google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Hatay gezilecek yerler tarihi, kültürü ve doğası.

Hatay gezilecek yerler tarihi, kültürü ve doğası.

Anadolu’yu tarihsiz gezemezsiniz. Ortadoğu’nun Akdeniz’de dünyaya açılan kapısı Hatay gezilecek yerler tarihi, kültürü ve doğası için turlayalım şimdi. Nereye giderseniz gidin, nereye bakarsanız bakın, tarih içinde gezdiğinizi görürsünüz.

Medeniyetler diyarı Hatay gezilecek yerler ;

hatay-hatırası-turluyorum.nTarihin ayak izlerinden başlayarak yepyeni tatlara ve doğa güzelliklere doğru yol alalım.11. bin yıllık geçmişe sahip;

Güneydoğu’yu gezdikten sonra Hatay’a geçmiştim. Hatay pek çok dinden ve kültürden bir araya gelmiş insanların ortak yaşadıkları şehir olmuş yüzyıllarca. M.Ö. 9000’li yıllara kadar uzanan geçmişi ile Hatay 1939’da Türkiye topraklarına katıldı.  

Antik kentleri, müzeleri, dini merkezleri, doğal zenginlikleri, Amanos dağları, Amik ovası, asi nehri, yaylaları ve lezzetli yemekleri ile turistik merkezi haline dönüşmüş.

Meşhur Hatay Uzun Çarşı;

Hatay uzun çarşı, antakya

Alışveriş ve Hatay yöresel ürünlerini bulabileceğiniz tarihi Uzun Çarşıya uğrayabilirsiniz. Eğer acıkırsanız ise Hatay lezzetleriyle de bulaşa bileceğiniz çarşıdaki hanlarda ise çeşitli kahvelerin tadına bakabilirsiniz. Ben burada daha önce Adıyaman’da tadına baktığım Menengüç kahvesini yudumlamıştım.

hatay-uzunçarşı alışveriş

Hatay gezilecek yerler uzun çarşıHarbiye Şelaleleri;

Antakya merkezi sadece 7. Km. uzaklıktaki Harbiye yemyeşil bir doğanın içerisinde akan şelalelerine gitmelisiniz.  Stresinizi atmak için güzel ve keyifli bir gün geçirebileceğiniz yer burası.

hatay-harbiye-şelalesi-Hatay gezilecek yerler

Antakya Harbiye Şelalesi

Yöresel çeşitli el sanatlarıyla yapılmış hediyelik eşyaları ve yöresel sabun, z.yağı ve meşhur nar ekşisini köylülerden alabilirsiniz.

harbiye-şelalesi-hediyelik

harbiye-şelalesi-antakya, hatay Hatay gezilecek yerler

harbiye-şelalesi-restoranla


Yayladağı Aba Güreşleri;

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Aba güreşleri için Yayladağı’na gidebilirsiniz.  Ağustos ayının ilk haftası tüm illerden gelen güreşçilerin katılımıyla şölen havasında yapılıyor.

aba-güreşleri hatay

Hatay Yaylaları; Hatay Gezilecek yerler

Tarihi bu şehirde doğa güzelliklerini görmek ve yayla havası almak isterseniz birçok yayla var. Belen ilçesindeki Güzelyayla ve Atik Yaylası’na  gidebilirsiniz. Belen’e gelmişken Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan külliyeyi de görebilirsiniz.

atik-yaylası belen hatay

Kırıkhan Gölbaşı;

Doğa ile iç içe bir gün için çeşitli mesire ve yürüyüş alanlarıyla birlikte Gölbaşı gölüne gelebilirsiniz.

gölbaşı-gölü hatay antakya

Tarih severler için Hatay gezilecek yerler arasında ki Arkeoloji Müzesi;

Antakya cumhuriyet meydanında bulunan Arkeoloji Müzesi, Hatay ve çevresinden farklı dönemlere ait birçok tarihi eseri görmeniz mümkün. Tarih tutkunlarının ziyaret ettiği müzede Dünyada 2.büyük Mozaik koleksiyonuna ve dünyada 3. Büyük para koleksiyonuna sahiptir.

hatay-arkeoloji-müzesi

Peter Klisesi;

Antakya merkeze 2 km uzaklıktaki Haç Dağı’nın kayalıkları içerisine gömülü St. Pierre Kilisesi’ni görebilirsiniz. Doğal bir mağara içine yapılmış bu kilise, Hristiyanlığın o dönemlerde yayılmasını sağlayan en önemli merkez olmuş. Hz. İsa’nın havarilerinden St. Pierre’nin kurduğu kilisede Hz. İsa’ya ve İncil’e inananlara ilk defa Hıristiyan adı verilmiş. Papa 6. Paul tarafından Hac yeri olarak ilan edilmiş bu tarihi kilisede her yıl 29 Haziranda çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Pierre Klisesi

Hac Merkezi olarak görülen bu tarihi kilisede Müze kart veya 30 tl. ücret ile girilebiliniyor.Antakya Ulucami ve Habibi Neccar türbesi;

hatay-ulucami antakya gezilecek yerler

Dönemin hak dini olan Hıristiyan’lığa ilk inananlardan olan Habibi Neccar türbesinin üzerine 636 yılında Müslüman Araplar tarafından cami yapılmış. Sonraları Memlük Sultanı Baybars’ın emriyle 1271 yılında yaptırılmış. Ulu cami ise Müslümanlar için önemli bir inanç merkezi olmuş.

habibi-neccal-cami antakya, hatay

Antakya Merkez de Asi Nehrine bakan yüzüyle Ulu cami tüm tarihiyle ibadet edenlerle dolup taşıyor. Hristiyan’larında ziyaret ettiği  Anadolu’nun ilk camisi  Hz. İsa’nın iki havarisinin türbesi bulunuyor.

habibi-neccar-cami ahtakya hatay

Antakya Kalesi;

İstanbul’dan sonra Anadolu’nun en uzun surlarına sahip olan Antakya Kalesi günümüze bütünlüğünü koruyarak gelememiştir. Bazı sur ve duvarlarını görebildiğimiz  Antakya Kalesinde Demir Kapı ve 2. Yy. Roma imparatoru tarafından yaptırılmış olan su kemerlerini de görebilirsiniz.antakya-kalesi hatay

Samandağ St. Simeon Manastırı; (Hatay gezilecek yerler)

Antakya’ya 18 km. mesafede Samandağ yolu üzerinde bulunan St. Simeon Manastırı ziyaretçilerin yoğun ilgi alanında bulunuyor. Terkü Dünya tarikatının temsilcilerinden olan St. Simeon’un M.S. 540 yılında gelmesiyle bu manastır inşa edilmiş. İçerisinde 3 ayrı kilise ve müştemelattan oluşuyor. Şimdi kaderine terk edilmiş bir durumda zamana karşı savaşmaya devam ediyor.

simeon-manastırı-1 hatay antik kent

Dünyanın ilk liman kenti olarak bilinen Samandağ Asi Nehri’nin Akdeniz’e döküldüğü yerde kurulmuş. Limanı Asi Nehri’nin taşıdığı alüvyonlardan korumak için M.S 1. Y.y.’da Roma İmparatoru Vespesiyanous 1330 metre uzunluğunda bir tünel yaptırmış.

simeon-manastırı hatay antakya

Samandağ Kaya Mezarları;

Limanı korumak için yapılan bu büyük tünelin hemen yanındaki kayalıklarda mezarlıklar bulunuyor. Mezarlar arasındaki en ünlüsü olan beşikli mağaradır.

beşikli-mağara hatay

beşikli-mağara hataySamandağ Hz. Hızır Türbesi;

Hz. Hızırın Mekanı olarak bilinen birde türbe vardır.

hızır-aleyselam-türbesi

Samandağ Ermeni Köyü;

Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Vakıflı’ya gidebilirsiniz. Organik tarımın yapıldığı bağ, bahçe ve tarlalarını ve hala kullanılmakta olan köy kilisesini gezebilirsiniz.

Ney imalatı;

Asi nehrinin kıyılarında yetişen kamışlardan yapılan Ney’ler Dünya’nın en iyisidir.

hatay-neyleri imalat ve asi nehri

Haron Cehennem kayıkçısı taş heykeli;

Haron Cehennem kayıkçısı Helenistik dönemden günümüze kadar ulaşmış. St. Pierre klisesine 10. Uzaklıktaki bu başı örtülü kabartma 4 metre yüksekliğinde ve 1.5 metre eninde insan portresi şeklinde yapılmış. Efsaneye göre; Veba salgınıyla bu Hatay ve çevresinde birçok insanın ölümüne neden olmuş Veba salgını sırasında yapılmış. 

taş-oyma-hatay

Leios adlı kahinin isteği üzerine şehri yukarıdan gören dağın yamacına hastalıklardan korumak için yapılmış.  Mitolojide Cehennem Kayıkcısı olarak bilenen kabartma veba salgının sona ermesiyle tamamlanamadan yarım bırakılmış.  

Hatay Dörtyol;

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi;

Tarihte İpekyolu üzerindeki Hatay da kervanların uğrak yeri olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ndeyiz şimdi. Kıbrıs zaferi sonrasında yaptırılan külliyede pazaryeri, hamam, kervansaray, cami ve medrese ile misafirlerini ağırlamış yıllarca.

mehmetpaşa-külliyesi-ve-kal

Külliyenin avlusunda bulunan 1400 yıllık Zeytin ağacı ile de dikkat çeken bu tarihi mekanın ziyaretçileri hiç eksik olmuyor. Külliyenin içerisinde yöresel ürünlerin satıldığı 40 dükkan bulunuyor ve işletmecilerin hepsi kadın.külliye-çarşısı sokullu mhmet paşa hatay

Payas kalesi: (Hatay gezilecek yerler)

Külliye’nin hemen yanında olan  Payas Kalesi’ne de geçebilirsiniz. Deniz kenarına doğru ilerlerken Cenevizliler tarafından yaptırılan ve gözetleme amacıyla kullanılan Cin Kulesi de oldukça ilginç.

payas-kalesi-hatay

Buradan Sincan Köyüne geçip Damlataş Mağarası‘nıda görebilirsiniz.

İskenderun:

Türkiye’nin en önemli limanlarından bire de İskenderun Limanı’dır. Ünlü Makedon kral Büyük İskender tarafından kurulmuş. Modern yeni yüzüyle İskenderun’a geldiğinizde Yamaç Paraşütü ve Akdeniz’de Yelken sporu yapabilirsiniz. Eğer yüzmek isterseniz ise Arsuz sahiline gitmeniz gerekir. 33 km. uzaklıktaki bu plaj ince kumlu ve güzeldir.

arsuz-sahili-iskenderun-hat

Hatay gezilecek yerler için Konaklama imkanları;

Yayladağ ve Cilvegözü sınır kapıları ile gelişen ticaret ile oldukça geniş bir konaklama imkanı vardır. 5 yıldızlı otellerde butik otellere, motellerden aile pansiyonlarına kadar sizi yöresel lezzetleriyle ağırlayabilir.

harbiye-şelale-bahçeleri


Hatay Yöresel Yemekleri;

Közde pişirilen künefenin dumanı üstündeyken, çeşit çeşit kebaplar, mezeler ve salatalar ile lezzet diyarında kaybolabilirsiniz.

hatay-çınaraltı-künefe Hatay gezilecek yerler

Kağıt kebabı, Oruk. Dövme, Aşur, Semirsek, Künefe, Peynirli İrmik Helvası, kabak tatlısı, Cevizli biber, Küflü çökelek salatası, Tuzlu yoğurt, Humus gibi yöresel lezzetleri damak tadınıza göre seçip yiyebilirsiniz.

hatay-közde-künefe

Hatay gezilecek yerler tarihi, kültürü ve doğası;

Modern konaklama tesisleri, tarihi han ve hamamları, modern alışveriş merkezleri ile tüm ihtiyaçlarınızın karşılandığı ve gönlünüzce gezebileceğiniz bir şehir Hatay. Hatay gezilecek yerler tarihi, kültürü ve doğası için yazılacak daha birçok yer var eminim. Belli başlı ve öncelikli yerleri yazmaya çalıştım.

hatay gezilecek yerler

hatay-gezisi kültürü ve tarihi

 

4 Yorum

Aydemir kontas 4 Mart 2019 at 09:03

Çok guzel yerler tam gezilip görülecek yerler ellerinize sağlık bu fotoğrafları çektiğiniz için

    nihat 4 Mart 2019 at 20:56

    Çok teşekkürler.

Serpil 4 Mart 2019 at 14:32

Belgesel niteliğinde harika bir yazıydı çok teşekkürler👍 Hatay yemekleri ilgimi çekti😊

    nihat 4 Mart 2019 at 20:54

    İlginize teşekkür ederim. 3 ay önce oradaydım. Özellikle tatlıları harika

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler