Fethiye gezilecek yerler

Fethiye gezilecek yerler ve meşhur koyları

Fethiye tarihi yerleri, koyları, plajları, doğa sporları ve konaklama imkanlarına kadar Fethiye gezilecek yerler için turlayalım.

Fethiye eşsiz doğasıyla yeşil ve mavinin dünyadaki en güzel buluştuğu turizm cenneti olmuş. Fethiye gezilecek yerler için bu güzel doğasına tarihini de katınca vazgeçilme bir yer haline gelmiş. 

Fethiye’nin en güzel koyları ile başlayalım.

fethiye-koyları-kapak

Fethiye gezilecek yerler Kelebekler vadisi;

Babadağ’ın eteklerinde 350 metreye kadar yükselen sarp kayalıklarla çevrili olan vadi ismini içerisinde bulunan 80 den fazla kelebek türünden almış. Ölüdeniz’den kalkan tekne turlarıyla gelebileceğiniz vadi sit alanı ilan edilerek  koruma altına alınmış. Kelebekler vadisi kampçıların dünyadaki en güzel yerlerinden birisi olmuş ve yerli yabancı binlerce turisti buraya çekmeyi başarmış.  Kaplan desenli kelebekleri şansınız varsa görebilirsiniz ancak vadinin içerisine doğru yapacağınız bir yürüyüş ile akan şelaleye ulaşabilirsiniz.

kelebekler-vadisi 2

kelebekler vadisi fethiye



Kabak vadisi ;

Derin bir vadinin denizle buluştuğu doğa harikası bir yer. Sit alanı olarak koruma altına alınmış olan koya dik yamaçlardan yürüyerek yada arazi araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Farklı bitki örtüsü ile el değmemiş koyda doğal bir yaşam alanı gibi. Burada bungalov tipi konaklama yerleri var. Günübirlik veya bu doğa harikası yerde kalabilirsiniz.

kabak koyu fethiye

kabak-koyu-fethiye

Aksazlar Koyu ;

Burası Fethiye’nin batısında yeşille mavinin en uyumlu olduğu yarım ada şeklinde olan koylardan biri. Teknelerle de gelebileceğiniz sakin ve huzur dolu bu koyda günübirlik gelebilirsiniz. Denizi oldukça sığ ve sakin olduğundan ailecek sessiz ve sakin bir gün geçirebilirsiniz.

aksazlar-koyu fethiye 2

Samanlık Koyu ;

Orman yolundan ilerleyerek geliyoruz bu cennet koya. Can ağaçları ve denizin birlikteliğini görüyorsunuz. Burası Fethiye şehir merkezine en yakın koylardan biri. Küçük ve büyük samanlık koyu olarak iki bölümden oluşan bu minik koyda sakinliğin tadını çıkarmak isteyenlere göre.

samanlık-koyu-fethiye

Fethiye tarihi yerler Gemiler Koyu ;

Suyun berraklığıyla ünlü  Gemiler koyu, Kayaköy yolu üzerinde. Su altı yaşamıyla da eşsiz görüntüler sunan koyda şnorkel ile dalış yapabilirsiniz. Çam ve zeytin ağaçları ile çevrili bu koya tekne turları ile veya aracınız ile günübirlikte gelebilirsiniz.

gemiler-koyu-fethiye 2

alıntı fotoğraf



gemiler-koy-fethiye

Fethiye gezilecek yerler‘in olmazsa olmazı Fethiye Ölüdeniz;

Fethiye ölü deniziyle meşhur değil, Türkiye ölü deniziyle meşhurdur. Öyle bir yer ki anlatılmaz yaşanır tabiri caizse.  Yeşille mavinin buluştuğu öyle müthiş bir yer ki, 2006 yılında Dünyanın en güzeli plajı seçilmiş olduğunu ne kadar da hak etmiş. Likyalılar da ışık ve güneş diyarı, Orta çağda ise uzak diyar olarak tanınan  ölü deniz Fethiye’deki teke yarım adasında. Doğal bir lagün olan Ölüdeniz tabiat parkı olarak koruma altında. Fethiye gezilecek yerler arasında Dünyanın en ünlü ve en güzel plajlarından biri olan Ölüdeniz iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm koydan lagüne uzanan Belcekız plajı, ikinci bölüm ise içinde lagünün bulunduğu dalgasız ve sığ olan bölümdür. Korkuyu heyecana çevirebilenler için dünyanın en güzel yamaç paraşütü yapılabilecek yerlerinin başında geliyor. Babadağ’ın 1800 metrelerinden yamaç paraşütü heyecanını yaşarken, denizin ve doğanın manzarasıyla fotoğraf çekebilirsiniz. Ben yıllar önce denemiştim. Müthiş bir heyecan diyebilirim.

oludeniz--fethiye

alıntı fotoğraf

Fethiye gezilecek yerler için Tarihi Kayaköy’den başlayalım.

Fethiye’nin Babadağ yamaçlarında bir mahallesi olan tarihi Kayaköy, eski bir Rum köyü aslında. Kayaköy, eski adıyla Levissi, 1923’e kadar 10 bine yakın kişinin yaşadığı canlı bir bölgeydi.

fethiye-kaya-köy

Fethiye Hisarönü’ne çok yakın bir mesafede, bulunan Kayaköy Fethiye gezilecek yerler arasında oldukça ilgi görüyor. 1923 yılında ki mübadeleye kadar kendi kültürüyle yaşayan bir köydü. Mübadeleden sonra gelen köylüler yamaç yerine vadiye yerleşmeyi tercih ettikleri için bugünkü harabe halini almış.



Tarihi Likya Yolu Fethiye gezilecek yerler arasında olmalı.

Likyalıların Antik çağlarda kullandığı ticaret rotası olarak  Likya Yolu, Fethiye ile Antalya arasında ki bir yürüyüş  yolu. 500 km’yi geçen bu yürüyüş yolu için dünyanın bir çok yerinden traking ve kampçılar geliyorlar. Bu yol boyunca ıssız koylardan, tarihi Likya köylerinden ve kentlerinden geçerek eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Likya-yolu-yürüyüş-rotası

Fethiye Müzesi

Antik kentlerin merkezi diyebileceğimiz  Fethiye gezilecek yerler’den olan Fethiye Müzesine de uğrayabilirsiniz.  Yıllarca yapılan kazılardan ve çevre halkın bulduğu tarihi kalıntılarla da zenginleşen Fethiye Müzesi Antik çağlar ve Bizans döneminden kalma çok sayıda eser görebilirsiniz. Müze kart bu bölgede çok işe yarar. yanınızdan eksik etmeyin.

Fethiye gezilecek yerler ve çevresinde bir çok güzel koy ve plajlar var. Ben Ölüdeniz haricindeki yol üstü görmeden geçtiğiniz koyları göstermek istedim.  Sesiz ve sakin bu koyları Fethiye gezilerinizde göz ardı etmeyin derim.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR




Takip Edin

Kategoriler