İztuzu Plajı Dalyan Nerede? nasıl gidilir? giriş ücreti 2022

iztuzu plajı

İztuzu Plajı Dalyan hakkında gezi notlarım

Koruma altındaki İztuzu Plajı Dalyan nerede, nasıl gidilir, otelleri, plajları, karettaları, restoranları ve tekne turu fiyatları için gezi notlarım.

Öyle bir yer ki! Bir tarafınızda Akdeniz, diğer tarafınızda eşsiz Dalyan. İztuzu plajı ve Dalyan ayrı ayrı yazmaya karar verdim. İşte eşsiz İztuzu.. Fotoğraf çekmeye doyamadığım yerlerdin biri burası. Kaç kez geldim bilmiyorum ama şuan yazarken bile özlüyorum İztuzu Plajı Dalyan’ı.

Ayrıntılı Dalyan gezilecek yerler Muğla hakkındaki yazımı da inceleyebilirsiniz.

İztuzu Plajı Dalyan, muğla

İztuzu Plajı Dalyan

Şanslıyım ki! Bu yazda takipçilerimden bir aile ile o bölgede olacağım. Muğla’nın Ortaca ilçesinde ki bu dünya harikası yerden bahsedeceğim.

dalyan-iztuzu

Can dostum Rehber arkadaşım Celal Aydık ile gelmiştik. Dalyan’ı tekne ile gezerek İztuzu plajına ulaştığımızda Akdeniz’in iyot kokulu rüzgarı ile karşılaştık. Genelde burada ki kiralık şezlonglara uzanıp güneşin kumun ve denizin tadını çıkarırdık. Ama bu sefer öyle yapmadık. Maceracı ruhumuz bizi 5 km.lik kumsalın diğer ucundaki tuz yataklarını ve karetta yuvalarını görmeye götürdü.

İztuzu Plajı Dalyan nasıl bir yer?

Karetta Karetta deniz kaplumbağalarının doğal üreme bölgesi olan İztuzu Plajı Dalyan kumsalının en büyük özelliği ise kumsalın bir tarafı tuzlu su diğer tarafı ise tatlı su olması. Kumsalın etrafında irili ufaklı bir çok göl bulunuyor. Sadece İztuzu Plajı’nda senede 300 civarı yuva görüldüğünde anlıyoruz ki, deniz kaplumbağaları bu bölge için çok önemli.

Öğle vakti güneş tepede iyice kızmıştı ama Akdeniz rüzgarı ile farkında bile değildik. Yürürken ayaklarımızın arasından kaçan küçük yengeçleri görüyorduk. Plajın sonundaki kayalıklara ulaşacaktım ama Antalya Kalkan’daki 18 km.lik Patara Plajı gibi ilerledikçe uzaklaşıyordu.

Ayrıntılı Patara Plajı ve antik kenti hakkındaki yazımı da inceleyebilirsiniz.

iztuzu-plajı- dalyan

Alıntı fotoğraf

İztuzu Plajı kumsalında 5 km. zorlu yürüyüş 

Birde kumda yürümek o kadar zormuş ki inanamazsınız. Bu sayede birçok kum bitkileri ile de karşılaştık. Bu tür bitkiler günlük hayatımızda göremediğimiz bitkiler. Tek bir kök kum sarmaşığının yüzlerce metre uzunluğunda olabileceğini biliyor muydunuz.

iztuzu plajı kum sarmaşığı, muğla

 

İztuzu Plajı Kampulbağa ( Karetta ) Yumurta yuvaları ;

Sadece teknelerin yanaştığı yerde plaj işletmesinden doğuya doğru boş ve ıssız kumsalda yaklaşık 2 km kadar yürüdükten sonra koruma altına alınmış olan karetta yumurtalarının olduğu yuvaya rastladık.

karetta-yuvası-iztuzu-plajı

Karetta yumurta yuvası İztuzu Plajı Dalyan

Kumsal o kadar geniş ve uzun ki kum bitkileri doğaya renk katmış. Çevrede kamp yapmış birkaç çadırlar ve kumsal da kumdan yapılmış bu karetta ile karşılaştık. Gece yumurtlamaya gelen karettaları gündüz görmemiz mümkün olmadığından selfimizi yaptık.

iztuzu-kum-Karetta

Bir gün sonra Fethiye Ölü denizde bir karette ile karşılaştık. Videosunu paylaşıyorum. Şunu söylemeliyim ki doğada nesli azalan bu tür canlıları doğada görmek ayrı bir duygu.

Biraz ileride balık tutmaya çalışan adamı görünce aklıma şu atasözü geldi. Biraz argo olacak ama “kıç ıslanmadan balık tutulmazmış” derler. Yani başarmak için zorluklara katlanmak gerek.

iztuzu-balık-tutmak

Bizde bu tuz yataklarına ulaşmak için bu kumsalı baştan başa 4 km. yürüdük. Neyse ki kayalıklara yaklaşık 2 saatlik zorlu yürüyüşten sonra ulaştık. Tırmanıp fotoğraflarda gördüğümüz manzarayı çıplak gözlerimizde seyretmeye başladık. İnanılmaz!

 

Yorgunluğumuzu burada manzarayı seyrederek attık ama buraya gelmemizin nedenlerinden biride İztuzu’ya adını veren doğal tuz yataklarını bulmaktı. Kayalıkların ardında yürümeye devam edip küçük göllerle karşılaştık. Üzerine ağaçların sarktığı durgun temiz göl inanılmaz güzeldi.

iztuzu-tuz göletleri dalyan

İztuzu Plajı Dalyan ‘da tuz yatakları 

Buraya kadar kaç tane fotoğraf çektiğimi hatırlamıyorum bile. Yürümeye devam ettik ve o meşhur doğal tuz yataklarına ulaştık. Fırtınalı günlerde yükselen deniz dalgaları ile taşınan deniz suyu kumsalın diğer tarafındaki bu küçük gölcüklerde toplanıyor. Sıcak güneşli günlerde buharlaşan deniz suyu geriye tuzunu bırakmış oluyor. Tamamı ile doğal Akdeniz tuzu ortaya çıkıyor.

iztuzu-doğal-tuz-yatakları

 

Sizlere burayı görmenizi tavsiye ederim ama gitmeye çalıştığınızda kulaklarımı çınlatmazsanız sevinirim. Çünkü buraya gelmek için Dalyan’dan 45 dk. bir tekne turu sonrası çıktığınız İztuzu Plajı’nda doğuya doğru 4 km kumda yürümeniz gerekiyor. Birde geri dönüşünüzü hesap edin. Benim gibi doğayı seven ve içinde yaşamak isteyenlerin muhakkak görmesi gereken bir yer. 1 hafta bacak ağrılarından duramadım ama hala defalarca gitmek istiyorum.

iztuzu-plajı-dalyan

İztuzu Plajı incecik kumları, tertemiz denizi ile Akdeniz’in sayılı kumsallarından biridir. Yaz aylarında 10 binlerce yerli ve yabancı turist bu eşsiz plajın tadını çıkarıyor.

İztuzu Plajı Dalyan Karetta Tedavi ve Araştırma Merkezi; (DEKAMER)

Birde üniversitenin ve Belediyenin ortak kurduğu Karetta karettaların gözlem ve bakım merkezi olan Dekamer Deniz Hastanesi bulunuyor. (Burası için çok yürümeniz gerekmiyor. 🙂 )

caretta-tedavi-merkezi, dalyan

 

Kumsalın hemen kenarında kurulu. Yaralı ve hasta kaplumbağaların tedavilerinin yapıldı merkezde yerli yabancı turistlere kaplumbağalar hakkında bilgi de veriliyor. Burada ki kaplumbağaları göre bilirsiniz. Balıkçıların ağlarına  takılan, yaralanan ve hastalanan deniz kaplumbağaları bu merkezde tedavi altına alınıyor.

İztuzu Plajı imkanları ;

Koruma altındaki bu plaj özel işletme tarafından düzenlenmiş. Ahşap otantik diyebileceğim iki kafeterya, ve 20 tl ücretli şezlong ve Şemsiyeler mevcut. Soyunma kabinleri ve duşlar ücretsiz. Kafetarya da atıştırmalık birçok yiyecek mevcut. Fiyatları biraz pahalı ama bir çok çeşit bulmak mümküm.

İztuzu Plajı giriş ücreti var mı ?

Koruma altındaki İztuzu plajı ücretsiz. Ancak bölgede Karettalar için araştırma yapan üniversite, tekneden inince küçük bir ücret talep ediyor.. iki sene önce ( 2018) sanırım 1 tl idi. Bence ülkemiz ve çevre için yapılan bu araştırmalara katkımız olması için böyle küçük bir ücret olması makul.

İztuzu Plajınde ne yapılır ?

Burası bir doğa herikası insans ne yapacağını her anı nasıl değerlendireceğini düşünüyor ister istemez.  Benden bir kaç küçük tavsiye.

 • Bu müthiş denizde yüzün tabiki. 
 • 5,5 km. kumsalda uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz.
 • Karetta Karetta yuvalarını bulabilirsiniz.
 • Karetta Tedavi merkezini ziyaret edin.
 • Rüzgarlı günlerde İztuzu plajının dalyan tarafında yüzebilirsiniz.
 • Batı tarafında Karşı kayalıklara geçerek İztuzu plajının müthiş fotoğraflarını çekebilirsiniz.
 • İztuzu Plajının 3-4 km. doğusunda kamp kurabilirsiniz. 
 • İztuzu Plajında balık tutabilirsiniz.
 • İztuzu Plajının 4 km. doğusundaki doğal tuz yataklarını keşfedebilirsiniz. 
 • Yorgunluğunuzu atmak için güneşlenin. 

İztuzu Plajı’na nasıl gidilir ?

Muğla Ortaca İlçesinde Dalyan ve Köyceğizden kalkan teknelerle plaja ulaşabilirsiniz. Kooperatife bağlı taksi mantığıyla kalkan teknelerin yanı sıra günlük turlara da katılarak İztuzu plajı ve Dalyan’ı gezebilirsiniz. Dalyan merkezdeki Ptt yanından kalkan minibüsler ile İztuzu Plajının diğer tarafına 25 tl karşılığı gidebilirsiniz. Ama benim tavsiyem tekneler ile Dalyan gölü üzerinden gitmeniz. 

İztuzu Plajı Dolmuş Tekneler :

Dalyan merkezden sabah 09:30’da kalkan tekneler öğlen 13:00 den 18:00 e kadarda dönüş yapıyorlar. Aldığınız biletler gidiş dönüş olduğu için 18.00’e kadar istediğiniz saatte dönebilirsiniz. 

iztuzu plajı tekne turları dalyan

 

İztuzu Plajı Dalyan nerede ?

Bu cennet köşe Muğla ili Ortaca ilçesi Dalyan belde’sinin deniz ile buluştuğu noktada. 

İztuzu Plajı Harita :

Bu online harita ile bulunduğunuz yerden İztuzu plajına olan mesafeyi ölçebilirsiniz. İztuzu Plajı kaç km ve saat te gidebileceğini görebilirsiniz.

İztuzu Plajı kaç km ?

 • Fethiye İztuzu Plajı kaç km ? 67 km. 1 saat 15 dk
 • Marmaris İztuzu Plajı kaç km ? 94 km. 1,5 saat
 • Dalaman İztuzu Plajı kaç km ?  22 km. 30 dk
 • Bodrum İztuzu Plajı kaç km ? 203 km. 3 saat
 • Kuşadası İztuzu Plajı kaç km ? 250 km. 3,3 saat
 • Kaş İztuzu Plajı kaç km ? 171 km. 2, saat 50 dk.
 • Antalya İztuzu Plajı kaç km ? 267 km. 4 saat 20 dk
 • İzmir İztuzu Plajı kaç km ? 304 km. 4 saat
 • Ankara İztuzu Plajı kaç km ? 694 km. 8,5 saat
 • İstanbul İztuzu Plajı kaç km ? 765 km. 9 saat
 • Trabzon İztuzu Plajı kaç km ? 1438 km. 17 saat

 

 

iztuzu-plajı-kafeler

İztuzu Plajına araba ile gidilir mi ?

Bu cennet köşeye yine doğası ve tarihi ile dalyan boğazından geçerek tekne turları ile gidebilirsiniz.  Veya Dalyan belde merkezi PTT’ nin yanından kalkan dolmuşlar ile İztuzu Plajının diğer tarafına da 20 dk. da gidebilirsiniz Bu dolmuşların fiyatı 25 tl.

İztuzu Plajı Dalyan Tekne turu fiyatları 2022 :

 • Günlük yemekli Dalyan İztuzu tekne turları : 150-200 tl arası
 • Özel tekne kiralamak isterseniz : 15-20 kişilik arası gruplar için 400-600 tl arası
 • Dolmuş tekne olarak sadece İztuzu Plajına gitmek isterseniz eğer  25 tl ile gidebilirsiniz.

iztuzu-celal-aydık-1

Dalyan Gezilecek Yerler Listesi :

İztuzu için geldiyseniz bu bölgeyi de gezmelisiniz. İşte yakın çevrede gezilecek yerler listesi. 

(Dalyan merkeze göre mesafeler belirlenmiştir.)

 • Kaunos kral kaya mezarları ( Araba ile 1 saat sürer Ama tekneler ile hemen geçebilirsiniz )
 • Kaunos Kalesi ( Tekne turları ile görebilirsiniz)
 • İztuzu Plajı Plajı (Tekne Turları ile giderseniz birçok yeri de gezersiniz.  (Günlük ve yemekli 80-100 tl arasında)
 • Çamur Banyosu Tekne turları ile gidebilirsiniz. giriş ücretli 20 tl civarı
 • Köyceğiz Gölü
 • Sultaniye Kaplıcaları (Gölün diğer tarafında araba ile 1 saat)
 • Caretta Tedavi Merkezi İztuzu plajı içinde (tavsiye ederim)

İztuzu Plajın’da nerede kalınır ?, otel ve konaklama haritası

İztuzu Plajı koruma altında olduğu için hiçbir konaklama tesisi bulunmuyor ancak en yakın Dalyan’a doğa içinde müthiş otel, pansiyon seçenekleri bulunuyor. Konaklama ücretlerini görebileceğiniz bu harita ile istediğiniz oteli seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. İztuzu Plajında nerede kalınır diye baktığımızda karşımıza 250 ile 750 tl arasında değişen fiyatları ile her bütçeye uygun otel ve konaklama seçenekleri çıkıyor.

2022 yılı Güncel ve online İztuzu Dalyan Otel ve pansiyonları için haritayı tıklayınız. 

iztuzu dalyan otelleri haritası ve fiyatları

İztuzu Dalyan’da nerede, ne yenir ?  Restoran ve Lokanta haritası 2020

İztuzu Dalyan restoranlar ve lokantaları haritası ile istediğiniz yeri seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. Dalyan’da nerede ne yenir ? diye baktığımızda bölgenin tüm yöresel lezzetlerini de bulabileceğiniz lokanta ve restoranlarında değişen fiyatları ile her bütçeye uygun yemek seçenekleri bulunuyor.

2022 yılı Güncel ve online Dalyan restoran ve lokantaları için haritayı tıklayınız. 

dalyan iztuzu restoran ve lokantaları haritası

 

Koruma altındaki İztuzu Plajı Dalyan nerede, nasıl gidilir, otelleri, plajları, karettaları, restoranları ve tekne turu fiyatları hakkındaki gezi notlarımı aktarmaya çalıştım.

iyi tatiller…

Beni, yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net

 

1 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Bursa Gölyazı Köyü ve aşk efsanesi / nerede, harita, turu

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478