google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Harran tarihi ve kültürü nerede, nasıl gidilir

Harran tarihi ve kültürü nerede, nasıl gidilir

Medeniyetin beşiğine baktığımızda Şanlıurfa Harran tarihi ve kültürü çıkar karşımıza. Harran nerede, nasıl gidilir, hakkında kısa bilgi ve fotoğraflar.

 Mezopotamya’nın yaşam kültürünü farklı bir şekilde hayata katmış olan Harran’dayız.

harran-ulucami-şanlıurfa

Şanlıurfa Harran tarihi ve kültürü ‘nde ki benzersizliğiyle medeniyetlerin beşiği ünvanını fazlasıyla hak ediyor bence. Şanlıurfa’nın medeniyet merkezi ise Harran. Güneydoğu turumun en merak edilenleri arasındayım şimdi.

Harran tarihi ve kültürü açısından evleri ve özellikleri;

İlk önce simge haline gelmiş toprak görünümlü meşhur Harran evleriyle karşılaşıyoruz. Aslında bu evler dışarıdan baktığınızda çamurdan gibi görünüyor. İçinde girdiğiniz tuğladan yapıldığını görüyoruz.harran-evleri-şanlıurfa

Tuğlanın üzerini çamurla kaplıyorlar. Meşhur Şanlıurfa ve Haran sıcağından korunmak için doğal klima soğukluğunu bu şekilde keşfetmişler. İçeriye girdiğimin de ise yüzümüze vuran serinliği hissedebiliyorsunuz.

eski-harran-evleri-1

Dünyanın ilk üniversitesi, Harran Üniversitesi ve Camii;

Kazıları hala sürüyor. İnanın çok ilginç bir yer. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Harran gerçekten muhteşem bir yer. Tarihte kayıtlara geçmiş ilk bilim merkezi yani üniversitedir tarihi Haran Üniversitesi. Fotoğrafta ki kare planlı bir kule aslında bir caminin minaresi. Din, felsefe, matematik, ve astroloji üzerine eğitimlerin de verildiği tarihi üniversite görülmeye değer bir yer.

harran cami giriş kapısı

Bir futbol sahası büyüklüğünde bir cami düşünün. Çevresinde kervan saraylar, hanlar, hamamlar ve çarşısının olduğu bir cami düşünün. Tarihte bugüne kadar yapılmış en büyük cami. Önündeki gördüğünüz kemer, caminin giriş kapısı.harran-ulucami

İnanır mısınız! Bu camide 6000 kişi aynı anda namaz kılabiliyormuş. O kadar büyükmüş ki şehrin bütün yolları camiye çıkıyormuş. Bu yüzden birçok kapısı varmış. Ayakta kalan bu kapının büyüklüğü caminin de büyüklüğünü gösteriyor aslında. Harran Ulu Cami’nin minaresi 40 metre olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 30 metresi ayakta ve zamana direnerek hala karşımızda.

harran-şanlıurfa

Harran Tarihi ve Kültürü açısından Ticaret Merkezi ; Harran tarihi ve kültürü

Kazıların hala devam ettiği bölgede 1000 yıl önceki insanların yaşamları hakkında bilgiler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. En son Harran’da ki bu kazılarda çok hassas teraziler bulunmuş. Aynı zamanda ticaret merkezi olan Haran’da terazilerin ticaretteki güveni simgelermiş.Bu arada yapılan teraziler ise bir çok yere ihraç edilirmiş. Cennet ve Firdevs camisi olarak da anılan bu Ulu cami Türkiye’nin hala en büyük antik camisidir.

harran-kazı-çalışmaları-1

Tarihi cami ve üniversitenin üstün işlemeleri; Harran tarihi ve kültürü

Şam emevi camsisin birebir kopyası olan bu cami 100×100 metre boyutunda. Emeviler başkentini Şam’dan Harran’a taşımışlar ve oradaki caminin bir ikizini de buraya yapmışlar. Taş süslemeleriyle çok zengin olan cami, Sivas Divriğ Ulu camindeki süslemelerden bile fazla olduğu görülüyor. 

Divriği Ulucami  anadolunun pırlantası ziyareti yayınım için tıklayınız.)

harran-ulucami-kapısı. Harran tarihi ve kültürü

Harran Tarihi ve Kültürü ;

Avlusu ve şadırvanı da Türkiye’nin en büyük camisidir. Kare kesitli minareler orta çağda ilk İslam dönemlerinde yapıldığı biniyor. Bir benzeri ise Diyarbakır Ulu caminde de kare kesitli bu tür minareler görülüyor. Bu cami Sultanahmet’ten ve Süleymaniye’den daha büyük olarak kafanızda canlandırabilirsiniz. 1200’lü yıllarda Moğol istilasında yakılıp yıkılan cami o zamanlarda birçok kez tamir edilmesine rağmen günümüze küçük bir kısmı ulaşabilmiş.

harran kültürü ve tarihiAyrıntılı Diyarbakır Gezilecek Yerler hakkındaki yazımı da okuyabilirsinizharran-kalıntıları. Harran tarihi ve kültürü

Bu tür yerlerde ben birazda tarih ve mitoloji merakımdan dolayı etkileniyorum. Günümüz medeniyetlerinde yaşarken  tarihte insanların yaşayış tarzları beni çok meraklandırır. Şanslıyım ki; Türkiye’miz bu konuda da çok zengin.

Ayrıntılı Araba ile güney doğu turu nasıl yapılır yazımı da okuyabilirsiniz.

Harran’a nasıl gidilir?

Şanlıurfa’ya sadece 45 km. uzaklıkta. Kazı çalışmaları halen sürüyor. Bu nedenle seyir amaçlı yapılmış küçük bir tepenin üzerinden seyredebiliyorsunuz. Şanlıurfa’dan Harran‘a 20 dk. da bir otobüsler kalkıyor. Yolculuk 1 saati biraz geçiyor.

Ayrıntılı Balıklıgöl Şanlıurfa yazımı da okuyabilirsiniz.

harran-kazı-çalışmaları

Harran Nerede?

haran-kazıları, şanlıurfa Harran tarihi ve kültürüŞanlıurfa ve Harran’a özgü yöresel yemekleri de yazmak istedim.

Enbaşta  patlıcan söğürme (Kıymalı veya kuşbaşılı patlıcan)

Çiğer Kebap; İnsanlar Urfa’da sabahtan akşama çılgınlar gibi tüketiyorlar.

Ağzı açık; Çayın yanında ikram ederler..

Semsek; Biz buralarda çiğ börek deriz..

Lebeni; Yoğurdun en lezzetli hali diyebilirim.

Boranı: Bizim bildiğimiz boranı değil. Urfa’da  Nohut ile kuşbaşı kuzu etinden yapılan sulu bir yemek.

Bostana; Bu da ilginç bir lezzet  Buzlu bir salata.  Yazın serin serin iyi gelir.

Aya Köftesi: Bulgur köftesi gibi ama çok lezzetli..

Sini taraklığı; Kuzu pirzoladan yapılan enfes bir et yemeği. Daha çok büyük cemiyetlerde yapılırmış.

Ve meşhur mu meşhur  Çiğ köfte; evet bu bizim bildiğimiz çiğ köfte..

Şıllık tatlısı :Ben sıra gecesine katıldığımda ikram etmişlerdi.   

Harran tarihi ve kültürü ile ilgili bilgiler için bu bölge görsel olarak gezmelisiniz. Havası ve ortamını yaşamak insanın aklında geçmişin gizemlerini keşfetmeye çıkartıyor. Güneydoğu ve Mazopotamya tarih ve kültür açısından inanılmaz zengin bir yer.

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler