı biber bulunan, mısır ekmeğiyle yapılır.

Karadenizin incisi Akçaabat gezilecek yerler için Trabzon’dayız. Akçaabat tarihi, doğası ve köftesi ile gezi notlarımı paylaştım. 


Beni, yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net  hesabımı takip edebilirsiniz.


Yakın Çevrede Gezilebilecek Yerler

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler