google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Araba ile Karadeniz Doğuanadolu Turu

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu Turu 4280 km.

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu turu olarak, rota üzerinde nerelere gidilir? kaç km ve saat sürer? nereler gezilir? haritalı gezi notlarım.

Şu an anlatacağım rota Karadeniz Doğu Anadolu Turu. Ben yıllardır eski arabam ile karış karış Türkiye’nin cennet köşelerini geziyorum. Bu turlarda yaptığım rotaları, rotalar üzerinde gezilecek doğa, tarih ve kültürel yerleri kilometrelerine kadar sıraladım sizler için.

Bu yıl ki planladığım rota üzerinde doğaçlama kararlar vererek  küçük değişikliklerle  tamamladım. (2018 Temmuz) 9 gün  4280 km süren yolculuğumda doğa aşığı olarak birçok cennet köşe gezdim.

Şelaler, Mağaralar, Yaylalar, Kaleler, Türbeler, Tarihi bir çok yerlerle birlikte  Kars Çıldır üzerinden Gürcistan’a da geçerek  40 km kadar içeride ki Ahırkelek şehrini de gezme fırsatım oldu. Bu turumda yaklaşık  1300 kare fotoğraf ve bir çok doğa güzelliğini de amatörce de olsa anlatımlı videolar çektim. İlk durağım olan Sinop’un tarihi ve doğa güzellikleriyle başladım yazmaya. Gezdiğim rota üzerinden sırasıyla  yazmaya başlayacağım..

Karadeniz Doğuanadolu Turu için bir sabah erkenden Kocaeli’den çıktım yollara. (9 gün 4280 km)

İlk durak Sinop (580 km. 6 saat 49 dk)

Sinop’a gelmeden önce Çok merak ettiğim ve Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olan Ayancık’ta ki İnaltı Mağarasına geldim. 40 metre yüksekliği ve 600 metre derinliği ile turizme açılmış bu mağara “Dehşetül Vahşet” gibiydi benim için. Anlatımlı videomu ekliyorum. inanılmaz.

Sonra ise Sinop’un doğal güzelliklerini gezmeye devam.

Gelelim Sinop Erfelek Tatlıca şelalelerine..

Tam bir doğa harikası bu şelaleleri görmeden olmaz tabi. Amatörce ilk anlatımlı videolarımdan biri olarak doğasını anlatmaya çalıştım.

İki doğal güzellik sonrası Sinop‘a giriş yapalım artık…

Sinop‘ta adı efsanelerle anılan ve birçok film ve diziye mekan olan Sinop Cezaevi‘ni muhakkak gezin. Müze kartınız yok ise ücretli bilginiz olsun. Sinop kalesi ve sahilde tekne turlarıyla akşam sefası yapabilirsiniz.

sinop-cezaevi-turluyorum.ne

Sinop plajları ve koyları da harika.. Özellikle Hamsilos koyu. Turumum ilk deniz keyfini burada yaptım. Sinop gezilecek yerler ile ilgili yayınım da tüm ayrıntıları okuyabilirsiniz.

Sinop’tan sonra Bafra Samsun’dayız.  (110 km. 1 saat 20.dk)

Bafra‘ya gelmemin sebebi aslında takipçilerimden Ümit Polat’ın daveti üzerineydi. Bafrayı bana ümit Kardeşim gezdirdi. Batık minaresi, çarşısı, meşhur pidesi, Kızılırmak ve Kuş cenneti doğal parkı gezebilirsiniz. ve tarihi yerlerini dolaştık.

batık-minare-samsun-bafra

Geçelim Samsun’a (50 Km. 1 saat)

Samsun gezilecek yerler oldukça çok. Asıl amacım Doğu Anadoluyu gezmek olduğu için Karadeniz’i hızlı geçiyorum aslında.  Daha öncede birkaç gez gezmiştim. Ama Samsun’da yine çok yere uğradım.  Teleferik ile Amisos Tepesi, Amazon Kadınlar Müzesi, İlkadım Atatürk Samsuna çıkış anıtları gibi birkaç yeri daha gezdim. Ayrıntılı yayınım için Samsun Gezilecek yerleri okuyabilirsiniz.

samsun-gezilecek-yerler

Şimdi ise Ordu’ya geçelim. (150 km. 1 saat 50 dk)

İlk görülmesi gereken yerlerden biri meşhur Boztepe. Tüm orduyu ayaklarınızın altına seren Boztepe’de yöresel bir çok lezzeti de bulabilirsiniz. Ulugöl tabiat parkı, Gaga gölü, Yason burnu ve klisesi, Ohtamış Şelalesi gibi doğaya hayran kalacağınız birçok yeri var.

boztepe-turluyorum.net

Şimdi sırada Giresun ve yaylaları. (50 km. 45 dk)

Giresun‘un öncelikle yaylalarını gezmek istedim. En meşhurlarından  Kümbet, Sis dağı ve Koçkayası Tabiat Parkını tavsiye ediyorum.

koçkayası-parkı

Giresun yaylaları haricinde ise Giresun adası, Kalesi, Tirebolu kalesi, Kuzualan şelalesi ve Meryam Ana Manastırını gezebilirsiniz.

Trabzona geçelim. (130 km. 1.40 dk)

Trabzon‘un doğası, tarihi, kültürü ile başlı başına ayrı bir tur gerektirir.  Kısa sürede öncelikle Atatürk Köşkü, Etnografya Müzesi, sonrası Uzungöl‘e çıkabilirsiniz. Hatta gerçek bir yayla görmek istiyorsanız. Uzungöl’den yukarı Garester Yaylası‘na çıkabilirsiniz. Bu yayla yolu zorlu olduğu için yazın Uzugöl’den minibüsten kalkıyor bilginiz olsun.

garester yaylası uzungöll

Garester Yaylası 2200 mt. Uzungöl

Sırada Rize var. (80 km. 1 saat)

Rize gezimize yine Karadeniz dağlarına çıkmak lazım. En meşhurlarından Ayder Yaylası‘na çıkalım. Hatta çıkarken Fırtına vadisinde kırmızı benekli alabalık yiyelim, Tarihi Zilkale‘ye uğrayın. Fırtına deresinde benim gibi Rafting  yapıp. Ayder‘den sonra ise Kaçkar Dağları Milli Parkı‘nda kamp bile yapabilirsiniz. Pokut Yaylasını da es geçmeyelim.

ayder-yaylasi- neler yapılır

Karadeniz’de son durak  Borçka ve Artvin (160 km. 2 saat 20 dk)

Artvin çok geniş bir yer aslında burada kısa tur olmaz. Direk Borçka Karagöle gidebilirsiniz. Müthiş doğasıyla Masal gibi bir yer inanın.

Borçka veya Artvin’de de olur  Meşhur kuzu döneri ve yağlı dedikleri pidesinden yiyebilirsiniz.

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu turu

Borçka’dan Artvin’e geçip  (35 km. 40 dk.) ilk olarak  Atatepe’ye çıkın. Eşsiz manzarasıyla Türkiye’nin en büyük Atatürk Heykelini göreceksiniz.

atatepe-artvin-turluyorum.n

Artvin özellikle doğal güzellikleriyle ne çıkıyor. Geniş alanlara dağılmış olan bu güzelliklerden birini seçip gidebilirsiniz bu turda. Cehennem Deresi Kanyonu, Şavşat Karagöl Tabiat alanı (bu Ardahan’dan doğuya geçeceğimiz için yol üstünde),  Çifte köprü, Delikli Kaya, Arşiyan Yaylası ve yine yol üstü Şavşat girişinde Satlet Kalesini görebilirsiniz.

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu turu şavşat-yaylaları-4-artvin

Artvin’den Doğu Anadolu‘ya geçelim artık. Ardahan‘dayız. (120 km. 2 saat 10 dk)

Ardahan‘da Akçakale ada şehri ile Çıldır Gölü müthiş Yaz ve kış ayrı bir güzel. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kaleleri ile meşhur. Ardahan Kalesi, Şeytan Kalesi, Taşköprü Kitabeleri ve kalecik kaleleri var.

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu turu çıldır akçakale ada şehri

Ardahan’dan Kars’a geçelim. (90 km. 1 saat 10 dk)

Kars efsane bir şehir. Tarihine, kültürüne ve lezzetlerine doyamadım. Asker arkadaşım Ömer Adıgüzelli karşıladı beni.  Bana rehberlik yapan Ömer ile gezdik Kars ve çevresini. Hatta Gürcistan‘a geçip arabayla Ahırkala şehrinde dolaştık.  Kars gezisine Kalesiyle başlayalım. Tüm Kars’ı görebileceğiniz tek yer bu kale.

kars-kalesi

Kars Kalesi

Ebu Hasan Harakani Türbesini, Kümbet Camii, Rus mimarisiyle dolu eski Kars sokaklarını, Sarıkamış Kayak merkezi ve Anı Harabeleri’ni gezebilirsiniz.

 

Kars’ yöresel lezzetleri müthiş. Özellikle kurutulmuş Kars Kazı ile ilgili yapılan yemekler için Kaz evlerine gidebilirsiniz.

Çıldır ilçesi Üzerinden Aktaş Sınır Kapısı ile Gürcistan Ahırkelek şehrini gezdik ( 64 km. 1 saat)

(Ardahan’dan geçmek lazım buraya. Bizim spontane geliştiği için Kars’tan geçtik 2 saatlik yol ile)

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu turu Gürcistan ahırkelek

Gürcistan Ahırkelek

Çıldır Aktaş sınır kapısından sonra 45 km içeride bir şehir.

Aslında gezilecek görülecek bir yer değil.  Daha önce Batum‘a da gittim burası Batum yanında köy gibiydi.

Neyse Kars’a geri döndükten sonra Çok merek ettiğim Ağrı Doğubeyazıt’ a geçiyoruz.

Kars’tan Ağrı Doğubeyazıt’ a geçiyoruz.  8187 km. 2 saat 20 dk)

Doğubeyazıt‘a gelmek istememin sebebi meşhur İshakpaşa Sarayı. Ağrı Dağı manzaralı Sarayın daha önce videolarını ve fotoğraflarını görmüş ve beni kesmemişti. Tarih tutkum beni aynı Ani Harabeleri gibi buraya da sürükledi.

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu turu İshakpaşa-Sarayı Doğubeyazıt Ağrı

İshakpaşa-Sarayı Doğubeyazıt Ağrı

Burayla ilgili ayrıntılı yazımı okuyabilirsiniz.

Doğubeyazıt‘tan Van‘a inmek vardı ama imkanlar tükenince dönüşe geçmek gerekti artık. Ben Ağrı’dan tekrar Kars’a geri döndüm Asker arkadaşım ile birlikte. Dönüşü ise Erzurum – Erzincan üzerinden dönmeyi planlıyorum.

Kars’dan Erzurum’a Geçelim (200 km. 2 saat 30 dk)

Erzurum’da en çok merak ettiğim yerdi Tortum Şelalesi. Şehri dolaşmadan önce direk olarak Dünyanın 3. büyük şelalesi olan Tortum Şelalesine gittim. (70 km. 1 saat) Yol yorgunluklarımı genelde bu tür doğa harikası yerlerde geçiririm. Buranın hayranlığını ise yine amatörce çektiğim bu anlatımlı video ile anlatmaya çalıştım.

Erzurum gezilecek yerleri arasında tarihi yerler öne çıkıyor.

Tarihi üç kümbetler, Sarı gelin konağı, çift minareli medrese ve Erzurum Kalesi’ni yürüyerek aynı anda gezebilirsiniz. Ayrıca; Erzurum Kongre Binasını, Atatürk Evi’ni ve Yakutiye’ Medresesini de gezebilirsiniz. Erzurum‘a daha fazla vakit ayırırım derseniz mevsimine göre Palandöken kayak merkezi ve Ilıca kaplıcalarına da gidebilirsiniz.

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu turu üç-kümbetler-erzurum-3

Dönüş yolunda şimdiki gezeceğimiz yer Erzincan (190 km  2 saat 10 dk)

Erzincan’a ben çok vakit ayıramadım. Sadece şehrini gezebildim biraz ama size diğer gezilecek yerlerinden de bahsedeceğim. Gelir gelmez nefis dönerinden yedim hemen.

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu turu erzincan-piri-sami

Erzincan Piri Sami Türbesi

Karanlık Kanyon, Ekşi su, Gürlevik Şelalesi ve Aygır Gölü gibi Doğal güzellikleri yanında Mama Hatun Kervansarayı, Melik Gazi Türbesi, Kemah Kalesi’ni de görebilirsiniz.

Burdan sonra Sivas-Yozgat üzerinden dönmek vardı ama Amasya’ya hiç gitmemiştim ve bir anlık karar ile Amasya için Su şehri ve Niksar’a da uğrayarak Amasya’ya geldim. (360 km 4 saat 10 dk)

Şehzadeler şehri Amasya‘dayım. Karadeniz ve Doğu Anadolu turu sonunda Amasya Cila gibi geldi bana. Doğası ve kültürü gezdiğim yerlerden çok farklıydı.  Fotoğraf çekmeye doyamadığım Amasya’da Yeşilırmak kıyısındaki tarihi konakları ve yalı boyu evlerini, hemen üzerindeki dağlara oyulmuş kral mezarlarını ve arabayla 20 dk. çıkabileceğiniz Tarih Amasya Kalesini kesinlikle gezmelisiniz.

amasya-kapak-yeni

Ayrıca 2. Beyazıt cami ve külliyesini de gezebilirsiniz. Amasya doğası gereği meyve bahçeleriyle dolu. Elmasını söylemeye bile gerek yok.  Birde hepimizin bildiği Ferhat ile Şirin’in efsanesinin yaşandığı yerdir Amasya.

Uzun bir yolculuk sonucu geldiğim Amasya Karadeniz Doğuanadolu Turumun son iliydi. Buradan kürkçü dükkanı evime dönüş zamanı gelmişti. (570 km. 6 saat 10 dk) ile bir sabaha karşı eve sağ sağlim 9. günde ulaştım.

Ne kadar Harcadım;

4280 km. Karadeniz Doğuanadolu Turu için 9 gün boyunca yeme içme ve dizel olan arabamın yakıt masrafları dahil 1900 tl harcadım (Temmuz 2018) 1050 tl si yakıt olan masraflar için bazılarınıza inanılmaz gelebilir. Bunun için Araba ile tatil nasıl güzel ve ucuz olur yazımı okuyunuz.

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu turu olarak, rota üzerinde nerelere gidilir? kaç km ve saat sürer? nereler gezilir? haritalı gezi notlarımı aktarmaya çalıştım.


Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;

instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net  hesabımı takip edebilirsiniz.


Yakın Çevrede Gezilebilecek Yerler

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler