Gideros koyu nerede, nasıl gidilir ve kamp alanları

Fotoğraflarını görüp, merakla gitmek istediğim yerdi burası. Gideros koyu nerede, nasıl gidilir ve kamp alanları gezi notlarımı aktarayım sizlere…

gideros koyu kamp alanlarıGideros Koyu Nasıl bir yer?

Amasra’dan sonra sağımızda yemyeşil ormanlar ile solumuzdaki Karadeniz’in kıvrılan yollarında ilerlerken işte o çok merak ettiğim Gideros koyuna gelmiştim. Daha önce fotoğraflarını görmüş ve merakla gitmek istediğim bir yerdi burası. Ama o güzel fotoğraflar bile yalancı çıktı burayı görünce. Burası anlatılmaz yaşanır dedikleri yerlerden. Öyle bir koy düşünün ki! Dar bir boğazı olan bir koy.gideros koyu neredeFırtınalı günlerde bile dalgasız, teknelerin sığınacağı doğal bir liman. Küçük iskelesine çıktığınızda koca balıkları yüzerken seyrede bilirsiniz. İşti o balıklar ve Cide Gideros koyu. Gideros Koyu’na Dağlardaki Değirmenağzı şelalesinden de buz gibi su akmakta.

gideros koyu nerede, nasıl gidilir ve kamp alanları

Alıntı foto.

Gideros, kamp alanları ve ücretleri:

Bölge ciddi bir şekilde koruma altında. Ücretsiz kamp atılacak yer olarak Gündoğdu pansiyon var. Onun 100 metre ilerisinde birkaç çadır gördüm. Ama birkaç tane ücretli kamp alanı var. Her türlü imkanların sağlandığı kamp alanları ormanın içinde ve koya çokta yakın.

koyu kamp fiyatları50-80 tl arasında değişen kamp fiyatları ile bana biraz pahalı geldi. Market olarak da 11 km. Cide’ye gitmelisiniz. Köy caminde ise ücretli bir tuvalet var.

 ücretli kamp alanları

Gideros ismi nereden geliyor ?

Karadeniz bölgesi bir dönem Cenevizlilerin hakimiyetin de olduğu için oradan kalan Kytoros ismi ile gelmiş. Günümüzde ise Gideros olarak söyleniyor. Eski zamanlarda Karadenizli Korsanların saklandığı doğa liman konumundaki bu koyu koruma altında oldığından doğasını ve ismini daha koruyacağa benziyor.


gideros koyuna nasıl gidilirGideros koyu nerede ?

Karadeniz’in o eşsiz doğasına gizlenmiş güzellikleriyle karşınıza çıkan bu koyu Cide’ye 11 km. Amasra’ya ise 58 km. yani 1 saatlik yolda.

Gideros Koyu ücretli mi?

Sahil yolunun hemen altında kalan koya iki ayrı yerden giriş var ve ücreti yok.

gideros fotoğraflarıGideros  hakkında tarihi kısa bilgi

Yeşil ve mavinin aşkına şahitlik edeceğiniz Gideros  Cide’ye sadece 11 km. uzaklıkta. M.Ö 15. Yüzyıla dayanan köklü geçmişinde amazonların yaşadığı biliniyor.

cide koyu neredeDerin bir tarihe geçmişi de olan bu Koyu hakkında Homeros bile M.Ö. 700 yıllarında yazdığı İlyada’da şöyle bahseder.  “Yüksek kültürlü Henetlerin yurdundan geçtik” der. “Aycelos” bügün kü Cide, “Kiteros” ise doğal bir liman olan Giredos koyu olarak geçer yazılarında.

kamp alanlarıGideros Koyu’na nasıl gidilir?

 Cide’den Amasra‘ya giden otobüsler ile veya Cide’den taksi ile gelebilirsiniz.  İstanbul’a 7 saat 510 km. mesafede. 


doğasıDaha önce fotoğraflarını görmüş ve merakla gitmek istediğim bir yerdi burası. Gideros koyu nerede, nasıl gidilir ve kamp alanları hakkındaki gezi notlarımı paylaştım sizinle.. 

 da ne yapılır

İyi kamplar, iyi tatiller. 

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler