google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Fırtına Vadisi Rize gezisi ve rafting fiyatları 2020

Fırtına Vadisi Rize gezisi ve rafting fiyatları 2020

Karadeniz’in sembolü olmuş Fırtına Vadisi Rize nerede?, Nasıl gidilir?, Neler yapılır?, Ne yenir?, Doğası, Yaylaları, Zilkale ve tarihi Osmanlı köprüleriyle gezelim.

Rize Fırtına Vadisi Gezi Notlarım:

Doğu Karadeniz’e geçtiğinizde simge olmuş bir yerdir Rize’deki Fırtına Vadisi ve Ayder Yaylası. Mahfolmuş Ayder’i sonra yazacağım. Ama şimdi Fırtına’dan bahsedelim.

Ayrıntılı Ayder Yaylası gezi notlarım ile ilgili yazımı da inceleyebilirsiniz.


Çinçiva köprüsünden fırtına deresi

 

Doğu Karadeniz müthiş iklimi ile tarihi bir arada yaşaya bildiğiniz Fırtına Vadisi yerli yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiş. Sevdaluk dizisnin çekimleri de bu bölgedeki Şenyuva köyü ile de ilgi görmeye başlamış.

Kaçkar Dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarından akan kar sularının birleşmesiyle oluşan Fırtına deresi vadinin içinden geçer. 3700 mt. zirvesiyle Vercenik Dağlarından doğar Fırtına deresi. 70 km. boyunca bir çok derenin de birleştiği bu akarsu Ardeşen’den Karadeniz’e dökülüyor.

 

Fırtına deresi eski osmanlı köprüsü

alıntı

Fırtına vadisini güzelliğini görmek ve anlamak için Yeşil çay bahçelerinin üzerinden Doğu Karadeniz”in engin derinliğine bakmak gerek.

Bitki Örtüsü

Fırtına Deresini takip ederek vadiye doğru ilerlerken  kestane, kızılağaç, doğu ladini gibi Doğu Karadeniz bitki örtüsünün en zengin halini görebilirsiniz. Hala Deresinin yanındaki tarihi Osmanlı Taş köprülerinden Mikron veya Kale Köprülerine ulaşabilirsiniz.

 

Çinçila Köprüsü Rize Fırtına vadisi

Ardeşen’den başlayarak Fırtına deresini solumuza alıp yükselmeye başlayalım.

Yamaçlardaki çay bahçeleriyle karşılaşıyoruz ilk olarak. Her iki tarafımızda yükselen orman arasında ilerlerken karşımıza dere kenarında tek sıra evlerden oluşan Çamlıhemşin’i görüyoruz. Tek caddesi olan Çamlıhemşin’in bir yanı dağlar, diğer yanı derenin sesiyle birleşmiş.

 

Çamlıhemşin Rize

alıntı

Fırtına Vadisi Rize  ZİLKALE

Sık orman dokusu içinde 15 km ilerlediğimizde Zilkale’yi görürsünüz. 14. yüzyılda yapılan kale aynı zamanda İpekyolu üzerinde. 750 mt. rakımda bulunan Zilkale ışıklandırmasıyla vadinin içinde gecede oldukça heybetli görünüyor. Çeşitli konserler düzenlenen kaleyi gece ve gündüz ziyaret etmek mümkün.

 

zilkale-rize

Ender Bulunan Şimşir Ormanları

Bu bölgede dünyada eşine az rastlanır şimşir ormanların bulunması. Yaklaşık 1100 mt. Rakıma çıktığımızda Türkiye’de tek olan Şimşir ormanını görüyoruz. Çalı formunda bulunan bu bitki türü, Karadeniz’in önemli ve bereketli toprağı ile ağaç boyutlarına ulaşmış durumda. Yosun kaplı İlginç görüntüsüyle oldukça otantik fotoğraflar veriyor bizlere.

 

şimşir-ormanları rize fırtına vadisi

alıntı

Köy ve Yayla evleri

Doğu Karadeniz’in en doğusundan Rize il sınırlarındaki Fırtına Vadisi Karadeniz’den Kaçkarlara doğru uzanan 70 km’lik bir vadi. Konak şeklindeki köy evleri vadiye ayrı bir güzellik katıyor. Pansiyon şeklinde de kullanılan bu eski ve tarihi evler bu bölgede turizme de hayat veriyor. Her vadinin tabanında illa dereler vardır. İçilebilir durumdaki bu derelerde yüksek mineralli doğal sular bulunuyor.

Fırtına vadisi köy evleri ve pansiyonları

Tarihi Osmanlı Köprüleri

Bu vadideki dereleri aşabilmek için bir çok tarihi kemerli köprüler var. Bir çoğu Osmanlı zamanın da yapılmış. Taş köprüde taşlar öyle muntazam bir şekilde dizilmiş ki kendi ağırlığıyla sıkıştırarak üzerinden insanların geçmesi sağlanmış.

Kalabalıktan uzak böyle sakin bir ortamda derenin ve kuşların sesini dinlemek huzurun tanımını yapar gibi.

Fırtına Vadisi Rafting ve Doğa Sporları

Vadinin dikkat çeken özelliklerinden biride benim gibi adrenalin severler için. Özellikle Mayıs ayında dağlardaki karların da erimesiyle debisi artan Fırtına deresinde rafting yapmak eğlence ve heyecan severleri kendisine çekiyor. Doğa ve tarihin iç içe girdiği bu vadide rafting yapmak oldukça keyifli. Birçok rafting firmasının bulunduğu Fırtına vadisinde sporseverler bu heyecanı yaşamak büyük ilgi gösteriyorlar. 90 ile 150 tl arası olan rafting için önden kısa bir eğitim verilip eğitimli kaptanımızın dümeninde 30-40 dakikalık azgın sularla mücadele başlıyor.


Ayrıntılı Fırtına Vadisi ve Türkiye’de Rafting yapılacak yerler ve fiyatları ile ilgili yazımı da okuyabilirsiniz.


 

 

rafting fırtına vadisi

Adrenalin ve doğa tutkunlarının ilk tercih ettiği yerler arasındadır Fırtına Deresi.
Ben ilk raftingi burada yapmıştım. Doğa’nın içindeki bu macera dolu heyecana hayran kalmıştım. 

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan ve özellikle su sporuyla ilgilenenlerin mutlaka gitmek istediği bir bölgedir. Orta seviye raftinge en uygun parkurlara sahip. Yıl boyunca su sporları için uygun olması başka bir güzelliğidir Fırtına Deresinin.

Konaklama

Bölgede bir çok doğa ile iç içe otel, pansiyon ve dağ evlerinden oluşan kalacak yerler var. Fiyatları da abartılı değil.

rize-çay-bahçeleri

Fırtına Vadisi Yaylalar..

Rize’nin yeşil doğasında ve bitmek bilmeyen tertemiz havasıyla Ayder, Polakcur Yaylası, Çeymakçur Yaylası’nada gitmeden olmaz tabi.

 

fırtına vadisi yaylaları

Fırtına Vadisinde ne yenir?

Buralara kadar gelmişken yol üstünde bir çok restoran var. Muhakkak kırmızı benekli alabalık yeyip, yanında yöresel mısır ekmeği, mıhlama, kara lahana sarması, laz böreği ve fasulye kızarmasının da tadına bakın derim.  Birde fasulye turşunun kavurmasını yapıyorlar, o da ayrı bir lezzet.

 

Yöre insanının hoş sohbeti ile  tarihi, doğayı ve yöresel lezzetleri bir arada bulmak ayrı bir keyif..

Tulum eşliğinde oynanan horonu da bulursanız tam karadenizlu olmişsinuzdur daaa…

Fırtına vadisine girdiğinizde Karadeniz’e ait her şeyi aynı anda görebilir ve yaşayabilirsiniz.


Kaçkar Dağları’nın en güzel noktasından biri olan Ayder Yaylasında keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Gelin Düveni Şelalesi ve diğer şelaleleri görüyoruz. 

Fırtına Vadisi nerede?, Nasıl gidilir?

Rize’den  önce Ardeşen’e geliyorsunuz 45 km.  Ardeşen’den ise Fırtına vadisi 70 km. boyunca  Kaçkarlara kadar ilerler.

Karadeniz’in sembolü olmuş Fırtına Vadisi Rize nerede?, Nasıl gidilir?, Neler yapılır?, Ne yenir?, Doğası, Yaylaları, Zilkale ve tarihi Osmanlı köprüleriyle anlatmaya çalıştım. 

 

Beni, yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net  hesabımı takip edebilirsiniz.


Yakın Çevrede Gezilecek Yerler

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler