Hasankeyf gezilecek yerler

Hasankeyf Gezilecek yerler – BATMAN

Hasankeyf  gezilecek yerler 2019. Nerede?, nasıl gidilir? tarihi, doğası, kültürü ve yöresel lezzetlerine kadar keyfini çıkaralım.

Hasankeyf’in keyfi kaçtı diyebiliriz aslında. Bu günlerde taşınma sürecinde olan Hasankeyf gezilecek yerleri yazmaya çalışacağım.

Hasankeyf artık eskisi gibi değil;

Ilısu Barajı için su tutulmaya başlanmasının ardından, Hasankeyf’in sunu da gelmeye başlandı. Baraj suları altında kalacak olan tarihi yapıların yeni yerine yani Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınması da sürüyor.  Dediğim gibi ben 5 yıl kadar önce en güzel zamanında gitmiştim. Şimdilerde mazide kalsa da farklı kültürü ile o anları çektiğim fotoğraflarla anlatayım.

hasankeyf-minaresi, hasankeyf gezilecek yerlerBenim Gözümden Hasankeyf gezilecek yerler;

Mezopotamya beni benden alır. Başka bir gezegen gibi Mezapotamya’nın her yeri. 2014 de Otobüsle geldik buraya  ve hayran bakışlarımızla köprüsünden fotoğraf çekerek geçtik karşıya. Küçük çocuklar sardı hemen etrafımızı. 10-15 yaşlarındaki bu minikler ezberledikleri tarihi bilgilerle yöresel dilleriyle rehberlik yapmak istiyorlar minik harçlık karşılığında.

zeynel-bey-türbesi-hasan-k

Zeynel-Bey-Türbesi-Hasan-keyf

Tur rehberimizin anlatımlarıyla bu medeniyetlerin kokusunu almaya çalışıyorduk ki, ismi lazım değil turumuza katılan bir bayan “buraya niye geldik ki her taraf taş, toz toprak demez mi” terbiyesiz. “La hevle la kuvvete” Bu avm güzeli buraya yakışmıyordu zaten. Neyse…?

 

hasankeyf batman gezisi

hasankeyf-manzarası

Belki de bir çoğumuzun son kez göreceği ve gitmeyenlerin sadece  arşiv görüntülerden ulaşabileceği bu yer artık sular altında kalacak.

Dicle Nehrine yapılacak Ilıca barajı ile son zamanlarını yaşanan yaklaşık 20 medeniyete ev sahipliği yapmış Hasankeyf 12.000 bin yıllık tarihide sular altında kalacak. Birkaç yıl öncesine kadar içinde yaşam olan en eski antik kentti Hasankeyf. Tarih boyunca kayalara oyulmuş evlerde yaşamlarını sürdüren halktan ise birkaç aile kalmıştı.  İsmi güzel kaya anlamına gelen “Hısn Keyfa”ten gelmiş günümüze. Hasankeyf’te Kale kapalı olduğu için Müze kart gerekmiyor.

 

hasankeyf-batman

Hasankeyf-Batman
hasankeyf-köprü-ayakları, batman

Hasankeyf geçmişi ve tarihi;

Hasankeyf  son 35 yıldır devam eden kazı çalışmaları sonucu 12.bin yıl öncesine kadar insanlığın ilk yerleşik yaşama geçilmiş bir bölge olduğu görülmüş. İnanılır gibi değil. Dile kolay 12 bin yıl. 35 yıldır devam eden kazıların daha onlarca yıl sürmesi bekleniyor. Hangi medeniyetin hangi katmanlarda olduğu bile belli değil daha. Şimdiki kazılarda ise ortaya çıkan sonuçlara göre Artuklular en parlak dönemini burada yaşamışlar. 130 sene başkentlik yapmış bu tarih kokan yerde 1232 yılında Eyyübiler yerleşmiş. 

 

hasankeyf-batman- gezilecek yerler

Tarihi Hasankeyf Köprüsü;

Daha sonra Moğol istilası ile yerle bir olmuş. Nehrin ortasında kalan bu yıkık tarihi köprü ise Moğolların yıkım eseri olmuş. İki katlı düşünülmüş tarihteki ilk köprülerden.

Alt kattan kervanlar ve hayvanlar geçerken üst katından ise insanlar geçermiş. Yani orta çağın en büyük köprüsü denebilir. Bunun yerine günümüzde 300 m. kadar ileride, ortam ogustiğini bozan yeni daha modern köprü ile ulaşım sağlanıyor.

 

hasankeyf-nasıl-gidilir

hasankeyf-köprüsü-yeniHasankeyf Kalesi;

Dik kayaların üzerine kurulmuş Kale, Bizanslılar kendilerini Sasaniler’den korumak için 363 yılında inşa edilmiş. İçerisinde iki de sarayı bulanan kalenin alt katında dükkanların bulunduğu düşünülüyor. Kaleye çıkmak küçük bir kaza sonucu yasaklanmış. Ama Dicle’nin karşı kıyısından oldukça heybetli görünüyor.

 

hasankeyf-kalesi-kapak-batm

Anadolu’daki ilk para darphanesi Hasankeyf’te

Yapılan kazılar sonucunda elde edilen bulgu ve bilgilere göre Anadolu da ilk para burada kurulan bir darphanede basıldığı söyleniyor. 

Hasan Keyf'te bahar da çekilmiş bir fotoğraf

Hasan Keyf’te bahar da çekilmiş bir fotoğraf

Hasankeyf’te mağara yaşamı;

Güneydoğu Anadoludaki bu kayalıklarda 5000 e yakın mağara bulunuyor. Ve yakın bir zamana kadar da bu mağaralar da insanlar yaşıyormuş. Yakın zaman derken 40 sene öncesine kadar bu mağaralardaki sayımda 13.823 kişinin yaşadığı tespit edilmiş.

Yazın serin, kışın sıcak olan bu mağaralarda yaşayan son bin aile kalmış. Elindeki Osmanlı tapusu ile açılan birçok mahkemeyi kazanarak hayatlarına devam etmişler.

 

hasankeyf-mağaraları

Hasankeyf Çarşısı ve Meşhur Süryani Kahvesi;

Küçükte bir çarşısı var. Hediyelik yöresel eşyalar ve lezzetlere ulaşabilirsiniz. Ben burada çarşı sonunda sol üstte bir kahvede Süryani kahvesi içmiştim. Yok öyle bir lezzet. İlk yudumu aldığımda bu ne? dedim. Ağızıma bir şeyler takıldı ve sordum nedir bu diye. Rendelenmiş ceviz ile pişirilerek yapıyorlarmış kahveyi. Ceviz aroması ile Süryani Kahvesi müthiş olmuş. Şekersiz yapıyorlar kahveyi. Yanına tatlı olarak lokum koyuyorlar.

 

süryani-kahvesi-hasankeyfHasankeyf Gezilecek Yerler;

Burada ziyaret edilecek bir kaç yeri de es geçmemek lazım.  Bunlar El Rızk Camii, Kale kapıları, Sultan Süleyman Camii, Zeynel bey türbesi, ve İki yollu minare.

 

hasankeyf-çarşısı

 

İki yollu bu minarenin de bir hikayesini duymuştum. Dilim döndüğünce onu da anlatayım. Çünkü oldukça ilginç.

 

Minarenin yapımı sırasında usta kalfası ile tartışmaya başlar. Usta Kalfayı kovar. Bunu gururuna yediremeyen kalfa, Dicle Nehri’ne hakim kayalıklar üzerinde yer alan El Rızk Camisi’nin minaresini yapmaya başlar. Usta da aynı anda Sultan Süleyman Camisi’nin minaresini tamamlamaya çalışır.

 

hasankeyf-çifte-minare

alıntı

İki minare de bittiğinde kalfa, gizli bir yöntem ile yaptığı El Rızk Camisi’nin minaresine ilk olarak ustasının çıkmasını ister. Amacı takdir görmektir. Usta minareye çıkar. Minarenin tepesinde kalfa ile karşılaşır. Usta şaşkınlıkla “Buraya nasıl çıktın?’ diye sorar. Kalfa, minareye çıkan ikinci yolu gösterir ustasına. Minareye çıkan iki ayrı merdiven vardır; kalfanın amacı inen ve çıkan insanların birbirini görmemesini sağlamaktır.

 

Usta, kalfasının kullandığı bu teknikten çok etkilenir ama onu tebrik etmeyi gururuna yediremez. Minareden atlayarak intihar eder. Rivayete göre” boynuz kulağı geçer” atasözü de buradan doğmadır.

hasankeyf-batman-1Hasankeyf’te Ne Yenir?

Hasankeyf ekmeği meşhur burada  hevra’ diyorlar. Hasankeyf mutfağı yöreye özgü bol yağlı et yemekleri ve hamur işlerinden oluşuyor.

 

hasankeyf-köprü-eski

Hasankeyf’te Nerede Kalınır?

Kalacak yer olarak küçük bir pansiyon dışında neredeyse yok. Bu yüzden turistlerin çoğu Mardin ve Batman otellerinde kalarak Hasankeyf’ gezilecek yerler için otobüs veye araçlarıyla geliyorlar. Ayrıca burada kamp veye çadır hayatı sevenler mağaralarda da kalabiliyorlar. Kamp severler için farklı bir macera sunan bu mağaralarda o bölgenin binlerce yıllık atmosferini yaşama şansı veriyor.

 

hasankeyf-eski-köprüsü

Hasankeyf’e nasıl gidilir?

Hasankeyf  Batman-Mardin kara yolu üzerinde bulunuyor. Mardin Havalimanı 130 km, Batman Hava limanı ise 50 km mesafede. Ortasından Dicle Nehri’nin geçtiği Hasankeyf  Batman Midyat kara yolu üzerinde. Batman ve Midyat’a yaklaşık 40 km. uzaklıkta.

Hasankeyf Nerede? Harita;

hasankeyf-turu

 

5 yıl önce Güneydoğu turlarının zirve yaptığı dönemde tadını çıkarma şansım olmuştu. Güneydoğu‘nun her bölgesi farklı kültür ve yaşam tarzlarıyla etkilemiştir beni her zaman. Batman veya çevresine geldiğinizde Hasankeyf gezilecek yerleri görmeden gitmeyin derim.

 

yeni-hasankeyf-batman

Yeni Hasankeyf ilçesi

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler