Garester Yaylası Trabzon Uzungöl

2300 Rakımda Gerçek Bir yayla Garester Yaylası

Gerçek bir yayla görmek istiyorsanız Garester Yaylası Uzungöl Trabzon a çıkmalısınız. Müthiş manzarası ve doğasına hayran kalacaksınız.

2300 metre rakımdaki bu yaylada doğal güzellikleri, tertemiz havayı, ve muhteşem manzaranın keyfini çıkartın.

Nerede?, Nasıl Gidilir? Neler yapılır? Garester Yaylası gezi notlarımla başlayalım.

Karadeniz de ilk akla gelen doğa harikası yerleri arasında gelir Uzungöl. Her ne kadar turizm adına yapılan yatırımlarla bu güzellik betonlaşmış olsa da biraz daha yukarıda 2300 metrede Garester yaylası çıkar karşımıza. Gerçek bir yaylada, yayla evleri ve yaşayanlarıyla sohbet edebileceğiniz Garester’de Karadeniz’i ve Uzungöl’ü bulutların arasından seyredebilirsiniz.

garester yaylası uzungöll

Müthiş Doğası;

Bahar ve yaz aylarında ulaşabileceğiniz bu yayla köyü ve doğası insanın ömrüne ömür katıyor. 1050 metredeki Uzungöl’e geldiğiniz de tabela ile 2270 metredeki Garester yaylasına çıkarken bile eşsiz manzaralarla karşılaşıyorsunuz.  Karadeniz’in yoğun bitki örtüsü ve dev ağaçları 1800 metrelerden sonra biter ve gerçek yaylalarla karşılaşırız.Temmuz ayında bile hiç erimemiş kar ve buzları görebilirsiniz

Temmuz ayında bile hiç erimemiş kar ve buzları görebilirsiniz

Dağ kekikleri almadan dönmeyin;

Yaylaya çıkınca köyün içerisine doğru karşımızdaki Soğanlı dağlarının zirvelerine bakarak yürümeye başladık. Bizim gibi turistleri gören 9-10 yaşlarındaki küçük çocuklar ellerindeki kurutulmuş dağ kekikleri ile etrafımızı sardı. 5 tl. karşılığında doğal kekikleri alırken çocukları da mutlu etmiş olduk. Sol tarafımda ki yamaç da  ise Temmuz ayında olmamıza rağmen karlar duruyor hala. Ne tarafa baksanız doğal hayatın kokusu geliyor burnunuza.

garester yaylası vadi yolu

Garester yaylası vadi yolu

Müthiş Uzungöl Manzarası ;

Uzungöl’ün eşsiz güzelliğini yukarıdan seyretmek veya hava durumuna göre bulut denizini izleyebilirsiniz. Ben günübirlik geldiğim için akşam olmadan istemesem de ayrılmak zorunda kaldım. Ama burada çadırlarla kampta yapabilirsiniz.

Garester Yaylasından Uzungöl manzarası

Garester Yaylasından Uzungöl manzarası

Kışın ulaşımın olmadığı yaylaya Mayıs ortalarından ekim sonuna kadar keyif olarak gelebilirsiniz.


Garester Yaylasına nasıl gidilir?

Uzungöl’den  Meşhur caminin yanından Garester Tabelası ile 14 km. yaklaşık 40 dk da Karadeniz iklimini keşfederek ulaşıyorsunuz bu eşsiz yaylaya. Uzungöl‘den minibüslerle 40 dk ya çıkabilirsiniz?

Karaster Yaylası Harita Konum;

Ne yenir?

Burası gerçek bir yayla olduğu için kafe ve restoran olmasını beklemeyin. Bu doğallığın korunması için zaten olmamamı da gerekiyor.  Ancak köylüler bu doğada otlayan ineklerin sütünden ikram ediyorlar. Ayrıca bizim gibi turistlere de köy çocukları kuruttukları dağ kekik ve nanelerin den küçük ücretler karşılığında veriyorlar. Buraya çıkarken Uzungöl’den yanınıza yiyecek alabilirsiniz?

Garestar Yaylası Konaklama:

Konaklama imkanları yok. Bu eşsiz doğada çadırlı kamp kurabilirsiniz.

Gerçek bir yayla görmek istiyorsanız Garester Yaylası Uzungöl Trabzon a çıkmalısınız. Müthiş manzarası ve doğasına hayran kalacaksınız.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

REKLAM

Sponsor Firmalar
Geziyorum & Yazıyorum

turluyorum.net

Gezmeyi, fotoğraf çekmeyi, biraz uçarı kişiliğimle birleştirip ülkemizin cennet köşelerini gezmeye başladım. Son 5 yıldır ise; eski küçük bir arabayı mini karavana çevirip plansız, programsız, doğaçlama  turluyorum.

Maceracı ruhumuzun verdiği cesaretle, Adrenalin Doğa Sporlarını‘da özgürlüğümüze katıp, korkuyu heyecana çeviriyorum. Kamp kurarak  veya arabada kalarak yaptığım yolculuklarla Türkiye’nin tüm bölgelerini gezdim. Doğa aşığı olarak çıktığım yolculuklarda Tarihi, Doğayı ve Kültürleri yaşayarak sizlerle paylaşıyorum. Sosyal medyadan  da takip ederek paylaşımlarıma ortak olabilirsiniz.

Kategoriler