Fethiye 12 Adalar tekne turu gezisi

Fethiye 12 adalar turu ve favorim Kaşık Adası

Fethiye yat limanından kalkan günlük tekne turları ile Ege‘nin yeşilini, mavisini, ada ve koylarını gezelim. Fethiye 12 adalar tekne turu gezisi ile favori kaşık adasından bahsedelim.

Fethiye’nin eşsiz doğası, koyları  ve adaları;

Fethiye’nin kıvrım kıvrım doğasıyla, yeşilin ve mavinin birbirine girdiği her noktası ayrı bir cennet. Masmavi koyların arasına serpiştirilmiş gibi duran küçük adalar ile güzelliğine huzur katan doğanın tadına bakmak gerek. Evet onlarca küçük doğa harikası adalardan bahsediyorum. Günlük ve yemekli bu turlarda Fethiye’nin koyları ile bu muhteşem küçük adalarında yüzme ve dolaşma imkanı bulursunuz. Buradaki tüm adalardan bahsedeceğim ama bu adaların içinde benim çok beğendiğim Yassıcalar adasını (Kaşık adası) yazacağım öncelikle.Fethiye 12 adalar turu

Fethiye 12 adalar tekne turu fiyatları 2019 :

Tam gün yemekli olarak sabah 9.30 gibi kalkan tekneler, akşam 18.00 gibi dönüyorlar. Oldukça zengin ve doyurucu öğle yemeği ile müzikli eğlenceli bu turlar bahar ve yaz sezonuna göre fiyatlar 60 tl ile 90 tl arasında değişiyor. Pazarlık yapmayı unutmayın. Kişi sayınıza göre fiyatlarda indirim yaptırabilirsiniz.

fethiye-koyları-kaşık-adası

Kaşık adası (Yassıcalar)

Birçok kez geldim ama ilk geldiğimde bu irili ufaklı 5 adacıktan oluşan yassıca adaları arasında kalan kumsalı ve sakin pırıl pırıl suyu ile huzurun adresi gibiydi. Kaşığa benzer kumsalı ve ortasındaki su birikintisiyle ilginç bir görüntüye sahip bu cennet adası kendine hayran bırakıyor. Atalarımız “Bir kaşık suda boğmak” sözünü buraya bakarak söylemişlerdir herhalde.

Yassı ada kaşık adası fethiye. ege akdeniz

Alıntı FotoğrafÇünkü kumsalından adanın tepelerine doğru tırmandığınızda çam ağaçları arasından ada koyları ve tekneler bir tablo gibi görünüyorlar. Su sporları tekneleri ile bu güzelliğe heyecanda katabilirsiniz.

kaşık-adası-fethiye-yassı ada

Birbirlerinden incecik boğazlarla ayrılan adacıklar arasında dolaşmak, her köşede yeni bir güzellikle karşılaşmak, doyumsuz bir macera gibidir.

yassı-ada-koyları fethiye tekne turu

Bu güzelliklerin tadını çıkarmak için bir çay olsa da içsek diye içinizden geçirdiğinizde karşınıza dev gibi bir semaver çıkıveriyor. Yöre halkının yaptığı gözleme ile görsel ziyafetten, lezzet diyarına geçiyorsunuz.

yassı-ada-semaver fethiye

Fethiye 12 Adalar tekne turu gezisi koy ve adaları ;

Şövalye Adası: 

15. yüzyılda yapıldığı düşünülen kale ile Rodos Şövalyeleri’nin bölge kontrolunu saladıklarıtarihi ada. Fethiye’ye yakın bu adada küçük otel ile konaklama imkanı da bulunuyor. Yaz aylarında düzenli deniz dolmuş tekneleriyle adaya gidile biliniyor.Fethiye şövalye adası

Kızıl Ada ;

Gün batımında, güneş ışıklarıyla kızıla bürünen ada oldukça ilginç ve güzel bir görünüme kavuşuyor. Kızıl ada ismini bu renk oluşumundan almış.  Adanın güney tarafında bir deniz feneri ile deniz ürünlerinin bulunduğu bir restoran bulunuyor. 

kızıl-ada fethiye tekne turu

Deliklitaş Adaları ;

Fethiye dalış teknelerinin uğrak yeridir. Bende burada tüplü dalış yapmıştım. (Tüplü Dalış görüntü ve video için tıklayınız).

fethiye-tüplü-dalış delikli koy

Katrancı Koyu ;

İlçenin en önemli kamping alanlarından olan Katrancı koyunun tam karşısında bulunan ada adını buradan almış. Teknelerin yanaşmasına pek uygun olmayan ada ve çevresi daha çok balık tutkunları ve benim gibi şnorkel dalışı yapanların tercih etti bir yer.Fethiye katrancı koyu 12 adalar

Tersane Adası ;

Tarihte Roma döneminde küçük gemilerin yapım ve bakımlarının yapıldığı bir tersane kalıntıları ile Tersane Adası olarak biliniyor. 12 adalar turlarının uğrak yerlerinden olan adada günümüzde hayvancılık ve ziraat ile uğraşan birkaç aile yaşamaktadır. 

Tersane adası 12 adalar tekne turu

Domuz Adası :

Adını, tepelerinde yaşadığı sanılan yaban domuzlarından alan bu ada, son sahibi nedeniyle, Prens Adası olarak da anılmaktadır. Çevresinde denize kadar uzanan, bir kısmı sular altındaki yıkıntıların da görülebileceği, teknelerin yanaşmasına elverişli bir limanı olmayan, özel mülk konumundaki bir adadır.

domuz-adası-fethiye 12 adalar tekne turu

Göbün Koyu :

Çam ve zeytin ağaçlarıyla, kıyısındaki hamam olduğu söylenen antik kalıntısıyla, Mavi yolcularda merak uyandıran bir yer. Tepelerinde yeşilliklerin arasında ki kral mezarları da görülmesi gerekir bence.

Göbun koyu fethiye 12 adalarOyuktepe Fethiye ;

Fethiye‘nin batısındaki yarım ada üzerinde yemyeşil orman ve çam ağaçlarının kaynaştığı Aksazlar, Samanlık, Kuleli, gibi doğa harikası koylar bulunuyor. Kamp ve piknik alanlarıyla dolu bu bölge de uzun yürüyüşlerde yapabilirsiniz. 

oyuktepe fethiye koyu 12 adalar

Günlüklü Kargı ;

Bölgeye özgü günlük (sığla) ağaçlarıyla kaplı orman içi mesire alanları bulunur. Güzel doğasıyla kampçıların güzde yerlerindendir. Sessiz ve huzur dolu doğasıyla keyif alabileceğiniz bir yer. 

kargi_koyu fethiye turu

Gemiler Koyu ve Adası ;

Gemiler Koyunun tam karşısındaki kaplı St. Nicholas (Gemiler Adası) na bir tekne ile geçebilir ve Bizans döneminden kalma kalıntıları görebilirsiniz.gemiler-koyu fethiye 12 adalar turu

Fethiye 12 adalar tekne turu gezisi Fethiye ye geldiğinizde ilk yapılacaklar arasında olmalı. Fethiye’nin eşsiz doğa güzelliklerini birde eşsiz koy ve adalarından görmelisiniz. 

 

Yazan ; Nihat Namuk

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler