istanbul escort

İnaltı Mağarası Sinop

İnaltı mağarası sinop

İnaltı Mağarası Sinop

Doğası gereği bir çok güzelliklere sahip Sinop’ta bulunan İnaltı Mağarası, nerede?, nasıl gidilir?, özellikleri nelerdir?  çektiğim video ve fotolarla anlatayım.

“Dehşetül Vahşet” diye tanımladığım İnaltı Mağarası Sinop ‘un en gizemli yeri. 

Hayranlıkla çektiğim bu anlatımlı video ile başlayalım.

Dehşetül Vahşet dedikleri İnaltı Mağarası Sinop’tayız.

 

inaltı-mağarası-giriş sinop

 

Ürkütücü bir hayranlık ile gezdiğim İnaltı Mağarası Sinop ve Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olarak duymuştum ve çok da merak etmiştim. Karadeniz turumu Sinop’tan başlatmamın nedenleri arasındaydı İnaltı Mağarası. Nihayet Buradayım. Sonrasını video ile doğaçlama anlatmaya çalıştım.

Ayrıntılı Sinop gezilecek yerler haritası 2020 hakkındaki yayınımı da okuyabilirsiniz. İnaltı Mağarası‘nın boyutu;

O kadar büyük ve gizemli ki.. Daha mağaranın girişinde hayran kalıyorsunuz. 40 metre yüksekliği ile 600 metre derinliğe sahip Mağaranın 350 metre kadarı düzenleme yapılıp gezile biliniyor. 

 

inaltı-mağarası-girişi sinop

İnaltı Mağarası Sinop hakkında bilgiler vereyim. 

Sinop Ayancık ilçesine 40 km’deki İnaltı köyü sınırlarında olması nedeniyle buranın ismini almış. Denizden yüksekliği 1070 mt. İnanın çok zorlu bir yolu var. Fiat Punto aracımla toprak köy yollarından 45 dk bir yolculukla aracın altına vurmadan eşsiz bir bitki örtüsü arasından ulaştım.

İnaltı Mağarası nasıl bir yer?

Bir kısmı Alanya Damlataş Mağarası gibi damla taş oluşumu ile çok ilginç ve renkli sarkıtları görüyorsunuz. Mağaranın tam olarak uzunluğu  658 mt. İç yüksekliği ise 30 35 mt. lere ulaşıyor. Çok büyük çok. MTA tarafından yapılan inceleme sonucu 358 metresini alınan güvenlik önlemleriyle gezebiliyorsunuz. Daralarak ilerleyen mağara sarkıtlar, dikitler ve ilginç görünümlü sütunlar ile dolu.

 

İnaltı Mağarısı Sinop giriş ücreti;

İnaltı Mağarası‘na giriş ücreti sembolik olarak 8 tl. (2019) Ancak mağaraya girmek için ücretsiz olan otoparktan ahşap merdivenlerle 50 metre kadar yukarı çıkıyorsunuz.

 İnaltı Mağarası Çok soğuk bir yer!

Temmuz ayında dışarıda 28 derecelerde olmasına rağmen mağaranın aydınlatılmış derinliklerine ilerlediğinizde inanın donuyor ve üzerinize sarkıtlardan buz gibi damlalar geliyor. Burayı gezecekseniz yanınıza kalın bir şeyler almayı unutmayın.

Tam anlamıyla Dehşetül Vahşet diyebilirim.

İnaltı Mağarası Sinop yöresel yemekleri;

Çok ücra bir yerde olması sebebiyle otoparkın hemen yanında köylüler tarafından doğal ve lezzetli aperatif olarak yiyebileceğiniz küçük otantik bir yer var. Gözleme, menemen ve çay ile atıştırabilirsiniz. Ayrıca gelmişken köylülerden birçok çeşit meyve alabilirsiniz. Gözleme 8 tl, Çay inanmayacaksınız ama 1,5 tl.

 

inaltı-mağarası-ayancık1

İnaltı Mağarası Sinop ziyaret saatleri 2020 :

Yaz Uygulaması : Mayıs İle Ekim ayaları arası

  • Sabah Giriş : 09.00
  • Akşam Çıkış 19.30 saatleri arası bu doğa harikası yeri gezebilirsiniz.

Kış Uygulaması : Ekim ile Mayıs ayları arası

  • Sabah Giriş : 09.00
  • Akşam Çıkış 17.30 saatleri arası gezebilirsiniz.

Burası zorlu yolu olmasına rağmen yeşilin her tonunu görebileceğiniz ve bir dere kenarından ilerleyen köy yollarında görülmeye değer bir yer. Şiddetle tavsiye ederim. Alanya da gittiğim Dim Mağarası ve Damlataş Mağarası bunun yanında inanın çok sönük kaldı.İnaltı Mağarası Sinop Nerede, Nasıl gidilir?

Sinop’un Ayancık ilçesi İnaltı köyü‘nde bulunan Mağara’ya Sinop Merkezden 95 km. 1.saat 40 dk. ya gidebilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 7 saat, Ankara’dan ise 4,30 saate gidebilirsiniz. Sinop’ta gezecekseniz yanınızda tarihi yerler için Müze Kartınız olsun.

 

 

Karadeniz bölgesi aslında sürpriz yumurta gibi. doyumsuz doğasının içinde her türlü heyecan verici görseli yaşayabilirsiniz. İnaltı mağarası Sinop‘un sürpriz yumurtası da burası bence.

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

Kaynak : https://youtu.be/bkdkzFEmSYE
0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Sinop Cezaevi tarihi ve giriş ücreti 2020 | turluyorum.net8 ay önce
  • […] İnaltı Mağarası Sinop yazımı da foto ve anlatımlı videolarımla […]

Sıradaki içerik:

Garester / Karester Yaylası – kamp, ulaşım, rakım, nerede

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478