Kapadokya Kaymaklı yeraltı şehri gezimiz

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri Gezimiz

Anadolu o kadar zengin ki medeniyetler yönünden her taşın altından farklı kültür ve yaşamlar çıkıyor. Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri gezimizi anlatayım hikaye tadında.

Kaymaklı yeraltı şehri gezisi

Tarihin Karanlık Hayatları…

Geçen yazdı. (Ağustos 2017) Kapadokya dan başlayarak Türkiye‘yi dolaşalım diye çıktık yollara.. Oğlum Furkan ile bölgenin güzelliklerini keşfetmeye başladığımızda duymuştuk Kaymaklı Yer altı şehrini. Yerin altında 8 kat ve binlerce insanın tarih öncesi bile yaşayabileceği sıra dışı yere gidecektik. O atmosferi yaşamanın hayali bile zor aslında. Burası bir Alanya Damlataş veya Dim Mağaraları gibi bir yer değildi. Bir yaşam merkeziydi..  Gezelim bakalım…

Kapadokya Kaymaklı yeraltı şehri gezisi

Duyduğumuza göre bölgenin en büyük yeraltı şehirlerinden biri ise Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri’ymiş. Yaklaşık 20 km kadar yol alıp yer altı şehrine gittik. Müze kartımızın da o gün son günü olduğundam 50 tl’ye (2018) yenileyip yeraltı dünyasına indik. (Müze kartsız 30 tl) kaymaklı-yeralıt-şehri-giri

Müzekart fiyatları  2019; 

2018’de 50 tl olan Müze kart 1 yıllık ücreti 2019 yılı ile 70 tl’ ye yükseltildi. Diğer çeşit ve ücretleri hakkında bilgi için tıklayınız.

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri  Gezisi “nde kaybolduk :

Ne mi oldu? Rehberin peşini bırakınca her meraklının başına gelen şey oldu. Kaybolduk!! Milattan önce 3000 yıllarına Hititlere kadar dayanan bu yeraltı şehirlerin ilk dört katı ziyarete açılmış. Mavi ve kırmızı oklarla kaybolmamak adına yönlendirilme yapılmasına rağmen ok göremediğimiz bir oda da burası nereye çıkıyor derken başka bir yere geçtik. İki büklüm dar bir tünelden geçince geri çıkması daha da zor oldu. ‘”Soğuk odalarda terledim haaaa.” Başka grupların seslerini takip ederek çıkışı bulduk tabii. Bu yeraltı şehri toplamda 8 katlı olup bir zamanlar aynı anda 1000′ lerce insanın yaşadığına inanmak çok zor.

Kapadıkya yeraltı şehriKaranlık dünyada ki yaşamlar nasıldı?

İnsan buradayken farklı bir dünya olan peri bacalarından yer altında ki başka bir dünya ya ışınlanırcasına yerin 20 metre altına kaymaklı yer altı şehrine ineceğiz. İnsan buradayken kendini burada acaba nasıl yaşanır diye düşünmeden edemiyor. Ne yiyorlardı?, nasıl giyiniyorlardı. Bir araya geldiklerinde nasıl vakit geçiriyorlardı?. Bu mağaralarda ne gibi oyunlar oynuyorlardı?. Günlük hayatları nasıl geçiyorlardı. Çok soru var hayrete düşecek. Bize göre çok zor bir hayatları oldukları kesin. Ama yinede az imkanlarla yer altında böyle yapılar oluşturmak akıl alır gibi değil. Hayatta kalabilmek için böyle yapılır. 3. Kat genelde daha genişti ve erzak depolamak veya şarap yapımı için kullanıldıkları düşünülüyor. Kapadokya Kaymaklı Yeraltı şehri UNESKO Listesinde ;

Kapadokya bölgesinde gezilebilen 36 adet yeraltı şehrinin beş bin kişilik kapasitesiyle en büyüklerinden olan Kaymaklı Yeraltı Şehri, 1984’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesine alınmasıyla da ne kadar nemli olduğunu görüyoruz.

 

1964 yılında ziyarete açılan yeraltı şehri “Kaymaklı Kalesi” de denilen yerin altında. Şehir, ismini Kaymaklı Köyü’nden almış. Öyle ki! köy halkı bu yeraltı şehrinin etrafına evlerini, inşa etmiş ve hala bu yeraltı şehrine ait olan tünelleri, odaları kiler ve depo olarak kullanıyorlar. Şimdilik 4 katını gezebileceğiniz yer altı şehrinde kazı ve keşif çalışmaları devam ediyor. Bu kadarı ile insanı derinden etkilemeye yetiyor. Yeterli aydınlatmalarıyla dar ve alçak tüneller, sarı, kahve ve kırmızımsı tonlardaki kayaların içinde bol bol fotoğraf çekin.

kaymaklı-yeralıt-şehri-gezi

Küçük not: Yönlendirme tabelalarına dikkat edin. Bizim gibi kaybolmayın..

Kaymaklı yeraltı şehri tarihi ;

Daha çok savunma amaçlı yapılan yeraltı şehirlerinin yapımına milattan önce Hitit ve Frig uygarlıkları dönemine kadar uzanıyor. 1500 yıldır çeşitli amaçlarla kullanılmış ve kazılarak genişletilmiş. Yeraltı şehirleri bölgede yaşayan halkın geçici olarak bu saldırılardan korumak için kullanılmış.

kaymaklı-yeraltı-şehri-2

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri yapısı ;

Dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, depolar, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları vardır.

kapadokya-yeraltı-şehirleri gezisi

Turizminde etkisiyle Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne giden yolda karşılıklı dükkanlar kurulmuş. Kapalıçarşı tarzında olan bir yer.  Burada hediyelik eşya ve yöresel lokantalar seçeneği de çok fazla.Nevşehir gezilecek yerler

alıntı fotoğraf

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri gezisi ile bu ilginç ve gizemli dünyayı anlatmaya çalıştım kendimce. Burayı sakın korkacak tedirgin olacak bir yer gibi düşünmeyin. Farklı yaşam ve kültürleri tanımak için o atmosferi solumak gerekiyor inanın. 

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri Nerede?

 

Yazan ; Nihat Namuk

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler