Fethiye gezilecek yerler haritası, koyları ve kamp alanları

fethiye gezilecek yerler

Fethiye gezilecek yerler / koyları ve kamp alanları

Fethiye tarihi yerler haritası koyları, ve kamp alanları ile plajları, doğa sporları, otel ve konaklama imkanlarına kadar Fethiye gezilecek yerler için turluyalım.

Fethiye eşsiz doğasıyla yeşil ve mavinin dünyadaki en güzel buluştuğu yerlerden biri olarak turizm cenneti olmuş. Fethiye gezilecek yerler için bu güzel doğasına tarihini de katınca vazgeçilmez bir yer haline gelmiş. Türkiye’nin turizm tanıtımlarında bile kullanılan eşsiz Fethiye koylarına dünyanın her yerinden milyonlarca turist geliyor. Şehir stresinden korunmanın en güzel yeridir Fethiye koyları. Kendinizi denizin, güneşin, plajların Ataşehir escort bayan ve yemyeşil ormanların kucağına atın, huzuru ve keyifi yaşayın. Şimdi ise Fethiye’nin yüzlerce gezilecek yerinden seçtiğimiz en güzel noktaları anlatayım. 

Fethiye Gezilecek Yerler Listesi :

(Fethiye Merkeze Göre olan uzaklıklar)

 • Fethiye Müzesi (5 km. 10 dk)
 • Çalış Plajı ( 4 km. 8 dk. )
 • Amintas Kaya Mezarları ( 6 km. 10 dk)
 • Fethiye Antik Tiyatrosu ( 5 km 8 dk)
 • Kuleli PLajı  (18 km. 25 dk)
 • Telmessos Antik Kenti ( 8 km. 13 dk.)
 • Ölüdeniz ( 16 km. 25 dk) (Ölüdeniz yayınım )
 • Kıdrak Koyu ( 18 km. 30 dk)
 • Kaya köy ( 15 km. 35 dk) (Kayaköy yayınım)
 • Belcekız Plajı ( 16 km. 25 dk) Ölüdeniz yanında (Belcekız yayınım)
 • Gemiler Koyu ( 18 km. 32 dk)
 • Saklıkent Milli Parkı ( 40 km. 50 dk) gibi birçok gezilecek yerleri var.
 • Fethiye Tekne Turları ( 12 Adalar tekne turu) 90-110 tl arası günlük ve yemekli.
 • Ölüdeniz’den kalkan Kelebekler vadisi Tekne Turları ( 90-110 tl arası )

Fethiye Gezilecek Yerler en güzel koyları ile başlayalım.

fethiye-koyları-kapak

Ayrıntılı Kelebekler Vadisi Fethiye yayınımı da inceleyebilirsiniz

1- Fethiye Gezilecek Yerler Kelebekler Vadisi ve tekne turları

Babadağ’ın eteklerinde 350 metreye kadar yükselen sarp kayalıklarla çevrili olan vadi ismini içerisinde bulunan 80 den fazla kelebek türünden almış. Ölüdeniz’den kalkan tekne turlarıyla gelebileceğiniz vadi sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış. Kelebekler vadisi kampçıların dünyadaki en güzel yerlerinden birisi olmuş ve yerli yabancı binlerce turisti buraya çekmeyi başarmış. Kaplan desenli kelebekleri şansınız varsa görebilirsiniz ancak vadinin içerisine doğru yapacağınız bir yürüyüş ile akan şelaleye ulaşabilirsiniz.  Tekne ile gittiğinizde ise vadinin içerisinde yürümek için 2019 yılı için 8 tl giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. 

Kelebekler Vadisi Nerede? ve Nasıl Gidilir ?

Kelebekler vadisi Fethiye Ölüdeniz Faralya Köyü yakınlarında.  

 • Araba ile ulaşım için : Muğla Fethiye üzerinden Ölüdeniz‘e gelmelisiniz. Sonra Faralya köyü istikametine kadar gidip, biraz yürüyerek Kelebekler vadisi Kanyonunun üzerine ulaşabilirsiniz. 
 • Tekne ile Ulaşım : Eğer Kelebekler Vadisi  içeresine girmek istiyorsanız. Öncelikle Fethiye Ölüdeniz’den kalkan Günlük tekne turları ile günü birlik Kelebekler Vadisini öğle yemek dahil 80-100 tl gibi fiyatlara geze bilirsiniz.  Eğer Burada konaklayacaksanız yine Ölüdeniz’den kalkan deniz taksi gibi küçük tekneler ile 30-40 fiyatlara ulaşım sağlayabilirsiniz. 

kelebekler-vadisi 2

kelebekler vadisi fethiye

 

2 – Kabak vadisi  – Fethiye gezilecek yerler

Derin bir vadinin denizle buluştuğu doğa harikası bir yer. Sit alanı olarak koruma altına alınmış olan koya dik yamaçlardan yürüyerek yada arazi araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Farklı bitki örtüsü ile el değmemiş koyda doğal bir yaşam alanı gibi. Burada bungalov tipi konaklama yerleri var. Günübirlik veya bu doğa harikası yerde kalabilirsiniz. Faralya Köyü üzerinden Kelebekler vadisini geçince karşınıza çıkıyor. Tarihi Likya yolu üzerinde bulunan Kabak vadisi ise cennetten bir köşe adeta. Sessizliği ve sakinliği ile sizi baştan çıkarabilir. Gezi tekneleri ile de gelebileceğiniz Kabak koyu ise en güzel kamp alanlarından biri.

kabak koyu fethiye

3 – Aksazlar Koyu – Fethiye gezilecek yerler

Burası Fethiye’nin batısında yeşille mavinin en uyumlu olduğu yarım ada şeklinde olan koylardan biri. Teknelerle de gelebileceğiniz sakin ve huzur dolu bu koyda günübirlik gelebilirsiniz. Denizi oldukça sığ ve sakin olduğundan ailecek sessiz ve sakin bir gün geçirebilirsiniz.

aksazlar-koyu fethiye 2

4 – Samanlık Koyu 

Orman yolundan ilerleyerek geliyoruz bu cennet koya. Can ağaçları ve denizin birlikteliğini görüyorsunuz. Burası Fethiye şehir merkezine en yakın koylardan biri. Küçük ve büyük samanlık koyu olarak iki bölümden oluşan bu minik koyda sakinliğin tadını çıkarmak isteyenlere göre.

samanlık-koyu-fethiye

5 – Gemiler Koyu – Fethiye gezilecek yerler 

Suyun berraklığıyla ünlü  Gemiler koyu, Kayaköy yolu üzerinde. Su altı yaşamıyla da eşsiz görüntüler sunan koyda şnorkel ile dalış yapabilirsiniz. Çam ve zeytin ağaçları ile çevrili bu koya tekne turları ile veya aracınız ile günübirlikte gelebilirsiniz.

gemiler-koyu-Fethiye gezilecek yerler

alıntı fotoğraf

gemiler-koy-fethiye

6 – Fethiye Ölüdeniz ;

Fethiye ölü deniziyle meşhur değil, Türkiye ölü deniziyle meşhurdur. Öyle bir yer ki anlatılmaz yaşanır tabiri caizse.  Yeşille mavinin buluştuğu öyle müthiş bir yer ki, 2006 yılında Dünyanın en güzeli plajı seçilmiş olduğunu ne kadar da hak etmiş. Likyalılar da ışık ve güneş diyarı, Orta çağda ise uzak diyar olarak tanınan  ölü deniz Fethiye’deki teke yarım adasında. Doğal bir lagün olan Ölüdeniz tabiat parkı olarak koruma altında. Fethiye gezilecek yerler arasında Dünyanın en ünlü ve en güzel plajlarından biri olan Ölüdeniz iki bölümden oluşuyor. Birinci bölüm koydan lagüne uzanan Belcekız plajı, ikinci bölüm ise içinde lagünün bulunduğu dalgasız ve sığ olan bölümdür. Korkuyu heyecana çevirebilenler için dünyanın en güzel yamaç paraşütü yapılabilecek yerlerinin başında geliyor. Babadağ’ın 1800 metrelerinden yamaç paraşütü heyecanını yaşarken, denizin ve doğanın manzarasıyla fotoğraf çekebilirsiniz. Ben yıllar önce denemiştim. Müthiş bir heyecan diyebilirim.

Fethiye gezilecek yerler oludeniz

alıntı fotoğraf

7 – Fethiye gezilecek yerler için Tarihi Kayaköy’den başlayalım.

Fethiye’nin Babadağ yamaçlarında bir mahallesi olan tarihi Kayaköy, eski bir Rum köyü aslında. Kayaköy, eski adıyla Levissi, 1923’e kadar 10 bine yakın kişinin yaşadığı canlı bir bölgeydi.

Fethiye gezilecek yerler fethiye-kaya-köy

Fethiye Hisarönü’ne çok yakın bir mesafede, bulunan Kayaköy Fethiye gezilecek yerler arasında oldukça ilgi görüyor. 1923 yılında ki mübadeleye kadar kendi kültürüyle yaşayan bir köydü. Mübadeleden sonra gelen köylüler yamaç yerine vadiye yerleşmeyi tercih ettikleri için bugünkü harabe halini almış. Girişi ücretsiz ve belirli bir ziyaret saati yok. 

Ayrıntılı Fethiye Kaya köy ve efsanesi yazımı da okuyabilirsiniz

8 – Tarihi Likya Yolu Fethiye gezilecek yerler arasında olmalı.

Likyalıların Antik çağlarda kullandığı ticaret rotası olarak  Likya Yolu, Fethiye ile Antalya arasında ki bir yürüyüş  yolu. 500 km’yi geçen bu yürüyüş yolu için dünyanın bir çok yerinden traking ve kampçılar geliyorlar. Bu yol boyunca ıssız koylardan, tarihi Likya köylerinden ve kentlerinden geçerek eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Fethiye gezilecek yerler Likya-yolu-yürüyüş-rotası

9 – Fethiye Müzesi – Fethiye gezilecek yerler

Antik kentlerin merkezi diyebileceğimiz  Fethiye gezilecek yerler’den olan Fethiye Müzesi’ne de uğrayabilirsiniz. Yıllarca yapılan kazılardan ve çevre halkın bulduğu tarihi kalıntılarla da zenginleşen Fethiye Müzesi Antik çağlar ve Bizans döneminden kalma çok sayıda eser görebilirsiniz. Müze kart bu bölgede çok işe yarar, yanınızdan eksik etmeyin.

Fethiye Müzesi Giriş Ücretleri 2020 :

Fethiye Müzesi Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğünce tarih sevenlerin ziyaretine açılmış.

 • Girişi ücretsiz. 
 • Aracınız ile gidecekseniz otopark sorun olabilir. 
 • Müze’de rehberlik hizmeti bulunmuyor.

Fethiye Müzesi ziyaret saatleri  2022

Yaz ve kış olarak ikiye ayrılıyor.

 • Yaz; Nisan ile Ekim ayları arası : Sabah: 08,30 ile Akşam 19,00 saatleri arası,
 • Kış; Kasım ve Mart ayları arası : Sabah 08,00 ile Akşam 17,30 saatleri arası gezebilirsiniz.

Fethiye Konaklama ve Kamp alanları Haritası 2022

Turizm merkezi olması nedeniyle yüzlerle çeşit otel, pansiyon, apart gibi konaklama seçenekleri mevcut. Mevsime ve sezona göre değişen fiyatları ile 350 tl ile 1600 tl arasında geniş bir yelpazede otel bulabilirsiniz.

Ancak son zamanların ve doğa severlerin tercih ettiği Fethiye kamp alanları bu bölgede oldukça da fazla. Fiyatları ise 120 tl 350 tl arasında değişiyor. Fethiye kamp alanları haritası hazırladım sizlere. Bu online harita ile Kamp alanlarını seçtiğinizde soldaki menüden Kamp alanı konumu, iletişim bilgisi ve fiyat güncel fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Fethiye gezilecek yerler ve çevresinde bir çok güzel koy ve plajlar var. Ben Ölüdeniz haricindeki yol üstü görmeden geçtiğiniz koyları göstermek istedim. Sesiz ve sakin bu koyları Fethiye gezilerinizde göz ardı etmeyin derim.

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

1 1 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Kapadokya Atv Motor Turları fiyatları 2022 ?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478