İztuzu Plajı Dalyan

İztuzu Plajı Dalyan / Ortaca- Muğla

Öyle bir yer ki! Bir tarafınızda Akdeniz, diğer tarafınızda eşsiz Dalyan. İztuzu plajı ve Dalyan ayrı ayrı yazmaya karar verdim. İşte eşsiz İztuzu..

Fotoğraf çekmeye doyamadığım yerlerdin biri burası. Kaç kez geldim bilmiyorum ama şuan yazarken bile özlüyorum İztuzu Plajı Dalyan‘ı. (Dalyan yayınım için tıklayınız)

İztuzu Plajı Dalyan, muğla

İztuzu Plajı Dalyan

Şanslıyım ki! Bu yazda takipçilerimden bir aile ile o bölgede olacağım. Muğla’nın Ortaca ilçesinde ki bu dünya harikası yerden bahsedeceğim.

dalyan-iztuzu

Can dostum Rehber arkadaşım Celal Aydık ile gelmiştik. Dalyan’ı tekne ile gezerek İztuzu plajına ulaştığımızda Akdeniz’in iyot kokulu rüzgarı ile karşılaştık. Genelde burada ki kiralık şezlonglara uzanıp güneşin kumun ve denizin tadını çıkarırdık. Ama bu sefer öyle yapmadık. Maceracı ruhumuz bizi 5 km.lik kumsalın diğer ucundaki tuz yataklarını ve karetta yuvalarını görmeye götürdü.iztuzu plajı, dalyan

İztuzu Plajı, Dalyan

Öğle vakti güneş tepede iyice kızmıştı ama Akdeniz rüzgarı ile farkında bile değildik. Yürürken ayaklarımızın arasından kaçan küçük yengeçleri görüyorduk. Plajın sonundaki kayalıklara ulaşacaktım ama Antalya Kalkan’daki 18 km.lik Patara Plajı gibi ilerledikçe uzaklaşıyordu.

iztuzu-plajı- dalyan

Alıntı fotoğraf

İztuzu Plajı kumsalında 5 km. zorlu yürüyüş ;

Birde kumda yürümek o kadar zormuş ki inanamazsınız. Bu sayede birçok kum bitkileri ile de karşılaştık. Bu tür bitkiler günlük hayatımızda göremediğimiz bitkiler. Tek bir kök kum sarmaşığının yüzlerce metre uzunluğunda olabileceğini biliyor muydunuz.

iztuzu plajı kum sarmaşığı, muğla

iztuzu-bitkileri dalyan

İztuzu Plajı Karetta Yumurta yuvaları ;

Sadece teknelerin yanaştığı yerde plaj işletmesinden doğuya doğru boş ve ıssız kumsalda yaklaşık 2 km kadar yürüdükten sonra koruma altına alınmış olan karetta yumurtalarının olduğu yuvaya rastladık.

karetta-yuvası-iztuzu-plajı

Karetta yumurta yuvası İztuzu Plajı DalyanKumsal o kadar geniş ve uzun ki kum bitkileri doğaya renk katmış. Çevrede kamp yapmış birkaç çadırlar ve kumsal da kumdan yapılmış bu karetta ile karşılaştık. Gece yumurtlamaya gelen karettaları gündüz görmemiz mümkün olmadığından selfimizi yaptık.

iztuzu-kum-Karetta

Bir gün sonra Fethiye Ölü denizde bir karette ile karşılaştık. Videosunu paylaşıyorum. Şunu söylemeliyim ki doğada nesli azalan bu tür canlıları doğada görmek ayrı bir duygu.

Biraz ileride balık tutmaya çalışan adamı görünce aklıma şu atasözü geldi. Biraz argo olacak ama “kıç ıslanmadan balık tutulmazmış” derler. Yani başarmak için zorluklara katlanmak gerek.

iztuzu-balık-tutmak

Bizde bu tuz yataklarına ulaşmak için bu kumsalı baştan başa 4 km. yürüdük. Neyse ki kayalıklara yaklaşık 2 saatlik zorlu yürüyüşten sonra ulaştık. Tırmanıp  fotoğraflarda gördüğümüz manzarayı çıplak gözlerimizde seyredmeye başladık. İnanılmaz!

iztuzu-celal-aydık-1

Yorgunluğumuzu burada manzarayı seyrederek attık ama buraya gelmemizin nedenlerinden biride İztuzu’ya adını veren doğal tuz yataklarını bulmaktı. Kayalıkların ardında yürümeye devam edip küçük göllerle karşılaştık. Üzerine ağaçların sarktığı durgun temiz göl inanılmaz güzeldi.iztuzu-tuz göletleri dalyan

iztuzu-gölleri,

İztuzu Plajı Dalyan ‘da tuz yatakları;

Buraya kadar kaç tane fotoğraf çektiğimi hatırlamıyorum bile. Yürümeye devam ettik ve o meşhur doğal tuz yataklarına ulaştık. Fırtınalı günlerde yükselen deniz dalgaları ile taşınan deniz suyu kumsalın diğer tarafındaki bu küçük gölcüklerde toplanıyor. Sıcak güneşli günlerde buharlaşan deniz suyu geriye tuzunu bırakmış oluyor. Tamamı ile doğal Akdeniz tuzu ortaya çıkıyor.

iztuzu-doğal-tuz-yatakları

iztuzu-doğal-tuz

Sizlere burayı görmenizi tavsiye ederim ama gitmeye çalıştığınızda kulaklarımı çınlatmazsanız sevinirim. Çünkü buraya gelmek için Dalyan’dan 45 dk. bir tekne turu sonrası çıktığınız İztuzu Plajı’nda doğuya doğru 4 km kumda yürümeniz gerekiyor. Birde geri dönüşünüzü hesap edin. Benim gibi doğayı seven ve içinde yaşamak isteyenlerin muhakkak görmesi gereken bir yer. 1 hafta bacak ağrılarından duramadım ama hala defalarca gitmek istiyorum.iztuzu-plajı-dalyan

İztuzu Plajı Dalyan nasıl bir yer?

Karetta Karetta deniz kaplumbağalarının doğal üreme bölgesi olan İztuzu Plajı Dalyan kumsalının en büyük özelliği ise kumsalın bir tarafı tuzlu su diğer tarafı ise tatlı su olması. Kumsalın etrafında irili ufaklı bir çok göl bulunuyor. Sadece İztuzu Plajı’nda senede 300 civarı yuva görüldüğünde anlıyoruz ki, deniz kaplumbağaları bu bölge için çok önemli.

İztuzu Plajı Dalyan Kadetta Tedavi ve Araştırma  Merkezi; (DEKAMER)

Birde üniversitenin ve Belediyenin ortak kurduğu Karetta karettaların gözlem ve bakım merkezi olan Dekamer Deniz Hastanesi bulunuyor. (Burası için çok yürümeniz gerekmiyor. 🙂 )

caretta-tedavi-merkezi, dalyan

dekamer-iztuzu plajı

Kumsalın hemen kenarında kurulu. Yaralı ve hasta kaplumbağaların tedavilerinin yapıldı merkezde yerli yabancı turistlere kaplumbağalar hakkında bilgi de veriliyor. Burada ki kaplumbağaları göre bilirsiniz. Balıkçıların ağlarına  takılan, yaralanan ve hastalanan deniz kaplumbağaları bu merkezde tedavi altına alınıyor.

İztuzu Plajı imkanları;

Koruma altındaki bu plaj özel işletme tarafından düzenlenmiş. Ahşap otantik diyebileceğim iki kafeterya, ve 20 tl ücretli şezlong ve Şemsiyeler mevcut. Soyunma kabinleri ve duşlar ücretsiz. Kafetarya da atıştırmalık birçok yiyecek mevcut. Fiyatları biraz pahalı ama bir çok çeşit bulmak mümküm.İztuzu Plajı’na nasıl gidilir ?:

Dalyan ve Köyceğizden kalkan teknelerle plaja ulaşabilirsiniz. Kooperatife bağlı taksi mantığıyla kalkan teknelerin yanı sıra günlük turlara da katılarak İztuzu plajı ve Dalyan ı gezebilirsiniz.

iztuzu plajı tekne turları dalyan

İztuzu Plajı Dalyan nerede ?

İztuzu Plajı incecik kumları, tertemiz denizi ile Akdeniz’in sayılı kumsallarından biridir. Yaz aylarında 10 binlerce yerli ve yabancı turist bu eşsiz plajın tadını çıkarıyor.

iztuzu-plajı-kafeler

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler