Kaymaklı yeraltı şehri nerede, giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Kaymaklı yeraltı şehri giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri nerede, hakkında bilgi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri 2022 gezi notlarımı paylaşayım sizlere.

Kaymaklı yeraltı şehri gezisi

Tarihin Karanlık Hayatları…

Geçen yazdı. Kapadokya dan başlayarak Türkiye‘yi dolaşalım diye çıktık yollara.. Oğlum Furkan ile bölgenin güzelliklerini keşfetmeye başladığımızda duymuştuk Kaymaklı Yer altı şehrini. Yerin altında 8 kat ve binlerce insanın tarih öncesi bile yaşayabileceği sıra dışı yere gidecektik. O atmosferi yaşamanın hayali bile zor aslında. Burası bir Alanya Damlataş veya Dim Mağaraları gibi bir yer değildi. Bir yaşam merkeziydi.. Gezelim bakalım…

Ayrıntılı Kapadokya gezilecek yerler hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Kapadokya Kaymaklı yeraltı şehri gezisi

Duyduğumuza göre bölgenin en büyük yeraltı şehirlerinden biri ise Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri’ymiş. Yaklaşık 20 km kadar yol alıp yer altı şehrine gittik. Müze kartımızın da o gün son günü olduğundan 60 tl’ye yenileyip yeraltı dünyasına indik. 

kaymaklı-yeralıt-şehri-giri

Kaymaklı Yeraltı Şehri giriş ücreti 2022 :

Giriş ücreti 60 tl. Gişeden Müze kart çıkartılıyor.

 • 1 Kişi 60 tl.
 • Müze Kart ile ücretsiz.
 • 0–18 Yaş ve 65 yaş üzeri yine ücretsiz.
 • 18 Yaş üzeri öğrenciler ise 30 tl. giriş ücreti bulunuyor.
 • Otopark ücretsiz. 
 • Öğrenci kartı ile giriş ücretsiz
 • Öğretmenlere ücretsiz.
 • Gişeden Müze kart alabilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri gişesinden 60 tl’ye müze kartı çıkartın 1 yıl her yerde ücretsiz olarak kullanın derim. Türkiye’nin hangi bölgesine giderseniz gidin karşınıza bir çok müze veya ören yeri çıkıyor. Müze Kart Turizm ve Kültür Bakanlığına bağlı tüm yerlerde geçerli.

Kaymaklı Yeraltı Şehri ziyaretçi saatleri 2022 :

Yaz dönemi Kaymaklı Yeraltı Şehri ziyaret saatleri 2022 :

 • Nisan-Ekim ayları arasında sabah açılış saati 8.00
 • Akşam kapanış saati 19:00

Kış dönemi

Kaymaklı Yeraltı Şehri ziyaret saatleri 2022 :

 • Ekim- Nisan da ise sabah 8.30
 • Akşam Kapanış saati 17.00

Kaymaklı Yeraltı Şehri iletişim Numarası :

Kaymaklı Yeraltı şehri hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim numarası (0384) 218 25 00 no’lu telefonu arayabilirsiniz.

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri ‘nde kaybolduk :

Ne mi oldu? Rehberin peşini bırakınca her meraklının başına gelen şey oldu. Kaybolduk!! Milattan önce 3000 yıllarına Hititlere kadar dayanan bu yeraltı şehirlerin ilk dört katı ziyarete açılmış. Mavi ve kırmızı oklarla kaybolmamak adına yönlendirilme yapılmasına rağmen ok göremediğimiz bir oda da burası nereye çıkıyor derken başka bir yere geçtik. İki büklüm dar bir tünelden geçince geri çıkması daha da zor oldu. ‘”Soğuk odalarda terledim haaaa.” Başka grupların seslerini takip ederek çıkışı bulduk tabii. Bu yeraltı şehri toplamda 8 katlı olup bir zamanlar aynı anda 1000′ lerce insanın yaşadığına inanmak çok zor.

Kapadıkya yeraltı şehriKaranlık dünyada ki yaşamlar nasıldı?

İnsan buradayken farklı bir dünya olan peri bacalarından yer altında ki başka bir dünya ya ışınlanırcasına yerin 20 metre altına kaymaklı yer altı şehrine ineceğiz. İnsan buradayken kendini burada acaba nasıl yaşanır diye düşünmeden edemiyor. Ne yiyorlardı?, nasıl giyiniyorlardı. Bir araya geldiklerinde nasıl vakit geçiriyorlardı?. Bu mağaralarda ne gibi oyunlar oynuyorlardı?. Günlük hayatları nasıl geçiyorlardı. Çok soru var hayrete düşecek. Bize göre çok zor bir hayatları oldukları kesin. Ama yinede az imkanlarla yer altında böyle yapılar oluşturmak akıl alır gibi değil. Hayatta kalabilmek için böyle yapılır. 3. Kat genelde daha genişti ve erzak depolamak veya şarap yapımı için kullanıldıkları düşünülüyor. 

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı şehri UNESKO Listesinde ;

Kapadokya bölgesinde gezilebilen 36 adet yeraltı şehrinin beş bin kişilik kapasitesiyle en büyüklerinden olan Kaymaklı Yeraltı Şehri, 1984’ten bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesine alınmasıyla da ne kadar nemli olduğunu görüyoruz.

1964 yılında ziyarete açılan yeraltı şehri “Kaymaklı Kalesi” de denilen yerin altında. Şehir, ismini Kaymaklı Köyü’nden almış. Öyle ki! köy halkı bu yeraltı şehrinin etrafına evlerini, inşa etmiş ve hala bu yeraltı şehrine ait olan tünelleri, odaları kiler ve depo olarak kullanıyorlar. Şimdilik 4 katını gezebileceğiniz yer altı şehrinde kazı ve keşif çalışmaları devam ediyor. Bu kadarı ile insanı derinden etkilemeye yetiyor. Yeterli aydınlatmalarıyla dar ve alçak tüneller, sarı, kahve ve kırmızımsı tonlardaki kayaların içinde bol bol fotoğraf çekin.

kaymaklı-yeralıt-şehri-gezi

Küçük not: Yönlendirme tabelalarına dikkat edin. Bizim gibi kaybolmayın..

Kaymaklı yeraltı şehri tarihi ;

Daha çok savunma amaçlı yapılan yeraltı şehirlerinin yapımına milattan önce Hitit ve Frig uygarlıkları dönemine kadar uzanıyor. 1500 yıldır çeşitli amaçlarla kullanılmış ve kazılarak genişletilmiş. Yeraltı şehirleri bölgede yaşayan halkın geçici olarak bu saldırılardan korumak için kullanılmış.

kaymaklı-yeraltı-şehri-2

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri yapısı ;

Dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, depolar, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları vardır.

kapadokya-yeraltı-şehirleri gezisi

Turizminde etkisiyle Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne giden yolda karşılıklı dükkanlar kurulmuş. Kapalıçarşı tarzında olan bir yer.  Burada hediyelik eşya ve yöresel lokantalar seçeneği de çok fazla.

Nevşehir gezilecek yerler

alıntı fotoğraf

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri gezisi ile bu ilginç ve gizemli dünyayı anlatmaya çalıştım kendimce. Burayı sakın korkacak tedirgin olacak bir yer gibi düşünmeyin. Farklı yaşam ve kültürleri tanımak için o atmosferi solumak gerekiyor inanın. 

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri kaç km , Nerede ?

Nevşehir’in güneyinde, Niğde yolu üzerinde  20 km. mesafede bulunan Kaymaklı Yeraltı şehri’ne Nevşehir merkezden 25 dk. ‘da rahatlıkla gidebilirsiniz.

 • Derinkuyu Kaymaklı Yeraltı şehri arası 10 km. 15 dk.
 • Göreme Kaymaklı Yeraltı şehri arası 25 km. 30 dk.
 • Ürgüp Kaymaklı Yeraltı şehri arası 27 km. 35 dk
 • Avanos Kaymaklı Yeraltı Şehri arası 36 km. 40 dk.
 • Kırşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri arası 117 km. 1,5 saat
 • Aksaray Kaymaklı Yeraltı Şehri arası 87 km. 1 saat 10 dk
 • Kayseri Kaymaklı Yeraltı Şehri arası 97 km. 1 saat 15 dk
 • Niğde Kaymaklı Yeraltı Şehri arası 62 km 1 saat 10 dk
 • Ankara Kaymaklı Yeraltı Şehri arası 300 km. 3 saat 40 dk

Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri nerede, hakkında bilgi, giriş ücreti ve ziyaret saatleri 2020 gezi notlarımı paylaşmaya çalıştım. iyi tatiller.

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

0 0 0 0 0 2
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Fethiye 12 Adalar tekne turu gezisi fiyatları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478