Foça gezi notları ve gezilecek yerler

Foça gezilecek yerler

 

Foça gezi notları

Foça eski taş evleri, efsaneleri, balıkçı tekneleri ve o muhteşem gün batımı ile nerede ?, nasıl gidilir ? tarihi yerleri, otelleri Foça gezi notları ma bakalım şimdi.

Foça gün batımı nerede izlenir

-O kadar şanslıyım ki! Foça’ya akşam üzeri geldiğimde güneş batmak üzereydi. Daha Foça’ya inmeden güneşin adalar üzerinden Ege denizine yolculuğunu seyretmiştim keyif ile. Daha önce birçok kez gitmeme rağmen içimde ayrı bir Foça arzusu oluştu. Efsanevi karataşından mıdır bilmen ama tarihi taş sokaklarını, sahildeki balıkçı teknelerinde ayaklarınıza dolanan kedilerine kadar özlemişim.

Foça gezi notları

Foça Gezi Notları …

Foça gezi notları Faça sahil balıkçı heykeli

Eski Foça Sokakları ve Taş evleri

Ege’nin birçok şehrinde ve sahil kasabalarında bu tür taş sokak ve evleri görmek mümkün aslında. Foca Gezi notları yazımda buranın farklılığı sahilden daracık taş sokaklarından içerilere doğru doğaçlama başlayın yürümeye. Her iki yanınızda ki tarihi içinizde hissetmeye başlayacaksınız. Eski hamamlar, tarihi sokak çeşmeleri, tarihi camiler, Arnavut kaldırım taş sokaklar ve hala yaşamın sürdüğü o eski taş evler çıkar karşınıza.

Eski Foça gezilecek yerlerFoça

Foça Efsaneleri

Çok eski mitolojik tarihlere ulaşan Foça’da yaşanmış bir çok medeniyetin izleri ile birlikte, günümüze kadar ulaşan efsaneleri eşlik etmiş.  İşte onlardan birkaç tanesi.

Foça nerede

Foça Karataş Efsanesi;

Bir Rum ve Türk Balıkçı çocuklarının aralarında yaşanmış bir aşk hikayesinden doğan efsaneye göre Foça’da bir Karataş var. Bu tarihi sokaklarda gezerken ve hangi taş olduğu bilinmeyen o Karataş’a basan kişinin bir daha buradan ayrılamadığı söylenir.  Ayrılsa bile gönlü burada kalıp tekrar dönüyormuş. Hangi sakakta olduğu bilinmeyen bu efsanevi Karataş’a basarak Foça’ya olan hayranlıklarını perçinlemek isteyen bir çok ziyaretçi ataşehir escort bulunuyor.

Eski foça taş evleri foça gezi notları

Foça Altın Horoz Efsanesi;

Foça’ya girerken bir horoz heykeli ile karşılaştığınızda “Foça ile ne alaka” diye düşünmeden edemiyor insan. İşte Foça Altın Horoz Efsanesi; Çok uzun zaman önce burada hayatını sürdürmüş Phokaialılar kendilerine horoz heykellerini bir simge olarak kullanmaya başlamışlar. Öyle ki!.. tapınaklarında, taş heykellerinde, gemilerinde simge olarak kullanmışlar. Efsane odur ki!.. Phokailalıların mabedlerinde saklı altından dev bir horoz heykeli olduğu düşünülüyor. Hazine avcıları bu altın horoz heykeli için bir çok yerde hala gizlice kazılar yaptığı söyleniyor.

Foça altın horoz heykeli efsanesi

İzmir Foça Siren Kayalıkları Efsanesi;

Foça kendi küçük efsaneleri ve yaşanmışlıkları büyük bir kasaba olmuş hep. Foça açıklarında ki Orak adası olarak bilinen adanın ucundaki ilginç kayalıklarda geçmiş efsane. Dalgalar ve rüzgarın binlerce yıl içerisinde döverek şekillendirdiği Siren kayalıkları keskin şekilli dev bir heykel görüntüsünü oluşturmuş.  

 

foça Siren kalayıkları

Foça Siren kayalıkları

Homeros destanında geçen Odysseia’daki Siren’lilerin bu bölgedeki adada yaşadığı düşünülüyormuş. Kuş kanatlı kadın gövdeli yaratıkların güzel sesleri ile dalgaların şekillendirdiği kayalıkların önünden geçenleri etkileyip çağırıp esir ederlermiş. Günümüzde bu kayalıkları Eski Foça’dan kalkan tekne turları ile görebilirsiniz.

Eski foça balıkçı tekneleri

Foça’nın adı nereden geliyor?

Eski Yunanlılarca şişko hayvan anlamına gelen phoka (foka) ismini kullanmışlar bu bölgede. Günümüzde nesli tükenmek üzere olan Akdeniz fokları için söylenmiş bu isim Foça’nın ismi olmuş.  

Foça gezi notları

Ege Denizini Foça Semalarında Süsleyen Adalar:

Eski ve yeni Foça arasında irili ufaklı bir çok ada var. Yerleşim yeri olarak kullanılmayan adalar tekne turları ile gezilebiliniyor. En büyüğü ise Orak Adası.

Foça gün batımı ve adalar

Foca gezilecek tarihi yerleri

Foça’da Ege bölgesinin bir çok yerinde olduğu gibi Antik kentlerle dolu. Tarih tutkunuz var ise Kale ve eski evlerden çıkıp M.Ö. 8. Y.y. da kurulmuş Phokaia antik kentine geçebilirsiniz. Şeytan hamamı, Kybale Tapınağı ve Osmanlı Kalesi gibi tarihi yerleri gezmek içinde ayrıca bir gününüzü ayırmalısınız. Açık hava müzesi gibi gezebileceğiniz kalıntılar arasında  Kybele ve Şeytan Hamamı  Çan tepesi denen bölgede Foça’ya 2 km mesafede bulunuyor.

Ayrıntılı Ege Bölgesi Gezilecek yerler hakkındaki yazılarımı da inceleyebilirsiniz.

foça gezilecek tarihi yerler

Eski foça gezi notları

Foça’da ne yenir ? – Foça gezi notları…

Gelelim Foça lezzetlerine. Ege ve İzmir’in en eski ve kültürünü lezzetlerinden koparmamış bu balıkçı kasabasında deniz ürünleri çıkıyor soframıza. Siz tüm ön yargılarınızı yıkarak yoğurtlu balık yediniz mi? Ege denizinin tüm zenginlikleri arasında Mırmır, kalamar, ahtapot, mercan, karagöz, kefal gibi çeşitli balıklar usta aşçıların elinden masanıza gelir.  

Ayrıntılı İzmir gezilecek yerler hakkındaki yayınlarımı da inceleyebilirsiniz.

Foça'da ne yenir

Özellikle, Foça sahilindeki dizilmiş balıkçılarda yöresel balık lezzetleri arasında yoğurtlu balık (kupesten yapılan) pilaki tarzı yapılan kakavyayı hiç denemediyseniz bir tadın derim. Farklı lezzet avcılarının kesinlikle tadmaları gereken lezzetler arasında bence. Foça denince akla tabi ki de balık gelir ama bölgeye özgü zeytin yağlı lezzetleri de tadmalısınız. Sonra sahilde gezerken karşınıza birçok seyyar midyeci de çıkacaktır.

Faça tekne turları ve fiyatları 2019

Foça’da yemek için öğretmen evini tavsiye ederim. 

Bende bir gezgin olarak kaliteyi ucuza yemek için mekanlar ararım, genelde de bulurum. Size bir tiyom olsun. Lüks turistik bölgelerde yemek yiyeceğiniz zaman Öğretmen evlerini tercih edin. Öğretmen olmasanız bile restoranında dışarıdaki lokantalardan daha uyguna, daha güvenilir yöresel yemekleri yiyebilirsiniz. Bende Foça’da öyle yaptım.

Foça Balık Mezatı;

Yemek ve balık konusuna girince çıkamıyorum içinden. Foça’ya bile yakın il ve ilçelerden balık mezatına katılmak için gelen bir çok kişi var. Ege bölgesinin çok çeşitli balık türlerini bu mezatta bulabilirsiniz. Özellikle oteller kendi restoranları için bu mezatlardan toplu alış verişler yapıyorlar. Veya hemen balıkçıların kendi yakaladıkları balıkları teknelerin yanından satın alabilirsiniz. Hatta bazı restoranlarda kendi getirdiğiniz balığı da pişirtip yiye bilirsiniz.

Eski foça balık mezatı

Foça kedileri ve kuşları ;

Foça sokaklarından sahile doğru ilerlerken bir iki tane gördüğünüz kediler sahildeki balıkçıların yanında artmaya başlıyor. Balık bolluğu ve insanların sevgisinden dolayı oldukça rahat olan kedileri bir anda ayaklarınıza dolanırken görebilirsiniz. Kedilerden korkuyor iseniz biraz işiniz zor. Tombulluktan ve miskinlikten genelde uyurken gördüğünüz kediler Foça’nın ayrı bir simgesi olmuş durumda. Foça ve adaları da bir çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Eski foça kedileri

Foça Denizcilik müzesini de görmelisiniz

Foça gezilecek yerler arasında gelmişken Denizcilik Müzesini’de göre bilirsiniz. Denizcilik adına merakınızı giderecek oldukça ilginç malzemeleri göre bilirsiniz. 1. Dünya savaşından kalma bazı belgelerde sergileniyor. Bu arada müze girişi ücretsiz.

Foça gün batımı izmir

Foça Tekne turları ve fiyatları 2022 :

Foça turizm merkezi olması yanında yaşamında kışın sürekliliği olduğu bir kent. Yaz ve kış balıkçılar ve tekne turları hiç durmuyor diye biliriz. Özellikle yazın turizm yoğunluğu balıkçıları turlara yönlendirmiş. Küçük deniz koyunun hemen uç tarafında sıralanmış olarak çıkar karşınıza. Sabah 10.30 gibi kalkan tekneler ile akşam 17.30 gibi dönüyor.

foça tekne turları fiyatları 2019

Genelde ilk durakları klup Med oluyor. Kosova plajında verilen yüzme molası ile Güvercin adasına geçiliyor. Hamamlık koyu, Hayırsız ada ve en sonunda efsanelere konu olan Siren kayalıklarına ulaşıyor. Öğle yemeği olarak ta oldukça bönkörler diyebilirim. Tavuk ve balık menüsü yanında ikram edilen meyve ve çay da yolculuğa ayrı bir atıştırmalık katıyor. Foça’nın eşsiz koylarında yüzmek ve adalarını görmek için yemekle birlikte ödeyeceğiniz ücret kişi başı 250 tl  civarı. (2022) Birde akşamları birçok yerde olduğu gibi mehtap turları düzenleniyor. Gün batımıyla birlikte kalkan tekneler adalar etrafında bir buçuk saatlik turlar düzenliyorlar. Foça’yı birde tekne ile gece gezin. Ege’nin akşam meltem rüzgarı ile günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Foça Büyük deniz küçük deniz

Alıntı foto

Foça’da Nerede kalınır

Foça  Ege’nin ender güzellikteki balıkçı kasabası olmasıyla birçok pansiyon, otel, apart ve lüks otellerde bulunuyor. Fiyatlar oldukça değişken ancak yaz sezonunda oldukça kalabalık olmasından dolayı fiyatlar abartılı olabiliyor.

Foça pansiyon ve kalınacak yerler

Eski Foça, Yeni Foça’da nerede denize girilir.

Foça tarihi kadar Ege denizinin eşsiz güzellikte ki kumsalları ve berrak denizi de meşhurdur. Bu güzellik ise bir çok yeri ücretli plajlara döndürmüş. Her tür imkanları bulunan bu ücretli plajlarından faydalanabilirsiniz.
Ücretsiz plajlar için ise Eski Foça ile Yeni Foça arasındaki sahil yolunu kullana bilirsiniz. Bu yol üzerinde bir çok koy ve plaj ile karşılaşıyorsunuz. Ücretliler arasında Hanedan Beach oldukça iyi olduğu söyleniyor.
Ben genelde ücretsizleri tercih ediyorum. 

Foca denize girilecek yerler

Foça büyük deniz, küçük deniz’de ise serinleye bileceğiniz bir çok yer var. Sessiz sakin bir koy ararsanız yerli halktan öğrendiğim Çanak koyunu tavsiye ederim. Çok fazla keşfedilmemiş bu koy çokta uzak değil. Eski Foça’ya 3 km. uzaklıkta ve bölgenin en güzel koyu.

Foça organik köylü pazarı

Civar köylerin bahçelerinde yetişen organik ürünler Foça’da bulabilirsiniz. Nasıl mı? Pazar günü kurulan köylü pazarına gitmeniz yeterli.  Halden gelen pazarlıklar la karıştırmayın. Direk köylülerin kendi elleriyle yetişirdikleri mis kokulu sebze ve meyveleri tarihi taş sokakların arasında kurulu pazardan alabilir siniz.

Foça gezi rehberi

Eski Foça Yazın Trafik sıkışıklığı :

Yazın öyle bir kalabalık oluyor ki! Özellikle akşam saatleri Foça-Çanakkale Yolu üzerinden Foça sapağına girdiğinizde  km’ lerce trafik sıkışıklık yaşanıyor.

Foça Nerede ?

Foça’ya nasıl gidilirFoça gezi rehberi

Foça İzmir’in kuzeyinde yaklaşık 65 km uzaklıkta kalıyor. İzmir otogarından düzenli olarak otobüsler kalkıyor.  İzmir’e hava yolu ile gelecekseniz yine öncelikle otogara gelip otobüslere binmeli siniz. Çanakkale tarafından gelecekseniz Ayvalık üzerinden Bergama’dan sonra Yeni Foça sapağını kullanarak ulaşa bilirsiniz.

Ayrıntılı Çanakkale Gezilecek yerler hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Foça eski taş evleri, efsaneleri, balıkçı tekneleri ve o muhteşem gün batımı ile nerede ?, nasıl gidilir ? tarihi yerleri, otelleri Foça gezi notları mı paylaştım sizlere.

iyi tatiller…

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Yalova Erikli Şelale kampı kış gezi notları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478