Hasankeyf gezilecek yerler, nerede, tarihi ve son hali 2022

hasankeyf nerede

Hasankeyf Gezilecek yerler ve son hali 2022

Hasankeyf  gezilecek yerler nerede?, son hali? tarihi, doğası, kalesi, kültürü ve yöresel lezzetlerine kadar gezi notlarımı paylaşayım.

Hasankeyf Son Hali 2022

Hasankeyf’in keyfi kaçtı diyebiliriz aslında. Bu günlerde taşınma sürecinde olan Hasankeyf gezilecek yerleri yazmaya çalışacağım. Doğa ve tarih bu kadar tahrip edilmemeli. En azından bir çok tarihi eser taşınarak sular altında kalması önlenmiş. Ancak gül dalında güzeldir mantığı ile tarihi yapılar ile bir çokta endemik bitki ve canlı yaşamının son bulacağı söyleniyor. Barajın yapımı ile birlikte yeni yerleşim alanları da yapılıyor. Biz o eski evleri mağalarda ki, o yaşanmışlıkta ki kültürü tanımaya çalışıyorduk. Mezopotamya da şunu diyebilirim ki bir kültür daha sona erdi. 

Hasankeyf yeni hali evleri

hasan keyf son hali evler sular altında

Suların yükselmesi ile, sular altında kalan yaşamlar.

Eski dokusu ve havası olmayacak ama yine de kültürü ile gezmeye değer bir yer. Kalesi, eski köprüsü ve çevresine yapılan yeni duvarlarla bu tarihi bölgeyi günümüz medeniyeti ele geçirmiş durumda.

hasankeyf son hali

alıntı

Hasankeyf’in tarihi eser ve değerleri taşınıyor

Haberlerde görmüştüm o devasa tarihi yapıların taşındığıonı ve aklıma  4 yıl önce gittiğimde o tarihe ne kadar büyük bir hayranlık ile baktığım aklıma geldi. Güler misin ?, ağlar mısın ? dedikleri şey olsa gerek. En azın dan taşıyorlar diye avutalım kendimizi..

Zeynel abidin türbesi

Eminim ücretsiz gezdiğimiz bu tarihi yapıları şimdi çevre düzenlemesi yaparak ücretli hale getirirler. şaşırmam yanii..

Hasankeyf ‘te taşınan tarihi eserler hangisi.

Dedik ya en azındanh taşınmış diye . Yeni yerleşim alanlarının yan tarafında yeni bir kültürel park oluşturuldu ve bu park içerisine birçok devasa tarihi yapılar taşındı.

Taşınan tarihi yapılar…

 • Artuklu Hamamı
 • Sultan Süleyman Koç Camisi
 • İmam Abdullah Zaviyesi
 • Er Rızık Camisi ve minaresi
 • Zeynel Abidin Türbesi,
 • Eyyubi (Kızlar) Camisi
 • Kale giriş orta kapısı

Hasankeyf Eski Hali daha güzeldi. 

Ilısu Barajı için su tutulmaya başlanmasının ardından, Hasankeyf’in sunu da gelmeye başlandı. Baraj suları altında kalacak olan tarihi yapıların yeni yerine yani Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınması da sürüyor. Dediğim gibi ben 5 yıl kadar önce en güzel zamanında gitmiştim. Şimdilerde mazide kalsa da farklı kültürü ile o anları çektiğim fotoğraflarla anlatayım.

hasankeyf-minaresi, hasankeyf gezilecek yerler

Hasankeyf tarihi hakkında kısa bilgi ?

Öyle bir yer ve korumda bulunuyor ki, Mezopotamya’nın bu süryani kültürü tarihten gelen geçmişi ile birlikte Dicle nehrinin iki yakasında. Otantik kültürler hep dikkatimizi çekmiştir ya Harran gibi bu duyguyu zirvede yaşayacağınız bir yer Hasan Keyf. tarihine baktığımızda ise Hasankeyf höyüğünde yapılan kazılarda inanır mısınız 12 bin yıllık buluntulara rastlanmış. Yukarı Mezopotamya’nın Anadolu’ya geçiş güzergahı olarak kullanılması burayı bir çok medeniyete ev sahipliği yapmasına denen olmuş. M.S. Bizanslılar ve Sasanilerin geniş iz bıraktığı Halfeti bölgesi Roma imparatorluğu ile roma dönemi kaleleri yapılmış. 640 Döneminde Halife Ömer hz. ile İslam ordusu fethetmiş. 

Ayrıntılı Harran tarihi ve kültürü hakkındaki yazımı da inceleyebilirsiniz.

Benim Gözümden Hasankeyf gezilecek yerler;

Mezopotamya beni benden alır. Başka bir gezegen gibi Mezapotamya’nın her yeri. 2014 de Otobüsle geldik buraya  ve hayran bakışlarımızla köprüsünden fotoğraf çekerek geçtik karşıya. Küçük çocuklar sardı hemen etrafımızı. 10-15 yaşlarındaki bu minikler ezberledikleri tarihi bilgilerle yöresel dilleriyle rehberlik yapmak istiyorlar minik harçlık karşılığında.

zeynel-bey-türbesi-hasan-k

Zeynel-Bey-Türbesi-Hasan-keyf

Tur rehberimizin anlatımlarıyla bu medeniyetlerin kokusunu almaya çalışıyorduk ki, ismi lazım değil turumuza katılan bir bayan “buraya niye geldik ki her taraf taş, toz toprak demez mi” terbiyesiz. “La hevle la kuvvete” Bu avm güzeli buraya yakışmıyordu zaten. Neyse…?

 

hasankeyf batman gezisi

hasankeyf-manzarası

Belki de bir çoğumuzun son kez göreceği ve gitmeyenlerin sadece  arşiv görüntülerden ulaşabileceği bu yer artık sular altında kalacak.

Dicle Nehrine yapılacak Ilıca barajı ile son zamanlarını yaşanan yaklaşık 20 medeniyete ev sahipliği yapmış Hasankeyf 12.000 bin yıllık tarihide sular altında kalacak. Birkaç yıl öncesine kadar içinde yaşam olan en eski antik kentti Hasankeyf. Tarih boyunca kayalara oyulmuş evlerde yaşamlarını sürdüren halktan ise birkaç aile kalmıştı. İsmi güzel kaya anlamına gelen “Hısn Keyfa”ten gelmiş günümüze. Hasankeyf’te Kale kapalı olduğu için Müze kart gerekmiyor.

 

hasankeyf köprüsü

Hasankeyf-Batman


hasankeyf-köprü-ayakları, batman

Hasankeyf geçmişi ve tarihi;

Hasankeyf  son 35 yıldır devam eden kazı çalışmaları sonucu 12.bin yıl öncesine kadar insanlığın ilk yerleşik yaşama geçilmiş bir bölge olduğu görülmüş. İnanılır gibi değil. Dile kolay 12 bin yıl. 35 yıldır devam eden kazıların daha onlarca yıl sürmesi bekleniyor. Hangi medeniyetin hangi katmanlarda olduğu bile belli değil daha. Şimdiki kazılarda ise ortaya çıkan sonuçlara göre Artuklular en parlak dönemini burada yaşamışlar. 130 sene başkentlik yapmış bu tarih kokan yerde 1232 yılında Eyyübiler yerleşmiş. 

 

hasankeyf-batman- gezilecek yerler

Tarihi Hasankeyf Köprüsü;

Daha sonra Moğol istilası ile yerle bir olmuş. Nehrin ortasında kalan bu yıkık tarihi köprü ise Moğolların yıkım eseri olmuş. İki katlı düşünülmüş tarihteki ilk köprülerden.

Alt kattan kervanlar ve hayvanlar geçerken üst katından ise insanlar geçermiş. Yani orta çağın en büyük köprüsü denebilir. Bunun yerine günümüzde 300 m. kadar ileride, modern görüntüsü ile ortamın tarihi dokusunu bozan yeni köprü ile ulaşım sağlanıyor.

 

hasankeyf-nasıl-gidilir

hasankeyf-köprüsü-yeni

Hasankeyf Kalesi hakkında bilgi ;

Dik kayaların üzerine kurulmuş Kale, Bizanslılar kendilerini Sasaniler’den korumak için 363 yılında inşa edilmiş. İçerisinde iki de sarayı bulanan kalenin alt katında dükkanların bulunduğu düşünülüyor. Kaleye çıkmak küçük bir kaza sonucu yasaklanmış. Ama Dicle’nin karşı kıyısından oldukça heybetli görünüyor.

 

hasankeyf-kalesi-kapak-batm

Anadolu’daki ilk para darphanesi Hasankeyf’te

Yapılan kazılar sonucunda elde edilen bulgu ve bilgilere göre Anadolu da ilk para burada kurulan bir darphanede basıldığı söyleniyor. 

Hasan Keyf gezilecek yerler

Hasan Keyf’te bahar da çekilmiş bir fotoğraf

Hasankeyf’te mağara yaşamı;

Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘ndeki bu kayalıklarda 5000 e yakın mağara bulunuyor. Ve yakın bir zamana kadar da bu mağaralar da insanlar yaşıyormuş. Yakın zaman derken 40 sene öncesine kadar bu mağaralardaki sayımda 13.823 kişinin yaşadığı tespit edilmiş.

Yazın serin, kışın sıcak olan bu mağaralarda yaşayan son bin aile kalmış. Elindeki Osmanlı tapusu ile açılan birçok mahkemeyi kazanarak hayatlarına devam etmişler.

 

Hasan Keyf gezilecek yerler hasankeyf-mağaraları

Hasankeyf gezilecek yerler içinde Çarşısı ve Meşhur Süryani Kahvesi;

Küçükte bir çarşısı var. Hediyelik yöresel eşyalar ve lezzetlere ulaşabilirsiniz. Ben burada çarşı sonunda sol üstte bir kahvede Süryani kahvesi içmiştim. Yok öyle bir lezzet. İlk yudumu aldığımda bu ne? dedim. Ağızıma bir şeyler takıldı ve sordum nedir bu diye. Rendelenmiş ceviz ile pişirilerek yapıyorlarmış kahveyi. Ceviz aroması ile Süryani Kahvesi müthiş olmuş. Şekersiz yapıyorlar kahveyi. Yanına tatlı olarak lokum koyuyorlar.

 

Hasan Keyf gezilecek yerler süryani-kahvesi-hasankeyf

Hasankeyf Gezilecek Yerler

Her şeye rağmen kültür turizmin Türkiye’deki en önemli noktalarından bini olan Hasankeyf gezilecek yerler tarihe ve geçmiş medeniyetlere doğru bir yolculuğa sizi çıkaracaktır. 

 • Artuklu Hamamı
 • Mağara evleri
 • Tarihi Hasankeyf köprüsü
 • Hasankeyf çarşısı
 • Sultan Süleyman Koç Camisi
 • İmam Abdullah Zaviyesi
 • Er Rızık Camisi ve minaresi
 • Zeynel Abidin Türbesi,
 • Eyyubi (Kızlar) Camisi
 • Roma döneminde yapılan Kale

 

hasankeyf-çarşısı

Hasankeyf Gezilecek Yerler

İki yollu bu minarenin de bir hikayesini duymuştum. Dilim döndüğünce onu da anlatayım. Çünkü oldukça ilginç.

Hasan Keyf gezilecek yerler

 

Minarenin yapımı sırasında usta kalfası ile tartışmaya başlar. Usta Kalfayı kovar. Bunu gururuna yediremeyen kalfa, Dicle Nehri’ne hakim kayalıklar üzerinde yer alan El Rızk Camisi’nin minaresini yapmaya başlar. Usta da aynı anda Sultan Süleyman Camisi’nin minaresini tamamlamaya çalışır.

 

Hasan Keyf gezilecek yerler hasankeyf-çifte-minare

alıntı

İki minare de bittiğinde kalfa, gizli bir yöntem ile yaptığı El Rızk Camisi’nin minaresine ilk olarak ustasının çıkmasını ister. Amacı takdir görmektir. Usta minareye çıkar. Minarenin tepesinde kalfa ile karşılaşır. Usta şaşkınlıkla “Buraya nasıl çıktın?’ diye sorar. Kalfa, minareye çıkan ikinci yolu gösterir ustasına. Minareye çıkan iki ayrı merdiven vardır; kalfanın amacı inen ve çıkan insanların birbirini görmemesini sağlamaktır.

 

Hasankeyf gezilecek yerler

Usta, kalfasının kullandığı bu teknikten çok etkilenir ama onu tebrik etmeyi gururuna yediremez. Minareden atlayarak intihar eder. Rivayete göre” boynuz kulağı geçer” atasözü de buradan doğmadır.

hasankeyf-batman-1

Hasankeyf gezilecek yerler de Ne Yenir?

Hasankeyf ekmeği meşhur burada  hevra’ diyorlar. Hasankeyf mutfağı yöreye özgü bol yağlı et yemekleri ve hamur işlerinden oluşuyor. Birde bu nehirde yakaladıkları Şabut balığı var. Aynı Halfeti’deki gibi. Onun haricinde kültürel turizmin yapıldığı Hasankeyf’te yöresel yemeklerini bulabileceğiniz bir çok restoran ve lokanta var. Yöresel yemek ziyafetinden sonra o meşhur cevizli Süryani dibek kahvesinden içmelisiniz. 

 

hasankeyf-köprü-eski Hasankeyf gezilecek yerler

Hasankeyf’te Nerede Kalınır?

Kalacak yer olarak küçük bir pansiyon dışında neredeyse yok. Bu yüzden turistlerin çoğu Mardin ve Batman otellerinde kalarak Hasankeyf’ gezilecek yerler için otobüs veye araçlarıyla geliyorlar. Ayrıca burada kamp veye çadır hayatı sevenler mağaralarda da kalabiliyorlar. Kamp severler için farklı bir macera sunan bu mağaralarda o bölgenin binlerce yıllık atmosferini yaşama şansı veriyor.

Ayrıntılı Mardin gezilecek yerler hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz

 

hasankeyf-eski-köprüsü Hasankeyf gezilecek yerler

Hasankeyf Gezilecek yerler nasıl gidilir?

Hasankeyf  Batman-Mardin kara yolu üzerinde bulunuyor. Mardin Havalimanı 130 km, Batman Hava limanı ise 50 km mesafede. Ortasından Dicle Nehri’nin geçtiği Hasankeyf  Batman Midyat kara yolu üzerinde. Batman ve Midyat’a yaklaşık 40 km. uzaklıkta. Aracı olmayanlar ise Mardin’den Midyat otobüsleri ile önce Midyat’a gelmeliler. Sonra ise Hasafkeyf otobüsleri ile buraya ulaşabilirler. 

Batman Gezilecek Yerler Listesi :

 • Malabadi Köprüsü ( 33 km 35 dk)
 • Zeynel Bey Türbesi ( 35 km. 40 dk )
 • Hasankeyf (36 km 45 dk )
 • Batman Müzesi ( 2 km. 5 dk)
 • Artuklu Hamamı  Hasankeyf ( 36 km. 45 dk)
 • Hasan Keyf Köprüsü ( 35 km 40 dk)
 • Veysel Karani Türbesi ( 78 km. 1 saat 10 dk)
 • Malabadi Tabiat Parkı (35 km. 40 dk)

Hasankeyf gezilecek yerler haritası google maps 2022 :

Hasankeyf ve çevresindeki gezilecek yerler için hazırladığım maps harita ile online olarak gezilecek diğer yerlerin işaretlerine tıklayabilirsiniz. Seçtiğiniz Hasankeyf gezilecek yerin konumunu, ulaşım bilgilerini, adresini, kayıtlı ise iletişim bilgilerini göre bilirsiniz.  Ayrıca yol tarifi ile bulunduğunuz konuma olan uzaklığı, saati ve navigasyon yol bilgisine de ulaşabilirsiniz. 

Hasankeyf otel ve konaklama 2022

Turizm burada genellikle çevre bahçeşehir escort illerden veya turlar ile günübirlik düzenleniyor. Otel olarak  bir veya iki tane bulunuyor. Bunlardan biri de Hasankeyf Motel adı altında ama sanırım sular yükselince oda etkilenecektir. Şimdi ise 3 km yukarıda yeni yerleşimin orada yeni otel yapıcaktır.

hasankeyf-turu Hasankeyf gezilecek yerler

Hasankeyf nerede ?

Batman- Midyat yolu üzerinde Dicle Nehrinin içinden geçtiği  bir bölgede bulunuyor. Midyat ve Raman sıra dağları arasında kalan bir vadide yer alıyor.  Tam konumu için tıklayınız.

Hasankeyf’e nasıl gidilir ?

Hasankeyf özellikle bahar ve yaz ayalarında yerli yabancı bir çok turist ilgi gösteriyor. Ulaşım açısından da turistik dönemde yoğunluk yaşanıyor.

 • Otobüs ile gitmek için ; Batman merkezdeki otogardan halfeti otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. 30-40 dk süren yolculuk ile gün içerisinde dönüş yapabilirsiniz.
 • Kendi aracınız ile ; Batman – Midyat yolu üzerinde bulunuyor. Tabelalar ile Hasankeyf’ e rahatlık ile ulaşabilirsiniz.
 • Uçak ile ; Batman Havaalanı ile gelip otobüs veya taksi tutarak 40 dk. bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Hasankeyf Kaç Km. ?

Çevre illerden ve bazı büyük şehirlerden Hasankeyf’ kaç km. ve saat sürer ?

 • Batman Hasankeyf kaç km. ? 36 km. 35 dk
 • Midyat Hasankeyf kaç km. ? 42 km. 40 dk
 • Mardin Hasankeyf kaç km. ? 109 km. 1 saat 45 dk
 • Siirt Hasankeyf kaç km. ?  117 km. 1 saat 40 dk.
 • Diyarbakır Hasankeyf kaç km. ? 131 km. 1 saat 40 dk.
 • Gaziantep Hasankeyf kaç km. ? 435 km 5 saat 10 dk
 • Ankara Hasankeyf kaç km. ? 1126 km. 12,5 saat
 • İstanbul Hasankeyf kaç km. ? 1574 km. 16 saat 50 dk 

 

5 yıl bakırköy escort önce Güneydoğu turlarının zirve yaptığı dönemde tadını çıkarma şansım olmuştu. Güneydoğu‘nun her bölgesi farklı kültür ve yaşam tarzlarıyla etkilemiştir beni her zaman. Batman veya çevresine geldiğinizde Hasankeyf gezilecek yerleri görmeden gitmeyin derim.

 

yeni-hasankeyf-batman Hasankeyf gezilecek yerler

Yeni Hasankeyf ilçesi

Medeniyet ve kültür dolu Hasankeyf gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Ayrıntılı Araba ile Güney doğu turu nasıl yapılır hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.


Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını bahçelievler escort güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net

0 1 0 0 0 0
Adana escort Çukurova escort Seyhan escort Ankara escort Mamak escort Etimesgut escort Polatlı escort Pursaklar escort Haymana escort Çankaya escort Keçiören escort Sincan escort Antalya escort Kumluca escort Konyaaltı escort Manavgat escort Muratpaşa escort Kaş escort Alanya escort Kemer escort Bursa escort Eskişehir escort Gaziantep escort Şahinbey escort Nizip escort Şehitkamil escort İstanbul escort Merter escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort İzmir escort Balçova escort Konak escort Bayraklı escort Buca escort Çiğli escort Gaziemir escort Bergama escort Karşıyaka escort Urla escort Bornova escort Çeşme escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Yenişehir escort Mezitli escort Erdemli escort Silifke escort Akdeniz escort Anamur escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Adıyaman escort Afyonkarahisar escort Ağrı escort Aksaray escort Amasya escort Ardahan escort Artvin escort Aydın escort Balıkesir escort Bartın escort Batman escort Bayburt escort Bilecik escort Bingöl escort Bitlis escort Bolu escort Burdur escort Çanakkale escort Çankırı escort Çorum escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Edirne escort Elazığ escort Erzincan escort Erzurum escort Giresun escort Gümüşhane escort Hakkari escort Hatay escort Iğdır escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Karabük escort Karaman escort Kars escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Kırşehir escort Kilis escort Konya escort Kütahya escort Mardin escort Muş escort Nevşehir escort Niğde escort Ordu escort Osmaniye escort Rize escort Sakarya escort Siirt escort Sinop escort Sivas escort Şanlıurfa escort Şırnak escort Tekirdağ escort Tokat escort Trabzon escort Tunceli escort Uşak escort Van escort Yalova escort Yozgat escort Zonguldak escort
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Mardin Gezilecek Yerler – En güzel 12 Yer

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478