GÖKÇEADA Güneşin en son battığı yer

Gökçeada gezilecek yerler ve günbatımı

Ailecek geldiğimiz Gökçeada güneşin en son battığı yer de, ne yapılır, nasıl ve nerelere gidilir, doğası, tarihi, yemeklerine bir bakalım.

Geyikli’nin tarihini ve plajlarını zeytin kokusuyla yaşadıktan sonra Bozcaada’yı keşfetmeye gelmiştik. Sıra çok merak ettiğim güneşin en son battığı Gökçeada’yı gezmeye gelmişti.

 

gökçeada gezi rehberi

Benim gözümden Gökçeada;

Çanakkale’den feribot kovalayarak kendi aracımızla geçmiştik. Adaoldukça büyük bir yer. Ailem ile adanın etrafını dolaşarak birçok güzellikle karşılaştık. Çanakkale’den önce feribotla Lapseki’ye oradan arabanızla Kabatepe’ye ve tekrar Gökçeada feribotuna binerek ulaşmıştık. Yani sürekli feribot kovalamış olduk, ama adanın eşsiz güzelliği ve sakinliğine inanın değiyor.

Çanakkale Gezilecek yerler ile ilgili ayrıntılı yazımı da okuyabilirsiniz.

gökçe-ada-ada-feribot-3

Adaya gidince genelde eski sokaklarında dolaşmak, Rum köylerini keşfetmek, gözleme üzerine dibek kahvesi içmek ve eşsiz sahillerini gezmek gelir insanın aklına. Oysa adada birkaç gün zaman geçirerek keşfe çıkanlar, bir anda farklı bir ada görmeye başlayacaklar.

gökçe-ada-sokakları
-Hee!! birde dikkat edeceğiniz bir şey var burada arabanız ile geldiyseniz Gökçeada’da özgürce dolaşan koyun ve keçiler. Adada bu hayvanlar kapatılmıyor ve başlarında da bir çoban yok. Her an önünüze çıkabilirler. Köylülere sorduğumuzda güvenlik endişelerinin olmadığını, Allah emanet ettiklerini söyleyecek kadar doğallar.

gökçeada keçileri

Gökçeada gezilecek yerler ve gün batımı için.

Gökçeada’da en güzel gün batımı Yıldız koyu ve Tepeköy’den izleniyor.

Güneşi en güzel batıracağınız yer işte burası. Gökçeada’da güneş en güzel Yıldız Koyu ve Tepeköy’de anıt çınarın bulunduğu yerde batar. Hava açık olduğunda ise Semadirek Adasını da görebileceğiniz eşsiz bir gün batımına şahit olursunuz. Türkiye’de o gün güneşi en son gören siz  olursunuz.

günbatımı-gökçeada

Gökçeada Marmaros Şelalesi

Gökçeada’da yaz aylarında bile dereler serin ve gürül gürül yol alır Ege denizine. Özellikle Marmaros’taki orman muhteşemdir. Marmaros Şelalesi ise yolunu adalıların da ne yazık ki iyi bilmediği bir yıldız gibidir. Yaklaşık 40 metreden dökülen bu şelale bir ada vazgeçilmezdir.

marmaros-şelalesi gökçeada

Ege rüzgarlarıya Gökçeada’da Sörf

Ada rüzgarlı havasıyla ünlü. Bu özelliği yaklaşık 10 yıl önce fırsata dönüştüren doğa sporu ve sörf severler Güzelce Koyu ve Kefalos’ta tadını çıkartıyorlar. Bu iki bölge rüzgar sörfü için mükemmel elverişli. Kefalos’ta birçok yerde sörf okulları var. Meraklıları için sörf eğitimi almak mümkün. 

gökçe-ada-rüzgar-sörf

Ata Demirer’in “Eyvah eyvah” filmlerinin de çekildiği  Geyikli gezilecek yerler yazımı okuyabilirsiniz.

rüzgar-sörf-gökçeada

alıntı fotoğraf

Gökçeada Kaleköy’deyiz;

Eski Kaleköy’ün içinde bir kilisenin bahçesindeki kafeterya, Gökçeada’nın tüm sessizliğini ve huzurunu yaşayacağınız bir yer. Dev çınar ağaçlarının altındaki kahvaltıya, fondaki sakin bir müzik eşlik ediyor. Adanın tüm doğal ürünlerinden olaşan yöresel kahvaltı doğallığı lezzeti yaşamanızı da sağlıyor.

kaleköy-kahvaltı-gökçeada

Günümüzde bu kaleden birkaç duvarın dışında bir şey kalmamış olan Kastro antik yerleşim alanı da görülmeye değer bir yer. 

gökçe-ada-rum-köyü-kahve

Kaleköyde müthiş kahvaltı sonrası sade dibek kahvesi

Doğal Gökçeada bitki sabunları;

Gökçeada’da ki tek sabun atölyesi de bu köyde bulunuyor. Adada yapılan sabunların %70’i zeytinyağı içerikli yapılıyor. Adaya özgü keçi sütü ve yağmur sularıda kullanılan sabunlar mis kokulu ve rengarenk. Ben gittiğim her yerden topluyorum bu sabunları.

el-yapımı-sabunlar-gökçeada

alıntı fotoğraf

Gökçeada’nın her yeri zeytin ağaçları ve mis kokulu çiçeklerle dolu. Eski kültür ve yöntemlerini hala özenle kullanarak yapılan sabunlardan almayı unutmayın. İlginç bir yer daha tarihi çamaşırhaneler

Adanın en batısında bulunan Dere Köy’de bulunan bu eski çamaşırhaneleri görebilirsiniz. Su kaynaklarının hemen yanlarına kurulmuş bu tarihi çamaşırhaneler ortak kullanılırmış. Su kaynata bileceğiniz ocaklar  çamaşırlar yıkana bilirmiş. Dönemin modernizasyonu olarak görülen çamaşırhaneler için bu tür yapılar yapılmış. 

eski-rum-çamaşırhaneleriy

alıntı fotoğraf

Doğal jeolojik fosiller;

Gökçeada, ilginç jeolojik oluşumlara sahip. Adanın birçok yerinde kayaların içinde bulunan fosiller oldukça ilginç görüntüler sunuyor. Ayrıca bir noktada bulunan fosilleşmiş ağaçlar ise adanın başka bir jeolojik zenginliği. 

Organik tarımın öncüsü Gökçeada;

Gökçeada’da özellikle Şirinköy, Eşelek ve Uğurlu bölgelerinde  yoğun bir organik tarım seferberliği başlamış durumda. Gökçeada’ya tatil için gelenler her türlü sebze ve meyve alışverişlerini organik güvencesiyle yapıyorlar.

organik_tarim-gökçeada

İlginç oluşumlu Doğa heykelleri;

Yıldız Koyu’nda ki kumdan oluşan taşların, bakteriler ve deniz suyu ile aşınması sonucu ilginç taş heykeller meydana gelmiş. Ayrıca Yıldız Koyu’ndaki kaya katmanları da görülmesi gereken ilginç doğal anıtlar oluşturmuş.

gokceada_YILDIZ-KOYU

alıntı fotoğrafGökçeada Höyükleri;

Gökçeada’da farklı dönemlere ait 10 civarında höyük adı verilen eski yerleşimler bulunuyor. Adanın geçmişi M.Ö. 7 bin yılına kadar gidiyor. Yeni Bademli höyüğü 5000 yıl öncesine yani Tunç Çağı’na kadar ulaşıyor. Uğurlu höyüğünde ise yaklaşık olarak 7000 yıl öncesine kadar inildi. Trakya Üniversitesi tarafından yapılan kazılar hala devam ediyor. 

GÖKÇEADA-HÖYÜKLERİ

alıntı fotoğraf

Tuz gölü çamuru;

Kefalos plajında çamura bulanmış insanlar görürseniz şaşırmayın. Denizden bir kum barı tarafından ayrılan göl, Sıcak yaz aylarında tamamen kuruyarak tuzla kaplanıyor. Tatilciler cilt güzellikle için oldukça yoğun ilgi gösteriyorlar.

tuzgölü-gökçeada çamur banyosu

Gökçeada’ya nasıl gidilir?

Gök­çea­da’ya ula­şım feribot ve deniz otobüsleri ile sağlanıyor. Araçla gelenler adaya sadece arabalı feribotlarla ulaşabilirler. Yolculuk 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Yaya gelenler Çanakkale’den deniz otobüsüne binerek de adaya ulaşabilirler. Yolculuk 50 dakika sürüyor.

gökçeada-feribot-seferleri

Gökçeada’ya otobüs seferleri;

Gök­çea­da’ya giden iki oto­büs şir­ke­ti var. Yaz dö­ne­min­de İs­tan­bul-Gökçeada arasında her ­gün sabah ve ge­ce ol­mak üze­re kar­şı­lık­lı iki se­fer ya­pı­lı­yor. Kış dö­ne­min­de otobüsler adaya geçmiyor. 

Gökçeada Feribot saat ve fiyatları 2020

Gökçeada Feribot saat fiyatları için güncel liste için tıklayınız.

Gökçeada güneşin en son battığı bu güzel adaya ulaşım zor ve zaman alıcı. Ancak her güzelliğin bir zorluğu vardır diyelim. Doğasını, tarihini ve kültürünü görünce gittiğinize değecektir. Tüm gezilerinizde Müze Kart yanınızda olsun.

Bozcaada Gezilecek Yerler ile ilgili yazımı da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler