Giresun Yaylaları

Giresun Yaylaları

Yaylalar coğrafi olarak birbirine benzese de, inanın her birinin ayrı bir keyfi var. Karadeniz de Giresun yaylaları doğası, kültür, insanları ve lezzetleriyle birbirinden farklıdır.

Rize ve Trabzon‘da birçok yaylaya gittim. Ancak Karadeniz yaylaları içinde Giresun’da en çok merak ettiğim yerlerden biri meşhur Kümbet yaylası ve Koçkayası Tabat parkı idi. Yayla cenneti Giresun’da doğallığını korumayı başarmış çok yayla var.  Küçük bir araştırma ile meşhur Giresun yaylalarını yazıyorum.

Giresun yaylaları

Gezdiklerim ve gezemediklerim ile Giresun Yaylaları;

Kümbet Yaylası, Giresun Yaylaları arasında en meşhuru;

Giresun’dan Aksu çayının yanından dağlara doğru tırmanmaya başlıyoruz. Eşsiz doğa manzaraları içerisinde 1 saatten biraz fazla bir yol ile 50 km.sonra varıyoruz Kümbet Yaylasına. Giresun Dereli ilçesine kadar 30 km. yol asfalt, Dereli-Kümbet Yaylası arası 22 km. yine düzgün bir yoldan gidebiliyorsunuz. Ben bu 1 saatlik yolu eşsiz doğanın güzelliklerini fotoğraflayarak 2 saatte gidebildim.

kümbet yaylasıKümbet Yaylası nasıl bir yer?

Giresun’dan yaz aylarında Kümbet yaylasına otobüsler kalkıyor. Eğer aracınızla Güdül üzerinden giderseniz, çok güzel manzaralar görebilirsiniz. Kümbet Yaylası 1640 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetlerinin tamamlanmasıyla birlikte Ayder veya Uzungöl’e benzer bir görünüm almaya başlamış. Aslında bir köy olan Kümbet’te  PTT acentesi, sağlık ocağı, bakkal, kasap, manav, et lokantası, fırın, kır kahvesi, ve oto tamircisi bile görmek mümkün.

kümbet-köyü-çarşısı

Kümbet kamp ve konaklama;

Düzgün yolu olması sebebiyle Aymaç tepesi, Melikli obası, Yavuz kemal gibi çok sayıda yayladan oluşan Kümbet yaylaları kamp ve piknik alanı olarak yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Buranın bir özelliği ise Kasaplarda sadece kuzu eti satılmasıdır. Pişmiş veya pişmemiş olarak alabilir Kümbetin eşsiz doğası ile birlikte tadını çıkarabilirsiniz. Kamp severlerin çadırda kurabileceği yerde küçükte bir otel bulunuyor. Bu otele çok güvenmeyin sadece 10 yataklı otelde önceden rezarvasyon yaptırmanızı öneririm.

Giresun yaylaları

Kümbet yaylası nerede?

kümbet-yayla-fotoğrafı

Koçkayası Tabiat Parkı; Giresun yaylaları

Neyse ki Koçkayası Tabiat Parkı Kümbet’e sadece 5 km uzakta cennet bir köşe. Giresun İli, Dereli İlçesi, Kümbet köyü sınırlarında kalan Koçkayası taşıdığı kültürel ve doğal güzelliği ile zengin bir potansiyele sahip olması nedeniyle daha önceden Mesire Yeriyken 2011 yılında bakanlık tarafından Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. 350 hektar büyüklüğündeki bu doğa harikası yere çektiğim bu video ile bakalım.

koçkayası-parkı-2

Koçkayası Tabiat Parkı

Şehrin tüm yorgunluğundan arınıp huzur içinde bir tatil yapabileceğin dağ evleri yapılmış. Önceden rezervasyonla tatilinizi bu doğa cenneti içerisinde geçirebilirsiniz.

Koçkayası-tabiat-parkı-evle

Dağ evinde güne sabah zengin bir kahvaltı ile başlayıp, yayladaki ATV turu, piknik, doğada meditasyon, film gösterimi, ateş başı sohbetleri, bisiklet gibi birçok aktivite ile tatilinizi renklendirebilirsin. Ladin ve çam ağaçlarıyla kaplı bölgede doğayla baş başa kalıp huzurun tadını çıkarabilirsiniz.Giresun Yayları ‘na devam. Dereli Bektaş Yaylası

Giresun’un 60 km. güneyinde, toprak yolla ulaşılan Dereli Bektaş yaylasına yaz kış minibüslerle ulaşım sağlanıyor. 

2000 m. yükseklikte bulunan yayla ağaç yetişme sınırı üzerindedir. Yol üzerinde bulunan Despot kayası ve Gelin kayası birer doğa harikasıdır. Bektaş yaylasının hemen doğusunda  Kurttepe mevkinde kışın kayak yapılabiliniyor. Kış yayla turizm ve kampçılara duyurulur. Elektriği, suyu hatta PTT gibi altyapıya sahip olan yaylada; bakkal, kasap, fırın ve kahveleri bulunmaktadır.

Bektaş-Yaylası giresun

Bektaş yaylasında elektrik, su, telefon gibi altyapı mevcut. Yaylada 80 yatak kapasiteli ve iki yıldızlı bir otel de hizmet veriyor. Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yayla da Kurttepe mevkiinde kışın kayak yapılabiliniyor. Yaz aylarında ise burada yeni moda çim kayağı yapanları görebilirsiniz.

Bektaş-Yaylası

Dereli Bektaş Yaylası, Konaklama

Yaylada 72 yataklı bir otel de bulunuyor. Ayrıca, Alçakbel orman içi dinlenme ve piknik alanında bulunan 3 adet dağ evi, çocuk parkı ve restauranttan faydalanılabilir.

Giresun yaylaları zirvesi Karagöl Tepesi :

Dereli İlçesinin güneybatısında, Giresun-Ordu-Sivas İllerinin birleşme noktasına yakın bir yerde, Giresun’un en yüksek ikinci dağı 3107 m. rakımda bulunuyor. Karagöl Dağında bulunan; Karagöl Krater Gölü çevresindeki çayırlarla kaplı alanlar yörenin en güzel ve el değmemiş yaylalarından biri haline getirmiş.

karagöl giresun

Doğuya doğru gittikçe dağdaki en büyük göl olan Karagöl Gölü ve bu gölün Aksu köyüne doğru inen vadisinde Bağırsak Gölü bulunmaktadır. Bağırsak Gölü’nün biraz altında ise Eğrikaya Obası yer alıyor.

Kulakkaya Yaylası

Giresun’un güneyin de bulunan yaylaya 38 kilometrelik toprak yolla ulaşılıyor daha çok arazi araçlarıyla çıkılmasını tavsiye ederiz. Yaylaya gitmek için Bektaş yaylasına giden köy minibüsleri ile yayla yoluna kadar gidebilirsiniz. 

kulakkaya-yaylası giresun

1500 m. rakımlı yayla doğal botanik parkı özelliği taşıyor. Hala doğallığını korumayı başarmış yaylalardan biridir. Kamçılar için oldukça güzel yerler bulunuyor.

Yayla evleri yöre halkı tarafından kullanılıyor. Kamp kurmak isteyenler çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini beraberinde getirdiğinde doğayla iç içe yaşayabilirler.Giresun Tamdere Yaylası

Kümbet ve Bektaş yaylalar grubu gibi, Tamdere yaylası da Dereli İlçesi sınırları içinde ve Giresun-Şebinkarahisar yolu üzerinde. Tamdere, Giresun’a yaklaşık 70 km. Şebinkarahisar’a ise 27 km. uzaklıkta. Karayolu kenarında kalan muhafazalı bir vadi içerisinde bulunan yayla, çiçekleri ve doğal güzelliği ile ilgi odağı durumunda.

Tamdere Dereli Giresun 05

Elektriği ve suyu bulunan yayla genellikle Şebinkarahisar yöresi halkı tarafından kullanılıyor.

Sis Dağı Yaylası, Giresun’un ayrı bir doğa harikası;

Giresun İli Görele İlçesinin sahile 40 km. uzaklıktaki Aladağ’ın en yüksek tepesi olan Ali meydan (Sis) Dağı 2182 metre yükseklikte. Ağaç yetiştirme sınırı üzerinde çayırlar ve kır çiçekleri ile kaplı, çok geniş bir alana yayılmış birçok küçük yaylalardan oluşmuş. Sis pazarı yaylası, Erikbeli Turizm Merkezinin 25 km. kadar kuzeybatısında bulunuyor. Sis Dağına Giresun-Eynesil yakınlarından sahilden içeri giren yaklaşık 40 km.lik köy yolu ile ulaşılabilir.

sisdağı yaylası giresun

alıntı fotoğraf

Toprak yola sahip yaylaya sezonda vasıta bulmak mümkündür. Su ve elektriğin mevcut olduğu yaylada yaz aylarında bakkal ve kasap gibi hizmetler bulmak mümkünse de konaklama imkanı yok. Bence olmasa da daha iyi. Bu tür doğal güzellikleri yaşayabilmek için günü birlik veya çadır kamp şeklinde kalınmalı.

Her yıl Temmuz ayının üçüncü Cumartesi günü yapılan “Sis Dağı Şenlikleri” yöredeki çok sayıda köy ve obadan gelenlerin katılmasıyla kutlanır.

Melikli Obası Yaylası

Giresun’un 40 km. güneyinde bulunan yaylaya, Giresun’dan minübüsler ile gidilebiliyor.

1500 m. yükseklikteki yaylanın 2 km. yakınında bulunan Yavuz kemal beldesinde her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz imkanlar bulunuyor.

melikli-oba yaylası

Yanınızda konaklama için kamp malzemeleri getirirseniz, yayladan et ve süt mamulleri, ekmek, yumurta alıp doğasını yaşayabilirsiniz.

Giresun Aymaç Mevki

Giresun Aymaç mevkii Kümbet yaylasının 2 km. kuzeybatı tarafında. Her yıl Temmuz ayının üçüncü Pazar günü Kümbet şenliklerini kutlandığı Aymaç Mevki, doğal güzellikler yönünden zengin, eşsiz bir manzaraya sahip mevki hakim bir tepede bulunuyor. 

aymaç mevkii giresun

Çakrak Yaylası

Giresun’a yaklaşık 80 km. uzaklıktaki Çakrak yaylasına Yağlıdere ve Kümbet yaylası yolu üzerinden ulaşılıyor. Çakrak merkezinde tarihi 3 kemer köprü, iki tarihi kilise kalıntısı ile doğa ve tarihi iç içe görebilirsiniz. Ayrıca Çakrak yakınlarındaki Kırkharman Obasında sağlam bir kilise ile beş değirmen kalıntısını da görebilirsiniz.

giresun yaylalarıKazıkbeli Yaylası

Yayla Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi sınırları içinde olmasına rağmen, genelde Giresun’un Tirebolu, Espiye, Görele, Eynesil, Güce, Doğankent ilçelerinden ve Kazıkbeli çevresinden yaylalara çıkmaktadır. Her çarşamba pazar kuruluyor.

kazikbeli-yaylasi, giresun

Giresun yaylaları ile cennet bir yer…

Diğerlerini sadece isim olarak yazıyorum. 

Bulancak Sanalan Yaylası, Dereli Çağman Yaylası, Dereli Isırganlı Yaylası, Alucra Çakrak Yaylası, Güllüce Yaylası

Tohumluk Yaylası, Seydişıh Yaylası, Aydın Yaylası, Çamlı Yaylası, Akyatak Yaylası, Ağalıkkıranı Yaylası, Eynsil Panayır Yaylası, Kanatdüzü Yaylası, Tirebolu Kavraz Yaylası, Ağaçbaşı Yaylası, Espiye Çalal Yaylası, Günlük Yaylası, Karadoğa Yaylası, Karaovacık Yaylası, Şebinkarahisar Kınık Yaylası, Eğribel Yaylası, Başyayla, Tutak Yaylası, Sağrak Yaylası, Paşakonağı Yaylası gibi yaşanası doğa harikası yaylalar sizleri bekler.

Giresun Yaylaları Karadeniz ikliminin vermiş olduğu tüm güzelliği yansıtıyor bizlere. Her yayla aynı özelliklerde olsa da hepsi görüntü ve güzellik olarak farklı keyifler veriyor ziyaretçilerine…

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler