Fethiye Saint Nicolas Noel Baba gemiler adası

Noel baba Adası

Fethiye Saint Nicolas Noel Baba Gemiler Adası gezisi

Eşsiz doğası içinde tarihi kalıntılarla dolu adalarından en önemlisi olan Fethiye Saint Nicolas gemiler adası Noel baba’nın yaşadığı adadayız.

Gemiler koyu fethiye

Günümüzde Noel baba olarak bilinen Saint Nicolas  Antalya Demre’de doğup büyüdüğü bilinse de Fethiye’deki bu tarihi adada bulunan kalıntılar bir dönemini ise burada geçirdiği anlaşılıyor.  

Gemiler koyu Noel Baba Köyü’ne nasıl gidilir?

Bu eşsiz güzellikteki tarihi köye Fethiye merkezden kalkan günlük turların uğradığı yerlerden biri. Fethiye 12 Adalar turuna katılarak birçok güzel ada ve koylarda verilen yüzme molaları ile yemekli düzenlenen bu turlar bu adada 1 saat kadar mola veriyorlar. Tarihi kalıntıların içinden geçerek patika yoldan tepenin en üstündeki büyük Kiliseye kadar yürüyebilirsiniz.

Ayrıntılı Ölüdeniz Fethiye gezisi yazımı da okuyabilirsiniz.

Fethiye Saint Nicolas gemiler adası

Ayrıntılı Fethiye 12 adalar tekne turu gezisi hakkındaki yazımı da okuyunuz.

Hristiyanların Hac merkezi olmuş ;

Roma döneminden sonra ise Hristiyanlar için kutsal sayılan bu adadaki dört kilise ile tüm gemicilerin haç merkezi haline dönüşmüş. Avrupa ve doğu Akdeniz’den kalkan tüm ticari ve gezi gemilerinin rotası üzerinde bulunan bu tarihi ada 4 kilisesi ile o dönemden günümüze kadar ziyaretçisi eksik olmamış.  

san-nicolas-klise fethiye noel baba

Noel baba Saint Nicolas burada yaşamış ;

Eşsiz doğasının ve masmavi deniziyle süslenmiş tarihi Noel Baba adasında döneminin bilge ve din adamı olarak tanınan Saint Nicolas (Noel Baba) sön dönemlerini geçirdiği yer olarak biliniyor. Çok büyük olmayan ada bölgede yaşanan birçok depremle birlikte kalıntılarının çoğu yıkılmış ve bir kısmı sular altında kalmış. Yıkılmış tarihi iskelesinin kalıntılarını ben şınorkelli dalış yaparak bir kısmını görme şansım olmuştu. Bu yaz dalışlarımda su altı çekimleri yapıp yine sizlere buradan paylaşacağım.


Fethiye Saint Nicolas gemiler adası

Fethiye Saint Nicolas  Gemiler Adası tarihi ;

Noel Babanın yaşadığı bu adada 5. v 6. Y.y. da yapıldığı bilinen dört adet klise bulunuyor. Bu kiliseleri birbirine bağlayan tünel ve odacıklar, anıt şeklindeki mezarlar, su sarnıçları, yiyecek depoları ve az sayıda ev kalıntılarını görebilirsiniz.

gemiler-adası-tekne-turları turluyorum.netAdanın iskele girişinde ilk klise ile karşılaşıyorsunuz. Patika ile yukarı çıkarken bir klise daha, adanın doğusunda tamamen yıkılmış 3. Kilise. En büyük olan ise tüm çevreyi gören adanın en tepesinde bulunuyor.

Toplu ibadetlerin yapıldığı bu kliseler 7. Y.y. da Arap akınları ile yıkılmış. En ilginç olanı ise bu Kiliseleri birbirine bağlayan dehlizler çok ilginç.

Fethiye Saint Nicolas  Gemiler Adası giriş ücreti;

Burası tamamen koruma altında. Müze kart ve giriş ücreti bulunmuyor. Tekne turlarıyla geldiğiniz bu tarihi adayı ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 

Fethiye Saint Nicolas gemiler adası

Fethiye Gemiler koyu Noel baba adası nerede ?

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Kaymaklı yeraltı şehri nerede, giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478