Giresun Yaylaları – En güzel 11 yayla

giresun yaylaları

Giresun Yaylaları – En güzel 11 yayla

Yaylalar coğrafi olarak birbirine benzese de, inanın her birinin ayrı bir keyfi var. Giresun yaylaları listesi, haritası, konaklama nerede, nasıl gidilir ? gezi notlarımı paylaşayım sizlere. 

Rize ve Trabzon‘da birçok yaylaya gittim. Ancak Karadeniz yaylaları içinde Giresun’da en çok merak ettiğim yerlerden biri meşhur Kümbet yaylası ve Koçkayası Tabat parkı idi. Yayla cenneti Giresun’da doğallığını korumayı başarmış çok yayla var.  Küçük bir araştırma ile meşhur Giresun yaylaları…

Giresun Yayaları Listesi

 1. Kümbet Yaylası ( 57 escort Görükle km. 1 saat 10 dk. )
 2. Koçkayası Tabiat Parkı 62 km. 1 saat 20 dk )
 3. Dereli Bektaş Yaylası ( 74 km. 2 saat )
 4. Karagöl Tepesi  ( 93 km. 2 saat 15 dk )
 5. Kulakkaya yaylası ( 46 km. 1 saat 10 dk )
 6. Tamdere Yaylası  ( 71 km. 1,5 saat )
 7. Sis dağı yaylası ( 98 km. 2 saat )
 8. Meliklioba Yaylası ( 25 km. 35 dk )
 9. Aymaç tabiat Parkı ( 60 km. 1 saat 20 dk )
 10. Çakrak Yaylası (101 km. 2 saat )
 11. Kazıkbeli Yaylası (143 km. 2 saat 40 dk )
 12. Gölyanı Yaylası ( 90 km. 1 saat 50 dk )
 13. Ağaçbaşı tabiat Parkı ( 44 km. 1 saat 10 dk )

Giresun Yaylaları için haritayı için tıklayınız.

Giresun yaylaları haritası ve isimleri

Gezdiklerim ve gezemediklerim ile Giresun Yaylaları

1 – Kümbet Yaylası, Giresun Yaylaları arasında en meşhuru

Giresun’dan Aksu çayının yanından dağlara doğru tırmanmaya başlıyoruz. Eşsiz doğa manzaraları içerisinde 1 saatten biraz fazla bir yol ile 50 km.sonra varıyoruz Kümbet Yaylasına. Giresun Dereli ilçesine kadar 30 km. yol asfalt, Dereli-Kümbet Yaylası arası 22 km. yine düzgün bir yoldan gidebiliyorsunuz. Ben bu 1 saatlik yolu eşsiz doğanın güzelliklerini fotoğraflayarak 2 saatte gidebildim.

kümbet yaylası

Kümbet Yaylası nasıl bir yer?

Giresun’dan yaz aylarında Kümbet yaylasına otobüsler kalkıyor. Eğer aracınızla Güdül üzerinden giderseniz, çok güzel manzaralar görebilirsiniz. Kümbet Yaylası 1640 m. rakımlı yaylada alt yapı hizmetlerinin tamamlanmasıyla birlikte Ayder veya Uzungöl’e benzer bir görünüm almaya başlamış. Aslında bir köy olan Kümbet’te  PTT acentesi, sağlık ocağı, bakkal, kasap, manav, et lokantası, fırın, kır kahvesi, ve oto tamircisi bile görmek mümkün.

Ayrıntılı Ayder Yaylası hakkındaki yayınımı da okuyabilirsiniz.

kümbet-köyü-çarşısı

Ayrıntılı Trabzon Uzungöl hakkındaki yayınımı da okuyabilirsiniz.

Kümbet kamp ve konaklama

Düzgün yolu olması sebebiyle Aymaç tepesi, Melikli obası, Yavuz kemal gibi çok sayıda yayladan oluşan Kümbet yaylaları kamp ve piknik alanı olarak yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Buranın bir özelliği ise Kasaplarda sadece kuzu eti satılmasıdır. Pişmiş veya pişmemiş olarak alabilir Kümbetin eşsiz doğası ile birlikte tadını çıkarabilirsiniz. Kamp severlerin çadırda kurabileceği yerde küçükte bir otel bulunuyor. Bu otele çok güvenmeyin sadece 10 yataklı otelde önceden rezarvasyon yaptırmanızı öneririm.

Giresun yaylaları

Yolları gayet güzel ancak hava şartları ulaşımı etkileyebiliyor. Yaz kış yağmur, sis birden basabiliyor. Küçük bir köy olarak her şey var.  Oto tamirhanesi bile var. Şirin köy kahvesi, pansiyonları, otelleri, ptt, sağlık ocağı bakkal, kasap ve manavı ile hafta sonu kalınacak bir yer. Yol üzerinde köylüler bir çok yöresel ürünler satıyorlar. Hafta sonları oldukça kalabalık oluyor ve trafik bile sıkışabiliyor.

Kümbet şenlikleri ne zaman ?

Dereli belediyesi tarafından Temmuz ayının her ikinci haftası geleneksel olarak düzenleniyor. Yöre halkı ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Kümbet Şenlikleri ilk olarak 1989 yılında yapılmış.

Kümbet Yaylası Rakım :

Giresun’un meşhur yaylalarından olan Kümbet Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1340 mt. rakım da bulunuyor.

Kümbet yaylası nerede, nasıl gidilir ?

Giresun’un 52 km. güneyinde Dereli ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Kümbet yaylasına giderken İkisu yolu, dönüş için ise Güdül üzerinden yaparsanız müthiş manzaralara eşlik edersiniz.

Kümbet Yaylası konumu için tıklayınız.

kümbet-yayla-fotoğrafı

2 – Koçkayası Tabiat Parkı yaylaları

Neyse ki Koçkayası Tabiat Parkı Kümbet’e sadece 5 km uzakta cennet bir köşe. Giresun İli, Dereli İlçesi, Kümbet köyü sınırlarında kalan Koçkayası taşıdığı kültürel ve doğal güzelliği ile zengin bir potansiyele sahip olması nedeniyle daha önceden Mesire Yeriyken 2011 yılında bakanlık tarafından Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. 350 hektar büyüklüğündeki bu doğa harikası yere çektiğim bu video ile bakalım.

koçkayası-parkı-2

Koçkayası Tabiat Parkı

Şehrin tüm yorgunluğundan arınıp huzur içinde bir tatil yapabileceğin dağ evleri yapılmış. Önceden rezervasyonla tatilinizi bu doğa cenneti içerisinde geçirebilirsiniz.

Koçkayası-tabiat-parkı-evle

Dağ evinde güne sabah zengin bir kahvaltı ile başlayıp, yayladaki ATV turu, piknik, doğada meditasyon, film gösterimi, ateş başı sohbetleri, bisiklet gibi birçok aktivite ile tatilinizi renklendirebilirsin. Ladin ve çam ağaçlarıyla kaplı bölgede doğayla baş başa kalıp huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

Koçkayası Tabiat parkı Konum için tıklayınız.

Koçkayası Tabiat parkı Telefon : (0312) 207 50 00

Koçkayası tabiat Parkı Giriş ücretleri 2022

 • Şahıs4 TL
 • İndirimli Şahıs  (öğrenci ) 2 TL
 • Bisiklet4 TL
 • Motosiklet, ATV6 TL
 •  Otomobil, Kamyonet, Pickup12 TL
 • Minibüs36 TL
 • Midibüs60 TL
 • Otobüs108 TL

Koçkayası Tabiat Parkı kamp, kırevi ve karavan ücretleri 2022

 • Çadır yeri (günlük) 33 TL
 • Karavan yeri (günlük) 33 TL
 • Kır evi – 2 yataklı (günlük) 160 TL
 • Kır evi – 3 yataklı (günlük) 180 TL
 • Kır evi – 4 yataklı (günlük) 250 TL
 • Kır evi – 5 yataklı (günlük) 295 TL
 • Kır evi – 6 yataklı (günlük) 330 TL

Koçkayası Tabiat Parkı Rakım :

Giresun’un meşhur yaylalarından olan Koçkayası Tabiat Parkı deniz seviyesinden yüksekliği ise 1290 mt. rakım da bulunuyor.

3 – Dereli Bektaş Yaylası

Giresun’un 60 km. güneyinde, toprak yolla ulaşılan Dereli Bektaş yaylasına yaz kış minibüslerle ulaşım sağlanıyor. 

2100 m. yükseklikte bulunan yayla ağaç yetişme sınırı üzerindedir. Yol üzerinde bulunan Despot kayası ve Gelin kayası birer doğa harikasıdır. Bektaş yaylasının hemen doğusunda Kurttepe mevkinde kışın kayak yapılabiliniyor. Kış yayla turizm ve kampçılara duyurulur. Elektriği, suyu hatta PTT gibi altyapıya sahip olan yaylada; bakkal, kasap, fırın ve kahveleri bulunmaktadır.

Bektaş-Yaylası giresun

Bektaş yaylasında elektrik, su, telefon gibi altyapı mevcut. Yaylada 80 yatak kapasiteli ve iki yıldızlı bir otel de hizmet veriyor. Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yayla da Kurttepe mevkiinde kışın kayak yapılabiliniyor. Yaz aylarında ise burada yeni moda çim kayağı yapanları görebilirsiniz.

Bektaş-Yaylası

Dereli Bektaş Yaylası, Konaklama

Yaylada 72 yataklı bir otel de bulunuyor. Ayrıca, Alçakbel orman içi dinlenme ve piknik alanında bulunan 3 adet dağ evi, çocuk parkı ve restoran faydalanılabilir.

Bektaş Yaylası rakım :

Doğası ve müthiş manzarası ile Dereli Bektaş Yaylası Deniz seviyesinden yüksekliği 2100 mt. rakımda bulunuyor.

Bektaş Yaylası Nerede Nasıl gidilir ?

Giresun Merkezden Batlama, Bulancak ve Dereli yolu üzerinden 74 km. 2 saat mesafede bulunuyor.  Bektaş yaylası konumu.

4 – Karagöl Yaylası  

Dereli İlçesinin güneybatısında, Giresun-Ordu-Sivas İllerinin birleşme noktasına yakın bir yerde, Giresun’un en yüksek ikinci dağı 3107 m. rakımda bulunuyor. Karagöl dağında bulunan; Karagöl Krater Gölü çevresindeki çayırlarla kaplı alanlar yörenin en güzel ve el değmemiş yaylalarından biri haline getirmiş.

karagöl giresun

Doğuya doğru gittikçe dağdaki en büyük göl olan Karagöl Gölü ve bu gölün Aksu köyüne doğru inen vadisinde Bağırsak Gölü bulunmaktadır. Bağırsak Gölü’nün biraz altında ise Eğrikaya Obası yer alıyor. Yollar biraz bozuk. Bulancak üzerinden çıkarsanız yolları biraz daha iyi. Karagöl yaylasına geldiğinizde 1 saatlik yürüyüş ile müthiş manzaralara ulaşabilirsiniz.

Karagöl Yaylası konumu için tıklayınız.

5 – Kulakkaya Yaylası

Giresun’un güneyin de bulunan yaylaya 38 kilometrelik bir yolla ulaşılıyor.. Yaylaya gitmek için Bektaş yaylasına giden köy minibüsleri ile yayla yoluna kadar gidebilirsiniz. Yayla köyü olan Kulakkaya’da et lokantaları ve kahvaltı edebileceğiniz yerler de var. Kamp kurabileceğiniz en güzel yaylalardan biri. Köylüler yöresel ürünlerini satıyorlar kaçırmayın derim. Ayrıca birde büyük bir de 3 yıldızlı otel yapılmış. 

kulakkaya-yaylası giresun

1500 m. rakımlı yayla doğal botanik parkı özelliği taşıyor. Hala doğallığını korumayı başarmış yaylalardan biridir. Kamçılar için oldukça güzel yerler bulunuyor.

Yayla evleri yöre halkı tarafından kullanılıyor. Kamp kurmak isteyenler çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini beraberinde getirdiğinde doğayla iç içe yaşayabilirler.

Kulakkaya yaylası konum için tıklayınız. 

6 – Tamdere Yaylası

Kümbet ve Bektaş yaylalar grubu gibi, Tamdere yaylası da Dereli İlçesi sınırları içinde ve Giresun-Şebinkarahisar yolu üzerinde. Tamdere, Giresun’a yaklaşık 70 km. Şebinkarahisar’a ise 27 km. uzaklıkta. Karayolu kenarında kalan muhafazalı bir vadi içerisinde bulunan yayla, çiçekleri ve doğal güzelliği ile ilgi odağı durumunda.

Tamdere Dereli Giresun 05

Elektriği ve suyu bulunan yayla genellikle Şebinkarahisar yöresi halkı tarafından kullanılıyor.

Tamdere yaylası konumu için tıklayınız.

7 – Sis Dağı Yaylası

Giresun İli Görele İlçesinin sahile 40 km. uzaklıktaki Aladağ’ın en yüksek tepesi olan Ali meydan (Sis) Dağı 2182 metre yükseklikte. Ağaç yetiştirme sınırı üzerinde çayırlar ve kır çiçekleri ile kaplı, çok geniş bir alana yayılmış birçok küçük yaylalardan oluşmuş. Sis pazarı yaylası, Erikbeli Turizm Merkezinin 25 km. kadar kuzeybatısında bulunuyor. Sis Dağına Giresun-Eynesil yakınlarından sahilden içeri giren yaklaşık 40 km.lik köy yolu ile ulaşılabilir.

sisdağı yaylası giresun

alıntı fotoğraf

Toprak yola sahip yaylaya sezonda vasıta bulmak mümkündür. Su ve elektriğin mevcut olduğu yaylada yaz aylarında bakkal ve kasap gibi hizmetler bulmak mümkünse de konaklama imkanı yok. Bence olmasa da daha iyi. Bu tür doğal güzellikleri yaşayabilmek için günü birlik veya çadır kamp şeklinde kalınmalı.

Her yıl Temmuz ayının üçüncü Cumartesi günü yapılan “Sis Dağı Şenlikleri” yöredeki çok sayıda köy ve obadan gelenlerin katılmasıyla kutlanır.

Giresun Sisdağı Yaylası konumu için tıklayınız.

8 – Melikli Obası Yaylası

Giresun’un 40 km. güneyinde bulunan yaylaya, Giresun’dan minibüsler ile gidilebiliyor.

1500 m. yükseklikteki yaylanın 2 km. yakınında bulunan Yavuz kemal beldesinde her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz imkanlar bulunuyor.

melikli-oba yaylası

Yanınızda konaklama için kamp malzemeleri getirirseniz, yayladan et ve süt mamulleri, ekmek, yumurta alıp doğasını yaşayabilirsiniz.

9 – Aymaç Tabiat Parkı

Giresun Aymaç mevkii Kümbet yaylasının 2 km. kuzeybatı tarafında. Her yıl Temmuz ayının üçüncü Pazar günü Kümbet şenliklerini kutlandığı Aymaç Mevki, doğal güzellikler yönünden zengin, eşsiz bir manzaraya sahip mevki hakim bir tepede bulunuyor. ulaşımı ve yolları güzel. Yöresel köy ürünlerini bulabilirsiniz. Ayrıca pansiyon ve restoranı ile sessiz, sakin, huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz. Piknik ve kamp alanları ile doğa severlerin gözdesi olmuş. 

aymaç mevkii giresun

Aymaç Tabiat Parkı tam konumu için tıklayınız.

10 – Bedir Yaylası

Giresun’a yaklaşık 80 km. uzaklıktaki Bedir yaylasına Yağlıdere ve Kümbet yaylası yolu üzerinden ulaşılıyor. Çakrak merkezinde tarihi 3 kemer köprü, iki tarihi kilise kalıntısı ile doğa ve tarihi iç içe görebilirsiniz. Ayrıca Çakrak yakınlarındaki Kırkharman Obasında sağlam bir kilise ile beş değirmen kalıntısını da görebilirsiniz.

giresun yaylaları

11 – Kazıkbeli Yaylası

Giresuna 143 km. 2 saat 40 dk mesafede bulunuyor. Yayla Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi sınırları içinde olmasına rağmen, genelde Giresun’un Tirebolu, Espiye, Görele, Eynesil, Güce, Doğankent ilçelerinden ve Kazıkbeli çevresinden yaylalara çıkmaktadır. Her çarşamba pazar kuruluyor. Büyük bir köy gibi. Otel ve pansiyonu da bulunuyor. Et ve kahvaltı lokantası ile hafta sonları oldukça kalabalık oluyor.

kazikbeli-yaylasi, giresun

12 – Gölyanı yaylası

Giresun’a 70 km. 1 saat 40 dk mesafede bulunan Gölyanı yaylası Espiye üzerinden Ümütbükü yolundan gidiliyor. Yolda giderken müthiş bir doğa içinden geçiyorsunuz.  Güzel bir göleti var. Yaylada küçük birde et lokantası bulunuyor. Sit alanı olmasından dolayı sadece eski ahşap evler ile yaz ve kış güzel bir görüntüsü var.

Gölyanı Yaylası tam konumu için tıklayınız. 

Giresun yaylaları ile cennet bir yer…

Diğerlerini sadece isim olarak yazıyorum. 

Bulancak Sanalan Yaylası, Dereli Çağman Yaylası, Dereli Isırganlı Yaylası, Alucra Çakrak Yaylası, Güllüce Yaylası

Tohumluk Yaylası, Seydişıh Yaylası, Aydın Yaylası, Çamlı Yaylası, Akyatak Yaylası, Ağalıkkıranı Yaylası, Eynsil Panayır Yaylası, Kanatdüzü Yaylası, Tirebolu Kavraz Yaylası, Ağaçbaşı Yaylası, Espiye Çalal Yaylası, Günlük Yaylası, Karadoğa Yaylası, Karaovacık Yaylası, Şebinkarahisar Kınık Yaylası, Eğribel Yaylası, Başyayla, Tutak Yaylası, Sağrak Yaylası, Paşakonağı Yaylası gibi yaşanası doğa harikası yaylalar sizleri bekler.

Giresun Gezilecek Yerler Listesi

 • Giresun Müzesi Merkezde sahil yolu yanında)
 • Giresun Kalesi (1.5 km. 5 dk)
 • Miltet Bahçesi ( 1 km. 3 dk)
 • Seyid Vakkas Türbesi (Millet Bahçesi yanında)
 • Meryem Ana Kaya Tapınağı ( 1 km. 3 dk)
 • Belediye Plajı ( 7 km. 10 dk)
 • Kumru Plajı (6 km. 8 dk)

Giresun Yaylaları Karadeniz ikliminin vermiş olduğu tüm güzelliği yansıtıyor bizlere. Her yayla aynı özelliklerde olsa da hepsi görüntü ve güzellik olarak farklı keyifler veriyor ziyaretçilerine…

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net


 

0 0 0 0 0 0
Adana escort Çukurova escort Seyhan escort Ankara escort Mamak escort Etimesgut escort Polatlı escort Pursaklar escort Haymana escort Çankaya escort Keçiören escort Sincan escort Antalya escort Kumluca escort Konyaaltı escort Manavgat escort Muratpaşa escort Kaş escort Alanya escort Kemer escort Bursa escort Eskişehir escort Gaziantep escort Şahinbey escort Nizip escort Şehitkamil escort İstanbul escort Merter escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort İzmir escort Balçova escort Konak escort Bayraklı escort Buca escort Çiğli escort Gaziemir escort Bergama escort Karşıyaka escort Urla escort Bornova escort Çeşme escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Yenişehir escort Mezitli escort Erdemli escort Silifke escort Akdeniz escort Anamur escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Adıyaman escort Afyonkarahisar escort Ağrı escort Aksaray escort Amasya escort Ardahan escort Artvin escort Aydın escort Balıkesir escort Bartın escort Batman escort Bayburt escort Bilecik escort Bingöl escort Bitlis escort Bolu escort Burdur escort Çanakkale escort Çankırı escort Çorum escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Edirne escort Elazığ escort Erzincan escort Erzurum escort Giresun escort Gümüşhane escort Hakkari escort Hatay escort Iğdır escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Karabük escort Karaman escort Kars escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Kırşehir escort Kilis escort Konya escort Kütahya escort Mardin escort Muş escort Nevşehir escort Niğde escort Ordu escort Osmaniye escort Rize escort Sakarya escort Siirt escort Sinop escort Sivas escort Şanlıurfa escort Şırnak escort Tekirdağ escort Tokat escort Trabzon escort Tunceli escort Uşak escort Van escort Yalova escort Yozgat escort Zonguldak escort
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Araba ile Karadeniz Doğuanadolu Turu rotası – turluyorum.net2 sene önce
 • […] Ayrıntılı Giresun Yaylaları yayınımı da okuyabilirsiniz […]

Sıradaki içerik:

İshakpaşa Sarayı nerede, kim yaptı, giriş ücreti

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478