Gürcistan’a Geçiş İşlemleri

Arabayla Gürcistan’a geçiş işlemleri..

2018 Temmuz ayında Kars Çıldır Aktaş Sınır kapısından araba ile 3 kişi Gürcistan’a geçtik. Gürcistan geçiş işlemleri hakkında tüm bilgiler belgeleriyle birlikte anlatıyorum.

Gürcistan geçiş işlemleri;

Doğu Anadolu gezimde Gürcistan planımda yoktu. Kars’ta ki asker arkadaşım Ömer’in ısrarları sonucu günübirlikte olsa gitmeye karar verdik. Daha önce Hopa üzerinden  küçük Avrupa diye adlandırdığım bir BATUM  turum olmuştu. (batum yayınım için tıklayınız). Şimdi ise Kars’ın Çıldır ilçesindeki 2-3 sene önce açılmış olan ÇILDIR-AKTAŞ sınır kapısına geldik.

çıldır aktaş sınır kapısı gürcistan

Çıldır Aktaş sınır kapısı asker arkadaşım Ömer AdıgüzelliTC Kimlik Kartınızla Geçebilirsiniz;

Türkiye ve Gürcistan vatandaşlarının iki ülke arasında 10 Aralık 2011’de yapılan anlaşmayla sadece nüfus cüzdanları ve TC Kimlik Kartıyla seyahat edebilirsiniz. Anlaşma ile Gürcistan vizesi gerekmeden, her girişte 1 yıl Gürcistan’da vizesiz kalabilirsiniz. Bunun için sadece nüfus cüzdanı, TC Kmlik kartı veya pasaport bulunması yeterli. Araba ile geçecekseniz eğer o da çok basit. Arabanın yasal hiçbir sorunu olmaması ve ruhsat sahibi olmanız yeterli. Haa  bir de… 15 tl ücreti var.

Aktaş sınır kapısı gürcistan 11

Temmuz 2018’de gercekleştirdiğim  Gürcistan’a geçişi Şimdi tüm belge ve fotoğraflarıyla aşama aşama anlatmaya başlayalım.

Öncelikle; Yanınızda T.C’li kimlik kartınızın ve 15 tl para olduğuna emin olun.  Araç ile geçilecek ise ki biz öyle yapacağız, aracınızın içerisinde sakıncalı bir şey olmamasına dikkat edin. Çünkü araç  her iki tarafta da aranıyor. “detaylı bir arama değil“.

 

aktaş sınır kapısı gürcistan araba ile geçiş

Yolcular yaya olarak geçiyor;

Kapıya yaklaştığınızda eğer sıra yok ise direk  perona yaklaşabilirsiniz. TÜRK Gümrük kapısı olan burada işlemler başlıyor. Eğer araçta sizden başka yolcu var ise onlar aynı gişeden ayrı işlem yaptırıp yürüyerek geçecekler. Araçta sadece ruhsat sahibi bulunmak zorunda. Öncelikle  kimlik ve ruhsat kontrolleriyle birlikte  GİRİŞ ÇIKIŞ İŞLEM FORMU 15 tl ücret karşılığı veriliyor.

 

Gürcistan sınır kapısı geçiş belgesi

Gürcistan sınır kapısı geçiş belgesi 

Bu belge seyahat süresince yanınızda olmak zorunda. Sizin yasal bir geçiş yaptığınızın belgesi budur. Daha sonra biraz ilerleyip, Türk polis görevlisi araçtan inmenizi istiyor ve aracı arıyorlar. Araç arandıktan sonra biraz daha ilerleyip. Son kontrol kapısına evrakları kontrol ettiriyorsunuz. Malum Gürcistan’da birçok şey fiyat olarak çok uygun. Bunun ticari anlamda olmamış ve alışverişin çok abartılmaması açısından kuralların olduğu bir el ilanı da veriyorlar. Özellikle bunu okuyunuz.

 

çıldır aktaş sınır kapısı turluyorum.net

Gürcistan geçiş işlemleri Gürcü Tarafı Kapı İşlemleri;

İşlem kayıt ve kaşe den sonra Türk Tarafının işlemleri bitiyor.  Yaklaşık 150 mt. Kadar ilerleyip GÜRCİSTAN’ kapısında ki perona yanaşıyorsunuz. Bu arada diğer yolcular yaya peronundan aynı işlemleri yaptırıyor ve yürüme koridorundan Gürcistan Kapısına yürüyerek ilerliyorlar.

gürcistan sınır geçiş uyarı belgesi

Gürcistan sınır geçiş uyarı belgesi

Gürcistan görevlisine araçtan inmeden evrakları veriyorsunuz. Yarım Türkçeleriyle “Hoş geldiniz” ve  ne amaçla geldiğinizi veya ne kadar kalacağınızı soruyorlar. Bu soruların bir bağlayıcılığı yok. İstediğiniz gibi cevaplayabilirsiniz.  Evrakları kontrol edip onayladıktan sonra  biraz ilerleyip  Gürcü Polisi aracı arıyor. (detaylı bir arama yapmıyorlar)  Sonra  ilerleyerek Gürcistan’a geçmiş oluyorsunuz.

Gürcistan geçiş işlemleri Araç sigortası yaptırma;

Araçla geçenler için Gürcistan araçlara sigorta yapıyor. Sınır kapısını geçince ileride benzinliğin orada ki küçük bir büroda aracınıza sigorta yaptırmanız gerekiyor.

 

gürcistan araç sigorta belgesi

Gürcistan araç sigorta belgesi

 

Gürcistan sınırlarında yapacağınız bir trafik kazasında sizin kendi sigortanız geçmeye bilir.  Burada kalacağınız gün sayısına göre  en az 15 günlük olmak şartı ile  30 lari Gürcü parası ödemeniz gerekiyor.  Daha önce  Hopa’dan Batum’a geçerken döviz bürolarında Türk Lira’larınızı LARİ’ye çeviriyorduk. AKTAŞ sınır kapısından geçerken döviz bürosu yerine Hemen girişteki Benzin istasyonundan paranızı LARİ yapıp Sigortamızı öyle yaptırdık. 30 Lari bizim paramızla 50 TL. civarı oluyordu . (Temmuz 2018’de. )Gürcistan’dan yakıt almak;

Bu arada ucuz yakıt avantajından yararlanmak için boş depomuzu da burada doldurduk.. Eskiden %50 ucuzdu. Ama şimdi dövizin yükselmesiyle para birimimiz değer kaybına uğradı. Şimdi %30 oranında karlı diyeyim. Ondan sonrası ise  geriye dikkat etmeniz gereken bir şey kalıyor.

 

gürcistan benzin mazot fiyatları 2018

 

Trafik kurallarına tamamı ile uymanız. GÜRCÜ polisi özellikle bizim gibi yabancıların hatalarını kabul etmiyorlar.

Dönüş İşlemleri;

Dönüş için ise aynı işlemler tekrarlanarak  yapılıyor. Evraklar ve araç arama işlemleri aynen yapılarak TÜRK tarafına  geçebilirsiniz.  Yaptığınız alışverişler sınırlar içeresinde ise hiçbir sorun olmuyor zaten.

 

araba ile gürcistan sınır geçiş işlemleri

Gürcistan Ahırkelek Şehri;

Biz sınırdan geçtikten sonra en yakın şehri Ahırkelek’e yaklaşık 40 km. lik yol ile köylerin içerisinden geçerek ulaştık. Çok gelişmiş bir şehir değil. Hatta oldukça fakir ve köhne diyebilirim. Sokakları ve caddeleri oldukça boştu. Halkı daha çok çiftçilikle uğraşıyor. Tabi ki Gürcistan’ın en büyük şehirlerinden olan bir BATUM değil tab ki..

 

Ahılkelek köyü gürcistan

 

Ahılkelek sokakları

Ahırkelek sokakları

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler