fethiye yamaç paraşütü ölü deniz, babadağ

Fethiye Yamaç Paraşütü fiyatları 2022

Türkiye’de ve Fethiye Ölüdeniz’de yamaç paraşütü fiyatları, nedir, nerede, nasıl yapılır, nasıl bir heyecandır, fotoğraf ve videolarla bu yazımda bulabilirsiniz.

Adrenalin Doğa Sporları içerisinde en havalı olanıdır Yamaç Paraşütü. Türkiye’de ise en güzel Fethiye Babadağ’dan Ölü Deniz’e yapılır. Yaz aylarının vazgeçilmez adrenalini olan Fethiye Yamaç paraşütü hikayemi anlatarak birazda bu doğa sporu hakkında bilgi vermek istiyorum. 

Fethiye yamaç paraşütü için Babadağ’dan özgürlüğe uçalım.

Fethiye’nin her yeri ayrı bir güzel, Güzelliklerinin yanı sıra yapılacak bir çokta aktivite var.  Bunlardan en güzeli ise Fethiye yamaç paraşütü.  Çünkü Dünyanın birçok yerinden bile yamaç paraşütü için Fethiye’ye turlar düzenleniyor. Türkiye’de en yüksek’ten atlana bilecek yerlerin başında geliyor. 1956 m. yüksekliğindeki  Babadağ’dan hava koşullarına göre iki ayrı atlama parkuru daha var. İlk olarak Fethiye Ölüdeniz’de 1990 yılında yapılmaya başlayan Yamaç paraşütü Türkiye’nin coğrafi bakımdan en güzel yeridir bence. Yerli yabancı turistlerin bile yoğun olduğu dönemlerde 1-2 gün sonrasına randevu verilebiliyor. Fiyatları Türkiye’nin birçok yerine göre pahalı olsa da doğası ve manzarası ile en güzel yeridir.  Doğası, tarihi ve yapılan doğa aktiviteleri ile Fethiye başka bir cennet. 

 

fethiye yamaç paraşütü babadağ atlayış pisti

Fethiye Yamaç Paraşütü Babadağ atlayış pistiYamaç Paraşütü Nedir ?

Dağ gibi yüksek yerlerden uygun ekipmanlı paraşütü rüzgar yardımı ile havalandırarak kendini boşluğa bırakmak sureti ile gökyüzünde süzülmek olarak tarif edebiliriz. Yakmaç paraşütü diğer paraşütlerden farklılığı ise uçak ile havalanmadan yüksek biur yerden paraşüt ile boşluğa atlamaktır.

Fethiye Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır ?

Türkiye’de yapılacak en güzel adrenalin aktivitelerinin başında, çift kişilik (tandem) yamaç paraşütü ile uçmak gelir. Dünyanın en iyi 10 kumsalından biri olarak gösterilen Fethiye Yamaç Paraşütü ile Ölüdeniz üzerinde uçmak, benim gibi yamaç paraşütü sevenlerin doyamayacağı bir tutku halini alır.  Turistik amaçlı uzman ve tecrübeli pilotların eşliğinde zirveden kuş gibi uçarak 25 ile 40 dk boyunca Ölüdeniz”in eşsiz manzarasını  seyrederek  heyecan dolu bir yolculuk bu. Bu doğa sporu Türkiye Hava sporları federasyonu ile kontrol ve denetim altında yapılıyor olması da ayrı bir güzel tabi. 

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Babadağ pistleri hakkında bilgi :

Türkiye’de yamaç paraşütü yapılabilecek en yüksek yerlerden biri Fethiye Ölüdeniz’deki Babadağ’dır.  Ancak burada da 4 ayrı atlama pisti bulunuyor.

 • Babadağ 1200 mt. rakımlı atlayış pisti : Hava şartlarından dolayı daha çok kış aylarında tercih ediliyor. Babadağ yolu ve havanın sertliğine göre Yamaç paraşütü acentaları karar vererek pistlerden uygun olanını seçiyorlar. Bu pistten atlayış ile havada kalma süreniz diğer daha yüksek pistlere göre az oluyor. 20 dk civarı  havada kalabiliyorsunuz.
 • Babadağ 1700 mt. rakımlı atlayış pisti : Babadağ’ın Akdeniz’e bakan tarafında olması ile en çok tercih edilen pistleri arasında. Buradan yapılan atlayışlarda Ölüdeniz lagünü üzerinde müthiş bir manzara ile karşılaşırsınız. 25-30 dk gibi pilota bağlı olarak hava bu heyecanı yaşayabilirsiniz.
 • Babadağ 1800 mt. rakımlı atlayış pisti : Babadağ’ın kuzey toroslar tarafına bakan pistidir. Hava şartları ve rüzgarlarına göre tercih ediliyor. rüzgar yönüne göre nadiren tercih ediliyor. 30 dk. civarı havada kalma şansınız oluyor.
 • Babadağ 1969 mt. rakımlı pisti :  En yüksek atlama pisti olan bu yerden atlamak ayrı bir keyif. Hem güney yamaç ile Akdeniz’e doğru bir atlayış yapıyorsunuz,. hemde havada 40 dk aşan bir sürede bu heyecanı yaşayabiliyorsunuz.

Fethiye Yamaç Paraşütü yapmak için nasıl bir süreç işliyor ?

Öncelikle kendi adınıza karar vermelisiniz. İlk defa yapacaklar için bu biraz zor olabilir ama gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını biliyoruz. Eğer Babadağ’dan yamaç paraşütü ile atlamaya karar verdiyseniz, Ölüdeniz ve Fethiye’de bulunan bir çok acenta bulunuyor. Eğer otelde kalıyorsanız otel görevlileri de size yol gösterecektir.  Sahillerdeki acentalarından gün ve saat için bilgi alarak ücretini de ödedikten sonra size bir bilet veriyorlar. İsim ve telefon bilgilerinizi de alıp randevu saatinden en az yarım saat önce anectada olmalısınız. Veya oteliniz uzak ise sizi bu acentalar otelinizden de alıyorlar.  Gruplar halinde Yamaç paraşüt pilotları ile birlikte araçlarla Babadağ’a çıkmaya başlıyorsunuz.  Bu arada siz heyecanınızı kontrol etmeye çalışırken pilotlar kilonuza ve boyunuza göre siz yolcuları seçiyorlar. Atlayış parkuruna gelince pilotunuz ve görevliler sizin ekipmanlarınızı giydirmeye başlıyor. Bu arada sizde atlayanları izlemeye başlıyorsunuz. Heyecan dorukta iken pilotunuz paraşütü havalandırarak biur kaç adımda parkuru koşmaya başlıyorsunuz. Ve işte o özlenen özgürlük ve heyecan duygusunun içinde buluyorsunuz kendinizi.  30-40dk. lık Ölüdeniz lagünü üzerinde o eşsiz manzaranın büyüsü içinde Belcekız plajına yine pilotunuzun direktifleri ile iniyorsunuz.

Fethiye Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Kaç dk. sürüyor.

Bu az öncede anlattığım gibi bir süreç. Siz atlayış için acentaya yarım saat önceden geldiğinizde başlıyor ve Babadağ’a çıkış, hazırlık ve atlayış ile birlikte toplam 3 saati geçiyor.  40 dk. Babadağ’a çıkış, 15 -20 dk. hazırlık, 30-45 dk arası atlayış, ve indikten sonra ekipman ve acentada dilerseniz video ve fotoğraf işlemleri için kala biliyorsunuz. Bu aktivite için yarım gününüzü ayırmalısınız.

 

Tandem Yamaç paraşütü için eğitim gerekli mi ?

Hayır hiç bir eğitime gerek yok. Pilotunuz ile birlikte atlayacağınız için tüm kontrol ve sorumluluk onda oluyor. Siz sadece pilotunuzun size söylediği basit komutları yerine getirin yeter. Benim gibi kaskınızı çıkarmayın.. 🙂

Yamaç paraşütü ne kadar tehlikeli ?

Her spor gibi kurallara ve emniyet önlemlerine uyulmadığı takdirde tehlikeli olabilir. Bu yüzden tecrübeli firmaları ve pilotları seçmekte fayda var elbet.  Ancak spor dalları arasında yapılan istatisklere göre Yamaç paraşütü ilk yirmiye bile girmiyor.

Herkes Yamaç Paraşütü yapabilir mi ?

Bu heyecan dolu doğa ve adrenalin sporunu herkes yapamaz tabiki. Bunun için federasyonun belirlediği bazı kriterler bulunuyor.

Madde madde sıralayalım şimdi..

 • Yamaç paraşütü yaş sınırı nedir ?  Feredasyon kurallarına göre 4 yaş üstü sağlıklı herkes yapabilir.
 • Kalp rahatsızlı olanlar yapabilir mi ? Doktorunuz ile görüşmelisiniz. Rahatsızlığınızın çeşidine göre değişebilir.
 • Yamaç Paraşütü Kilo sınırı var mı ?  Evet var. 100 kg ve üzeri kurallara göre yapamaz. Alt kilo sınırı bulunmuyor.
 • Hamile olanlar Yamaç paraşütü yapabilir mi? Hayır yapılmasına izin verilmiyor.
 • Pisikolojik rahatsız ve panik atak olanlar Yamaç paraşütü yapamaz.
 • Alkollu olanlar yamaç paraşütü yapamaz.

Bu kurallar haricinde yamaç paraşütü için rahat giysiler tercih etmelisiniz ve birde kesinlikte terlik giymemelisiniz.  Arkası bağlı sandalet olabilir.

Fethiye Ölü deniz Yamaç Paraşütü için en iyi firma hangisi ?

Yıllardır  Fethiye Ölü deniz Babadağ’dan yapılan yamaç paraşütü atlayışları çok tecrübeli pilotlar ile yapılıyor. Tek işleri ve meslekleri bu olan pilotlar  Türkiye Yamaç paraşütü merkezi olan burada yoıl boyunca atlayışlar yapıyorlar. Ben genelde güler yüzlü ve ilgili olarak gördüğüm Focus firmasını tercih ediyorum ama diğer firmalar da oldukça iyi ve güvenilir.

Fethiye Yamaç Paraşütü Fiyatları 2022 ;

Fethiye yamaç paraşütü fiyatları ise Türkiye’nin birçok yerine göre turistik sebeplerden dolayı  farklılık  gösteriyor. Fethiye Babadağ’da bu yıl (2019) sezonun yoğun geçmesinden dolayı 500-600 tl civarı fiyat veriyorlar. Bu işi yapan bir çok firma var, ben (Focus)’u tercih etmiştim. Ayrıca video çekimi için ise pazarlıkla 150 tl gibi bir fiyatla anlaşabilirsiniz. Pazarlık etmeyi unutmayın. 

2022 yılı için ise fiyatlar uçuşa geçmiş durumda. 1500 ile 1900 tl arasında yapılmaya başlandı. Yine sezonun yoğunluğuna göre fiyatlar az da olsa değişebilir. 

 paraşütü babadağ 4

fethiye yamaç paraşütü babadağ

Neyse..

Babadağ 1957 mt. Atlayış parkuru..

Şimdi size bu heyecanı anlatayım..

Fethiye’ye yıllar içinde kaç defe gittim hatırlamıyorum. Türkiye’nin bir çok yerini gezdim ikinci evim diyebileceğim yerlerden biri. Şu an inanın çıkayım yolu 8 saat sonra arabamı park edeceğim yer belli. Alışveriş yapacağım market, akşam yemeklerimi yiyeceğim ve çok güzel ev mantısı yapan butik lokantam belli. Ege bölgesi doğa ve yemek konusunda her zaman cömerttir. Her gidişimde ise gökyüzünde süzülen yamaç paraşütlerine bakar nasıl bir duygu olabileceğini tahmin etmeye çalışırdım. Ve Bundan 3 sene önceki Fethiye’ye gidişimde ki tek neden buydu. Fethiye Ölüdeniz’de bu işi profesyonelce yaban bir çok firma var. Ben Focus’u tercih ettim. Ve bürolarına giderek randevu istedim.  Yazın öyle kolay değil vereyim parayı atlayayım hemen.  Yerli yabancı turistler çok yoğun ilgi gösteriyorlar. Birde ben ya gün batımı veya sabah olsun istedim.  En yakın iki gün sonrası sabahı saat 8’e randevu alabildim.  3 sene önce 200’tl vermiştim. Birazdan seyredeceğiniz video ve fotolar hariç.  Gün geldi çattı. Ama birde Babadağ’a çıkmak var. Firma’nın araçlarına binip yaklaşık 40 dk. Dağ yollarındaki yolculuğumuza yeni başlamıştık. 15 kişilik araç tıka basa dolu hatta ayakta bile yolcu vardı sabahın 7’sin de.

fethiye yamaç paraşütü tandemFethiye Yamaç Paraşütü Babadağ atlayış parkuru;

Fethiye yamaç paraşütü için atlayış yapacağımıza yere geldik. Parke taş döşenmiş yerden hafif rampa atlayış parkurunun ucundan aşağıya bakmak bile ürkütücüydü. Sabahın erken saati olunca hafif sis vardı ve aşağısı zor gözükmesine rağmen 1956 metrede olduğunu bilmek heyecana ayrı bir korku kattı.  Benim pilotum uzun yıllar burada çalışmış Alman bir pilot. Türkçeyi iyi biliyor ve bana basit kurallardan bahsediyordu. Onu dinlerken başka biri ise atlayış tulumlarını giydiriyordu. Sanki  sırat köprüsü hazırlığı gibi geldi.  ( Eşhedüenneee…….)

Çinli turist ile ilginç diyaloğum

Ama bugüne kadar yaptığım hiçbir adrenalin sporunda geri adım atmadım.  Önümde benden önce gelmiş, hazırlanmış olanlar kendini o boşluğa atıp hafif sisin içinde kayboluyorlardı. Hazırlıklarım tam bittiğinde yanımdaki alanda Çinli kardeşim bana Türkçe seslenip “dostum” dedi. Ve kendilerine has selamlama şekli ile ellerini birleştirip eğildi. Çok hoşuma gitti bu davranışı onların selamlama şekliyle cevap verdim.

yamaç paraşütüö lüdeniz

Yamaç paraşütü Babadağ Fethiye

En son kaskı da kafamıza geçirip,  Pilotum paraşütü hava ile doldurdu ve rampa aşağı parke taşlarda koşmaya başladık. Yol bitince yani atlayınca paraşüt hemen bizi kaldırdı. Ben aşağı doğru baya bir süzüleceğimizi  düşünmüştüm.  Ve Ölüdeniz lagünü uzaktan minnacık görüverdik. Özgürce göklerdeyken beni rahatsız eden bir şey vardı. Kask görüşümü ve hareketimi engelliyordu ve çıkarmak istediğimi söyledim. Yasak olduğunu söyledi. Yasak sa bana yasak dedim ve çıkardım. Ellerimi de iki yana açınca işte buuuu..  Bu kısmını anlatamıyorum. Yazamıyorum.  Yaşamanız lazım diyebilirim sadece..  15 dakika kadar Babadağ’ın eteklerinden Ölüdeniz Lagün’ün üzerine geldik.

Daha önce videolarda izlediğim çeşitli atraksyon hareketler yapıyorlardı yamaç paraşütü ile..

Pilotuma dedim ki .

-Birkaç hareket yapsak. 

-Emin misin? dedi.. 

-Evet dedim. hatta ne biliyorsan yap dedim. 

Adrenalin dolu dakikalar

Çekim yaptığı kamerayı bana verdi.  Sanki 10 defa Fethiye’de yamaç paraşütü ile atlamışım da heyecan arıyorum. Babadağ’dan ilk atlayışımda istediğime daha başlamadan pişman olmuştum hani.. Önce sağa  yatırdı. sonra sola, sonra kendi etrafımızda hem dönüyor hem düşüyorduk. Yeryüzüne paralel halde dönerek hızla yere yaklaşıyorduk. Kamera bizle sabit olduğu için düşme kamerada belli olmuyor ama aynı daldan yere döne döne düşen yaprak gibiydik.  Yüzümün rüzgardan aldığı şekli kamerada gördüm bende.

yamaç paraşütü nasıl bir duygu


Rüzgarın sesi ise heyecana ayrı birde korku katıyordu. 40 dk’lık inişimiz 20 dk’ya düşmüştü. Ne kadar hareket yaparsanız o kadar çabuk yere iniyorsunuz. Ama hiçte pişman değilim. Yaşadığım en büyük heyecanlardan biriydi.  Bu arada da içim dışıma çıkmıştı hani. Yer neresi gök neresi olduğunu inince anladık. Yere yaklaştığımızda Kaskı tekrar taktık aşağıda onlarında denetmenleri vardı. Yere nasıl ineceğiz derken gökten yere inen ördek gibi  bir kaç adımda konduk yere.

Müthiş duyguların ortaya karışık halini yaşamıştım. Korku, Heyecan, Endişe, Merak darısı başınıza diyorum.  Baş dönmesinden bir yarım saat kendime gelemedim..  Ama  Tek kelime ile  Müthiş……

Fethiye Yamaç Paraşütüne yoğun ilgi

Kısa bir pragrafla bir şey daha eklemek istiyorum. Bu yamaç paraşütü ile ilgili iyi kötü bir çok eleştiri de aldım. Akıl işi değil bu, Manyak mısın? (bunu iltifat olarak alıyorum)  gibi… Dünyanın her yerinde spor olarak görülen, Yabancı ülkelerden yamaç paraşütü için Türkiye’ye gelenler dahil,  birde üzere para verip 2 günde sıra bekleyerek yapabiliyorsun. Her sporda veya günlük hayatta oluşabilen kaza riskleri her zaman vardır tabi.. Kim ne derse desin. Yamaç paraşütü de benim için hayatın doğal akışından başka bir şey  değildir.Türkiye’de ve Fethiye Yamaç Paraşütü yapılan yerler ve fiyatları;

En güzeli Fethiye yamaç paraşütü diyebilirim ama sizlere diğer yamaç paraşütü yapılan yerleri de yazacağım.  Fiyatları yine yerine göre  250 ila 500 tl arasında değişiyor  bilginize..  Heee bu arda  bir daha eğer tekrar gidebilirsem Adıyaman Nemrut’tan atlamayı istiyorum. Kısmet  diyelim.

 1. Babadağ – Fethiye Yamaç Paraşütü
 2. Çökelez Dağı – DENİZLİ
 3. Abant – BOLU
 4. Alidağ – KAYSERİ
 5. Munzur Dağları – ERZİNCAN
 6. Asas Tepesi – KAŞ
 7. Dinamit Tepesi – PAMUKKALE
 8. İnönü C Tepesi – ESKİŞEHİR
 9. Bozdağ – İZMİR
 10. Nemrut – ADIYAMAN

Korkuyu heyecana çevirebilen herkese şiddetle tavsiyemdir Fethiye Yamaç Paraşütü.

Buraya kadar gelmişken Fethiye ve Ölüdeniz çevresinde gezilecek yerleri liste olarak yazayım size aklınızın bir kenarında bulunsun.

Fethiye Gezilecek Yerler Listesi :

(Fethiye Merkeze Göre olan uzaklıklar)

 • Fethiye Müzesi (5 km. 10 dk)
 • Çalış Plajı ( 4 km. 8 dk. )
 • Amintas Kaya Mezarları ( 6 km. 10 dk)
 • Fethiye Antik Tiyatrosu ( 5 km 8 dk)
 • Kuleli PLajı  (18 km. 25 dk)
 • Telmessos Antik Kenti ( 8 km. 13 dk.)
 • Ölüdeniz ( 16 km. 25 dk) (Ölüdeniz yayınım )
 • Kıdrak Koyu ( 18 km. 30 dk)
 • Kaya köy ( 15 km. 35 dk) (Kayaköy yayınım)
 • Belcekız Plajı ( 16 km. 25 dk) Ölüdeniz yanında (Belcekız yayınım)
 • Gemiler Koyu ( 18 km. 32 dk)
 • Saklıkent Milli Parkı ( 40 km. 50 dk) gibi birçok gezilecek yerleri var.
 • Fethiye Tekne Turları ( 12 Adalar tekne turu) 90-110 tl arası günlük ve yemekli.

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

Adana escort Çukurova escort Seyhan escort Ankara escort Mamak escort Etimesgut escort Polatlı escort Pursaklar escort Haymana escort Çankaya escort Keçiören escort Sincan escort Antalya escort Kumluca escort Konyaaltı escort Manavgat escort Muratpaşa escort Kaş escort Alanya escort Kemer escort Bursa escort Eskişehir escort Gaziantep escort Şahinbey escort Nizip escort Şehitkamil escort İstanbul escort Merter escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort İzmir escort Balçova escort Konak escort Bayraklı escort Buca escort Çiğli escort Gaziemir escort Bergama escort Karşıyaka escort Urla escort Bornova escort Çeşme escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Yenişehir escort Mezitli escort Erdemli escort Silifke escort Akdeniz escort Anamur escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Adıyaman escort Afyonkarahisar escort Ağrı escort Aksaray escort Amasya escort Ardahan escort Artvin escort Aydın escort Balıkesir escort Bartın escort Batman escort Bayburt escort Bilecik escort Bingöl escort Bitlis escort Bolu escort Burdur escort Çanakkale escort Çankırı escort Çorum escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Edirne escort Elazığ escort Erzincan escort Erzurum escort Giresun escort Gümüşhane escort Hakkari escort Hatay escort Iğdır escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Karabük escort Karaman escort Kars escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Kırşehir escort Kilis escort Konya escort Kütahya escort Mardin escort Muş escort Nevşehir escort Niğde escort Ordu escort Osmaniye escort Rize escort Sakarya escort Siirt escort Sinop escort Sivas escort Şanlıurfa escort Şırnak escort Tekirdağ escort Tokat escort Trabzon escort Tunceli escort Uşak escort Van escort Yalova escort Yozgat escort Zonguldak escort
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478