google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Trabzon Atatürk Köşkü giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon Atatürk köşkü gezi notlarımda tarihini, önemini, yapısını giriş ve ziyaret saatlerini, Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarını hatırlayalım.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün ölümünün 79. yıl dönümünü bu senede saygı ve özlemle anıyoruz..

Karadeniz turuma Trabzon Atatürk Köşkü ile başlamıştım. 

Size biraz köşkü anlatayım;

Trabzon doğasının ve  yöresel evlerinin yanında bir inci gibi parlıyordu farklı mimarisiyle. İnternette görmüştüm gitmeden önce. Çam ağaçlarının arasında bembeyaz rengiyle oluşturduğu kontrastla daha girişte etkiliyor insanı. Oysa ki mimarisinden ziyade anlamı daha büyüktü  ATATÜRK Köşkü’nün. Bahçesinin bir ucundan girip köşke doğru ilerlerken kapıda görevliler karşıladı bizi. Soğuksu mevkin de bulunan köşkte belli gruplar halinde rehber eşliğinde anlatmaya başlıyorlar. Böyle bir güzelliğin içindeki Ulu önder ATATÜRK’ün hatıraları ve eşyalarını görünce etkileniyor insan. Cumhuriyeti bize kazandıran Ulu önderimizin bir zamanlar bu odalarda kaldığını bilmek bile duygulandırıyor insanı.

 

trabzon-atatürk-evi-köşkü

Trabzon Atatürk Köşkü giriş ücreti 2019

Her gün açık olan Atatürk Köşkü  giriş ücreti 5 tl olarak devam ederken Müze Kartın geçmediğini de söyleyelim.

Trabzon Atatürk Köşkü  Nerede? Harita;

Soğuksu sırtlarında çam ağaçları arasındaki  Atatürk Köşkü Trabzon şehir merkezine 10 dk mesafede.

Atatürk köşkünün özelliklerini ve yaşanmışlıklarını araştırdım biraz. Kültür Bakanlığı’nın sitelerinden de alıntı yaparak Trabzon Atatürk Köşkü ’nün hikayesi şu şekilde..

Trabzon’da bulunan köşk 1913 yılında yaptırılmış ve 15 Eylül 1924 sabahı Cumhuriyetin ilanından sonra Trabzon’a gelen Atatürk’ü, eşi Latife hanımı ve Atatürk’ün yakın arkadaşlarını ağırlamış. Trabzon Soğuksu’da bulunan ve bodrum katıyla birlikte dört katlı olan köşkün üçüncü katında bulunan büyük odayı Atatürk yatak odası olarak kullanmış.

 

köşkü-trabzon-tarihi

 

Köşk aslen Özel İdare’ye aitmiş ancak Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretinden sonra Trabzon Belediyesince satın alınarak Atatürk’e hediye edilmiş. Atatürk 27 Kasım 1930 günü Samsun’dan Trabzon’a geldiği zaman, geceyi yine bu Köşkte geçirmiş, iki gece kaldıktan sonra, İstanbul’a dönmüş. Tapusu ve anahtarı Atatürk’e verildikten sonra köşk artık Atatürk köşkü adıyla tanınmış.

 

atatürk-köşkü-balkon-trabzon

İlk geldiğinde Mustafa Kemal Atatürk, Köşk’ün alt kat salonunda Trabzon Belediye Başkanı Kazazoğlu Hüseyin’in yaptığı konuşmaya cevaben “Efendiler, hemen bütün Trabzon halkını yekpare bir samimiyete kitlesi halinde gördüm. Kadınların, çocukların, ihtiyarların gözlerinde yaş gördüm. Bu ne yüksel duygu bu ne şefkat bu ne asalettir.” dedi ve Trabzonlulara teşekkür etti.

 

Trabzon-atatürk-evi--salon

Atatürk Trabzon’a son gelişinde ise 10 Haziran 1937’de doğruca kendi Köşküne gelmiş, iki gecesini bu Köşk’te geçirmişti. Bu iki gecenin ardından da “Mal ve Mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime bağışlamakla ferahlık duyacağım. İnsanın serveti kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha çok şeyler vermek istiyorum” diyerek, bütün mal ve mülk varlığını hazineye bağışladığını noter huzurunda tescil ettirmişti. Atatürk’ün ölümünden sonra da Trabzon Belediyesi, Atatürk köşkünü Atatürk Müzesi olarak ziyarete açmaya karar verdi.

 

atatürk-evi-bahçe ve mimari yapısı

Atatürk Köşkü Mimari Yapısı ; 

Avrupa mimarisinin izlerini taşıyan köşk, dört katlı kargir bir yapıdır. Cephe özellikleri ve mekan düzeni, dönemin Avrupa mimarisinin özelliklerini taşır. Giriş katında Atatürk’ün dinlenme odası, yemek odası ve misafir odası bulunmaktadır. I. katta ise Atatürk’ün yatak odası, yaver ve muhafız odası mevcuttur. Ahşap merdivenlerle çıkılan 2. katta ise bir salona açılan iki büyük oda bulunmaktadır. Bunlardan birisi yatak odası, diğeri ise toplantı odasıdır. Salonun duvarında, Atatürk’ün üzerinde çizimler yaparak Dersim Harekatını izlediği harita asılıdır. Üçüncü katta depo olarak kullanılan odalar mevcuttur. Bodrum katta ise, kalorifer teşkilatı bulunmaktadır.   

 

atatürk-köşkü-yatak-odası

Atatürk Köşkü ile ilgili gezim ve küçük araştırmam sonucu bilgileri paylaştım.

Genelkurmay Başkanlığınca, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün, Cumhuriyet öncesi ve sonrasına ilişkin az bilinen fotoğrafları ile bazı belgeler paylaşıldı.

atatürk-köşkü-trabzon Genelkurmay arşivlerinden derlenen fotoğraflarda Atatürk’ün, Türkiye’nin dört bir yanına gerçekleştirdiği ziyaretleri yansıtan kareler yer aldı. 

Bu fotoğrafları sizlerle paylaşmak için yayınlıyorum. Ruhu Şaad olsun..

 

 

 

 

 

Trabzon Atatürk Köşkü fotoğrafları

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf26

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf25

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf23 Trabzon Atatürk Köşkü

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf23

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf23

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf23

Trabzon Atatürk Köşkü Atatürk-az-bilinen-fotoğraf

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf

Trabzon Atatürk Köşkü Atatürk-az-bilinen-fotoğraf

Atatürk-az-bilinen-fotoğraf

Trabzon Atatürk Köşkü Atatürk-az-bilinen-fotoğraf

Trabzon Atatürk köşkü gezimizde tarihini, önemini, yapısını ve Mustafa Kemal Atatürk‘ün anılarını hatırlayalım.


Beni, yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net  hesabımı takip edebilirsiniz.


Yakın Çevrede Gezilebilecek Yerler

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler