Karadeniz Doğası ve Kültürüyle araba turu

Karadeniz Doğası ve Kültürüyle araba turu

Doğa sevdalısı bir gezgin olarak Türkiye’nin dört bir yanını yıllardır geziyorum. Araba ile Karadeniz turu yaparak doğası ve kültürünü gezelim.

Araba ile her gün bir yer gezerek çıktığımız bu turda Karadeniz yaylalarını, şelalelerini, doğasını, kültürünü, tarihini ve yöresel yemek ve lezzetlerin rotasını çizeceğim.

Büyük bir zevkle yaptığım bu gezi rotasını kilometre ve saat mesafeleri  ile nerede ne yapılır?  Hadi Başlayalım.. (Karadeniz Doğası ve Kültürüyle araba turu)

 

Karadeniz Batum rotası, Araba ile tatilOrta ve Doğu Karadeniz turu için  Kocaeli’den çıktım yollara  İlk olarak Samsun geldiğimizde (7 saat 630 km.)  Meydan da bulunan ATATÜRK Heykelini görebiliriz. Sonrasında doğu park alanı içinde yer alan ATAMIZI Samsun’a ulaştıran aslına uygun olarak yapılan Bandırma Vapurunu görmeden olmaz. Kısa bir şehir turu atabiliriz. Teleferikle Amisos tepesine çıkıp  Amazon kadın heykelleri ve müzesine de uğrayabilirsiniz.samsun-amisos-tepesi-kapak-

Samsun-Amisos-Tepesi-

Samsun Amisos Tepesi ayrıntı yayınım için tıklayınız 

Ordu’ya Geçiyoruz (2,30 saat 150 km) 

Ordu kentinin sembolü olan “Boztepe’ye Çıkmalı Şu Orduya Bakmalı” sözünün mekanı olan Boztepe’ye çıkmak şart. Teleferikle 2350 metre, 500 metre yükseğe çıkıp Ordu’yu ve Karadeniz’i ayaklarımızın altında hissedeceğiz. Ordu çarşı ve sahilide mevsimine göre oldukça keyiflidir.

 

ordu-boztepe-kapak

Ordu-Boztepe

Ordu Boztepe ayrıntılı gezi notlarım için tıklayınız.  

Karadeniz Doğası ve Kültürüyle araba turu

Sonra kirazın ve fındığın ana vatanı olan Giresun’a ulaşıyoruz. ( 45 dk 50 km.) 

Giresun’dan geçerken bir yanımızda yakın tarihimizin bir parçası olmuş olan Topal Osman’ın Mezarının da içinde bulunduğu Giresun Kalesi’ne gidebiliriz, Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası’ndan sonra Karadeniz’in en büyük şehri olan 

 

Koçkayası-tabiat-parkı-Gire

Koçkayası-tabiat-parkı-Giresun

Ayrıntılı Giresun Gezi notlarım için tıklayınız.

Trabzon’a  geçebiliriz.  (2 saat, 150 km).

Asıl ayrıntılı gezimiz buradan başlıyor.

Karadeniz’in en eski müzelerinden olan  ve 13.yy da yapılmış, 1572’de camiye çevrilmiş, 1964 tarihinde müzeye çevrilmiş olan Ayasofya Müzesi farklılığıyla ön plana çıkıyor. İçinde yaşayan tarih insanı etkiliyor.  Müze gerçekten gezilmesi gereken yerlerden biri.Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon çarşısında şehri tanımak için dolaşabiliriz. Soğuksu Mevkiinde ki Atatürk Köşkü var.Kapak sayfada da tanıtımını yaptığım köşkü cennet köşelerde de anlatacağım. Ulu Önder bu köşkte 1924 ve 1930’da iki kez ziyaret etmiş,1937 yılında burada kalmış, vasiyetinin bir kısmını da bu köşkte yazmış. Görevliler bilgilendirme yapıyorlar. Köşk’ün mimarisi ve bahçesi sizleri büyüleyecek. 

Ayrıntılı Atatürk Köşkü gezi notlarım için tıklayınız.

 

trabzon-atatürk-evi-kapak

Trabzon-Atatürk-Köşkü

Altındere Milli Parkı ve Sümela Manastırı

Trabzon Maçka’da bulunan Altındere Milli Parkına gidebiliriz. (40 dk. 30 km) Yeşilliklerin içinde bulunan Karadağ’ın eteklerine kaya oyularak inşa edilmiş olan Sümela Manastırı’nın mimari harikasını gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. 1250 m. yükseklikte bulunan Sümela Manastırını gezerken İçerisindeki bilgi tabelalarını ve oradaki rehberlerin anlatımlarını kaçırmayın. Bu tür yerler için Müze Kartınız yanınızda olsun.Sümela-manastırı-Trabzon

Sümela-Manastırı-Trabzon

Sümela Manastırı ayrıntılı gezi notlarım için tıklayınız. 

Bir çok çay fabrikaları var.

Sürmene’de bulunan (30 dk 40 km) Kooperatif Çay Fabrikasının satış mağazası var yol üstünde. Görevliler  rica ederseniz fabrikayı da gezdiriyorlar. Meşhur bıçak atölyeleri ve satış mağazalarına da uğrayabilirsiniz. 

Karadeniz yaylaları ve Uzungöl’e geçebiliriz. (1,30 saat 60 km)

Dağların arasından çıkan yol ile Uzungöl’e ulaşıyoruz. Size burada saç kavurmayı öneririm. Tadı hala damağımda.. Yukarı Kaçkar Yaylaları na da çıkabilirsiniz. Ama size tavsiyem buradan minibüslerle bu Lustra ve Garaster Yaylalarına muhakkak çıkın. 2400 metredeki Soğanlı dağlarında bulunan bu yaylalar  hala doğallığını koruyor.  Yol güzergahımız üzerinde bir çok yayla daha görme şansınız olacaktır.

 

trabzon-uzungöl

Trabzo-Uzungöl

Ayrıntılı Uzungöl gezi notlarım için tıklayınız 

Rize’ye geçelim.  (1,40 saat. 70 km.)

Rize’ye geldiğimizde yol kenarında tepelere doğru çay bahçelerini görebilirsiniz.  Gelmişken Rize’yi de dolaşalım biraz. Çarşısında  Rize bezi ile yapılmış yöresel kıyafetler oldukça ilgi çekici. Ardeşen üzerinden doğa güzellikleri arasında bulunan Ayder Yaylası’na doğru yola çıkıyoruz. (1,30 saat 75 km) Fırtına Deresi’ni takip ederken kestane, kızılağaç, doğu ladini gibi Doğu Karadeniz bitki örtüsünün içinde tarihi Osmanlı Taş köprülerinden Mikronveya Kale Köprüsü görülmeye değer.

Ayder ve Gelin Düveni Şelalesi

Kaçkar Dağları’nın en güzel noktasından biri olan Ayder Yaylasında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yapılaşması süren bu yaylanın doğal ortamı bozulmadan görmenizi tavsiye ederim. Gelin Düveni Şelalesi ve diğer şelaleleri görebilirsiniz. Ayder Yaylasında kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz. Karadeniz‘in en güzel vadilerinden Fırtına Deresi’nin yanında öğle yemeğini denk getirirseniz  yöresel lezzetler olan Muhlama, Laz böreği, Kara Lahana Sarması, Kırmızı Benekli Alabalığının tadına bakabilirsiniz. Buradaki restoranlardan özellikle isteyin fiyatı biraz farklıdır ama değer. (kırmızı benekli alabalık müthişş)

ayder-yaylası

Ayrıntılı Ayder Yaylası gezi notlarım için tıklayınız.

Bu bölgede gezilecek o kadar çok doğa harikası var ki.. Hangi birini gezeceksiniz, Şenyuva Köyü’nü görerek Fırtına Vadisi’nin vahşi doğasında yükselen Zilkale’ye gidebiliriz. Zilkale’nin Kartal Yuvasını andıran görüntüsüne hayran kalacaksınız. Köy de çay içebiliriz. Harika manzaraya karşı çaylarınızı yudumladıktan sonra Karadeniz Bölgesinin en büyük taş köprülerinden biri olan Şenyuva Köprüsü’ne kısa bir yürüyüş ile geçebiliriz.Fırtına vadisi ve Rafting

Benim gibi adrenalin severler için ise Fırtına vadisine gelmişken Rafting yapmamak olmaz. Çeşitli lisanslı kurumların hizmet verdiği bu rafting oldukça keyifli ve eğlenceli. 1,5 saat süren rafting en son 70 Tl’ idi.

rafting-fırtına-vadisi-rize

rafting-fırtına-vadisi-rize

Ayrıntılı Fırtına Vadisi gezi notlarım için tıklayınız 

Gürcistan Batum’a geçiş;

Rize’den Batum’a doğru devam ediyoruz. (1 saat 70 km.) Batuma arabayla geçmenizi önermem. Yaya olarak Sarp sınır kapısından Tc. kimliğinizle rahatlıkla geçip, Gayet iyi Türkçe bilen taksileriyle Batum şehir merkezine geçebilirsiniz. Türk Lirasını Gürcistan para birimi olan LARİ’ye döviz bürolarından değiştirip. Çok ucuz fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz.

Arabayla Gürcistan’a geçiş işlemleri hakkındaki yazım için tıklayınız.

Hz. İsa’nın On İki Havarisinden biri olan St. Mathias`in mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio Apsaros Kalesi’ni  görebilirsiniz. Batum şehir merkezine ilerlerken Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri’ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü’nü göreceğiz. Batum şehir merkezinde Burada; Tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesi’ni, Tarihi Orta Camii, Tiyatro Binasını, Medea Heykeli’ni, Batum Limanı’nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa Meydanı’nı göreceğiz.Batum plajları da oldukça güzeldir. Karadeniz iklimini yerine daha sıcak bir Akdeniz iklimini yaşayabilirsiniz. Çoruh nehrinden sonra Karadeniz dağlarının bittiği için Batum oldukça sıcak bir yerdir. Bir gün önce yayla da üşürken Batum’a geçtiğinizde Akdeniz gibi sıcak bir iklimle karşılaşacaksınız.

 

batum-hopa-sınır-kapısı

Batum-Hopa-sınır-kapısı

Gizli Cennet Borçka Karagöl ve Mençuna Şelalesi

Batum dönüşünde bu bölgede benim hayran kaldığım Borçka KARAGÖL. İnanılmaz bir yer..(2 saat 90 km.) İlk gittiğimde beni buraya gömün demiştim.

Ayrıntılı Batum Gezi rehberim için tıklayınız 

 

borçka-karagöl-kapak

Ayrıntılı Borçka Karagöl gezi notlarım için tıklayınız. 

Sonra Mençuna Şelalesi’ne de uğraya bilirsiniz.Ben gitmedim oraya bir daha ki gidişimde muhakkak uğrayacağım. Yine aynı rota üzerinde çay bahçelerinin arasından geçecek ve isterseniz çay kesimi için yöresel halkla da tanışabiliriz. Lazca anlamı “Ulaşılamaz” olan Mençuna’ya vardığımızda göreceğimiz manzara ise tek kelimeyle harika olduğu söyleniyor.

Karadeniz Doğası ve Kültürüyle araba turu

Karadeniz’i Doğası ve Kültürüyle  gezdikten sonra dönüş Amasya Üzerinden;

Artık eve dönüşü Merzifon üzerinden Amasya da bir gece kalınıp kral kaya mezarları görülebilir..  (8 saat 620 km)

 

AMASYA-KAPAK-copy

Amasya ayrıntılı gezi notlarım için tıklayınız

 

Karadeniz’in doğası, tarihi ve kültürüyle arabayla yaptığımız bu rotayı tamamlamış olduk. Arabada kalarak yaptığım bu turda 5 gece 6 gün ve toplamda 3200 km. ile tamamlamış oldum. Karadeniz turunun dinlenmiş olarak geri dönüş.  (6 saat 600 km.)

Doğasına ve kültürüne hayranlığımı gizleyemediğim Karadeniz turumu çizdiğim rota ile anlatmaya çalıştım.

Araba ile her gün bir yer gezerek çıktığımız bu turda Karadeniz yaylalarını, şelalelerini, doğasını, kültürünü, tarihini ve yöresel yemek ve lezzetlerin rotasını bu şekilde gezmiş olduk.

Büyük bir zevkle yaptığım bu gezi rotasını kilometre ve saat mesafelerini yazmaya çalıştım. Bu rota oldukça keyifli ve kolay.

Bu yılda (2018 temmuz) Karadeniz turuna Doğu Anadoluyu ekleyerek bir tur daha yaptım. Yeni yerler ile yayınlarımı Karadeniz Bölgesi sayfamdan takip edebilirsiniz.

Karadeniz Doğası ve Kültürüyle araba turu

 

 

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

Ahmet Buğra 6 Ağustos 2019 at 10:25

Merhaba,
Tek bir sorum olacak size.
Gezseniz günler sürecek, yazsanız sayfalar sürecek Ordu ilini nasıl 3 satıra sığdırmayı başardınız? Gerçekten gittiyseniz Orduya çok yazık olmuş sadece Boztepeyi yazmanız. Zira Boztepeden hariç muhteşem yerleri vardır Ordu ilinin. Emeğinize saygı duymakla birlikte bu içeriğin cidden çok faydasız olduğunu söylemeliyim. Ayrıca Kirazın ve Fındığın anavatanı Giresun değildir.
Başarılar

  nihat 6 Ağustos 2019 at 13:20

  Merhaba tek soru altındaki onlarca sorunuz için teşekkür ederim.
  Amacım Orduyu tanıtmak değil. 6-7 günlük Karadeniz turunda yol üzeri uğranılacak yerleri anlatmaktı. Bırakın Karadiniz’i 1 haftada gezmeyi, sadece Ordu gibi Karadeniz’in incisi bir şehri 30 günde gezseniz biteremezsiniz.

  Bu yazımda Rota üzerindeki illeri tek tek gezmek değil, Şehirlerin yol üzerindeki belli başlı yerlerini görmeden geçmeyin demek için yapılmış bir rota. Bu yaz Ordu’yu gezme fırsatım oldu. Ordu gezi rehberi olarak bir makalem yayınlanak yakında. Bu yazımı okumanızı ve bu şekilde eleştirmenizi o zaman beklerim.

  Bir ili gezi rehberi tarzında yazacağım zaman o ili iyice gezerim. Sonra Tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla o zaman yazarım.
  Örneğin;
  https://turluyorum.net/kayseri-gezilecek-yerler/
  https://turluyorum.net/kastamonu-gezilecek-yerler/
  https://turluyorum.net/samsun-gezilecek-yerler/

  gibi Türkiye’de bir çok ilin gezi rehberi tarzında yazılarım oldu ve birçok ulusal site ve gazetelerde yayınlandı.

  Ayrıca Boztepe ile ilgili ayrıntılı bir yazım var sitede..
  https://turluyorum.net/ordu-boztepe-gezisi/

  İlginiz için teşekkürler.

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler